برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

همه رکوردهای تاریخ لیگ فوتبال ایران

سه‌شنبه، ۲۷ تیر ۱۳۹۱، ساعت ۱۷:۵۱ — تابناک

تعطیلات لیگ برتر فوتبال ایران به پایان رسید، در آستانه فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، بار دیگر، دوازدهمین دوره این مسابقات از دو روز دیگر (پنجشنبه) ۲۹ تیر در شهرهای گوناگون از سر گرفته شود. در فصل جدید این رقابت‌ها تیم گهر زاگرس شهرستان دورود نیز حضور دارد که نخستین نماینده از استان لرستان در تاریخ لیگ برتر محسوب می شود.

سپاهان موفق شد با قهرمانی لیگ در فصل گذشته به عنوان نخستین تیم ایرانی سومین قهرمانی متوالی خود را در کنار زاینده رود جشن بگیرد .

به گزارش «تابناک» ، سپاهان اصفهان پرافتخارترین تیم لیگ برتر ایران شد. البته تیم فوتبال پرسپولیس در میان تیم های باشگاهی ایران با ۹ عنوان قهرمانی در تاریخ لیگ پرافتخارترین تیم است .

تیم سپاهان در ۱۱ دوره این مسابقات لیگ برتر ۴ قهرمانی به دست آورده است. دو قهرمانی این تیم با امیر قلعه‌نویی به طور متوالی در دو فصل اخیر به دست آمده است. قلعه‌نویی نیز چهارمین قهرمانی خود را در لیگ برتر جشن گرفت. این مربی دو بار با استقلال و دو بار با سپاهان قهرمان لیگ برتر ایران شده است، البته فصل گذشته این تیم با هدایت کرانچار به قهرمانی رسید

بنا بر این گزارش، دوازدهمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران، از دو روز دیگر آغاز و فصل دیگری در فوتبال باشگاهی رقم زده می‌شود. فصل تازه لیگ برتر در شرایطی آغاز می‌شود که فوتبال ایران در بعد باشگاهی، هنوز فاصله بسیاری تا فوتبال «حرفه‌ای» دارد.

تیم فوتبال پرسپولیس در میان تیم های باشگاهی ایران با ۹ عنوان قهرمانی در لیگ و پنج عنوان فتح جام حذفی و در مجموع با چهارده عنوان قهرمانی، پرافتخارترین تیم باشگاهی تاریخ ایران است.

همچنین تیم استقلال با هفت قهرمانی در لیگ و شش قهرمانی در جام حذفی در رده بعدی است و تیم های سپاهان و پاس نیز در رتبه‎های بعدی جای دارند.
این گزارش آورده است، پرسپولیس در سال ۱۳۷۸ به همراه سایپا (۱۳۷۲) تنها تیم هایی هستند که در تاریخ فوتبال ایران لیگ و جام حذفی ایران را با هم و در یک سال به خانه برده اند.

نیز تیم سپاهان با به دست آوردن ۴ قهرمانی در لیگ برتر از این حیث رکورددار است؛ افزون بر این که بهروزی رهبری فرد با به دست آوردن شش عنوان قهرمانی، پرافتخارترین بازیکن تاریخ لیگ ایران است. رهبری فرد پنج بار با پرسپولیس و یک بار با تیم پاس به عنوان قهرمانی رسید.

همچنین علی پروین، مربی سابق پرسپولیس و امیر قلعه نوعی پرافتخارترین مربی و بازیکن تاریخ لیگ به شمار می روند.
پروین با سه عنوان قهرمانی در لیگ و سه عنوان قهرمانی جام حذفی، کارنامه مناسبی دارد و جالب اینکه وی در زمان بازیگری نیز سه بار قهرمانی در لیگ را در کارنامه خود دارد.

قلعه نوعی با چهار قهرمانی لیگ (دو جام با استقلال ـ دو جام باسپاهان) و دو قهرمانی حذفی قرار دارد. توضیح این که قهرمانی حذفی سال ۸۰ به نام پورحیدری ثبت شده و این تیم را تا نیمه نهایی بالا آورده است؛ افزون بر این که منصور پورحیدری در مکان بعدی با چهار عنوان قهرمانی است.

