برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

پاسخ رئیس سابق سازمان لیگ به انتقادهای کی‌روش

یکشنبه، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۱، ساعت ۱۶:۰۷ — ایسنا

پس از افزایش انتقادهای کارلوس کی‌روش به برنامه‌ریزی لیگ برتر، عزیزالله محمدی، رییس سابق سازمان لیگ به سرمربی تیم ملی پاسخ داد.

عزیز محمدی

متن این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای کارلوس کی‌روش، سرمربی محترم تیم ملی فوتبال ایران

با عرض سلام و خسته نباشید

با توجه به اظهارات متعدد جنابعالی در مورد برنامه های سازمان لیگ برتر در سال گذشته و مسابقات لیگ قهرمانان آسیا، جهت تنویر افکار عمومی و حضرتعالی، موارد زیر را به اطلاع میرسانم:

۱) در برنامه ریزی لیگ برتر در سال ۹۱-۹۰ تمامی مواردی را که جنابعالی و همکارانتان در مورد برگزاری اردوها در حین مسابقات و اردوهای قبل از بازی های دوستانه و رسمی مدنظر داشتید، در نظر گرفته شده بود و بعد از اعلام برنامه نیز مواردی را که در جلسات مطرح نمودید پذیرفته و تغییرات لازم را اعمال نمودیم. نمونه این امر، جابجایی هفته ۲۶ لیگ است که مسابقات در تاریخ ۲۵ و ۲۶ بهمن برگزار شد و پس از آن لیگ تعطیل شد تا تیم ملی تحت هدایت شما با برگزاری اردو در امارات و انجام بازی دوستانه با اردن در تاریخ ۴ اسفند وآخرین دیدار مرحله مقدماتی با قطر (که به لحاظ صعود یا عدم صعود تشریفاتی بود) در تاریخ ۱۰ اسفند را به عمل آورد. در طول این مدت جمعا ۱۴ روز بازیکنان باشگاه ها، بنابه درخواست شما، در اختیار تیم ملی قرار گرفتند. از شروع فصل تا آخرین بازی مرحله مقدماتی مرحله سوم، تمامی باشگاه‌ها و دست اندرکاران فدراسیون و سازمان لیگ همکاری لازم را با شما به عمل آوردند.

۲) با وجود اینکه برنامه لیگ با همکاری و همفکری شما تنظیم گردید، باز هم تاریخ پایان لیگ را از ۳۱ اردیبهشت به ۲۲ اردیبهشت تغییر داده شد. این در حالی بود که با اضافه شدن دو بازی پلی آف در لیگ قهرمانان آسیا به نمایندگان ایران در این مسابقات فشار مضاعفی وارد شد. این اتفاق به این دلیل واقع شد که علی رغم فشار باشگاه‌ها بر سازمان لیگ، شما زودتر بازیکنان را در اختیار داشته باشید. البته باشگاه‌ها نیز علی رغم فشار مضاعفی که متحمل شدند نهایت همکاری را جهت پایان یافتن زودهنگام لیگ و در نتیجه تقویت تیم ملی انجام دادند.

۳) در برنامه اعلامی از سوی AFC در مورد مسابقات لیگ قهرمانان آسیا بازی های دور ششم در تاریخ های ۲۶ و ۲۷ اردیبهشت و مرحله تک حذفی یک هشتم نهایی در ۹ و ۱۰ خرداد اعلام شده بود. بعد از جلسه با شما و از طریق فدراسیون فوتبال و هماهنگی با کشورهای ژاپن، کره جنوبی، عربستان، قطر، چین، ازبکستان و استرالیا درخواست شد که مسابقات یک هفته زودتر برگزار شود یا به بعد از مسابقات تیم ملی موکول شود که این امر با مخالفت کمیته اجرایی AFCهمراه شد. پس از این مخالفت فدراسیون فوتبال ایران در تماس با فیفا خواستار این تغییرات شد که بازهم فیفا اعلام کرد تاریخ بازی های ملی تغییر نمیکند و تغییر تاریخ بازی های لیگ قهرمانان نیز باید از طریق AFCحل و فصل شود. فدراسیون در اقدام سوم برای تحقق خواسته شما پاسخ فیفا را به AFC فرستاد و بازهم AFC مخالفت کرده و اعلام کرد برنامه مذکور برای هیچکدام از کشورهای ژاپن، کره جنوبی، استرالیا، ایران و ازبکستان تغییر نخواهد کرد و نیز خواستار عدم پیگیری دوباره این موضوع شد. در جلسه فروردین ماه در AFC به همراه آقایان کفاشیان و نبی با توجیه نمودن مسئول تبلیغات AFC و فشار از طریق اسپانسر بازی های لیگ قهرمانان آسیا، موافقت شد که این مرحله از مسابقات فقط برای کشورهای غرب آسیا در روزهای ۲ و ۳ خرداد برگزار شود. و این یعنی اینکه بازیکنان سه تیم استقلال، پرسپولیس و سپاهان به جای ۱۰یا ۱۱ خرداد در تاریخ ۴ یا ۵ خرداد به تیم ملی ملحق شوند که تا اولین بازی تیم ملی ۹روز فاصله است.

