برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

کامل‌ترین تاریخچه بازیهای ایران و قطر

دوشنبه، ۲۲ خرداد ۱۳۹۱، ساعت ۱۲:۳۱ — مشرق

تیم‌های ملی فوتبال ایران و قطر، تاکنون هفده بار برابر هم صف‌آرایی کرده‌اند که در این هفده مسابقه، تیم کشورمان به ده پیروزی دست یافته، سه بار متحمل شکست شده و چهار بار به نتیجه تساوی مقابل قطری‌ها رضایت داده است.

به نقل از تابناک، تیم ملی فوتبال ایران، سه شنبه این هفته در تهران در چهارچوب مقدماتی جام جهانی برزیل به مصاف تیم قطری می‌رود که سبک خاص فوتبالش همیشه حریفان را آزار داده است. تیم‌های ملی فوتبال ایران و قطر، تاکنون هفده بار برابر هم صف‌آرایی کرده‌اند که در این هفده مسابقه، تیم کشورمان به ده پیروزی دست یافته، سه بار متحمل شکست شده و چهار بار به نتیجه تساوی مقابل قطری‌ها رضایت داده است.

نخستین دیدار دو تیم در تاریخ یازدهم آذر ۱۳۶۷ در دوحه در چهارچوب بازی‌های جام ملت‌های آسیا برگزار شد.

در آن دیدار که مرحوم دهداری، هدایت تیم ملی ایران را بر عهده داشت، تیم ملی با گل‌های کریم باوی و فرشاد پیوس، دو بر صفر به برتری رسید.

در نخستین دیدار تاریخ دو تیم که با قضاوت میشل، داور فرانسوی در شهر دوحه و در چهارچوب رقابت‌های جام ملت‌های آسیا برگزار شد، تیم ملی ایران با این ترکیب به مصاف حریف رفت:

عابدزاده، زرینچه، مهدی فنونی‌زاده، مرتضی فنونی‌زاده (۷۲نامجو مطلق)، نادر محمدخانی، کرمانی مقدم، قایقران، مرفاوی (۷۵ انصاری فر)، محرمی، پیوس و باوی.

سرمربی: دهداری

از جمع مربیان، محمد مایلی کهن با چهار بار مربیگری مقابل قطر از این حیث رکورددار است و در میان بازیکنان، عابدزاده به همراه دایی، هر کدام با پنج حضور مقابل قطر از این جهت دارای رکورد جالبی هستند؛ افزون بر اینکه علی دایی با به ثمر رساندن چهار گل، بهترین گلزن ایران مقابل قطر بوده است.

علیرضا نیکبخت واحدی نیز سه گل برای تیم ملی مقابل قطر به ثمر رساند و کریم باقری، وحید ‌هاشمیان، میلاد میداودی و احسان حاج صفی نیز هر کدام دو بار موفق به گشودن دروازه قطر شدند.

جالب اینکه در آخرین بازی دو تیم اشکان دژاگه در نخستین بازی‌اش برای تیم ملی در دقایق ۵ و ۵۵ گل‌های ایران را به ثمر رساند.

جدال ایران و قطر برای هفتمین بار در راه جام‌جهانی

پیش از این، ایران و قطر شش بار در دیدارهای مقدماتی جام جهانی برابر هم به میدان رفته‌اند که حاصل آن، سه برد و یک باخت و دو تساوی برای ایران بوده است. در این بازی‌ها، ایران ۱۲ بار دروازه تیم ملی فوتبال قطر را باز کرده و هشت بار هم برابر حریف دروازه‌اش گشوده شده است.

تاریخچه دیدارهای تیم‌های ملی فوتبال ایران و قطر به شرح زیر است:

بازی شماره ۱: ایران دو، قطر صفر ـ ‌ ۱۱ آذر ۱۳۶۷ دوحه، جام ملت‌های آسیا؛ گل‌ها: کریم باوی، فرشاد پیوس.