همه چیز در مورد لیگ و رکوردهای تاریخی

در آستانه فصل جدید رقابت های لیگ برتر نگاهی داریم بر همه آمار و ارقام و اتفاقات لیگ در ایران به زبان اعداد:

صفر

تیم تاج نوشهر در فصل ۱۳۵۰ لیگ در چهارده بازی خود موفق به کسب حتی یک برد نیز نشد و رکورد بی نظیری را ثبت کرد!

۱ـ پرسپولیس تنها تیمی است که در همه ادوار لیگ حاضر بوده است؛ هرچند این تیم در فصل ۷۶ حضور ناقصی در مسابقات داشت؛ در ضمن محمود یاوری، نخستین گل تاریخ لیگ را در سال ۴۹ به ثمر رساند
- ضمنا در فصل جدید این رقابت‌ها تیم گهر زاگرس شهرستان دورود نیز حضور دارد که نخستین نماینده از استان لرستان در تاریخ لیگ برتر محسوب می شود.

۲ـ علی پروین با سه و امیر قلعه نوعی با چهار مقام قهرمانی، پرافتخارترین مربیان تاریخ لیگ هستند.

۳ـ رضا عنایتی و آرش برهانی هر کدام با چهار هت تریک در بین همه مهاجمان تاریخ لیگ رکوردار هستند.

۴ـ مسابقات لیگ فوتبال در ایران با پنج نام لیگ منطقه ای، تخت جمشید، قدس، آزادگان و برتر برگزار شده است.

۵ـ بهروز رهبری فر با شش مقام قهرمانی، پرافتخارترین بازیکن لیگ است؛ پنج قهرمانی در پرسپولیس و یک قهرمانی در پاس.

۶ـ رضا عنایتی در فصل ۸۰ لیگ برتر در بازی ابومسلم و استقلال رشت هفت گل به ثمر رساند؛ بیشترین تعداد گلی که یک بازیکن در یک بازی به ثمر رسانده است.

۷ ـ علیرضا واحدی نیکبخت با دریافت هشت کارت قرمز، رکوردار اخراج در تاریخ لیگ است؛ شش کارت در استقلال و دو کارت در پرسپولیس.

۸ ـ پرسپولیس در لیگ ۷۳ با نتیجه ده بر یک، شاهین بوشهر را شکست داد که بیشترین اختلاف گل ثبت شده در یک بازی لیگ است.

۹ـ نه ثانیه از بازی تیم های ابومسلم و ایرسوتر در فصل ۷۸ گذشته بود که هادی عبداله زاده مهاجم ابومسلم سریعترین گل تاریخ لیگ را وارد دروازه ایرسوتر نوشهر کرد.

۱۰ ـ تنها یک مربی در لیگ هدایت بیش از ده تیم را بر عهده داشته است؛ محمود یاوری که فجر سیزدهمین تیم او به شمار می روند.

۱۱ ـ بردهای متوالی در لیگ که پرسپولیس در فصل ۷۷ لیگ آزادگان با ۱۴ برد متوالی این رکورد را بر جای گذاشت.

۱۲ ـ تهران در ادوار گذشته، بیست تیم در لیگ داشته است؛ نفت تهران بیست و یکمین تیم تهرانی تاریخ لیگ.

۱۳ ـ بیشترین تعداد گلی که یک بازیکن طی یک فصل به ثمر رسانده است؛
رضا نوروزی (فولاد) در فصل ۸۹

۱۴ ـ تیم فوتبال پرسپولیس در میان تیم های باشگاهی ایران با ۹ عنوان قهرمانی در لیگ و پنج عنوان فتح جام حذفی و در مجموع با چهارده عنوان قهرمانی، پرافتخارترین تیم باشگاهی تاریخ ایران است.

۱۵ ـ استقلال اهواز در پانزده فصل حضور در لیگ ۲۶ سرمربی را به خود دیده است که در میان همه تیم های تاریخ لیگ ایران رکورد است.

۱۶ ـ شیرین فراز کرمانشاه در فصل ۸۶ لیگ برتر در ۲۷ بازی متوالی موفق به پیروزی نشد؛ یک رکورد جدید در فوتبال ایران.

۱۷ ـ در فصل ۹۰ - ۱۳۸۹ لیگ برتر فوتبال ایران ۱۳ مربی از کار برکنار شدند، این رقم در فصل ۹۱ - ۱۳۹۰ به ۱۵ تغییر و جابه‌جایی رسیده است.

