برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

ورود تکنولوژی به فوتبال؛ خوب یا بد؟ پایان عصر معصومیت

شنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۱، ساعت ۲۱:۴۸ — گل

آیا ورود تکنولوژی به داوری فوتبال می تواند جنجال‌ها را از بین ببرد؟

سرانجام بورد بین المللی قانون گذاری فوتبال با استفاده از تکنولوژی برای کمک به داوران موافقت کرد؛ در واقع موجی که از دو سال قبل و با گل مردود اعلام شده فرانک لمپارد ایجاد شد، با پذیرفته نشدن گل مارکو دوویچ در دیدار اوکراین- انگلیس در مرحله گروهی یورو ۲۰۱۲ به اوج رسید تا سرانجام قانون گذاران فوتبال که در همه این سال‌ها سرسختانه در مقابل ورود تکنولوژی به دنیای داوری ایستادگی کرده بودند، بالاخره تسلیم شوند؛ تصمیمی که سپ بلاتر، رئیس فیفا، آن را یک ضرورت دانسته و از اجرای آن ابراز خوشحالی کرد. اما آیا ورود تکنولوژی به داوری فوتبال می تواند جنجال‌ها را از بین ببرد؟
تنیس یا کشتی؟

پیش از فوتبال ورزش های زیادی به استفاده از تکنولوژی روی آوردند که از جمله مهترین آنها می توان به تنیس و کشتی اشاره کرد؛ دو رشته ای که تجربه ای کاملا متفاوت در استفاده از تکنولوژی در داوری داشتند و البته دلیل اصلی آن به ذات متفاوت این دو رشته مربوط می شود. بحث اصلی در داوری تنیس محل فرود آمدن توپ هاست؛ اتفاقی که با یک بازبینی جزئی فورا قابل حل است اما در کشتی داوران غالبا در مورد نحوه اجرای فن، کشتی گیری که ابتدا از تشک خارج شد و ...دچار اختلاف می شوند و همین مسئله بازبینی را نه محلی برای رسیدن به یک نظر مشترک، که به دلیلی برای جنجال های بیشتر تبدیل کرد. اما برای فوتبال چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ به نظر می رسد قانون گذاران فوتبال به این نکته توجه کرده و به همین دلیل با استفاده از تکنولوژی خط دروازه موافقت کردند اما استفاده از تکنولوژی برای مشخص شدن آفساید را هنوز مجاز ندانسته اند. آفساید یکی از پر مناقشه ترین قوانین فوتبال است که در یک بازی بارها اتفاق می افتد و اگر قرار باشد هر بار بازی به خاطر آن متوقف شود، می تواند ضربه بزرگی برای جذابیت آن باشد؛ در حالی که صحنه های جنجالی مانند گل پذیرفته نشده مونتاری به یوونتوس در سری A، تنها چند بار در طول فصل رخ می دهد. در واقع یکی از دلایل اصلی مخالفت‌ها برای استفاده از تکنولوژی، ضربه نخوردن به جذابیت بازی‌ها بود؛ هدفی که به نظر نمی رسد ورود تکنولوژی جدید به آن ضربه ای وارد کند اما اگر قرار باشد این روند ادامه پیدا کند و برای سایر بخش های تصمیمات داوری مانند آفساید و پنالتی هم از تکنولوژی استفاده شود، می تواند نگران کننده باشد.

فوتبال؛ فقیر و غنی؟

البته نگرانی‌ها در مورد استفاده از تکنولوژی در فوتبال، تنها به این موارد خلاصه نمی شود. بسیاری معتقدند ورود این تکنولوژی ها، شکاف طبقاتی در فوتبال را بیشتر می کند؛ نظریه ای که چندان هم بدبینانه نیست. در حالی که چند سال از ورود بی سیم هایی که داوران برای ارتباط با هم استفاده می کنند، می گذرد اما هنوز در خیلی از لیگ های دنیا استفاده از این بی سیم‌ها معمول نشده و در واقع، بسیاری از فدراسیون های کشورهای مختلف توانایی تامین چنین شرایطی را برای داوران ندارند. این اتفاق مطمئنا برای تکنولوژی های جدید هم تکرار خواهد شد. بعید است به جز لیگ های بزرگی مانند ایتالیا، انگلیس، اسپانیا و آلمان و شاید فرانسه و هلند، استفاده از تکنولوژی جدید در سایر لیگ های دنیا به این زودی‌ها متداول شود و در نهایت این مسئله موجب به هم خوردن یک دستی داوری‌ها خواهد شد. البته این یک نگرانی جدی برای فدراسیون جهانی فوتبال است که باید چاره ای برای آن اندیشیده شود اما به نظر می رسد چاره ای جز روبرو شدن با آن نیست. به هر حال، همان طور که بلاتر اعلام کرد ورود تکنولوژی به فوتبال به یک "ضرورت" تبدیل شده و راهی جز پذیرش تبعات آن وجود ندارد.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391