برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

هزینه یک و نیم میلیارد اردوی ترکیه !

یکشنبه، ۱۸ تیر ۱۳۹۱، ساعت ۱۴:۰۶ — تابناک

برگزاری اردوهای آماده‌سازی پیش فصل در فوتبال ایران برای خودش داستانی شده است.

امیر قلعه‌نوعی

تا همین پارسال اکثر باشگاه‌های لیگ برتری ترجیح می‌دادند اردوهای پیش فصل خود را در خارج از ایران برگزار کنند و برای این کارشان هم دلایل محکمی داشتند. از طرفی هزینه برگزاری یک اردوی تدارکاتی در کشوری مثل ترکیه با برگزاری یک اردوی داخلی برابری می‌کرد و حتی در خیلی از مواقع هزینه اردوی خارجی کمتر هم می‌شد. در طرف مقابل امکانات و آرامش کمپ‌های بین‌المللی با کمپ‌های داخلی ایران به هیچ عنوان قابل مقایسه نبوده و نیست و این مساله خودش یک نکته بسیار مهم به حساب می‌آید. با توجه به اینکه حضور در ترکیه، احتیاجی به ویزا ندارد، تا پیش از این برگزاری اردو در ترکیه گزینه اول اکثر باشگاه‌ها بود اما امسال این قضیه کمی فرق کرده است.

به نوشته روزنامه گل ، افزایش قیمت دلار باعث شده هزینه‌های یک اردوی تدارکاتی در ترکیه، نسبت به سال گذشته تقریبا ۲ برابر شود. برخلاف سال گذشته برگزاری اردو در داخل کشور خیلی کم هزینه‌تر از برگزاری اردوی خارجی است و همین مساله باعث شده خیلی از باشگاه‌های لیگ برتری قید حضور در ترکیه را بزنند. البته کماکان امکانات و آرامش اردوهای خارجی نکته مثبتی برای برخی از مربیان به حساب می‌آید تا جایی که حاضر نیستند بی‌خیال اردوی خارجی شوند. در چنین شرایطی کماکان ترکیه گزینه اول تیم‌های ایرانی است و با توجه به هزینه‌ها می‌توان گفت گزینه‌ای جز ترکیه وجود ندارد.


ترکیه خوش نمی‌گذرد
فصل گذشته از بین ۱۸ تیم لیگ برتری، ۱۱ تیم اردوهای پیش فصل خود را بیرون از مرزهای ایران برگزار کردند. همان‌طور که عنوان شد افزایش قیمت دلار، باعث شده خیلی از تیم‌های لیگ برتری قید اردوی بین‌المللی را بزنند. این فصل از بین ۱۸ تیم لیگ برتری، تنها ۷ تیم به اردوهای خارجی رفته‌اند و این مساله نشان می‌دهد افزایش هزینه‌ها تاثیر فراوانی در تصمیم‌گیری‌های مدیران باشگاه‌ها داشته است.


یا ترکیه یا هیچ‌جا
فصل گذشته از بین ۱۱ تیمی که برای برپایی اردوهای تدارکاتی خود به خارج از ایران سفر کرده بودند، ۱۰ تیم به شهرهای مختلف ترکیه رفتند و تنها یک تیم بود که راهی ارمنستان شد. پرسپولیس، سپاهان، مس کرمان، ذوب‌آهن، شهرداری تبریز، شاهین بوشهر، سایپا،‌ تراکتورسازی، فولاد و داماش تیم‌هایی بودند که سال گذشته اردوهای پیش فصل خود را در ترکیه برگزار کردند و در این بین مس سرچشمه سر از ارمنستان درآورد. امسال استقلال، سپاهان، پیکان، ذوب‌آهن، تراکتورسازی، صبای قم و مس کرمان تیم‌هایی بوده‌اند که برای برپایی اردوی تدارکاتی به ترکیه سفر کرده‌اند.


۱۰ روز بیشتر نمی‌شود
در فصل‌های گذشته بارها پیش می‌آمد تیم‌های ایرانی اردوهایی ۱۲ روزه یا حتی ۱۴ روزه در ترکیه برگزار کنند، اما با توجه به افزایش هزینه‌ها امسال اکثر تیم‌ها اردوهایی ۱۰ روزه را در ترکیه برپا کردند و بلافاصله به ایران بازگشتند.

مکانیزم اردوی خارجی رفتن
شاید برگزاری یک اردوی تدارکاتی در ترکیه به ظاهر خیلی آسان به نظر برسد، اما باید بدانیم برگزاری چنین اردوهایی راه و رسم خودش را دارد. در اینجا مروری خواهیم داشت بر مکانیزم برگزاری یک اردوی خارجی که کم هم دردسر ندارد.

باشگاه‌های لیگ برتری زمانی که تصمیم می‌گیرند اردوی تدارکاتی خود را در خارج از کشور برگزار کنند سراغ افرادی می‌روند که در این زمینه فعالیت می‌کنند.افرادی در فوتبال ما وجود دارند که کارشان برپایی اردوهای بین المللی است و جالب اینکه تعداد این افراد کم هم نیست.

در مرحله دوم کارگزار اردوهای خارجی چند کمپ را به باشگاه پیشنهاد می‌دهد تا مدیرعامل با نظر سرمربی خود کمپ مورد نظر را انتخاب کند.

