برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

ترکی:لیگ شروع نشده عوام فریبی شروع شده

دوشنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۱، ساعت ۱۰:۴۱ — گل

اگر روزی عنوان کنند که حق الزحمه ای نمی دهیم باز همین داوران در مسابقات حاضر می شوند ولی نباید از این عشق سوء استفاده شود

محسن ترکی

دانش اندوخته تربیت بدنی ، دانشجوی کارشناسی ارشد تربیت بدنی و دبیر ورزش است . یکی از داورانی که در سالهای اخیر کارنامه موفقی داشته محسن ترکی است با داور ۳۸ ساله کشورمان گپ و گفتی در مورد لیگ یازدهم و دوازدهم انجام دادیم و او از عملکرد و کارنامه موفق همکارانش در لیگی که گذشت سخن به میان آورد . از اینکه داوران ایرانی با عشق و علاقه به قضاوت می پردازند . ترکی امیدوار است در فصل دوازدهم رفتارها حرفه ای تر شود و هریک از ارکان فوتبال کار خود را انجام داده و در کار دیگری دخالت نکنند . مصاحبه بامحسن ترکی را در یک روز مانده به سالگرد تولدش با هم می خوانیم :

*آقای ترکی به عنوان اولین سوال عملکرد داوران را در لیگ یازدهم چگونه می بینید ؟
قضاوت‌ها در لیگ گذشته خوب بود . کا رهمکاران و کمیته داوران قابل قبول بود . برنامه ریزی‌ها بهتر از سالهای قبل انجام شد ضمن اینکه باید گفت اشتباهاتی داشتیم ولی این مساله تنها مختص ایران نیست بلکه د رتمام دنیا هست . اشتباه داوران مان در فصل گذشته کمتر از استاندارد جهانی بود .
*بعد از اتمام فصل قبل تا کنون آیا دوره یا کلاسی داشته اید ؟
نه دوره ای نداشته ایم ولی تمرینات را ادامه دادم تا شرایط بدنی مناسبی برای لیگ داشته باشم. سایت های فیفا و ای اف سی را مرور کرده و اطلاعات خود را بروز می کنم. با توجه به اینکه رشته ام تربیت بدنی بوده ، تمرینات را با متد روز دنیا که در سایت های معتبر هست انجام می دهم . ضمن اینکه از ۲۱ تیر کلاس خواهیم داشت تا در مورد برنامه ریزی مسابقات مطلع شویم همچنین قرار است نحوه تمرینات برای داوران توسط یکی از مربیان بدنساز مجرب تشریح شود تا همکاران بتوانند به خوبی برای مسابقات آمده شوند چرا که آمادگی جسمانی نقش مهمی در تصمیم گیری‌ها دارد و اگر نیروی بدنی در طی مسابقه تحلیل برود قدرت تصمیم گیری درست از داور سلب خواهد شد . این اقدام خوبی است که کمیته داوران انجام داده است چرا که بعضی از داوران ما به روش سنتی و بر اساس تجاربی که بدست آورده اند تمرین می کنند و این مساله باعث عدم آمادگی مناسب نزد آنها می شود
*و در این مدت فریدون اصفهانیان رئیس کمیته داوران شد.آیا حضور وی می تواند گره گشای مشکلات داوران باشد؟
آقای اصفهانیان یکی از داوران سالهای نه چندان دور بوده اند که از تجربیات زیادی بهره مند هستند و می دانند که چه فشاری روی قشر داوران است می توانند به خوبی از داوران کشور حمایت کنند و تاثیرات مثبتی داشته باشند .
*ولی حقوق داوران تغییری نکرده ؟!
بنده شخصا تا کنون حرفی در مورد پول و دستمزد نزده ام . جامعه فوتبال ما باید بپذیرد که داوران عاشقانه کار می کنند . حرفه ای نشدیم ولی حرفه ای تمرین می نیم وقت بیشتر از حرفه اصلی مان برای داوری می گذاریم . حداقل در مورد داوران لیگ برتر باید بگویم که شغل و درامد خوب دارند و برای پول قضاوت نمی کنند و اگر روزی عنوان کنند که حق الزحمه ای نمی دهیم باز همین داوران در مسابقات حاضر می شوند ولی نباید از این عشق سوء استفاده شود . مطئنم اگر کسی برای پول قضاوت کند دیوانگی می کرده که با این رقم‌ها سوت می زده است . پولی که داوران می گیرند در صورت مصدومیت که گاها اتفاق می افتد کفاف چند جلسه فیزیتراپی را هم نمی دهد . تاکید می کنم داوران ما با عشق کار می کنند.
*لیگ دوازدهم به نظر شما چگونه خواهد بود؟
هنوز لیگ شروع نشده بعضی باشگاه‌ها سر و صدا به راه انداخته اند و اعلام کرده اند که مشکلی ندارند و اگر تصمیمات خارج از زمین فوتبال اعمال نشود موفق می شوند! هواداران از تیمشان انتظار نتیجه گیری دارند ولی اگر تیم نتیجه نگیرد دیواری کوتاه تر از دیوار داوران نیست ! لطفا عوامفریبی نکنند و مسئولان باشگاهها و تیم‌ها ناکامی خود را به عهده یک یا دو نفر خاص نیدازند . از خانواده بزرگ فوتبال که مدیرعاملان و مربیان بازیکنان هوادارن و عوامل اجرایی و نظارت را در بر می گیرد خواهش میکنم در کار یکدیگر دخالت نکنیم تا مشکلی نداشته باشیم . همه زیر ذره بین هستیم و اگر عضوی از اعضای خانواده نباشد یک جای کار می لنگد اگر به همدیگر کمک کنیم قطعا لیگ خیلی پویایی خواهیم داشت .
*عملکرد داوران ایرانی را در سطح بین الملل چگونه ارزیابی می کنید؟
سال گذشته در تمامی رده‌ها تیم های داوری ایرانی قضاوت های خوب داشتند . تیم داوری ایرانی که کاندید حضور در جام جهانی است تلفیقی از جوانی و تجربه است . فغانی ، کامرانی فر و سخندان ترکیب خوب و ایده آلی را تشکیل داده اند فغانی علیرغم جوانی از تجربه خوبی برخوردار است و برای آنها آرزوی موفقیت می کنم .

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391