برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

توپ و مالکیت بر آن، برای بازیکنان بارسلونایی از نان شب هم واجب تر است

سه‌شنبه، ۳۱ مرداد ۱۳۹۱، ساعت ۱۲:۲۷ — گل

بازی بارسلونایی را با خود مقایسه کنیم می بینیم برای آنها توپ و مالکیت بر آن از نان شب هم واجب تر است اما بازیکن ما بدون آنکه تحت کمترین فشاری باشد به سادگی توپ را به حریف می سپارد

تیم استقلال

تا به حال به این نکته توجه کرده اید که بیشتر تیم های فوتبال ما وقتی خطرناک می شوند که احساسی حمله می کنند؟ دلیل این مساله را می دانید؟

گل زدن در فوتبال روز دنیا بسیار سخت است. تاکتیک های تدافعی و مدافعین پر تعداد از عوامل این اتفاقند. اما با این وجود در بازی های فوتبالی که یک سرش تیم های ما هستند این قضیه مصداق ندارد.
در مسابقات لیگ گل هایی رد و بدل می شوند که باورکردنی نیست .اگر به بازی دو تیم بزرگ پایتخت در هفته ای که سپری شد دقت کرده باشید به این نکته می رسید.

سه مسابقه سه گل

*پرسپولیس در دیداری که با یک گل از داماش شکست خورد روی یک ضد حمله آنچنان مبتدیانه عمل کرد که تعجب برانگیز است. بازیکنان این تیم خیال کرده بودند به سادگی حریف داماش ده نفره خواهند شد و از کوچکترین وظایفشان هم غافل مانده بودند. آنها آنقدر مبتدیانه ضد حمله خوردند که کار قشنگ داماشی‌ها به چشم نیاید! در هنگام گل داماش میانه میدان سرخ پوشان خالی بود. آنها همچنین در بازگشت آنقدر کند عمل کردند که بازیکنان حریف هرکاری دلشان خواست بکنند. جا ماندن مدافعان عمدتاً ملی پوش پرسپولیسی‌ها یک طرف، جایگیری اشتباه آنها در بازگشت یک طرف. مدافع غافل مانده برای پوشش اشتباهش به سمت صاحب توپ می دود در حالیکه پرسپولیس روی توپ بازیکن داشت و او باید مهاجم دیگر را مهار می نمود.

*در بازی استقلال شاهد بودیم که کرنر نوری برای نزهتی به راحتی وارد دروازه آبی پوشان شد. روی این گل نه از یارگیری معمول خبری بود و نه از خروج موفق دروازبان اصلی تیم ملی. مهاجم کوتاه قامت انزلی چی‌ها بدون درگیری در محوطه ۶ قدم آبی‌ها سرزنی کرد. اتفاقی که امروزه در فوتبال کمی محال است!

*برای رسیدن به علل دریافت این مدل گل های ساده به بازی دوستانه چند روز قبل تیم ملی برابر تونس برمیگردیم.آنجا هم مدافعین ما در یارگیری و جاگیری دچار اشکال شدند. درست مثل دروازبان که خروجی اشتباه داشت.
ساده انگارانه است اگر این گل‌ها را صرفاً یک اتفاق یا شانسی بدانیم. ما در تفکرات تاکتیکی دفاعی مشکلات عدیده ای داریم. بازیکنان ما مدام در معرض از دست دادن تمرکز خود در بازی هستند.


عادتهای طبیعی غیرطبیعی!

برای پیروی کردن از روش های تمرینی و اجرای تاکتیک های تیمی مهمترین نکته کنترل احساسات بازیکتات است. امروز بازیکنی که تمرکز نداشته باشد جایی در تفکرات تاکتیکی مربیان تاکتیک گرا ندارند. با روش های دفاع مجتمع برای مقابله با توپ های بلند و ارسالی (کاری که قطر در آزادی با ما کرد.) بازیکن و در واقع روش احساسی دیگر به درد دقابق واپسین و تغیین کننده نتیجه هم نمی خورند مگر در شرایطی خیلی خاص.

چیزهایی هم به شدت به تفکر مربی وابسته است. بازی بارسلونایی را با خودمان مقایسه کنیم می بینیم برای آنها توپ و مالکیت بر آن از نان شب هم واجب تر است اما بازیکن ما بدون آنکه تحت کمترین فشاری باشد به سادگی توپ را به حریف می سپارد و انگار از داشتن توپ هراس دارد. بدون آنکه بداند می توان ترسش را با سپردن توپ به هم تیمی کنترل کند. البته برای این منظور همبازیانی با دل و جرات و متفاوت نیاز دارید که این هم در فوتبال ما کیمیاست. بازیکنی که به در اختیار داشتن توپ (نه برای تک روی) علاقمند باشد در تیم های ما نیستند.

در نهایت همه این عوامل موجب شده اند تا بازی فنی فوتبال ما پیشرفت نداشته باشد و هرگاه تیم های ما به گل نیاز داشته باشد از سر عادت توپ را به کتاره‌ها برای سانتر ببرد. نه تاکتیک های غمقی، نه فضا سازی، نه قرار گرفتن در موقعیت شوت زنی و اصولاً داشتن قدرت شوت زنی. (قدرت شوت زنی به چند عامل بسته است: اعتماد به نفس. قدرت. تکنیک. جایگیری.)

ناگفته پیداست موفقیت به وسیله چنین روش های فسیلی (بخوانید موفقیت به وسیله بی روشی!) دیگر امکان پذیر نیست. چیزی که متاسفانه در فوتبال ما نهادینه شده و برای تغییرش آن هم در تیم های بزرگسالان کار فوق العاده سختی در پیش است. حالا اهمیت کار کردن روی تیم های پایه، آکادمی‌ها و ارزش تیم امید یک کشور را بیشتر درک می کنیم. که البته تشکیلات فوتبال ما سال هاست که از انها غافلند.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391