۱۸ ـ شمار بازی های متوالی بدون باخت در لیگ که مربوط به پرسپولیس در فاصله سال های ۵۰ تا ۵۳ است.

۱۹ ـ سپاهان در سال ۸۸ لیگ برتر رکورد کسب امتیاز را شکست؛ بالاترین امتیاز برای یک تیم در یک فصل.

۲۰ ـ استقلال در فصل ۸۷ ـ ۸۸ لیگ برتر که قهرمان شد، هفتاد گل به ثمر رساند که بیشترین گل به ثمر رسیده توسط یک تیم در یک فصل است.

۲۱ ـ گهرزاگرس و آلومینیوم هرمزگان هفتاد و سومین تیم در تاریخ لیگ می باشند که حضور در بالاترین سطح فوتبال کشور را تجربه می کنند.

۲۲ ـ شمار گلهای رضا عنایتی با ۱۰۵ گل بهترین گلزن تاریخ لیگ است.

۲۳ ـ بیشترین تعداد تیم حاضر در یک دوره لیگ که مربوط به فصل ۷۳ لیگ آزادگان است.

۲۴ ـ بیشترین تعداد بازی در لیگ که یک دروازه بان دروازه خود را بسته نگه داشته است؛ آرمناک پطروسیان در تیمهای سپاهان و ذوب آهن.

۲۵ ـ شمار بازی های متوالی یک بازیکن در لیگ؛ آرمناک پطروسیان دروازه بان ارمنی سابق سپاهان این رکورد را ثبت کرد.

۲۶ ـ وینگو بگوویچ، رکوردار بیشترین حضور یک مربی خارجی در لیگ ایران است با ۱۹۴ بار هدایت تیم های فولاد، پرسپولیس و پاس.

۲۷ ـ فصل ۷۶ لیگ آزادگان ۳۹۹ روز به طول انجامید؛ حتی بیشتر از یک سال!

۲۸ ـ محمود یاوری سرمربی کنونی تیم صبای قم در۴۶۱ بازی به عنوان سرمربی در لیگ حضور یافته است و رکوردار مربیگری به شمار می رود.

۲۹ ـ بیشترین گل خورده توسط یک تیم در تاریخ لیگ که این آمار مربوط به تیم سپاهان اصفهان است!

۳۰ ـ در فصل ۸۸ لیگ برتر ۷۸۲ گل به ثمر رسید که بیشترین گل ثبت شده در یک فصل لیگ است.

۳۱ ـ بهرام مودت سنگربان پرسپولیس در فصل ۵۴ به مدت ۸۴۴ دقیقه دروازه خود را بسته نگه داشت که هنوز این رکورد شکسته نشده است.

رکورد تاریخی محمود خوردبین در تاریخ لیگ ایران

محمود خوردبین، سرپرست تیم فوتبال پرسپولیس امسال به همراه سرخپوشان تهرانی جام قهرمانی هفتمین دوره لیگ برتر را بالای سر برد تا صاحب یک رکورد شود.

رکورد شکنی سپاهان و قلعه‌نویی

سپاهان پرافتخارترین تیم لیگ برتر ایران شد. این تیم در ۱۱ دوره این مسابقات ۴ قهرمانی به دست آورده است. دو قهرمانی این تیم با امیر قلعه‌نویی به طور متوالی در دو فصل اخیر به دست آمده است. قلعه‌نویی نیز چهارمین قهرمانی خود را در لیگ برتر جشن گرفت. این مربی دو بار با استقلال و دو بار با سپاهان قهرمان لیگ برتر ایران شده است.

همه آنهایی که بیش از سه گل در یک بازی زدند

رضا نوروزی، مهاجم تیم فولاد خوزستان با پنج گلی که در بازی مقابل پاس به ثمر رساند، سومین بازیکن تاریخ لیگ برتر شد که در یک بازی پنج گل زده است.

محسن خلیلی با پیراهن تیم سایپا در لیگ ۸۴ مقابل راه آهن و ادینهو در همین فصل مقابل شهرداری تبریز موفق به زدن پنج گل در یک بازی شده بودند. البته رکورد بیشترین گل زده در یک بازی متعلق به رضا عنایتی است که در لیگ اول مقابل استقلال رشت هفت گل از ۹ گل تیمش را به ثمر رساند؛ اما به جز این بازیکنان، چند نفر دیگر نیز موفق به زدن بیش از سه گل در یک بازی شده اند.

