برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

جدیدترین حمله واعظی آشتیانی به فتح الله زاده: مدیر از بازیکن سیلی می‌خورد اما دست از چاپلوسی‌اش برنمی‌دارد

یکشنبه، ۱ مرداد ۱۳۹۱، ساعت ۱۶:۴۴ — گل

وقتی مدیر باشگاهی از یک بازیکنی سیلی می‌خورد و کار به پرتاب قندان کشیده می‌شود اما در نهایت با همان بازیکن قرارداد بسته می‌شود و اتفاقا امید هم به اثرگذاری او دارند

تیم استقلال

هفته نخست رقابت‌های لیگ برتر در حالی به پایان رسید که عملکرد برخی مدیران در فصل نقل و انتقالات قابل نقد به نظر می‌رسد. امیر واعظی آشتیانی درباره اتفاقات اخیر حرف‌های جالبی دارد. گفت‌وگوی قانون با مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال را می‌خوانید.او در این مصاحبه دوباره به فتح الله زاده حمله کرده است.

آقای آشتیانی! لیگ دوازدهم آغاز شده است اما در پایان همین یک هفته نیز از قرار معلوم تنش‌ها از فضای فوتبال دور نشده است. چرا؟

ما هنوز به مرحله حرفه‌ای در فوتبال نرسیده‌ایم و افراد تشکیل دهنده جامعه فوتبال ما شامل مدیر، مربی و بازیکن به بلوغ لازم نرسیده‌اند و به همین دلیل در زمینه‌های فرهنگی و اخلاقی دچار چالش جدی هستیم. حرفه‌ای‌گری اساسا مساله پیچیده‌ای نیست. حرفه‌ای بودن یعنی رعایت ضوابط و مقررات در زمینه رفتار و گفتار اما چون خودمان را مقید به رعایت قوانین نمی‌دانیم به این ترتیب در رفتار دچار تناقض می‌شویم.

روشن‌تر صحبت می‌کنید؟

بله، وقتی مدیر باشگاهی از یک بازیکنی سیلی می‌خورد و کار به پرتاب قندان کشیده می‌شود اما در نهایت با همان بازیکن قرارداد بسته می‌شود و اتفاقا امید هم به اثرگذاری او دارند دیگر مشخص است که تا چه اندازه فوتبال ما از فقر فرهنگی رنج می‌برد. جالب است که آقای ایکس اتفاقا دست از چاپلوسی آن بازیکن برنمی‌دارد. به همین دلیل است که اطمینان دارم فوتبال ما مانند آب راکد گندیده است. متاسفانه باید برای این فوتبال اصطلاح «گندیدگی فرهنگی و اخلاقی» را انتخاب کنیم که همین موضوع سبب شده شاهد هیچ خلاقیت، نوآوری، توسعه و پرورش نیروی جدیدی نباشیم.

به نظر شما هنوز قواعد آماتوری در فوتبال ما باقی مانده است؟

آدم‌های فعلی فوتبال ما همان آدم‌های آماتوری گذشته هستند و کمتر شاهد ورود چهره‌های جدید به این فوتبال هستیم. به همین دلیل است که فوتبال ما عاری از دانش علمی، خلاقیت و ظهور پدیده شده است و مربیان فوتبال ما حتی برای کار در افغانستان هم دعوت نمی‌شوند.

در عرصه مدیریتی هم همین فقر فرهنگی دیده می‌شود؟

عده قلیلی از مدیران ما توانمندی خوبی دارند اما شاهد هستیم که چگونه بیشتر مدیران ما حتی از نظر ادبیات هم ضعف دارند و متاسفانه مسئولان فدراسیون فوتبال و حتی فراتر از آن مدیران وزرات ورزش هم چندان اهتمامی برای رسیدگی به وضعیت این فوتبال آلوده ندارند. در واقع فرمول فعلی فوتبال این شده است که مشکلات را با دعوت به یک رستوران یا قهوه‌خانه و خوردن جوجه کباب و آبگوشت حل کنند و از سوی دیگر هم این جماعت هر کدام از یکدیگر چیزهایی می‌دانند که در نهایت با وجود همه اختلافات با هم کنار می‌آیند؛ درست به همین دلیل است که هر کدام سوژه‌ای از دیگری در دست دارد و از آن در روز مبادا بهره می‌برد.

به نظر می‌رسد با وجود آنکه سازمان تربیت بدنی جایش را به وزارت ورزش داده است اما برخی معاونان این وزارتخانه ترجیح می‌دهند در ریزترین حاشیه‌های فوتبال وارد شوند و هیچ توجهی به سمت اجرایی خود ندارند.

اجازه دهید در این باره مفصل صحبت کنیم. ابتدا یک مثال می‌زنم. زمانی که معاون وزیر صنایع بودم از وزیر وقت خواستم تا اگر می‌خواهد به صورت منسجم و واقعی کار خود را انجام دهد به صورت مستقیم وارد صنعت خودرو نشود و به این صنعت هم مانند سایر صنایع نگاه کند که انصافا او هم همین کار را انجام داد اما این مثال را زدم تا بگویم زمانی که معاون فنی سازمان تربیت بدنی هم بودم به علی سعیدلو، رییس وقت سازمان گفتم که مستقیم وارد فوتبال نشده و به این رشته هم نگاهی مانند سایر رشته‌ها داشته باشد. با این حال مشاهده کردید که کار خودش را انجام داد و حتی تا کاندیداتوری برای پست نایب رییس کنفدراسیون فوتبال آسیا هم پیش رفت و آن مسائل و مشکلات ایجاد شد. به هر حال فوتبال جذابیت‌های بسیاری برای افرادی که تازه وارد ورزش شده‌اند و به دنبال سکوی پرتاب می‌گردند، دارد.

آیا وزارت ورزش هم دچار همین مشکل شده است؟

در مورد شخص وزیر که باید گفت او برعکس عمل می‌کند یعنی نه تنها به فوتبال نگاه مستقیم ندارد بلکه به طورکامل از فوتبال فارغ شده و نظارت بر آن را رها کرده است اما این معاونان و اطرافیان او هستند که بی محابا و بدون توجه به جایگاه خود وارد جزئی‌ترین مسایل فوتبال کشور شدند.

آیا قبول دارید که در عرصه مدیریت باشگاه‌ها هم رفتار حرفه‌ای دیده نمی‌شود؟

ببینید مشکل در باشگاه‌ها بسیار ریشه‌ای‌تر است. در باشگاه‌ها از افراد مجرب در هیئت مدیره‌ها استفاده نمی‌شود و مجمع باشگاه‌ها هم که در اصل فرمالیته هستند و همین عدم نظارت سبب می‌شود تا باشگا‌ه‌ها به حال خود رها شوند. همین وضعیت بی سر و سامان در باشگاهداری ما سبب شده که فوتبال باشگاهی ایران به عصر دوران فیلم‌هایی چون داش آکل و قیصر بازگشته و اطراف تیم‌ها از گوسفند و گوساله کشی پر شده است. افراد چاقو به دست، فرهنگ نوچه پروری را رواج می‌دهند و بعضی‌ها از افرادی با صدا و گردن کلفت که عمق فقر فرهنگی و بحران فکری در فوتبال ما را نشان می‌دهند، در جهت رسیدن به تشویق بیشتر در استادیوم‌ها بهره می‌برند.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391