برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

ابراهیم زاده: فوتبالیست‌ها باید ۱ میلیارد بگیرند

پنجشنبه، ۱۹ مرداد ۱۳۹۱، ساعت ۲۲:۱۰ — عصر ایران

موفقیت چشمگیر ورزشکاران ایران در المپیک لندن، در کنار عدم راهیابی فوتبال ایران به المپیک و ضعف مفرط فوتبال ایران در سطوح های ملی و باشگاهی، این سوال را برای بسیاری از علاقه مندان به ورزش ایجاد کرده است که چرا ستاره های فوتبال ایران به لحاظ مالی باید در رفاه کامل باشند و ستاره های سایر ورزش ها، دستمزدی به مراتب کمتر از ستاره های فوتبال داشته باشند.

منصور ابراهیم زاده

با توجه انتقاداتی که این روزها در سطح جامعه از دستمزد بالای فوتبالیست‌ها مطرح است، تصمیم گرفتیم به سراغ یکی از مربیان برجسته لیگ برتر فوتبال ایران برویم و با او درباره این موضوع گفتگو کنیم.

منصور ابراهیم زاده از دستمزد بالای ستاره های لیگ برتر دفاع کرد و دریافت سالی یک میلیارد تومان را حق این ستاره‌ها دانست. متن این گفتگو پیش روی شماست.

*****

این روزها خیلی از مردم این سوال را مطرح می کنند که چرا ستاره های فوتبال ایران باید سالی یک میلیارد تومان بگیرند ولی ستاره های وزنه برداری و کشتی و ... دستمزدشان این همه پایین است. به نظر شما علت این اختلاف دستمزد چیست؟

اشتباه ما این است که فوتبال را با کشتی مقایسه می کنیم و کشتی را با وزنه برداری و ... من فکر می کنم هر یک از این ورزش‌ها را باید در جایگاه خودشان ببینیم. نحوه تامین ورزشکاران ورزش های انفرادی و گروهی باید متفاوت باشد. این نکته ای است که ما نباید از آن غفلت کنیم. اساساً مقایسه ورزش های انفرادی و گروهی، به نظر من کار غلطی است.

شما به تفاوت جایگاه فوتبال و کشتی اشاره کردید. به نظر شما، این همه اختلاف جایگاه بین فوتبال و سایر ورزش‌ها وجود دارد؟

من از اختلاف جایگاه حرفی نزدم. حرف من این بود که فوتبال ایران را باید با فوتبال جهان مقایسه کرد و کشتی ایران را هم باید با کشتی جهان مقایسه کرد. شخصاً معتقدم تمام ورزشکاران ورزش های انفرادی و سایر رشته های ورزشی، باید به خوبی تامین مالی شوند. ولی این به معنای جایز بودن قیاس فوتبال با سایر ورزش‌ها نیست.

علاوه بر این، در کشور ما وقتی یک کشتی گیر قهرمان می شود جایزه اش خیلی بیشتر از فوتبالیستی است که به مقام قهرمانی رسیده. جایزه ای که برای قهرمانی یا موفقیت یک تیم فوتبال در کشور ما پرداخت می شود بین همه بچه های تیم تقسیم می شود ولی جایزه کشتی گیر، فقط برای خودش است و او مجبور نیست آن جایزه را با کس دیگری تقسیم کند. ضمناً این کار، کار درستی نیست که ورزشکاران رشته های گوناگون را مقابل هم قرار دهیم.

به علاوه ما باید به این نکته هم توجه کنیم که فوتبال هر روز برگزار می شود ولی قهرمانان خیلی از ورزش‌ها سالی یکی دو بار در تورنمنت های مهم شرکت می کنند. یعنی مردم فوتبالیست‌ها را هر هفته می بینند ولی خیلی از قهرمانان دیگر رشته‌ها را سالی یکی دو بار می بینند. مسابقات وزنه برداری سالی چند بار برگزار می شود و آقای بهداد سلیمی بر روی تخته وزنه برداری می رود؟

سالی یکی دو بار؛ اما در سطحی بالاتر و با نتایجی به مراتب بهتر از نتایج فوتبال. جدا از این، اگر دو و میدانی و وزنه برداری ما هم وضعشان خوب بود، این رشته های ورزشی نیز در داخل کشور تماشاگر خودشان را پیدا می کردند.

بله، اما این‌ها هیچ ربطی به بحث فوتبال ندارد. مردم و مسئولان باید به این ورزش‌ها اقبال داشته باشند. من معتقدم همه ورزشکاران باید تامین مالی شوند و ما باید به همه ورزش‌ها با دید حرفه ای نگاه کنیم. مشکل ما این است که کشتی گیران خودمان را به عنوان ورزشکاران آماتور می بینیم.