بعد از انتخاب کمپ از سوی باشگاه نوبت به قرارداد بستن بین طرفین می‌شود.کارگزار در این قرارداد متعهد می‌شود در ازای گرفتن مبلغی کاروان تیم را به اردوی خارج از کشور ببرد و تمام امکانات را برای تیم فراهم کند.

بعد از امضای قرارداد کارگزار فعالیت خود را رسما آغاز می‌کند و تمام مسوولیت‌های برگزاری اردو را برعهده می‌گیرد. بعد از بررسی مکانیزم برگزاری یک اردوی بین المللی به لیست هزینه‌های چنین اردوهایی می‌رسیم و آنها را بررسی می‌کنیم تا مشخص شود این اردوها در مجموع چقدر برای باشگاه هزینه در بر دارد.در زیر هزینه برپایی یک اردوی ۱۰ روزه در ترکیه محاسبه شده است. (هزینه‌ها با توجه به اردوهای سال گذشته محاسبه شده است.)


در قراردادهایی که بین کارگزاران اردو و باشگاه‌ها منعقد می‌شود، کارگزار به ازای هر نفر از باشگاه پول می‌گیرد.با توجه به نوع کمپ و محل استقرار تیم این مبلغ متفاوت خواهد بود.این مبلغ از ۷۰ دلار شروع می‌شود و با بالا رفتن کیفیت کمپ و هتل افزایش پیدا می‌کند و به ۱۴۰ دلار برای هر نفر می‌رسد.با بررسی‌های انجام شده باشگاه‌های ما به صورت میانگین برای هر نفر به کارگزار حدود ۱۲۰ دلار می‌دهند و با این مبلغ هم کارگزار یک اردوی ایده آل را برگزار می‌کند.

بلیت رفت و برگشت به ترکیه برای هر نفر حدود ۴۵۰ دلار آب خواهد خورد که آن را هم باید به لیست هزینه‌ها اضافه کرد.


تیم‌های ایرانی در اردوی تدارکاتی خود به صورت میانگین ۲ بازی تدارکاتی برگزار می‌کنند که این بازی‌ها فقط از لحاظ داوری برای باشگاه‌ها هزینه دارد چراکه کارگزار در قراردادش با باشگاه متعهد می‌شود حداقل ۲ بازی تدارکاتی را در جریان اردو ترتیب بدهد.هزینه داوری در هر بازی حدود ۵۰۰ دلار است که باشگاه باید آن را پرداخت کند.


هزینه ایاب و ذهاب تیم در ترکیه هم بر عهده خود باشگاه خواهد بود و با توجه به گرانی حمل و نقل در ترکیه حدود ۲۰۰۰ دلار فقط هزینه رفت آمد تیم‌ها در ترکیه است.


پول تو جیبی هم بخشی دیگر از هزینه‌های یک اردوی بین المللی برای باشگاه است.به صورت میانگین باشگاه‌های ایرانی در اردوهای خود به هر کدام از بازیکنان و اعضای کادرفنی ۸۰۰ دلار و به سایر همراهان هم ۲۰۰ دلار پول تو جیبی می‌دهند.


هر تیم به صورت میانگین با ۴۵ نفر به اردوی تدارکاتی می‌رود.


با جمع زدن تک تک هزینه‌ها یک اردوی ۱۰ روزه برای یک باشگاه لیگ برتری حدود ۱۰۷۲۵۰ دلار آب می‌خورد که مبلغ قابل توجهی است.

۲۱۲ میلیون هزینه کلی هر تیم
با بررسی‌های انجام شده مشخص شد یک اردوی بین‌المللی برای تیم‌های ایرانی مبلغی حدود ۱۰۷۲۵۰ دلار هزینه در بر دارد. سال گذشته با توجه به قیمت دلار، هزینه یک اردو تقریبا ۱۲۸ میلیون تومان درمی‌آمد، اما حالا این مبلغ به ۲۱۲ میلیون رسیده است. این نکته را هم نباید فراموش کنیم که در فوتبال روز دنیا، تیم‌های حرفه‌ای نه تنها برای چنین اردوهایی هزینه نمی‌کنند، بلکه با برگزاری چنین اردوهایی درآمدزایی هم دارند. به طور مثال باشگاه بارسلونا فصل گذشته از برگزاری اردوی پیش‌فصل در آمریکا مبلغی حدود ۸ میلیون دلار درآمد داشته است که چنین درآمدی برای باشگاه‌های ایرانی یک آرزو به حساب می‌آید.

۵/۱ میلیارد کمک به صنعت توریسم ترکیه
با توجه به حضور هفت تیم در ترکیه در هفته‌های اخیر، می‌توان گفت فوتبال ایران مبلغی حدود یک میلیارد و ۴۸۴ میلیون تومان به صنعت توریسم ترکیه کمک کرده و این در حالی است که ما در کشورمان با توجه به شرایط مختلف جغرافیایی و آب و هوایی می‌توانیم کمپ‌های قابل قبولی داشته باشیم و از این طریق درآمدزایی کنیم، اما تا به حال کمتر کسی به فکر این مساله بوده است.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391