۴) به واسطه آنکه تیم ملی ایران با تیم های کره جنوبی و ازبکستان همگروه است، منطقی است برنامه لیگ ایران با این کشورها نیز مقایسه شود:

۴-۱) کره جنوبی: لیگ کره جنوبی طبق برنامه مندرج در سایت فیفا و بر خلاف لیگ برتر ایران در ۲۶، ۲۷ و ۲۸ می (مطابق با ۶، ۷ و ۸ خرداد) برگزار می گردد و در تاریخ ۲۹ و ۳۰ می (۹ و ۱۰ خرداد) دو باشگاه کره ای در لیگ قهرمانان آسیا بازی دارند. در ادامه تیم ملی کره جنوبی ۱۹ خرداد با قطر و ۲۳ خرداد با لبنان بازی دارد و این یعنی بازیکنان تنها ۸ روز در اختیار تیم ملی هستند. (از ۱۱ خرداد تا ۱۹ خرداد)

۲-۴) لیگ ازبکستان طبق برنامه اعلامی در سایت فیفا به عنوان اولین حریف ایران و برخلاف لیگ برتر ایران در تاریخ ۲۰ و ۲۱ می (مطابق ۳۰اردیبهشت و ۱ خرداد) برگزار می گردد و نیز بنیاد کار (که اسکلت اصلی تیم ملی از این تیم تشکیل می شود) درچارچوب لیگ قهرمانان آسیا ۹ خرداد در کره جنوبی بازی می‌کند و با توجه به احتمال ادامه بازی در وقت اضافه یا ضربات پنالتی به خاطر حذفی بودن آن، در خوشبینانه ترین حالت بازیکنان این تیم ۴ روز در اختیار تیم ملی قرار دارند و این یعنی ۵ روز کمتر از حریف ازبکستان، یعنی ایران.

۵) لیگ کشور ژاپن نیز که در گروه دیگر قرار دارد بر خلاف لیگ برتر ایران و طبق برنامه اعلامی در سایت فیفادر تاریخ ۲۵ و ۲۶ می (مطابق با ۵ و ۶ خرداد) برگزار می گردد. که این یعنی ۱۳ روز بعد از آخرین بازی لیگ برتر ایران. علاوه بر این سه باشگاه ژاپنی در ۲۹ و ۳۰ می (مطابق با ۹ و ۱۰ خرداد) به ترتیب در استرالیا و کره و چین در چارچوب لیگ قهرمانان آسیا به مصاف حریفان می روند. با توجه به زمان برگزاری جی لیگ در ۶ خرداد بازیکنان سایر تیم‌ها ۷ روز و بازیکنان سه باشگاه حاضر در لیگ قهرمانان آسیا ۳ روز قبل از بازی در اختیار تیم ملی قرار می گیرند. شایان ذکر است که تیم ملی ژاپن برخلاف ایران و بدون حتی یک قرعه استراحت در خرداد ماه با تیم های عمان، اردن و استرالیا بازیهای فشرده خود را در این رقابتها برگزار می کند.

با توجه به مطالب ذکر شده، جنابعالی و فوتبالدوستان منصف قضاوت نمایید که همکاری سازمان لیگ و باشگاه های ایرانی با تیم ملی کشورشان مناسب تر است یا رقبای ایران در انتخابی جام جهانی؟

همچنین شما که سابقه هدایت تیم ملی پرتقال، امارات و آفریقای جنوبی و نیز باشگاه رئال مادرید را دارید ، کاملا مطلع هستید که طبق پیوست یک قانون وضعیت نقل و انتقال بازیکنان فیفا با احتساب روز بازی بازیکنان تنها ۴ روز باید در اختیار تیم ملی باشند.

جناب آقای کی‌روش،

این چند سطر که تفصیل بیشتر آن در خصوص سایر کشورها و استدلال های دیگر از حوصله مخاطبان خارج است، فقط و فقط به اصرار و مشورت سایر تصمیم گیران عرصه فوتبال نوشته شد تا هرگونه شائبه از بین رفته و با سیاست شفاف سازی صادقانه بخشی از ناگفته های خود را قبل از اولین بازی جهت تنویر افکار عمومی بیان کنم.

در پایان ضمن تشکر از همکاری صمیمانه باشگاه های لیگ برتر ایران با تیم ملی فوتبال علی رغم فشارهای وارده، و نیز تشکر از درایت جنابعالی در راهبری و رهبری تیم ملی، چنانچه به سایر موارد دیگر به درستی انتقاد دارید خواهشمند است انتقادات خود را معطوف به عدم همکاری مسئولین وقت سازمان لیگ برتر و باشگاه های لیگ برتر فوتبال ایران ننموده و آن را در مجرای دیگر و از کانال های ذیربط خود پیگیری نمایید.

مضافا بر اینکه پیشاپیش به اطلاع تمام فوتبالدوستان میرساند که برنامه آتی لیگ فصل ۹۲-۹۱ با نظر مستقیم جنابعالی تنظیم شده که در مرحله آخر مقدماتی جام جهانی حداقل ۱۰ روز قبل از هر بازی امکان در اختیار گذاردن بازیکنان و اردوهای مربوطه فراهم شده است.

موفقیت جنابعالی و تمام دست اندرکاران تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران از خداوند متعال خواستارم.

با تشکر و تجدید احترام

عزیزالله محمدی

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391