برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

دکتر خانبانی: دنیزلی ۵ دقیقه هم به من فرصت کار نداد

پنجشنبه، ۱۹ مرداد ۱۳۹۱، ساعت ۱۱:۰۶ — گل

ژوزه الان بدجوری تحت فشار قرار گرفته و همین استرس، تمرکز او را هم از بین می‌برد. برای همین برنامه‌های ویژه‌ای نوشتم که همه چیز عوض شود

تیم پرسپولیس

"ترس"؛ این همان واژه‌ای است که پرسپولیس را با همه ستاره‌هایش در خود غرق کرده و آقای سرمربی آن را هدف گرفته به نشان تنها دلیل ناکامی‌ها. او تنها کمبود امروز تیمش را هم حضور یک روانشناس برشمرده؛ حال آنکه در تمام این هفته‌های رفته از فصل، پرسپولیس دکتر مهدی خانبانی را در نقش روانشناس در کنار خود داشته بی‌آنکه از این حضور بهره‌ای ببرد.

قرار بود دکتر خانبانی فصل را با پرسپولیس شروع کند و حتی برنامه‌هایش را هم نوشته بود اما با وجود تمایل سرمربی پرتغالی به این همکاری، او مجبور به ترک پرسپولیس شد. اما حالا که ناکامی‌ها به تکرار از سر پرسپولیس می‌گذرد او دوباره برگشته تا انگیزه را به جای ترسی بنشاند که همچون سایه با سرخ‌ها همراه است.

روانشناس پرسپولیس عصر دیروز برای چندمین بار با مانوئل ژوزه به گفت‌وگو نشست و برنامه‌هایش برای تیم را تشریح کرد و محورهای کاری‌اش را مشخص. پیش از این گفت‌وگوها البته دکتر خانبانی با ما همکلام شد و از آنچه در این چند هفته بر پرسپولیس گذشته سخن گفت: «برای شناخت مشکل پرسپولیس اصلا نیازی نیست کارشناس باشی. من اینجا می‌بینم که تیم از نظر فنی و بدنی و تجربه چیزی کم ندارد ولی به لحاظ روانی و عاطفی کمک می‌خواهد. من برای یک ماه پیش از فصل برنامه داشتم ولی متاسفانه آن فرصت طلایی را از دست دادم. الان هم تنها ۱۰ روز است کنار تیم هستم. درست از روز بازی سوم به پرسپولیس برگشتم اما در این ۱۰ روز با هیچ‌کس حرف نزدم و کاری نکردم. تنها مشاهده کردم و حالا هم به این نتیجه رسیده‌ام که این تیم خیلی خوب است و با تیم پارسال فرق دارد. پارسال خیلی‌ها بودند که لطمه می‌زدند به تیم. بی‌معرفتی می‌کردند و دخالت رسمی داشتند در کار پرسپولیس که نتواند نتیجه بگیرد. امروز اما من این مشکل را در تیم ندیدم و به همین خاطر می‌گویم جا برای کار هست و می‌توان شرایط را عوض کرد.»
این تفاوت تیم پارسال و امسال در تفکر دو سرمربی هم بوده. جایی که دکتر خانبانی درباره‌اش گفته: «پارسال دنیزلی حتی ۵ دقیقه هم به من فرصت نداد. بارها خواهش می‌کردم که اجازه بدهد در اردوها تنها چند دقیقه کنار بازیکنان باشم. قبول می‌کرد اما انگار یک ترسی داشت که قبل از جلسه می‌آمد و برنامه را کنسل می‌کرد. با اینکه خیلی حرفه‌ای بود اما هرگز اجازه نداد من به پرسپولیس کمک کنم. در حالی که ژوزه خودش مصر است که لحظه به لحظه با تیم باشم. خودش می‌گفت که سالی ۵۵ کتاب روانشناسی و فلسفه می‌خواند و این بعد از توانایی‌شان خیلی برایش مهم است. من هم مطمئن باشید اگر فضا در اختیارم بگذارند حتما جو را عوض می‌کنم.»
ژوزه در توجیه شکست برابر صبا ترس از باخت را بهانه کرده بود اما ترس از تکرار تلخی‌های پارسال منظورش بوده یا ترس از زیر سوال رفتن‌ها؟ پاسخ توجیه او را روانشناس پرسپولیس اینطور داد: «بعد از بازی با صبا من هم در رختکن بودم و همانجا با ژوزه صحبت کردیم. اتفاقا نظرمان روی استرس و ترس است و دقیقا همین ترسی که شما می‌گویید. الان در پرسپولیس دو گروه بازیکن داریم. یک گروه که از پارسال مانده‌اند و شکست‌های پارسال را تجربه کر‌ده‌اند و گروه دیگر، تازه‌واردها که به قصد قهرمانی آمده‌اند اما تصورشان با آنچه رخ داده فرق می‌کند. همه اینها از همان ترسی که گفتید شامل می‌شود و در گام نخست باید به لحاظ عاطفی آنها را در یک سطح قرار بدهیم. اضافات فکری آنها باید حذف شود تا پرسپولیس بتواند جان بگیرد. من هم همه تلاشم را می‌کنم و خیلی به تغییر شرایط امیدوارم.»
اما آیا از این ترس، خود سرمربی هم سهمی دارد؟: «ترس نه اما همینطور است که می‌گویید. ژوزه الان بدجوری تحت فشار قرار گرفته و همین استرس، تمرکز او را هم از بین می‌برد. برای همین برنامه‌های ویژه‌ای نوشتم که همه چیز عوض شود. البته برنامه‌های من فعلا فردی نیستند اما آن چیزی که در این ۱۰ روز به چشم دیدم و تلاش خود ژوزه برای روحیه دادن به تیم مرا به این نتیجه رسانده که اگر برنامه‌هایم اجرا شود پرسپولیس هم روی دیگرش را نشان خواهد داد. برای بازی با داماش و استقلال یک برنامه کامل نوشته‌ام و اجازه نمی‌دهم کار به جایی برسد که به شرایط پارسال برگردیم.».

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391