برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

بنای فوتبال ایران از نگاه مجید جلالی

پنجشنبه، ۱۹ مرداد ۱۳۹۱، ساعت ۱۷:۴۰ — جام‌نیوز

مجید جلالی که از سال‌ها پیش محمد بنا را می‌شناسد، معتقد است سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی کشورمان با اعتقاد و اصرار برای رسیدن به خواسته‌هایش توانست به چنین موفقیت بزرگی برسد.

مجید جلالی

به نقل از شبکه ایران، محمد بنا سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی کشورمان که هم محله‌ای شما بود، ظاهرا سال‌ها قبل خیلی اصرار داشت شما را سمت کشتی ببرد اما قبول نکردید و فوتبالی شدید و الان این هم محله‌ای شما به موفقیت‌های زیادی رسیده.

* نظر شما درباره محمدبنا چیست؟
- بدون شک آقای بنا یک مربی تاریخ‌ساز است. بنا آنقدر تاثیرگذار کار کرده که شاید حالا حالاها بتواند کشتی فرنگی ما را از کاری که کرده بهره‌مند کند. محمد بنا ثابت کرد قطعا بهترین مربی کشتی جهان است. افتخار می‌کنم بچه محل و دوستی مثل محمد بنا دارم و بهترین‌ها را برایش آرزو می‌کنم. من به خاطر تشکر و تبریک به این مربی زحمتکش حتما به فرودگاه می‌روم تا در مراسم استقبالش حضور پیدا کنم.

* به نظر شما فوتبال ما محمد بنا داشته یا دارد؟ و اگر ندارد برای اینکه در فوتبال هم بنا داشته باشیم باید چه کار کنیم؟
- به نظر من داریم. اما آن‌ها را باور نداریم و اعتماد نمی‌کنیم. فوتبال ما دستخوش یکسری مسائل است که فضا نمی‌دهد به محمد بنای فوتبال. نباید فراموش کنید در برهه‌ای، مایلی‌کهن چه کار کرد. او بنای فوتبال ایران بود و تیمی را دور هم جمع کرد که تا سال‌ها آن تیم مقتدر و بزرگ بود البته خیلی‌ها هم از کنار آن به موفقیت رسیدند.

* پس مایلی‌کهن، محمد بنای فوتبال ایران بود؟
- بله، مایلی‌کهن هم توانست تاثیرگذاری بنا را در تیم داشته باشد. مایلی‌کهن تحول ایجاد کرد اما نیاز به فرصت و حمایت داشت تا بتواند فوتبال را به موفقیتی مثل موفقیت کنونی کشتی فرنگی برساند اما آن فرصت و حمایت وجود نداشت. پس در فوتبال هم می‌توانیم چنین کاری کنیم اما حمایت لازم وجود ندارد. زمانی که بنا، حمید سوریان را آورد، هیچ‌کس سوریان را نمی‌شناخت و اصرار داشتند رنگرز در تیم ملی باشد اما جامعه کشتی از بنا حمایت کرد و او توانست تغییرات بنیادی را انجام بدهد اما تصور کنید مربی فوتبال بیاید یک بازیکن بزرگ را کنار بگذارد، آن وقت چه اتفاقی می‌افتد؟ حمایت می‌شود؟! مطمئنا اینطور نخواهد بود. حمایت مهم است و حمایت باعث تغییرات بنیادی می‌شود.
اما محمد بنا هم آن موقع خیلی حمایت نمی‌شد و اتفاقا با مخالفت‌های زیادی مواجه شد اما آنقدر اصرار کرد تا به خواسته‌اش رسید. آن زمان حتی بنا چند بار قهر کرده بود و از تیم ملی رفت تا بالاخره به خواسته‌اش رسید و اتفاقا اعتمادش جواب داد و به موفقیت هم رسید. در فوتبال اگر مربیان روی مواضع خودشان اصرار کنند خانه‌نشین می‌شوند. اتفاقا عیبی ندارد. این اتفاق بیفتد بهتر از این است که مربی بخواهد فلسفه خود را عوض کند. درست می‌گویید بنا پافشاری کرد و روی فلسفه خود ماند و به خواسته‌اش هم رسید. بعد از این موفقیت‌ها هم تصمیم به خداحافظی گرفت. بنا قبل از المپیک گفته بود که بعد از لندن می‌رود الان هم با وجود اصرار مسئولان برای حفظ کردنش، روی تصمیم خود پافشاری دارد و می‌خواهد از کشتی جدا شود.

* فکر می‌کنید بنا برای اینکه عاقبتی مثل عاقبت محمد مایلی‌کهن نداشته باشد، تصمیم به چنین کاری گرفته؟
- به هرحال در ورزش نشان داده شد کسی که موفق باشد یار پیدا نمی‌کند. آدم‌های موفق همیشه رقبای زیادی دارند و وقتی موفقیت زیاد می‌شود، رقبا دست به دست هم می‌دهند تا آن آدم موفق را بکوبند. در ورزش کشور ما کلا چنین حالتی زیاد دیده می‌شود. پس بنا حق دارد بعد از ۱۰ سال کار طاقت‌فرسا و در این شرایط چنین تصمیمی بگیرد. تا به سرنوشت مایلی‌کهن دچار نشود. بله، او نمی‌خواهد آن اتفاق برایش بیفتد.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391