بازی شماره ۲: ایران دو، قطر صفر ـ ۲۸ اردیبهشت ۱۳۷۵ ‌تبریز، دوستانه‌؛ ‌گل‌ها: علیرضا حکیم‌زاده، ادموند اختر.

بازی شماره ۳: ایران یک، قطر صفر ـ ۱۱ خرداد ۱۳۷۵ ‌دوحه، دوستانه‌؛ ‌گل: ابراهیم تهامی.

بازی شماره ۴: ایران سه، قطر صفر ـ ۱۱ مهر ۱۳۷۶ ‌تهران، انتخابی جام جهانی‌؛ ‌گل‌ها: کریم باقری ـ دو گل، علی دایی.

بازی شماره ۵: قطر دو، ایران صفر ـ ۱۶ آبان ۱۳۷۶ ‌دوحه انتخابی جام جهانی.

بازی شماره ۶: قطر یک، ایران دو ـ ۱۰ مرداد ۱۳۸۰ ‌دوحه دوستانه‌؛ ‌گل‌ها: علی دایی ـ دو گل.

بازی شماره ۷: قطر دو، ایران یک ـ ۲۹ بهمن ۱۳۸۲ ‌دوحه دوستانه‌؛ ‌گل: علیرضا نیکبخت واحدی.

بازی شماره ۸: ایران سه، قطر یک ـ ۲۲ مهر ۱۳۸۳ ‌تهران، انتخابی جام جهانی‌؛ ‌گل‌ها: علیرضا نیکبخت واحدی، مهدی مهدوی کیا، علی دایی.

بازی شماره ۹: قطر دو، ایران سه‌ ـ ۴ فروردین ۱۳۸۶ ‌دوحه انتخابی جام جهانی‌؛ ‌گل‌ها: وحید‌هاشمیان ـ دو گل، آرش برهانی.

بازی شماره ۱۰: فروردین ۱۳۸۶ ‌دوحه، دوستانه‌؛: ایران یک، قطر صفر ‌گل: علیرضا نیکبخت واحدی.

بازی شماره ۱۱: قطر صفر، ایران صفر ـ ۲۰ دی ۱۳۸۶ ‌دوحه دوستانه.

بازی شماره ۱۲: ایران شش، قطر یک ـ ۲۱ مرداد ۱۳۸۷ ‌تهران، مسابقات غرب آسیا‌؛ ‌گل‌ها: میلاد می‌داودی ـ دو گل، احمد آل نعمه، احسان حاج صفی، ‌هادی عقیلی، جلال رافخایی.

بازی شماره ۱۳: قطر صفر، ایران یک ـ ۱۹ آبان ۱۳۸۷ ‌دوحه دوستانه‌؛ ‌گل: غلامرضا رضایی.

بازی شماره ۱۴: قطر سه، ایران دو ـ ۷ دی ۱۳۸۸ ‌دوحه تورنمنت قطر‌؛ ‌گل‌ها: میلاد زنیدپور، احسان حاج صفی.

بازی شماره ۱۵: ایران صفر، قطر صفر ـ دی ۱۳۸۹ ‌دوحه، دوستانه.

بازی شماره ۱۶: ایران یک، قطر یک ـ شهریور ۱۳۹۰ ‌دوحه، مقدماتی جام جهانی برزیل؛ ‌گل‌: ‌هادی عقیلی.

بازی شماره ۱۷: ایران دو، قطر دو ـ ۱۰ اسفند ۱۳۹۰تهران، مقدماتی جام جهانی برزیل؛ ‌گلها‌: ‌ اشکان دژاگه (۲گل)

گفتنی است، دو تیم، دوازده بار در دوحه با هم روبه‌رو شده‌اند که ایران، شش بار قطر را برده و دو بار نیز به این تیم باخته است. چهار بازی ایران و قطر در دوحه نیز مساوی شده است. تیم ملی در سه بازی پایانی خود برابر قطر در دوحه، دو تساوی و یک باخت داشته است.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391