برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

گزارشی از تاریخچه لیگ برتر فوتسال ایران

چهارشنبه، ۱۱ مرداد ۱۳۹۱، ساعت ۱۲:۳۳ — ایمنا

چهاردهمین دوره لیگ فوتسال ایران از جمعه این هفته آغاز می‌شود و ۱۳ تیم در آن برای کسب عنوان قهرمانی به رقابت می‌پردازند.

فوتسال ایران به صورت سازمانی از سال ۱۹۹۶فعالیت خود را آغاز نمود. زمانی که داریوش مصطفوی رئیس وقت فدراسیون حکم دبیر فوتسال کشور را به محمد صادق درودگر ابلاغ نمود و او دومین دوره مسابقات سراسری کشور را سازماندهی نمود بعدها و با تشکیل کمیته فوتسال در زمان همان فدراسیون، درودگر به عنوان رئیس این کمیته انتخاب شد، سمتی که تا زمان برکناری دکتر محمد دادکان توسط علی آبادی و استعفای وی نیز آن را عهده دار بود.
اما در زمان ریاست محسن صفایی فرهانی، درودگر به عنوان سرپرست تیم ملی فوتسال کشور انتخاب شد و تا زمان استعفاء در این سمت باقی ماند. او همچنین از سوی مقامات کنفدراسیون فوتبال آسیا به سمت نایب رئیسی کمیته فوتسال این قاره رسید تا برترین تیم فوتسال قاره در کنفدراسیون صاحب منصب شود. وی به عنوان نایب رئیس جدید کمیته فوتسال کنفدراسیون فوتبال آسیا برگزیده شد. پس از استعفاء محمد صادق درودگر عباس ترابیان مسئول اسبق کمیته بازاریابی فدراسیون فوتبال به این سمت برگزیده شد که در حال حاضر نیز این سمت را در اختیار دارد.
فوتسال در ایران سابقه زیادی دارد اما اولین لیگ فوتسال ایران از فصل ۷۷-۷۸ آغاز شد و در آن سال تیم پیمان تهران به قهرمانی این مسابقات دست یافت.
پیمان تهران در ۲ دوره بعدی نیز قهرمان لیگ فوتسال ایران شد و پس از آن به باشگاه استقلال تهران واگذار شد. استقلالی‌ها نیز یک فصل قهرمان لیگ فوتسال ایران شدند.
فصل پنجم فوتسال نیز با قهرمانی یک تیم تهرانی یعنی پاس تهران به پایان رسید اما در فصل ششم این تیم شن سای ساوه بود که بالاخره سنت شکنی کرد و کاپ قهرمانی را به شهری غیر از تهران برد.
در فصل ۸۳-۸۴ یعنی فصل هفتم این تیم تام ایران خودرو بود که به هر شکل قهرمانی لیگ فوتسال را در رقابت با شن سا از این تیم گرفت و برای اولین بار قهرمان فوتسال ایران شد.
زرد پوشان شن سا در لیگ هشتم قهرمانی را از تام ایران خودرو پس گرفتند و برای دومین بار قهرمان فوتسال ایران شدند. اما این رقابت ۲ جانبه بین شن و تام ایران خودرو باز هم ادامه داشت و در لیگ نهم این تام ایران خودرو بود که با قهرمانی در لیگ فوتسال ایران تعداد قهرمانی‌های خود را به عدد ۲ رساند.
اما از لیگ دهم بود که اصفهانی‌ها با سرمایه گذاری بیشتر و متفاوت تر از دوره‌های قبل پای به مسابقات لیگ برتر فوتسال گذاشتند. تیم فوتسال فولاد ماهان با قهرمانی در لیگ دهم برای اولین بار جام فوتسال را به اصفهان آورد.
آنها همچنین برای اولین بار پس از لیگ سوم و تکرار قهرمانی پیمان توانستند از عنوان قهرمانی خود دفاع کنند و با قهرمانی در لیگ یازدهم برای دومین بار قهرمان فوتسال ایران شوند.
اما در لیگ دوازدهم با ورود یک ابر قدرت دیگر اصفهانی یعنی گیتی پسند رقابت و کری خوانی بین تیم‌های اصفهانی فولاد ماهان و گیتی پسند شکل گرفت و همین موضوع باعث شد تا به نوعی ‌تیم‌های اصفهانی سر یکدیگر را ببرند و جام برای اولین بار به شهری به نام قرچک در حوالی ورامین تهران برود.
لیگ سیزدهم با حواشی مختلفی مخصوصاً در هفته‌های پایانی رو به رو بود که اکثر فوتسال دوستان دیگر آن ماجراها را می‌دانند. قهرمانی لیگ سیزدهم در حالی که به تیم فوتسال گیتی پسند رسیده بود با حکم کمیته استیناف فدراسیون مبنی بر تبانی تیم گیتی پسند با پرسپولیس در هفته پایانی لیگ فوتسال به تیم شهید منصوری قرچک رسید تا این تیم نیز برای دومین فصل متوالی قهرمان لیگ شود.
اما در لیگ چهاردهم اصفهان بر خلاف دوره‌های قبلی یک نماینده به نام گیتی پسند دارد و تمام امید اصفهانی‌ها برای قهرمانی به این تیم بسته شده است. تیمی که امسال خیلی کمتر خرج کرد و خیلی کم ستاره‌تر از سال گذشته است.
اما جالب‌ترین نکته در تاریخچه لیگ برتر فوتسال کشور این است که به جز تیم منصوری قرچک تمام تیم‌های قهرمان ۱۲ دوره ابتدایی لیگ برتر فوتسال در حال حاضر منحل شده اند و اثری از آنها نیست!
البته همین تیم شهید منصوری قرچک نیز قبل از آغاز فصل پیش رو بحث‌هایی در خصوص انحلالش وجود داشت که در پایان این امر محقق نشد.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391