برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

آشتیانی: فوتبال ما به پدیده‌کشی دچارشده است

دوشنبه، ۱ خرداد ۱۳۹۱، ساعت ۱۳:۴۷ — قانون

اگر می‌گویم که رحیمی مدیر خوبی است به معنی تخریب سایر مدیران نیست اما او از حداقل‌ها بیشترین نتیجه را گرفت و با مدیریت بهره‌وری از تیمی که شش ستاره خود را از دست داده بود یک قهرمان ساخت.

مدیرعامل اسبق باشگاه‌ استقلال معتقد است که نظارت، حلقه مفقوده در اداره باشگاه‌های دولتی است.

امیررضا واعظی آشتیانی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این که عدم نظارت بر مدیریت‌های دولتی، معضلی است که فوتبال ایران با آن درگیر است، گفت: نظارت حلقه مفقوده باشگاه‌داری در ایران است که متاسفانه هرگز برای آن اهمیتی قائل نشده‌اند. مسئولان ورزش کشور بر کار مدیرانی که در باشگاه‌ها منصوب کرده‌اند نظارت نمی‌کنند و از سوی دیگر هیات مدیره باشگاه‌ها کارآمد نیستند. اعضای هیات مدیره‌ها وظیفه خود را نمی‌دانند، بنابراین هیچ نظارتی هم بر کار مدیران ندارند. نهاد بالاتر از هیات مدیره یعنی مجمع عمومی هم هیچ نظارتی بر کار سایر بخش‌ها ندارد، پس مدیرعامل هر کاری بخواهد می‌کند.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه مدیرعامل یک باشگاه باید بودجه خود را ارائه دهد و اعلام کند که برای یک سال چه اندازه بودجه نیاز دارد. در ادامه هیات مدیره هم باید تصمیم بگیرد و در جلسات متعدد گزارش عملکرد و گزارش‌های مالی باشگاه را از مدیر طلب کند. از سوی دیگر باید مشخص باشد که بودجه باشگاه از کجا تامین و در کجا خرج می‌شود. از تمام این حرف‌ها نتیجه می‌گیریم که هیچ نظارتی بر کار باشگاه‌ها وجود ندارد و به همین دلیل هم هست که مدیران پس از رفتن از هر باشگاهی چندین میلیارد تومان بدهی بر جای می‌گذارند.

آشتیانی ادامه داد: وقتی فضا به این صورت باشد، نهایتا منجر به ضعف در فوتبال می‌شود. با این وصف و با وجود فوتبال نتیجه‌گرا هیچ چیز عاید جامعه ورزش نمی‌شود. من زمانی که می‌شنوم برخی از مربیان با شیوه‌ای نخ‌نما شده هر سال در پایان فصل بازارگرمی کاذب درست می‌کنند و برخی از مدیران هم به این دلیل که از اندیشه و استدلال مدیریتی برخوردار نیستند در گرداب چنین مربیان گرفتار می‌شوند، تاسف می‌خورم. اگر مدیران باشگاه‌ها در حرکتی جمعی تصمیم بگیرند که این دسته از مربیان را بایکوت کنند به جایی می‌رسیم که تعداد این گونه مربیان آنقدر کم شود که با حداقل‌ها حاضر به کار شوند. متاسفانه بیشتر مدیران ما فقط ادای حرفه‌ای بودن را درمی‌آورند.

مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال همچنین از محمدرضا رحیمی به عنوان یکی از مدیران کارآمد ورزشی نام برد و افزود: اگر می‌گویم که رحیمی مدیر خوبی است به معنی تخریب سایر مدیران نیست اما او از حداقل‌ها بیشترین نتیجه را گرفت و با مدیریت بهره‌وری از تیمی که شش ستاره خود را از دست داده بود یک قهرمان ساخت. این گونه مدیران از بودجه و سرمایه باشگاه بهترین استفاده را می‌کنند و تلاش‌شان به سمت و سویی است که باشگاه بیشترین سود را ببرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا صرف هزینه‌های کلان در باشگاه‌های دولتی آن هم از بودجه بیت‌المال اقدام صحیحی است یا خیر؟ خاطرنشان کرد: تا وقتی که باشگاه‌ها دولتی هستند این پول‌ها بدون برنامه‌ریزی هزینه می‌شوند و همین وضعیت تداوم خواهد داشت. باز هم تاکید می‌کنم که هیچ دستگاهی برای نظارت وجود ندارد. به عنوان مثال وقتی گفته شد که مدیران باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس باید ۵۰ درصد بودجه خود را تامین کنند و ۵۰ درصد باقی مانده را وزارت ورزش تقبل کند، آیا دستگاهی وجود دارد که در این رابطه تحقیق کند و بگوید آیا این امر محقق شده است یا خیر؟ این مسئله خود یکی از موضوعات پراهمیت ورزش است. وجود بخش نظارتی و کارشناسی جزو ابتدایی‌ترین مسائل یک سازمان، وزارتخانه، باشگاه و فدراسیون است.

