برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

عسگری: کمک داور بازی گهر- پرسپولیس را جریمه می‌کنیم

سه‌شنبه، ۱۰ مرداد ۱۳۹۱، ساعت ۱۵:۴۶ — ایسنا

رئیس دپارتمان داوران فوتبال از جریمه کمک داور دیدار گهر- پرسپولیس خبر داد.

حسین عسگری

به نقل از سایت فدراسیون فوتبال، حسین عسگری گفت: بازی پرسپولیس- گهر سه صحنه شک برانگیز داشت. در دو صحنه مشکوک به هند پنالتی یکی برای پرسپولیس و یکی برای گهر، داور بازی به درستی تصمیم گرفت. در واقع در هر دو صحنه ، توپ به دست اتفاق افتاد، نه دست به توپ.

وی ادامه داد: ما به همراه دپارتمان داوری و نوید مظفری ناظر بازی گهر- پرسپولیس و غلامرضا سلیمانی ناظر داوری دیدار صبا - ملوان آنالیز ویدیویی را به دقت انجام دادیم. در صحنه ای که کریم انصاری فرد در محوطه جریمه می خواست توپ را از مدافع گهر رد کند وقتی توپ را استوپ کرد دست مدافع گهر فاصله بسیار کمی با توپ و بدن انصاری فرد داشت و به هیچ وجه نمی توانست پنالتی باشد. در صحنه دوم سرعت توپی که بازیکن گهر به آن ضربه زد، زیاد بود و فشنگچی فرصتی برای تصمیم گیری نداشت که بخواهد هند انجام دهد. در هر دو صحنه حالت طبیعی هر دو بازیکن حفظ شده و خطای پنالتی اتفاق نیفتاده است.

عسگری درباره صحنه ای که توپ از خط دروازه رد شد، گفت: به هر جهت با توجه به فیلم بازی توپ حدود ۳۵ سانتی متر و شاید کمی بیشتر از خط دروازه رد شده بود و متاسفانه کمک داور اشتباه تاثیرگذاری انجام داد و گل را ندید. من به هیچ عنوان قصد توجیه ندارم و کمک داور را هم به خاطر این اشتباه جریمه خواهیم کرد اما سرعت توپ در این صحنه حدود ۱۲۰ کیلومتر بود و واقعا کمک داور در آن منطقه بازی نمی توانست از جایی که ایستاده بود به توپ برسد. نظیر این صحنه‌ها در فوتبال جهان اتفاق افتاده است و در همین بازی اوکراین و انگلستان در بالاترین سطح فوتبال جهان یعنی در یورو ۲۰۱۲، چنین توپی از خط رد شد و تیم داوری ندید.

وی با تشریح وظایف کمک داور گفت: کمک داور باید در چند صدم ثانیه حواسش به آفسایدگیری، منطقه قرارگرفتن آخرین مدافع، دیرک های دروازه و استارت برای رسیدن به توپ بازیکن و بسیاری مسایل دیگر باشد. بالاخره کمک داور انسان است و تمرکز کردن روی این صحنه‌ها کاری نیست که بتواند در چند صدم ثانیه انجام دهد. این یک صحنه استثنایی و تصمیم کمک داور اجتناب ناپذیر بود .در واقع توپی که از خط گذشت و به داخل زمین برگشت را کمک داور نتوانست ببیند و قضاوت درباره این صحنه خارج از توانایی کمک داور بود.می توانم بگویم درست مثل بازی انگلستان – آلمان توپ لمپارد بود که از خط رد شد و کمک داور ندید. فیفا به همین دلایل است که می خواهد فناوری خط دروازه را برای چنین صحنه هایی در فوتبال راه اندازی کند.

رئیس دپارتمان داوری در پایان گفت: بازی صبا و ملوان هم صحنه هایی داشت و در دقیقه ۶۹ داور به درستی برای ملوان پنالتی گرفت و پنالتی دقیقه ۸۱ هم با تصمیم درست سخندان گرفته شد. من جا دارد به حسن اکرمی داور جوان فوتبال ایران برای قضاوت خوب دیدار سخت ملوان و صبا تبریک بگویم . او دو بازیکن را از تیم میزبان اخراج کرد، دو پنالتی علیه تیم میزبان گرفت که می خواهم مورد توجه رسانه‌ها و اهالی فوتبال قرارگیرد. جا دارد از سرپرست تیم صبا، نجاتی که خود زمانی داور بوده است هم تشکر کنم چرا که در آرام کردن فضا و کاهش فشار روی تیم داوری نقش داشت.امیدوارم همه سرپرست‌ها به همین منوال کمک کنند چرا که نقش مهمی در کنترل بازی دارند.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391