برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

حمایت باشگاهها از تصمیم فدراسیون‌فوتبال

سه‌شنبه، ۲۷ تیر ۱۳۹۱، ساعت ۱۱:۲۰ — مشرق

بحث حق پخش بازی‌های لیگ برتر این روزها بار دیگر داغ شده و مدیران عامل باشگاه‌ها تاکید دارند که فدراسیون حق فوتبال را بگیرد.

یکی از مسایلی که همیشه فوتبال به ظاهر حرفه‌ای شده ایران را آزار می‌داده و هر سال با وجود راه افتادن سر و صداهای زیاد و پرداختن موقتی مسئولان فدراسیون و البته رسانه‌ها باز هم حل نشده می‌ماند، موضوع حق پخش تلویزیونی رقابت‌های لیگ برتر بوده است.

دیگر کمتر کسی است که نداند کسب درآمد از پخش تلویزیونی بازی‌ها، یکی از منابع اصلی باشگاه‌های فوتبال در جهان برای درآمدزایی است، اما طبق قانون نانوشته‌ای که همیشه در فوتبال ایران بوده، حق پخش همانند خیلی از آیتم‌های دیگر حرفه‌ای شدن در لیگ ما اجرایی نشده است. در دو، سه سال گذشته البته فدراسیون‌ تا آستانه تهدید برای گرفتن حق پخش پیش رفت و صدا و سیما را مجاب کرد که حداقل نیاز فوتبال را برآورده کند.

سال گذشته هم فدراسیون برای بازی‌های لیگ برتر حق پخش ۱۵۰ میلیارد تومانی درخواست کرده بود که البته پرداخت آن از سوی صدا و سیما بیشتر شبیه به یک رویا بود. با این حال رییس خندان فدراسیون امسال جدی تر وارد کار شد و قرارداد پخش رقابت‌ها از تلویزیون را فسخ کرد تا به نوعی برای گرفتن حق فوتبال صدا و سیما را تهدید به اتفاقی ناگوار کند. در حال حاضر فدراسیون از صدا و سیما درخواست کرده در صورت قبول نکردن پیشنهاد ۱۵۰ میلیاردی درآمد حاصل از آگهی‌های قبل و بعد از بازی‌های لیگ را به جای حق پخش به فدراسیون بدهد که البته صدا و سیما هنوز پاسخی به این پیشنهاد نداده است. بدون شک پخش نشدن رقابت‌های لیگ برتر آن هم در فصلی که همگان از بسته شدن تیم‌های قدرتمندی از سوی پرسپولیس و استقلال صحبت می‌کنند و بی صبرانه منتظر آغاز لیگ هستند،‌ اصلا برای فوتبال و مخاطبانش خوب نیست و تبدیل به کابوس هواداران فوتبال خواهد شد.

ایسنا در همین رابطه نظر سه تن از مدیران عامل باشگاه‌های لیگ برتری را جویا شد که هر سه نفر با قاطعیت از فدراسیون حمایت کرده و خواستار پرداخت حق پخش از سوی صدا و سیما شدند.

امیر عابدینی مدیرعامل داماش گیلان

مگر آیتم‌های درآمدزایی در فوتبال چند بخش هستند؟ یکی از آنها بلیت فروشی است، دیگری تبلیغات میدانی و همچنین برندهای روی پیراهن تیم‌ها و یکی هم حق پخش است. متاسفانه در سطح فوتبال ایران از منبع دیگری برای درآمدزایی در فوتبال که ترانسفر بازیکنان است، استفاده نمی‌شود و بازیکنان به محض این که قراردادشان تمام شد، جذب تیم‌های دیگر می‌شوند که از این راه هیچ پولی به باشگاه نمی‌رسد. اگر دولت بخواهد واقع بینانه به قضیه حق پخش نگاه کند، باید به فدراسیون کمک کند. وقتی بحث مالیات باشد کوچک‌ترین اغماضی وجود ندارد و همه باید مالیات خود را بدهند، اما در حالی که صدا و سیما از ورزش منافع زیادی می‌برد، حاضر نیست در قبال آن پولی پرداخت کند. صدا و سیما مخاطبان زیادی را در برنامه‌های ورزشی که ۹۰ تا ۹۵ دقیقه هستند، جذب می‌کند. اما به هیچ عنوان نمی‌تواند این تعداد مخاطب را برای سریال‌های آبکی که خرج زیادی هم برایشان می‌شود به دست بیاورد. ورزش برای صدا و سیما همیشه مفید بوده است. حتی به نظر من رقمی که فدراسیون فوتبال برای حق پخش به صدا و سیما پیشنهاد داده بسیار پایین است، اما صدا و سیما باز هم حاضر نیست با وجود این که تبلیغات بسیار گران قیمتی دارد این پول را بدهد. صدا و سیما باید بزرگواری کند و حق پخش را به فوتبال بدهد و فدراسیون هم اصلا از حق خودش کوتاه نیاید و تا لحظه آخر روی خواسته‌اش پافشاری کند.