آشتیانی در ادامه گفت: امروز برخی بخش‌های نظارتی در سازمان‌ها تبدیل به بخش‌هایی تشریفاتی شده‌اند و اثرگذار نیستند. در غیر این صورت بسیاری از مسائل در باشگاه‌های دولتی و شبه دولتی بهتر از اکنون بود. برای این که دچار مشکلات مدیریتی نشویم باید مدیران کارآمدی را که درک تشکیلاتی دارند به کار بگیریم و از سوی دیگر ساختار باشگاه‌ها نیز باید تغییر کند. همچنین ارزیابی دقیق درآمدها و هزینه‌ها بسیار مهم است. این نظارت‌ها می‌تواند از عوامفریبی و نمایش بازی کردن برخی مدیران جلوگیری کند.

وی در ادامه به نقش دلال‌ها در خرج بیش از حد باشگاه‌ها اشاره و خاطرنشان کرد: دلال‌ها ضلع سوم مثلثی هستند که برخی از مربیان و مدیران دو ضلع دیگرش را می‌سازند! اگر مدیران در برابر بازارگرمی و بالا بردن قیمت توسط بازیکنان و مربیان تسلیم شوند، دلال‌ها به این مسائل دامن می‌زنند ولی اگر مدیران در این رابطه سکوت کنند، فضا شکسته می‌شود. فوتبال ما فقط در پول دادن حرفه‌ای است و از این نظر مانند کشورهای هلند، دانمارک، فرانسه، آلمان و برخی باشگاه‌های اسپانیا عمل می‌کند. این پول‌ها شایسته چنین فوتبالی نیست.

آشتیانی افزود: بخش خصوصی وارد فوتبال نمی‌شود چون در آن درآمدزایی نیست؛ اگر هم باشد برای باشگاه‌های بزرگ وجود دارد. دولت باید برای بخش خصوصی بسته‌های حمایتی اقتصادی در نظر بگیرد و شرایط برای سرمایه‌گذاری علاقه‌مندان فراهم شود. در این بسته‌های حمایتی باید بانک‌های عامل در پرداخت وام‌های بلندمدت و کم‌بهره مشخص شوند. این طور نیست که یک نفر پولش را بدون حساب و کتاب در فوتبال خرج کند که مثلا به شهرت برسد. شهرت که برای افراد نان و آب نمی‌شود! مهم این است که بخش خصوصی با سرمایه‌گذاری در ورزش، علاوه بر یاری رساندن به جامعه و جوانان، برای خودش هم سود داشته باشد. مگر می‌شود کسی در ورزش هزینه کند و سود نبرد؟

مدیرعامل اسبق استقلال در ادامه به پدیده‌های لیگ برتر و مشکلات پیش روی تربیت و آموزش آن‌ها اشاره و تصریح کرد: با وضعیتی که فوتبال ما دارد به جای پدیده‌سازی به پدیده‌کشی دچار می‌شویم. برخی مدیران نمی‌دانند که باید با پدیده‌ها چه کار کنند. زمانی که من استقلال را ترک کردم پنج بازیکن جوان که از تیم‌های پایه به استقلال آورده بودم به تیم‌های دیگر رفتند و همگی جزو بازیکنان شاخص تیم‌های خود شدند. فوتبال ما پدیده‌های زیادی دارد اما از آن‌ها به درستی محافظت نمی‌شود. درست مانند آن است که بذری را در خاک بکارید اما بدون نظارت بر آن اجازه دهید پیش از جوانه زدن خوراک پرندگان شود! اگر بنا بر این است که فوتبال ما متحول شود باید مدیران سنتی کنار گذاشته شوند و به جای آن‌ها مدیرانی با آگاهی از علم مدیریت روی کار بیایند، این کار از تبلیغات و اجرای نمایش توسط مدیران جلوگیری می‌کند.

وی ادامه داد: فکر می‌کنم برخی مدیران اصلا معنی و مفهوم حرفه‌ای‌گری را نمی‌دانند. در یک کلام، ایجاد نظم و سیستم از اصول حرفه‌ای‌گری است. حرفه‌ای‌گری یعنی بر اساس تشکیلات جلو رفتن، رعایت ادب و انسانیت و گفتمان درست اما برخی به غلط تصور می‌کنند هوچی‌گری، تملق و انجام هر گونه رفتار غیر متعارف و برخوردهای زننده یعنی حرفه‌ای‌گری! زمانی که گواردیولا موفق شد قهرمانی اروپا را کسب کند گفت این موفقیت حاصل کار گذشته‌های باشگاه است و او دارد نتایج کار آن‌ها را درو می‌کند. این حرف گواردیولا باعث شد که او در دل همگان جای بگیرد چون این حرف از اصول‌ حرفه‌ای تبعیت می‌کند.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391