برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

امضای امیر پای استقلال؛ سلام به سانتر

چهارشنبه، ۱۱ مرداد ۱۳۹۱، ساعت ۱۱:۰۹ — گل

تعداد شوت آبی‌ها در بازی با ذوب آهن قطعا بسیار بالاتر از استاندارد شوت در ایران بود. آنها تنها در نیمه دوم ۵ بار شانس خود را امتحان کردند

تیم استقلال و تیم ذوب آهن

۱- همیشه یک سوال وسوسه انگیز پیرامون امیر قلعه نویی وجود دارد؛ چگونه او خودش را مبدل به موفق ترین مربی لیگ ایران کرده؟هفته سوم بهترین مکان بود تا ببینید مربیانی که وعده تغییر دادند به چه سبکی رو آوردند.پرسپولیس نسبت به دو بازی قبل روند تکاملی خوبی را طی کرد و آنچه رخ داد حملات هدفمندی بود که منجر به خلق موقعیت های فراوانی شد اما تنها یک بار انصاری فرد قادر به گلزنی شد. آنچه قرمزها به نمایش گذاشتند می گفت؛ مانوئل از بازیکنانش می خواهد با حرکات ترکیبی از کنار به درون هجده نفوذ کنند و در آنجا ضربه نهایی را بزنند؛ طی همین پروسه محمد قاضی یک بار تک به تک می شود و کریم انصاری فرد هم دو بار در چنین موقعیتی قرار می گیرد. فارغ از نتیجه بازی که دست شهاب گردان در خلقش نقش اول را بازی می کرد؛ ژوزه نشان داد ماکت مدینه فاضله اش چیست.او شهر زیبایی را روی نقشه دارد که ساختن آن هم شکیبایی فراوانی می خواهد هم تلاش و شانس و صد البته بدون گاف خودی ها.

۲- اما بر گردیم به سوال وسوسه انگیز.قلعه نویی بعد از دو بازی اول وعده داد بزودی تیمش طوری بازی می‌کند که حتی مخالفان هم موافق او شوند. بازی با ذوب آهن که منجر به پیروزی آبی‌ها شد امضای پر رنگ او را زیر پایش داشت.بر خلاف امثال مانوئل "مدینه فاضله" امیر مسیر سر راستی دارد.او غالبا تلاش زمان گیر و امتیازسوزی را برای "تغییر" داشته بازیکنانش نمی کند. مثلا نمی خواهد به بیک زاده که یک عمر تنها سانتر مستقیم و شوت را آموخته، بیاموزد چگونه با بازیکن کناری یک دو کند تا طی یک فرایند تقریبا پیچیده مهاجم خودی با دروازبان حریف تک به تک کند. دقیقا چنین حکایتی در مورد حمودی هم وجود دارد. سرمربی استقلال وقتش را برای آموزش بازیکن اشباع از آموخته قبلی، تلف نمی کند. از این رو دو مدافع کناری استقلال تنها یک وظیفه را اجرا می کنند؛ نفوذ مستقیم تا نزدیکی پرچم و سپس انواع ارسال.


۳- آمار بازی استقلال و ذوب آهن حیرت آور است؛ آبی‌ها در مجموع با احتساب ضربات کرنر و پرتاب اوت دستی، نزدیک به ۳۳ بار توپ را بلند به سمت دوازه حریف فرستادند. ازهمه این ارسال های بلند تنها یک بار مهاجم آبی‌ها توپ را به درون چارچوب نواخت و آن یک بار گلی بود که امین منوچهری با ضربه سر زد. در آن سو ذوب آهن تنها به تعداد انگشتان یک دست موقعیت مقابل دروازه رحمتی داشت که بجز یک مورد مابقی محصول همین ضربات ایستگاهی و سانتر بودند. این فرایندی بود که کارلوس کی روش نود دقیقه در ورزشگاه آزادی دید. فوتبالی که در دو سر آن دو مربی ایرانی از دو نسل متفاوت حضور داشتند؛ اولی متخصص استفاده از آنچه دارد و طی همین آمار موفق ترین مربی یک دهه اخیر فوتبال ایران است و آن یکی پیرمردی که آبرویش را کف دستش گرفته و با این ذوب آهن منحل شده می خواهد مسیر نامعلومی را طی کند.