منصور قنبرزاده، مدیرعامل نفت تهران

هیات دولت، اساسنامه فدراسیون فوتبال را که با اساسنامه فیفا و AFC هماهنگ است، پذیرفته و بنابراین باید شاخص‌ها و معیارهای آن را هم بپذیرد. تا پایان سال جاری، حتی یک ریال هم از سوی دولت در ورزش حرفه‌ای خرج نخواهد شد و به همین دلیل حق پخش تلویزیونی، بخش اعظمی از درآمدهای باشگاه‌ها را تشکیل می‌دهد. در همه جای دنیا، اعتبارات حق پخش تلویزیونی باید به باشگاه‌ها پرداخت شود به گونه‌ای که بیشتر از ۶۰ درصد منابع مالی باشگاه‌ها را تشکیل می‌دهد. به نظر من پیشنهاد فدراسیون فوتبال مبنی بر این که یا صدا و سیما حق پخش تلویزیونی را کامل پرداخت کند یا در هنگام پخش بازی‌ها دو وقت ۱۵ دقیقه‌ای از تبلیغات تلویزیون را در اختیار فدراسیون قرار دهد، بسیار منطقی است و از مسئولان فدراسیون می‌‌خواهم که روی این خواسته خود پافشاری کنند. وقتی یک مسابقه حساس از تلویزیون پخش می‌شود حداقل ۱۰ میلیون بیننده را پای تلویزیون می‌نشاند. اگر صدا و سیما می‌خواست این تعداد مخاطب را با ساخت مجموعه‌های تلویزیونی یا برنامه‌های دیگر تامین کند، ناچار بود هزینه‌های خیلی زیادی انجام دهد. ضمن این که صدا و سیما علاوه بر پخش زنده مسابقات، برنامه‌های تحلیل زیادی هم تهیه می‌کند که خوراک برنامه‌ سازی این سازمان را تا حدودی تامین می‌کند. در مجموع من معتقدم که رقم پیشنهادی فدراسیون فوتبال زیاد نیست و کاملا بر منطق استوار است. اشکال بزرگی که در کار برنامه‌ریزان ورزش ما وجود دارد، این است که در دقیقه ۹۰ به فکر بررسی و تحلیل یک موضوع می‌افتند. این مساله که در ماه مبارک رمضان فوتبال برگزار نشود، خوب است اما باید از قبل برنامه‌اش طراحی می‌شد. به هر حال ممکن است که تیم‌ها طبق قانون جدید فدراسیون فوتبال، تمرین‌های فیزیکی و روی چمن خود را پس از افطار انجام دهند، اما در طول روز ناچارند که تمرین‌های بدنسازی خود را در سالن پیگیری کنند.

خسرو ابراهیمی، مدیرعامل ذوب‌آهن

ما یا معتقدیم که باشگاه‌ها باید خودکفا شوند و درآمد کسب کنند و یا مادام العمر دولتی بمانند و از محل بودجه کشور و پول مردم، بازیکنان گران قیمت بخرند! اگر معتقدیم که باشگاه‌ها باید درآمدزایی کنند، باید شرایط لازم برای کسب درآمد برایشان فراهم شود. در دنیای امروز، باشگاه‌ها از طریق حق پخش تلویزیونی پول‌های هنگفتی می‌گیرند. اگر باشگاه‌ها بتوانند از این طریق و پرورش بازیکنان و فروش آنها درآمد کسب کنند. آن وقت می‌توانند هر بازیکن را با هر قیمتی که خواستند بخرند. آنها حتی می‌توانند بازیکنان مطرح بین‌المللی را جذب کنند و حق پخش بازی‌های شان را هم به صورت بین‌المللی بفروشند. مشکل باشگاه‌های ما این است که بیشتر باشگاه‌ها دولتی هستند و با خرید چند بازیکن گران قیمت صدای همه در می‌آید. اگر معتقدند که باشگاه‌ها باید درآمدزایی کنند، باید از سوی دیگر نگاهی انتفاعی به آنها داشته باشند و حق و حقوقشان را تمام و کمال بپردازند. صدا و سیما هم که بودجه زیادی دارد و باید حق باشگاه‌ها را بدهد. حال می‌خواهد این حق به صورت نقدی یا به صورت در اختیار قرار دادن امتیاز تبلیغات تلویزیونی پرداخت شود. ما تا چه زمانی می‌خواهیم باشگاههایمان را دولتی اداره کنیم؟ این سیستمی که اکنون به فوتبال ما حاکم است و دولت باید به همه باشگاه‌ها پول بدهد تا چرخ لیگ ما بچرخد، اصلا درست نیست. اگر می‌خواهیم باشگاه‌ها درآمدزایی کنند باید بستر لازم را برایش فراهم کنم. ضمن این که باید همه را هم به یک چشم نگاه کنیم و رنگ‌ها در تصمیم گیری‌ها موثر نباشند. باید این کار را انجام دهیم تا فوتبال‌مان را از وضعی که در آن گرفتار است نجات دهیم.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391