علی دایی در فصل ۸۲ با پیراهن پرسپولیس چهار گل به پگاه گیلان زد، مهدی رجب زاده در فصل ۸۴ با تیم ذوب آهن مقابل قندی یزد چهار گل به ثمر رساند و در همین فصل جاری محسن بیاتی نیا بازیکن صبا مقابل راه آهن و آرش افشین از تیم فولاد چهار گل به پیکان زد و جالب اینکه رضا نوروزی نیز در بازی مقابل سایپا نیز ۴ گل به ثمر رساند.

در واقع نوروزی ۹ گل از ۲۲ گل خود را در دو بازی به ثمر رسانده است.

همه قهرمانان و همه آقای گل های تاریخ لیگ ایران:

لیگ منطقه ای

۱۳۴۹: تاج (استقلال) آقای گل: حسین کلانی از پرسپولیس با هفت گل زده
۱۳۵۰: پرسپولیس تهران ـ آقای گل: حسین کلانی و صفر ایرانپاک هر دو از پرسپولیس با یازده گل زده

جام تخت جمشید

۱۳۵۲: پرسپولیس تهران ـ آقای گل: غلامحسین مظلومی از تاج (استقلال کنونی) با پانزده گل زده
۱۳۵۳: تاج (استقلال تهران) ـ آقای گل: غلامحسین مظلومی از تاج (استقلال کنونی) و عزیز اسپندار از ملوان بندرانزلی با ده گل زده
۱۳۵۴: پرسپولیس تهران ـ آقای گل: نادر نورایی از هما با ۱۸ گل زده
۱۳۵۵: پاس تهران ـ آقای گل: غلامحسین مظلومی از تاج (استقلال کنونی) با نوزده گل زده
۱۳۵۶: پاس تهران ـ آقای گل: عزیز اسپندار از ملوان بندر انزلی با شانزده گل زده
۱۳۵۷: این دوره به علت انقلاب شکوهمند اسلامی ناتمام ماند ـ آقای گل: حسین فرکی از پاس با هفت گل زده (تا پیش از لغو مسابقات)

لیگ قدس

۶۹ ـ ۱۳۶۸: استقلال تهران ـ آقای گل: محمد احمدزاده از ملوان با شانزده گل زده

مسابقات جام آزادگان

۱۳۷۰: پاس تهران ـ آقای گل: فرشاد پیوس از پرسپولیس با یازده گل زده
۱۳۷۱: پاس تهران ـ آقای گل: جمشید شاه محمدی از کشاورز با یازده گل زده
۱۳۷۲: سایپا تهران ـ آقای گل: عباس سیمکانی از ذوب آهن با هفده گل زده
۱۳۷۴: سایپا تهران ـ آقای گل: فرشاد پیوس از پرسپولیس با بیست گل زده
۷۵ ـ ۱۳۷۴: پرسپولیس ـ آقای گل: محمد مومنی از پلی اکریل اصفهان با نوزده گل زده
۷۶ ـ ۱۳۷۵: پرسپولیس ـ آقای گل: علی اصغر مدیرروستا از بهمن با هجده گل زده
۷۷ ـ ۱۳۷۶: استقلال تهران ـ آقای گل: حسین خطیبی از شهرداری تبریز با پانزده گل زده
۷۸ ـ ۱۳۷۷: پرسپولیس ـ آقای گل: عبدالجلیل گل چشمه از ابومسلم و کورش برمک از
تراکتورسازی با یازده گل زده
۷۹ ـ ۱۳۷۸: پرسپولیس ـ آقای گل: مهند المهدی از صنعت نفت آبادان با پانزده گل زده
۸۰ ـ ۱۳۷۹: استقلال تهران ـ آقای گل: رضا صاحبی از ذوب آهن اصفهان با چهارده گل زده