۴- برای موفقیت در یک تورنمنت باید کمترین نوسان را داشت و برای هر چه بهتر شدن بالانس نتایج می بایست از بازیکنانت همان چیزی را بخواهی که بیشترین آموخته هایشان در همان راستا است. استقلال که یک نیمه سانتر کرده بود در نیمه دوم با وجود در اختیار داشتن هافبک هایی که می توانستند پاس های "تودر" بدهند باز چهل و پنج دقیقه تمام اصرار به سانتر و بعضا شوت های از راه دور کرد و عاقبت یکی از آن سانتر های پرتعداد جواب داد و اگر بد شانس نبود یکی دیگر از آنها با ضربه پای منوچهری عوض تیر به تور می نشست. گویی تا مدت‌ها فرمول موفقیت در لیگ ایران همین است. فرمولی که از گذشته مورد استفاده قرار می گرفت و حالا آپدیت شده و قلعه نویی گونه اصلاح تر شده اش را استفاده می کند. سرمربی موفق علاوه بر سانترهای پر تعداد که خسرو هفتاد درصد ارسال هایش را به عهده دارد به بازیکنان میانی اش دستور شوت فراوان می دهد.تعداد شوت آبی‌ها در بازی با ذوب آهن قطعا بسیار بالاتر از استاندارد شوت در ایران بود. آنها تنها در نیمه دوم ۵ بار شانس خود را امتحان کردند که این عدد نسبت به سایر بازی مقدار قابل توجهی هست.


۵- اما چرا هنوز فرمول سانترهای پرتعداد در فوتبال ما جواب می دهد و مهمتر از آن، چرا قلعه نویی بهتر از سایرین از این تاکتیک بهره می برد؟پاسخ چندان سخت نیست؛ به خریدهای تیم های او توجه کنید.همیشه بازیکنان کناری اش بهترین ارسال کننده‌ها فوتبال ایران بودند و هستند. او بود که از فرزاد مجیدی معمولی یک ماشین سانترکشی عجیب ساخت. به این سیاهه محمد نوازی،خسرو حیدری، حاج صفی،بیک زاده و... اضافه کنید حتی در سپاهان و تراکتورسازی هم این حکایت بدون ذره ای تغییر وجود داشت. از سوی دیگر مدافعان تیم های او گلزن ترین مدافعان لیگ اند؛ بازیکنان بلند پروازی که در هر ضربه ایستگاهی و سانتر نقش پرنده گلزن را ایفا می کنند؛ سید محسن حسینی مدافع تراکتورسازی نمونه بارز این نوع از بازیکنان اند.فقط به تعداد گل های فصل قبل او توجه کنید. و در نهایت تیم های قلعه نویی همیشه از یک مهاجم قد بلند و مهمتر از همه هد زن بهره می برد.رضا عنایتی مهمترین محصول فوتبال او بود و امسال قرعه به نام امین منوچهری افتاده است.تعویض برهانی مهاجم با بائو در نگاه اول عجیب بود اما وقتی نقشه شما برای گلزنی تنها سانتر و شوت باشد آن وقت به زمین آوردن یک "ماشین سانتر" به جای مهاجم "تو زن" یعنی بالا بردن شانس گلزنی. بائو کشید و منوچهری بلند بالا به راحتی دروازه را فتح کرد.از فرمانده فاتح آمار تلفات را نمی گیرند بنابراین وقتی شما نود دقیقه رو به سانتر می آورید و در پایان وقتی برنده می شوید دیگر کسی به خاطر این نوع از بازی شما را شماتت نمی کند.اما اگر در همین بازی با ذوب، منوچهری موفق به گلزنی نمی شد حالا همه از قلعه نویی می پرسیدند چرا نود دقیقه تنها دل به سانتر و شوت خوش کرده بودی؟
۵-علی پروین توصیه ویژه ای به بازیکنان پرسپولیس می کرد:«شوما فقط توپ رو بلند سانتر کن تماشاچیامون اونو میکنن تو گل»گویا زرنگ ترین شاگرد سلطان یک نفر با پیراهن آبی بود.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391