برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

اولین قهرمان شهرستانی؛ اولین هت تریک کننده قهرمانی

پنجشنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۱، ساعت ۱۳:۰۰ — ایمنا

آغاز رقابتهای لیگ برتر برای سپاهان شروع قدرت نمایی در فوتبال ایران بود. این تیم اولین تیم شهرستانی بود که توانست در دومین دوره لیگ برتر قهرمان شود و همچنین این تیم اولین تیمی بود که موفق شد سه بار متوالی در فوتبال ایران قهرمانی را تجربه نماید.

تیم سپاهان

با شروع لیگ دوازدهم، برآن شدیم تا گزارشی آماری از یازده دوره قبلی لیگ برتر برای شما خوانندگان عزیز فراهم کنیم.

اولین دوره لیگ برتر؛ سلطه سرخابی‌ها بر لیگ برتر
اولین دوره لیگ برتر حرفه ای فوتبال کشور، رقابت اصلی برای قهرمانی بین دو تیم سرخابی پایتخت بود. استقلال تا آخرین روز بازی‌ها از حریف دیرینه خود پیش بود، اما در آخرین دیدار مقابل ملوان شکست خورد و پرسپولیس فجر را برد تا این تیم قرمز پوش باشد که کاپ قهرمانی را بالای سر می برد.
در این دوره از رقابتها، ذوب آهن در مکان ششم و سپاهان در مکان نهم قرار گرفتند؛ ضمن اینکه استقلال رشت و تراکتورسازی تبریز به لیگ دسته اول سقوط کردند؛ رضا عنایتی نیز با ۱۷ گل در صدر جدول گلزنان قرار گرفت.

دومین دوره؛ سپاهان سنت شکنی کرد، اولین قهرمانی زردها در لیگ
سپاهان در این فصل از رقابتها با ترکیبی نسبتا بومی و با هدایت فرهاد کاظمی پا به رقابت‌ها گذاشت. زردپوشان اصفهانی در این فصل، ۳ هفته مانده به پایان رقابتها قهرمانی خود را جشن گرفتند و در ورزشگاه نقش جهان کاپ این رقابتها را دریافت کردند. در این فصل از رقابتها، پاس و پرسپولیس تهران به ترتیب دوم و سوم شدند، ذوب آهن نیز در مکان هشتم جدول قرار گرفت.
گفتنی است تیم های صنعت نفت آبادان و ملوان انزلی در پایان این رقابتها به لیگ دسته اول سقوط کردند و ادموند بزیک و نویدکیا از سپاهان با ۱۳ و ۱۲ گل به ترتیب در رتبه های اول و دوم بهترین گلزنان قرار گرفتند.

دوره سوم لیگ برتر؛ خداحافظ لیگ ۱۴ تیمی!
در این دوره از رقابتها، قهرمان باید از بین پاس و استقلال تعیین می شد؛ اگر استقلال بازی را می برد و پاس شکست می خورد، آبی پوشان قهرمان لیگ می شدند. اما برتری ۳ بر ۲ استقلال مقابل برد ۵ بر صفر پاس، کاری از پیش نبرد تا پاس هم اولین قهرمانی خود را جشن بگیرد؛ استقلال دوم و فولاد خوزستان هم سوم شدند.
در این دوره از رقابتها، ذوب آهن چهارم و سپاهان ششم شدند. ضمن اینکه علی دایی از پرسپولیس آقای گل شد.
گفتنی است این لیگ آخرین لیگ ۱۴ تیمی ایران بود و از فصل بعد از آن، لیگ ایران ۱۶ تیمی دنبال شد.

لیگ چهارم حرفه ای؛ فولاد دومین تیم شهرستانی قهرمان
فولاد خوزستان لیگ را بسیار خوب شروع کرد و روند خوب خود را تا پایان لیگ ادامه دادند. رقیب مستقیم این تیم در این دوره، تیم ذوب آهن اصفهان بود، اما فولاد این تیم را هم کنار زد و کاپ قهرمانی را به دست آورد تا به عنوان دومین تیم شهرستانی قهرمان لیگ برتر لقب بگیرد؛ ذوب آهن و استقلال نیز دوم و سوم شدند. ضمن اینکه سپاهان به مقام نازل دهم رضایت داد.
رضا عنایتی از استقلال و رسول خطیبی از سپاهان در رده های اول و دوم بهترین گلزنان این دوره از رقابتها قرار گرفتند و تیم های پیکان تهران و پگاه رشت به دسته پایین تر سقوط کردند.

پنجمین لیگ ایران؛ استقلال هم قهرمان شد
لیگ پنجم حرفه ای ایران در این سال با رقابت مستقیم دو تیم پاس تهران و استقلال همراه بود؛ دو تیمی که رقابت خود را تا هفته آخر ادامه دادند، اما این تیم استقلال بود که با بردی که در هفته آخر به دست آورد قهرمان این دوره از رقابت‌ها شد. تیم های اصفهانی ذوب آهن و سپاهان هم به ترتیب ششم و هفتم شدند.
در این دوره هم رضا عنایتی آقای گل شد، ضمن اینکه تیم های شموشک نوشهر و شهید قندی یزد به دسته پایین تر سقوط کردند.

