برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

کدام مربیان چمدان های خود را می بندند؟

دوشنبه، ۲۳ مرداد ۱۳۹۱، ساعت ۱۲:۳۵ — عصر ایران

رسول کربکندی، ابراهیم قاسم‌پور، مهدی تارتار و آلبرتو کاستا را می‌توان مربی‌هایی دانست که خطر اخراج یا اگر بخواهیم محترمانه‌تر بگوییم، برکناری را احساس می‌کنند.

خوزه آلبرتو  کاستا

سعید شمس - «مربیان فوتبال چمدان‌های خود را همیشه آماده نگه می‌دارند تا از جایی به جای دیگری بروند.» این قانون نانوشته‌ مربیان است و هیج تفاوتی ندارد که مربی مذکور صاحب نام باشد یا ناشناخته! مهم، نتیجه است که اگر گرفته نشود مربیان شغل خود را از دست می‌دهند و اتفاقا اولین محکومان ناکامی‌ها به شمار می‌روند.

مهدی تارتار

مربیان حاضر در لیگ بر‌تر فوتبال ایران هم مشمول این قانون هستند و حتی باید این طور گفت که به دلیل سیاست «نتیجه گرا» ی مدیران فوتبالی از جمله مربیانی هستند که امنیت شغلی یکی از دغدغه‌های برطرف نشده‌شان است.

رسول کربکندی، ابراهیم قاسم‌پور، مهدی تارتار و آلبرتو کاستا را می‌توان مربی‌هایی دانست که در هفته های آغازین لیگ برتر امسال خطر اخراج یا اگر بخواهیم محترمانه‌تر بگوییم، برکناری را احساس می‌کنند و شاید در شروع دوباره لیگ با اولین «امتیاز از دست دادن» مجبور به این باشند که یا تیم دیگری را انتخاب کنند یا اینکه خانه نشینی سرانجامشان خواهد شد.

رسول کربکندی؛ صفر امتیاز!

احتمال مربیگری رسول کربکندی در ذوب‌آهن تا همین چند وقت پیش احتمالی محال بود، اما از آنجا که باشگاه ذوب آهن اصفهان با بحران مالی مواجه شد و ستاره‌هایش یک به یک پیراهن سبز این تیم را از تن خارج کردند، کمتر چهره‌ای حاضر می‌شد تا با نشستن روی نیمکت این تیم، خطر قعرنشینی را به جان بخرد و خب! طبیعی است که در چنین مواردی فقط باید روی یکی از قدیمی‌ها و به قول معروف خاک خورده‌ها حساب کرد. این طور بود که کربکندی عنوان «سرمربی ذوب آهن» را به خود اختصاص داد. اما بعد از ۴ هفته حالا او تنها مربی لیگ برتر است که درجدول رده بندی جلوی خانه پیروزی و تساوی های تیمش، خط تیره به چشم می خورد.

رسول کربکندی اعتقاد دارد که فشارهایی به حق و ناحقی به تیم ذوب آهن وارد شده است، گفت: اعتقاد دارم در این سه هفته نباید فشار بر روی تیمی باشد که نتیجه خوبی نگرفته ولی به هر حال اینجا ایران است و در لیگ ایران کاری به اینکه هر تیم چقدر پول خرج کرده وامکاناتش چگونه است و اینکه چه مهره‌هایی در اختیار دارد، ندارند، مهم فقط برد است و متاسفانه برخی رسانه‌ها فشارهایی ناعادلانه بر تیم من وارد کردند ولی باید بگویم که من به این‌ها اهمیت نمی‌دهم و آمده‌ام تا به ذوب آهن کمک کنم.

ابراهیم قاسم‌پور؛ حاشیه، حاشیه، حاشیه!

مس کرمان برخلاف آنجه در پیش فصل عنوان می‌شد و روزنامه‌ها هر روز پیراهن نارنجی این تیم را بر تن یکی از ستاره‌ها می‌کردند، با تیمی نسبتا معمولی وارد لیگ بر‌تر شده و با سه شکست متوالی و یک امتیاز نوبرانه‌ای که در دیدار خانگی برابر استقلال گرفت یکی از پایین نشینان است و به همین دلیل هر روز خبری از جانشین قاسم‌پور به گوش می‌رسد. یا از لوکا بوناچیچ به عنوان سرمربی جدید مس نام برده می‌شود و یا پرویز مظلومی که این روز‌ها خانه نشینی را تجربه می‌کند، به کمک رایزنی‌های آنچنانی! به عنوان سرمربی مس کرمان مطرح می‌شود. با نگاهی به گفته‌های قاسم‌پور در پیش از فصل می‌توان به راحتی به این نتیجه رسید که «ابو» کار دشواری در کویر دارد.

