برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

دفاع مهدوی کیا از درآمد فوتبالیست ها

پنجشنبه، ۲۶ مرداد ۱۳۹۱، ساعت ۱۵:۰۰ — عصر ایران

فوتبال با هیچ رشته ای در دنیا قابل قیاس نیست. وقتی مهم‌ترین چهره المپیک یعنی یوسین بولت آرزو می‌کند در تمرینات منچستر یونایتد حضور پیدا کند، این نشان می‌دهد که چقدر فوتبال بزرگ است...

علی کریمی و مهدی مهدوی‌کیا

مهدی مهدوی کیا از بحث هایی که پیرامون کاهش دستمزد فوتبالیست‌ها مطرح می شود خشنود نیست. او می گوید نتایج خوب سایر رشته‌ها در المپیک نیاز به سرمایه گذاری در آن رشته‌ها را تایید می‌کند اما دلیلی برای کاهش سرمایه گذاری در فوتبال وجود ندارد.

کاپیتان سرخپوشان تهرانی و ملی پوش سابق فوتبال ایران برای حرف های خود استدلال های قابل تاملی نیز دارد. مهدی می گوید اگر قرار بود به واسطه کسب مدال رشته های دیگر، درآمد آن‌ها از فوتبال بیشتر باشد، انگلیس که سالهاست در فوتبال جهان ناکام است و بیشترین مدال های دوچرخه سواری المپیک را کسب کرده، باید برای دوچرخه سواری بیش از فوتبال هزینه کند.

کیا، در گفتگو با ایسنا در این باره می گوید: "واقعا گرفتن مدال‌های المپیک افتخار بزرگی برای ایران بود. به شخصه خود من همراه با خانواده‌ام تا پاسی از شب می‌نشستم و بازی‌ها را نگاه می‌کردم. حتی خیلی داد و فریاد کردیم و وقتی تلویزیون شادی خانواده‌هایشان را نشان می‌داد با آنها اشک ریختیم. اما اصلا جالب نیست که هر اتفاقی که می‌افتد ورزش‌های دیگر را با فوتبال مقایسه می‌کنند. در دنیا هم روال این است که بازیکنان فوتبال پول بیشتری می‌گیرند و این یک موضوع طبیعی است. در همین کشور خودمان اگر روزنامه‌‌‌ها هر روز از فوتبال چیزی ننویسند، فکر نمی‌کنم که کسی آنها را بخرد. اگر هر شب تلویزیون فوتبال نشان دهد مردم باز هم نگاه می‌کنند. چه فوتبال ایران باشد و چه فوتبال لیگ‌هایی مثل اسپانیا، ایتالیا و انگلیس. برنامه «۹۰» هم که پر بیننده‌ترین برنامه تلویزیون است، روی فوتبال بحث می‌کند. در حالی که به نظر من اگر هر شب فینال دوی ۱۰۰ متر یا پرتاب چکش یا کشتی را از تلویزیون پخش کنند، بعد از دو، سه شب مردم خسته می‌شوند، اما اگر هر شب فوتبال پخش شود، مردم باز هم نگاه می‌کنند. چرا که فوتبال هیجان خاص خود را دارد و ورزش دیگری است. متاسفانه هر کس در هر رشته ای مدال می‌آورد برخی می‌گویند چرا فوتبال این طوری شد. واقعا اگر همه فکر می‌کنند که پول فوتبال زیاد است یا کسی در فوتبال پول مفت می‌گیرد، ورزش‌های دیگر را رها کنند و به فوتبال بیایند! شما ببینید شاید در ایران اصلا مردم ندانند که ورزش بیس‌بال چگونه است و چه قوانینی دارد. اما در لیگ آمریکا بازی‌های بیس بال ۸۰ هزار نفر تماشاگر دارد و فقط ۵۰۰ میلیون دلار رقم جابجایی بازیکنان است. همین طور در کشورهای دیگر ممکن است اصلا ندانند که کشتی چه چیزی است، اما این ورزش در ایران برای همه محبوب و شناخته شده است. هر کشوری با توجه به ورزش و توانایی‌های خود پول در می‌آورد، اما فوتبال با همه ورزش‌ها فرق می‌کند. همین که میلیاردها نفر جام جهانی فوتبال را می‌بینند نشان‌دهنده علاقه زیاد مردم به این رشته و تفاوتش با سایر رشته‌هاست."

مهدوی کیا همچنین در ادامه اظهاراتش گفته است: "به نظر من رفتارهایی که صورت می‌گیرد درست نیست. برایتان مثالی از انگلیس می‌آورم. فوتبال ملی انگلیس سال‌هاست به هیچ موفقیتی در اروپا و جهان دست نیافته ولی در المپیک اخیر در رشته دوچرخه‌سواری بیشتر مدال‌ها به ورزشکاران انگلیسی رسید. بنابراین اگر قرار است آنها همین رفتاری که در ایران با فوتبال می‌کنند را انجام دهند، باید بگویند فوتبال انگلیس را تعطیل کنید و در دوچرخه‌سواری سرمایه‌گذاری کنید! در حالی که هیچ وقت چنین اتفاقی در دنیا نمی افتد. به نظر من فوتبال با هیچ رشته ای در دنیا قابل قیاس نیست. وقتی مهم‌ترین چهره المپیک یعنی یوسین بولت آرزو می‌کند در تمرینات منچستر یونایتد حضور پیدا کند، این نشان می‌دهد که چقدر فوتبال بزرگ است. قصدم مقایسه نیست، اما اگر مسابقات کشتی را در تهران برگزار کنند، نهایتا ۱۰ هزار نفر بازی‌ها را نگاه می‌کنند و مردم در نهایت اگر تیم ایران قهرمان شود یک روز خوشحالی می‌کنند، اما شما می‌دانید که موفقیت‌های فوتبال چه موجی از شادی را در جامعه فوتبال ایجاد می‌کند. واقعا نمی‌دانم چرا چنین بحث‌هایی صورت می‌گیرد. من مخالف این نیستم که در رشته‌های مدال آور سرمایه‌گذاری انجام شود، اما این که چرا تا به حال این سرمایه‌گذاری انجام نشده و کم است به جامعه فوتبال چه ارتباطی دارد؟ ورزش، وزارتخانه دارد و وزیر و اگر قرار است سیاستگذاری انجام شود و در رشته‌های مدال آور سرمایه‌گذاری انجام گیرد، آنها باید این کار را انجام دهند. ما نباید برای این که در رشته‌های دیگر سرمایه‌گذاری نمی‌شود، مدام بر سر فوتبال بزنیم."

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391