ششمین لیگ حرفه ای؛ بازیکن – مربی علی دایی جواب داد
در این دوره از لیگ برتر، علی دایی به عنوان بازیکن – مربی در تیم سایپا فعالیت می کرد و در این کار هم موفق بود. دایی توانست تیم خود را به قهرمانی برساند تا سایپا در ششمین دوره لیگ برتر، ششمین قهرمان لیگ لقب بگیرد. در این لیگ تیم های اصفهانی توفیق چندانی کسب نکردند و سپاهان و ذوب آهن به ترتیب پنجم و هشتم شدند.
گفتنی است عرفان اولروم از ابومسلم و مهدی رجب زاده از ذوب آهن مشترکا آقای گل شدند.

هفتمین دوره لیگ برتر؛ ۹۶ نحس!
سپاهان و پرسپولیس در هفته آخر لیگ برتر، به نوعی فینال این رقابتها را برگزار کردند. سپاهان در صورت کسب تساوی در ورزشگاه آزادی، جام قهرمانی را بالای سر می برد؛ بازی تا دقیقه ۹۵ با نتیجه یک بر یک مساوی دنبال می‌شد که یک ضربه آزاد و ضربه سر سپهر حیدری، پرسپولیس را پیش انداخت تا یک دقیقه مانده به پایان لیگ، قهرمانی به سرخپوشان تهرانی برسد، این دومین قهرمانی پرسپولیس در لیگ برتر بود. ذوب آهن هم در این لیگ به مقام هفتم رضایت داد.
محسن خلیلی از پرسپولیس و هادی اصغری از راه آهن با ۱۸ گل زده در صدر جدول گلزنان قرار گرفتند.

دوره هشتم لیگ حرفه ای؛ باز هم اصفهان در هفته آخر قهرمانی را به تهران واگذار کرد
نبرد قهرمانی در هفته آخر باز هم بین تهران و اصفهان بود؛ اما این بار بین استقلال و ذوب آهن. سفیدپوشان اصفهانی می توانستند با کسب یک تساوی در دیدار آخر مقابل فولاد در اهواز، اولین قهرمانی خود در لیگ برتر را جشن بگیرند؛ اما شکست ۴ بر یک این تیم و برتری استقلال مقابل پیام مشهد باعث شد جام قهرمانی به جای اصفهان به تهران برود.
سپاهان هم در این فصل به مقام چهارم رضایت داد تا با توجه به قهرمانی ذوب آهن در جام حذفی، این تیم هم به جام باشگاههای آسیا صعود کند.
گفتنی است در لیگ هشتم آرش برهانی از استقلال به عنوان آقای گل رقابتها شناخته شد.

نهمین دوره لیگ برتر؛ شروع درخشش سپاهان، سلطه اصفهانی‌ها بر لیگ
سپاهانی‌ها با شروع لیگ نهم، امیر قلعه نویی را به خدمت گرفتند و بازیکنان بزرگی را به استخدام خود درآوردند تا بتوانند قهرمانی لیگ برتر را از آن خود کنند. از همین رو ۳ هفته مانده به پایان لیگ برتر توانستند امتیازات لازم را جمع کرده و به قهرمانی در این لیگ دست یابند؛ در پایان، سپاهانی‌ها رکورد امتیازی لیگ را هم شکستند و با ۶۷ امتیاز و ۶ امتیاز فاصله نسبت به تیم دوم جدول یعنی ذوب آهن، کاپ قهرمانی را به اصفهان آوردند.
این اتفاق یعنی قهرمانی و نایب قهرمانی تیم های اصفهانی، برای اولین بار در تاریخ لیگ برتر اتفاق می افتاد و یکی از بهترین خبرهای ورزشی برای مردم اصفهان بعد از نایب قهرمانی سپاهان در آسیا بود.
در پایان این لیگ عمادمحمدرضا از سپاهان به عنوان آقای گلی دست یافت.

لیگ حرفه ای دهم؛ سپاهان از عنوان قهرمانی دفاع کرد
سپاهان در این فصل اسکلت تیمی خود را حفظ کرد و چند بازیکن جدید هم به تیم قلعه نویی اضافه کرد. در پایان این لیگ باز هم سپاهان توانست قهرمانی را به دست بیاورد ولی ذوب آهن در تقابل با استقلال نتوانست از عنوان نایب قهرمانی خود دفاع کند و به رده سوم رضایت داد. در پایان این لیگ رضا نوروزی از فولادخوزستان با ۲۴ گل زده، به عنوان آقای گلی دست یافت.

دوره یازدهم لیگ برتر ایران؛ هت تریک قهرمانی، سپاهان جهانی!
سپاهان در شروع این فصل، تعداد زیادی از مهره های خود را از دست داد؛ رحمتی، عقیلی، حاج صفی، حیدری، توره و عنایتی از جمله این بازیکنان بودند که با شروع این فصل، لباس تیمی دیگر را به تن کرده بودند. از سوی مقابل، امیر قلعه نویی هم به تراکتورسازی پیوست و استقلال به دنبال بستن تیمی کهکشانی رفت.
در پایان نیم فصل اول، این تیم استقلال بود که با ۵ امتیاز بیشتر از سپاهان، مقام قهرمانی را به دست آورد. در همین برهه های زمانی بود که مسئولان سپاهان دست به تغییر سرمربی زدند و کرانچار را به جای لوکا بوناچیچ روی نیمکت تیم خود نشاندند و این تغییر باعث شد سپاهان در نیم فصل دوم، آرام آرام خود را به جمع مدعیان برساند و در پایان لیگ موفق شد بالاتر از تراکتورسازی و استقلال، برای سومین بار متوالی و چهارمین بار در مجموع، جام قهرمانی را به اصفهان بیاورد.
کریم انصاری فرد هم با ۲۱ گل زده، آقای گل شد.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391