برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

آغاز لیگ برتر فوتسال با اتفاقاتی عجیب

پنجشنبه، ۱۲ مرداد ۱۳۹۱، ساعت ۱۴:۳۴ — بی باک

رویداد چــرخ فــوتسـال ایـران در حـالـی بـار دیگـر بـه حـرکـت در خـواهـد آمـد کـه ایـن رشـتـه در وقفه پنج ماهه تعطیلی مسابقات لیگ برتر، فعل و انفعالات زیادی را تجربه کرد.

ماجرا از نوزدهم اسفندماه گذشته و از جایی آغاز شد که در آخرین روز لیگ و در جریان دو مسابقه همزمان در اصفهان اتـفـاقـات تـلـخـی رقـم خـورد که باعث شد نخستین قهرمانی گیتی پسند با حرف و حدیث‌های زیادی همراه شود.

کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال پس از سپری شدن دو ماه از آن روز، بیستم اردیبهشت رای خود را درباره آن اتفاقات اعلام و طـبــق آن، ســرمــربــی مــاهــان و کـمــک مــربــی پـرسـپـولـیـس، سرپرست‌های هر سه تیم ماهان، گیتی پسند و پرسپولیس و تعـدادی از بـازیکنـان پـرسپـولیـس را بـه جـریمـه و محرومیت محکوم نمود.

با وجود صدور این احکام و محکومیت چندین ماهه بازیکنان پرسپولیس، کمیته انضباطی اما تبانی و مشخصاً رد و بدل شدن وجوه نقد بین گیتی پسند و پرسپولیس را محرز ندانست و آن را به رفتار ناجوانمردانه تعبیر کرد. یک ماه و نیم پــس از صـدور ایـن حکـم، استینـاف رای کمیتـه انضبـاطـی را شـکـسـت و در آسـتـانـه اعـزام گیتی پسند به رقابت‌های جام باشگاه‌های آسیا طی حکمی ضمن کسر ۶ امتیاز، قهرمانی را از این تیم پس گرفت. ‌

بـا ایـن حـال و بـا اینکـه طبق حکم کمیته استیناف، منصوری قهرمان جدید لیگ برتر به حساب می آمد اما با توجه به زمان صـدور ایـن رای و بـه دلیـل آمـادگـی بیشتـر گیتـی پسنـد بـرای شرکت در عرصه آسیایی پیش رو تیم اصفهانی به کویت اعزام و با کسب پنج برد پیاپی برابر تیم‌های تای سونام ویتنام، الریان قطر، یرموک کویت، ناگویا اوشنز ژاپن و آردوس ازبکستان قهرمان آسیا شد تا پس از ماهان دومین تیم ایرانی و اصفهانی باشد که به این مهم نائل شده است.

گیتی پسند در حالی راهی این رقابت‌ها شد که فشار زیادی متوجه این تیم بود و رسانه های داخلی با کنایه به استقبال مسابقات آسیایی گیتی پسند رفتند. مسئولان تیم منصوری هم که تیمشان یک سال قبل با شکست بـرابـر نـاگـویـا اوشـنـز در فـیـنـال از رسـیـدن بـه عـنـوان قـهرمانی بازمانده بود به حضور تیم اصفهانی در جام باشگاه‌های آسیا شدیداً معترض بوده و آن را غیرقانونی می دانستند.

در چنین جوی گیتی پسند به عنوان نماینده ایران پای به این عرصه مهم آسیایی گذاشت و با قهرمانی و البته این بار کـامـلاً بـی حـرف و حـدیث اندکی از فشارها کم کرد. با این اوصاف، دوره جدید لیگ برتر فوتسال در حالی آغاز می شود کـه منصـوری مـدافـع عنـوان قهـرمـانـی و گیتـی پسنـد قهـرمـان آسـیـاسـت!

امـا هـمـه مـاجـراهـای فوتسال طی پنج ماه گذشته به صدور احکام از سوی کمیته های انضباطی و استیناف و حـضـور پـرحـاشـیـه امـا مـنـتـج بـه قـهـرمانی گیتی پسند در جام باشگاه‌های آسیا محدود نمی شد. در این فاصله دو باشگاه فـیـروزصـفـه و مـاهان (که البته مالکین مشترکی دارند) اعلام کـردنـد کـه تـیـم‌هـای فوتسال خود را در اعتراض به ساختار موجود و فضای حاکم بر این رشته ورزشی منحل کرده و در فصل جدید لیگ برتر حاضر نخواهند شد. ‌

هرچند در ابتدا به نظر می رسید که این اعلام انحلال صوری بوده و به عنوان اهرم فشاری بر کمیته فوتسال فدراسیون عمل خـواهـد کـرد امـا در حـالـی کـه شـمارش معکوس برای پایان مهلت نقل و انتقالات آغاز شده بود، تسویه حساب با بازیکنان سال پیش عملا تنها فعالیت این دو باشگاه در این برهه بود تا انحلال این دو تیم فوتسال اصفهان در نهایت شکل واقعی و عملی به خود بگیرد.

با انحلال فیروزصفه و ماهان که اولی پایگاه بازیکنان بومی و جوان اصفهان بود و دومی قهرمان سابق ایران و آسیا به حساب می آمد، گیتی پسند تنها نماینده فوتسال اصفهان در فصل جدید خواهد بود. این تیم که با حـکــم اسـتـینـاف دیگـر مـدافـع عنـوان قهـرمـانـی بـه حسـاب نمی آید اما عنوان به مراتب پرطمطراق‌تر قهرمانی آسیا را یدک می کشد در اولین گام و از ساعت ۲۲ و ۳۰ دقیقه فردا شب در سالن سیدرسول حسینی ساری به مصاف تیم راه این شهر می رود.امتیاز منفی لیگ امسال نسبت به سال قبل این است که با توجه به انصراف سه تیم ماهان، فیروزصفه و پرسپولیس از حضور در مسابقات، لیگ امسال با حضور ۱۳تیم پیگیری خواهد شد.

تعداد فرد تیم‌های شرکت کننده در لیگ به معنای آن است که هر هفته یک تیم با قرعه استراحت مواجه شده که این موضوع قاعدتاً نظم و انضباط مسابقات را به هم ریخته و با به اوج رسیدن حساسیت مسابقات در هـفـتـه هـای پـایـانـی قـطـعـاً مشکل ساز خواهد شد. حضور پررنگ تبریزی‌ها که با سه تیم شهرداری، دبیری و جمعیت هلال احمر در رقابت‌ها شرکت می‌کنند هم از دیگر نکات قابل ذکر درباره لیگ امسال است.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391