برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

وقفه‌های لیگ، فرصت یا تهدید

دوشنبه، ۱۶ مرداد ۱۳۹۱، ساعت ۱۳:۳۳ — جام‌جم آنلاین

بعد از گذشت چهار هفته از شروع فشرده لیگ برتر، اولین وقفه چندروزه در برگزاری این مسابقه‌ها، فرصتی برای تیم ملی به وجود می‌آورد که به اردوی یک هفته‌ای آماده‌سازی خود حد فاصل روزهای ۱۹ تا ۲۵مرداد بپردازد؛ اردوی کوتاه‌مدتی که هرچند به بهای قطع نامطلوب لیگ، ولی به بهبود هماهنگی بازیکنان ملی‌پوش کمک خواهد کرد.

تیم تیم ملی ایران

بازی‌های کم‌طراوت و نه‌چندان هماهنگ تیم ملی در برابر تیم‌های ازبکستان و قطر، هرچند چهار امتیاز از این دو میدان برای کشورمان به ارمغان آورد، ولی افق روشنی را پیش‌روی کارلوس کرش (سرمربی تیم ملی فوتبال ایران)‌ قرار نداد تا در گروهی که کره جنوبی سرگروه بی‌چون و چرای آن است، نگرانی برای صعود ایران بیشتر شود.

به همین منظور، کرش به عنوان سرمربی تیم ملی، برنامه‌ای روی میز کفاشیان گذاشت که طبق آن تا پایان رقابت‌های گروهی راهیابی به جام جهانی (خرداد سال آینده)‌ تیم ملی ۱۰۱ روز در اردوها و مسابقه‌های مختلف حاضر شود.

اردوهای کوتاه‌مدت و پرتعداد تیم ملی که از همین ماه آغاز می‌شود، شهریور هم در آستانه دیدار ایران با لبنان در شهر بیروت (۲۱ شهریور)‌ دنبال خواهد شد، یعنی بعد از اتمام هفته ششم لیگ و از روز نهم شهریور، اردوی بعدی تیم ملی آغاز خواهد شد که در خلال این اردو، بازی تدارکاتی روز چهاردهم شهریور تیم ملی با اردن در شهر امان نیز دیده شده است که با توجه به شرایط بسیار خوب تیم ملی اردن طی یک سال اخیر و صعود این تیم به جمع ۱۰ تیم برتر رقابت‌های راهیابی به جام جهانی در قاره آسیا، این دیدار می‌تواند بسیار مفید تلقی شود.

به فاصله حدود یک ماه پس از بازگشت تیم ملی از لبنان، ورزشگاه آزادی دیدار بسیار حساس دیگری را میزبانی خواهد کرد که بین ایران و کره جنوبی برگزار خواهد شد.

درست یک هفته پیش از سوت شروع آن مسابقه، همین ورزشگاه مشابه‌سازی آن مسابقه مهم را در دیدار دوستانه ایران و کره شمالی شاهد خواهد بود.

دو هفته بعد از آن هم بار دیگر ورزشگاه آزادی میزبان بازی حساس دیگری و این‌بار بین ایران و ازبکستان است که بیست و چهارم آبان برگزار می‌شود و به خاطر همان بازی، از روز یازدهم آبان، اردوی تیم ملی آغاز می‌شود.

به همین ترتیب، اردوی شش روزه‌ای هم برای اواسط بهمن تدارک دیده شده است و همین‌طور حول و حوش روزهای دوم و ششم فروردین سال بعد ـ ‌که روزهای فیفا محسوب می‌شوند ‌ـ اردوی یک هفته‌ای دیگری برگزار می‌شود که به منظور برگزاری یک تا دو دیدار تدارکاتی در روزهای دوم و ششم فروردین سال آینده است.

اما اواخر بهار سال آینده، حساس‌ترین مقطع برای تیم ملی فوتبال ایران است، زمانی که باید طی مدت دو هفته، سه دیدار سرنوشت‌ساز برای راهیابی به جام جهانی برگزار شود.

به همین منظور از سه هفته پیش از برگزاری این سه دیدار، اعضای تیم ملی گرد هم می‌آیند و سپس ابتدا در روز چهاردهم خرداد در دوحه قطر دیدار حساسی را با این تیم برگزار خواهند کرد و در روز بیست و یکم خرداد دیدار برگشت ایران و لبنان در ورزشگاه آزادی برگزار خواهد شد و آخرین دیدار تیم ملی در رقابت‌های این دور راهیابی به جام جهانی در سئول مقابل کره جنوبی برگزار می‌شود.

با این وصف، وقفه‌های مکرر و تقریبا هر ماهه، مشخصه لیگ دهم فوتبال ایران است، اقدامی که از طرفی به نظم و توالی و پویایی و کیفیت لیگ و موفقیت باشگاه‌ها لطمه وارد می‌کند ولی از سوی دیگر از سوی سرمربی خبره تیم ملی، تنها اقدام موثر در جهت سر و سامان دادن به شرایط تیم ملی در رقابت‌های مهم و حساس جام جهانی به شمار می‌رود.

کارلوس کرش معتقد است بزرگ‌ترین و لازم‌ترین هدف فعلی فوتبال ایران راه‌یافتن به جام جهانی است، هرچند این تنها هدف فوتبال ملی ایران نیست و تیم ملی قصد دارد در جام‌جهانی نیز با صعود از گروه خود عملکرد موفقی نشان دهد.

البته از آنجا که اغلب، عملکرد تیم ملی با موفقیت‌های باشگاه‌های یک کشور نسبت مستقیمی داشته است، در درازمدت نمی‌توان وارد کردن لطمه به برنامه‌های باشگاهی به بهای تقویت تیم ملی را اقدامی مفید و موثر دانست و آن را پذیرفت.

در حقیقت از سویی، تضعیف باشگاه‌ها در نهایت، به ضعف تیم ملی نیز منتهی خواهد شد و از سوی دیگر، در مسیر حرفه‌ای شدن ـ که یک الزام به فدراسیون فوتبال ماست ـ تقویت و قدرت‌یابی باشگاه‌ها نیز خود یک شاخصه مهم به شمار می‌رود که می‌تواند به ایجاد ارزش افزوده در جامعه بینجامد و دستاوردهای اقتصادی و غیراقتصادی قابل‌توجهی به همراه بیاورد.

با این اوصاف، اولین وقفه در رقابت‌های امسال لیگ را در عین نامطلوب بودن و ماهیت تهدید‌گونه‌اش برای برگزاری یک لیگ جذاب و پویا باید به فال نیک گرفت و از آن به عنوان فرصتی برای ایجاد تقویت و هماهنگی هرچه بیشتر در تیم ملی و همین‌طور اصلاح ایرادهای تیم‌های حاضر در لیگ استقبال کرد.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391