در ایران فوتبال ورزشی دولتی است و جوایز ورزشکاران سایر رشته‌ها نیز از سوی دولت پرداخت می شود. خیلی از مردم می گویند چرا باید بازیکنان ورزش دولتی فوتبال سالی یک میلیارد تومان بگیرند ولی وزنه برداران و کشتی گیران ایرانی، رقمی بسیار کمتر از فوتبالیست‌ها دریافت کنند.

شما چرا ستاره های فوتبال را مثال می زنید؟ ستاره تیم پرسپولیس شاید سالی یک میلیارد بگیرد ولی فوتبالیست معمولی تیم نفت تهران، رقمی بسیار کمتر می گیرد.

خب ما داریم ستاره های فوتبال را با ستاره های وزنه برداری و کشتی مقایسه می کنیم. این همه اختلاف دستمزد، چرا؟

جواب این سوال را باید در نحوه ارتباط مردم با ستاره های فوتبال و سایر ورزش‌ها جستجو کرد.

الان مسئولان فوتبال و خیلی از مردم، مخالف دستمزدهای نجومی فوتبالیست‌ها هستند. قانون هم می گوید قرارداد هیچ فوتبالیستی نباید بیش از ۳۵۰ میلیون تومان باشد ولی این قانون رعایت نمی شود. چرا؟

من نارضایتی مردم را در این زمینه ندیده ام. مردم از ستاره‌ها انتظار دارند که خوب کار کنند. مردم کاری به دستمزد ستاره‌ها ندارند. شما با این حرفی که می زنید، به مردم خوراک می دهید که چنین حرفهایی را بزنند.

این روزها کامنت های زیادی در سایت‌ها منتشر می شود که حاوی اعتراض مردم به دستمزد بالای ستاره های فوتبال است.

استارت این کامنت‌ها را شما می زنید! یعنی شما چیزی می نویسید که مردم هم این کامنت‌ها را بگذارند. این یک واقعیت است.

نه! ما این روزها که خبر قهرمانی بهداد سلیمی و کشتی گیران را نوشتیم و کلی کامنت از خوانندگان سایت داشتیم که گفته بودند این قهرمانان بزرگ باید ۲۰۰ سکه بابت قهرمانی در المپیک بگیرد ولی فوتبالیست های – با عرض معذرت – "مفتخور" و "بی غیرت" لیگ برتر، سالی یک میلیارد تومان می گیرند.

شما باید از کسانی که این رقم کلان را به فوتبالیست‌ها می پردازند، سوال کنید که چرا سالی یک میلیارد تومان به این ستاره‌ها می دهند.

سوال من هم همین بود که چرا این پرداخت های غیرقانونی به ستاره های فوتبال ایران ادامه دارد؟

برای ایینکه ما قانونمند نیستیم. برای قانونمندی هم مسئولان باید جدی باشند. کسی یا نهادی را تعیین کنند تا بر اجرای قانون نظارت داشته باشد.

قانون و نظارت بر قانون ظاهراً وجود دارد ولی مقامات باشگاه های ایران، قانون را دور می زنند و مبلغ مازاد بر ۳۵۰ میلیون تومان را تحت عناوین پاداش و ... به ستاره‌ها می پردازند.

خب باید به سراغ مسئولان باشگاهها بروید و استدلال آنها را بپرسید که چرا چنین کاری می کنند.

به نظر شما، این تبعیض را باید با افزایش دستمزد سایر ورزشکاران از بین برد یا کاهش دستمزد فوتبالیست ها؟

هر دو! ولی نکته مهم این است که ورزشکاران سایر رشته‌ها باید تلاش کنند تا حقشان را بگیرند. مسئولان ورزش ایران باید حق آنها را بدهند.

به نظر شما، وجداناً، ستاره های فوتبال لیگ برتر ایران حق دارند سالی یک میلیارد تومان بگیرند.

اگر محدودیت عمر ورزشی این ستاره‌ها را در نظر بگیریم، مسلماً باید حق این ستاره‌ها را به آنها پرداخت کرد. البته باید شرایط آنها را بررسی کرد و هر کسی بر مبنای بازدهی اش پول بگیرد. مبلغ قرارداد ستاره های فوتبال باید با توجه به عملکرد آنها در فصل قبل باشد. اگر امسال فلان ستاره ضعیف عمل کرده است، سال بعد باید از مبلغ قراردادش کاسته شود.

پس شما در مجموع معتقدید ستاره های موفق لیگ برتر فوتبال ایران، مستحق دریافت سالی یک میلیارد تومان هستند.

بله. اگر موفق و تاثیرگذار باشند و بتوانند نتیجه بازی را عوض کنند، حق دارند سالی یک میلیارد تومان هم دریافت کنند. شما مسی را در بارسلونا ببینید. اگر ستاره های ما هم بتوانند مثل او در نتیجه بازی تاثیر بگذارند، چرا عملکردشان ارزش این رقم را نداشته باشد و چرا نباید این مبلغ مورد اشاره شما را دریافت کنند؟

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391