مسابقات لیگ برتر

۸۱ ـ ۱۳۸۰: پرسپولیس ـ آقای گل: غلامرضا عنایتی از ابومسلم با هفده گل زده
۸۲ ـ ۱۳۸۱: سپاهان اصفهان ـ آقای گل: ادموند بزیک از سپاهان با دوازده گل زده
۸۳ ـ ۱۳۸۲: فولاد خوزستان ـ آقای گل: علی دایی از پرسپولیس با شانزده گل زده
۸۴ ـ ۱۳۸۳: پاس تهران ـ آقای گل: غلامرضا عنایتی از استقلال با بیست گل زده
۸۵ ـ ۱۳۸۴: استقلال تهران ـ آقای گل: غلامرضا عنایتی از استقلال با ۲۱ گل زده
۸۶ ـ ۱۳۸۵: سایپا کرج ـ آقای گل: عرفان اولروم از ابومسلم و مهدی رجب زاده از ذوب آهن با هفده گل زده
۸۷ ـ ۱۳۸۶: پرسپولیس ـ آقای گل: محسن خلیلی از پرسپولیس و هادی اصغری از راه آهن با هفده گل زده
۸۸ ـ ۱۳۸۷: استقلال تهران ـ آقای گل: آرش برهانی از استقلال با ۲۱ گل زده
۸۹ ـ ۱۳۸۸: سپاهان اصفهان ـ آقای گل: عمادرضا از سپاهان با نوزده گل زده
۹۰ ـ ۱۳۸۹ سپاهان اصفهان ـ آقای گل: رضا نوروزی از فولادبا ۲۲ گل زده
۹۱ - ۱۳۹۰:سپاهان اصفهان - آقای گل:کریم انصاری فرد از سایپا با ۲۱ گل زده

جدول رده بندی لیگ برتر در فصل گذشته :

۱- سپاهان اصفهان ۶۷ امتیاز (قهرمان)
۲- تراکتورسازی تبریز ۶۶ امتیاز - تفاضل گل ۲۵+ (سهمیه حضور در لیگ قهرمانان آسیا)
۳- استقلال تهران ۶۶ امتیاز - تفاضل گل ۲۴+ (سهمیه حضور در لیگ قهرمانان آسیا)
۴- صبای قم ۵۰ امتیاز (سهمیه حضور در لیگ قهرمانان آسیا)

۵- نفت تهران ۴۹ امتیاز
۶- ذوب آهن اصفهان ۴۵ امتیاز
۷- داماش گیلان ۴۴ امتیاز
۸- سایپای البرز ۴۳ امتیاز - تفاضل گل ۱۱+
۹- مس کرمان ۴۳ امتیاز - تفاضل گل ۴-
۱۰- نفت آبادان ۴۳ امتیاز - تفاضل گل ۸-
۱۱- راه آهن شهرری ۴۲ امتیاز - تفاضل گل ۱+
۱۲- پرسپولیس ۴۲ امتیاز - تفاضل گل ۴-

۱۳- فجرسپاسی شیراز ۴۱ امتیاز
۱۴- فولادخوزستان ۴۰ امتیاز
۱۵- ملوان بندرانزلی ۳۹ امتیاز

۱۶- شهرداری تبریز ۳۴ امتیاز
۱۷- شاهین بوشهر ۳۳ امتیاز
۱۸- مس سرچشمه ۲۴ امتیاز


همه قهرمانان و مربیان لیگ برتر
فصل اول (۸۱ - ۸۰): پرسپولیس -علی پروین
فصل دوم (۸۲ - ۸۱): سپاهان- اصفهان فرهاد کاظمی
فصل سوم (۸۳ - ۸۲): پاس همدان- مجید جلالی
فصل چهارم (۸۴ - ۸۳): فولاد خوزستان- ملادن فرانچیچ
فصل پنجم (۸۵ - ۸۴): استقلال- امیر قلعه نویی
فصل ششم (۸۶ - ۸۵): سایپای کرج- ورنر لورانت ، علی دایی
فصل هفتم (۸۷ - ۸۶): پرسپولیس - افشین قطبی
فصل هشتم (۸۸ - ۸۷): استقلال- امیر قلعه نویی
فصل نهم (۸۹ - ۸۸): سپاهان اصفهان- امیر قلعه نویی
فصل دهم (۹۰ - ۸۹): سپاهان اصفهان- امیر قلعه نویی
فصل یازدهم (۹۱ - ۹۰): سپاهان اصفهان- لوکا بوناچیچ ، زلاتکو کرانچار

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391