ابراهیم قاسم‌پور با بیان اینکه برخی‌ها در کرمان از قیافه او خوششان نمی‌آید و به همین دلیل برای او حاشیه سازی می‌کنند، گفته بود: "متاسفانه ۴-۵ نفر هستند که پول می‌گیرند تا برای تیم حاشیه سازی کنند. آن‌ها راه به جایی نمی‌برند."

تارتار؛ محدودیت، محدودیت، محدودیت

تیم "گهر" را باید میهمان ناخوانده لیگ بر‌تر بدانیم. آن‌ها در شرایطی در جمع خانواده حرفه‌ای فوتبال باشگاهی حاضر شده‌اند که از «حداقل»‌های فوتبالی هم نمی‌توانند بهره ببرند و به همین دلیل ناگفته پیداست که مهدی تارتار که جای خود دارد، پپ گواردیولا هم نمی‌تواند در راس کادر فنی چنین تیمی حرف چندانی برای گفتن داشته باشد. اما از آنجایی که مربی همیشه متهم اصلی است، شنیده‌ها حکایت از این دارد که مدیران این باشگاه به این فکر افتاده‌اند تا در صورت تداوم امتیاز از دست دادن در هفته‌های پنجم و ششم گزینه دیگری را برای هدایت فنی تیمشان انتخاب کنند تا تارتار اولین و یا یکی از اولین مربیانی باشد که سمت خود را از دست خواهد داد.

تارتار درباره مشکلات تیمش اینطور گفته است که «من نمی‌دانم از کجا باید حرف بزنم. از چه مشکلی باید بگویم.‌ای کاش بازی با پیکان را برده بودیم و من می‌توانستم خیلی از حرف‌ها را باین کنم. اما حالا که تیم باخته است اگر پای مسائل مالی را به میان بکشم می‌گویند دارد بهانه می‌آورد.» ابتدا که می‌خواستم به گهر بیایم به من گفته بودند بوجه تیم نزدیک به ۸ میلیارد تومان است. اما در حال حاضر ۱۰۰ میلیون تومان هم برای تم خرج نکرده‌اند. بچه‌های ما به جای اینکه به فکر مسابقات باشند روی مسائل مالی تمرکز کرده‌اند. دروازه‌بان خارجی ما امروز به من زنگ زده و می‌گوید شرایط خوب نیست و به او اجازه بدیم تا به تیم دیگری برود. فیزیوتراپ تیم، گهر را ترک کرد چون معتقد بود که آینده مالی گهر درخشان نیست.

آلبرتو کاستا؛ تردیدهای فنی

یک امتیاز در ۴ بازی آن هم در حالی که شکست ۶ بر ۲ خانگی هم به زردهای آبادان تحمیل شده است، نشانگر این واقعیت است که کاستای پرتغالی روزهای جهنمی را در آبادان تجربه می‌کند و البته اهالی فوتبال می دانند که آبادانی‌ها اگر قصد بر این داشته باشند که با کسی کنار نیایند، هیچ کس نمی تواند در برابرشان مقاومت کند. پس باید هر چه زودتر شرایط فنی تیمش را تغییر بدهد و نفت را حداقل به میانه های جدول برساند، در غیر اینصورت چاره ای جز این ندارد که چمدانش را ببندد و قید حضور در ایران را بزند.

آلبرتو کاستا با این وجود امیدواری زیادی دارد تا بتواند، از این وضعیت خارج شود. کاستا در این رابطه گفته است " خروج از بحران فعلی تیم صنعت نفت آبادان ساده نیست ولی می‌توان از آن خارج شد و کناره‌گیری نمی‌کنم." وی همچنین در خصوص احتمال برکناریش از تیم صنعت نفت آبادان گفت: من تابع نظر مدیریت باشگاه هستم اما خودم کناره‌گیری نمی‌کنم. کاستا با اذعان به کم‌کاری برخی بازیکنان اذعان داشت: وظیفه من جریمه کردن بازیکنان نیست تنها وظیفه‌ام صحبت کردن با بازیکنان و دادن گزارش برخی کم‌کاری‌ها و مشکلات تیم است. سرمربی تیم صنعت نفت آبادان خاطرنشان کرد: بعد از ارائه گزارش بازی و همچنین عملکرد بازیکنان، در خصوص برخی بازیکنان تصمیم‌گیری خواهیم کرد.

هرچند تعویض مربی پس از گذشت تنها چهار هفته از آغاز لیگ، کاری است که عجول ترین مدیران باشگاهی هم کمتر اقدام به آن می کنند، اما در فوتبال ایران با توجه به اینکه معمولا مدیران تنها می توانند پشت نتایج تیم خود پنهان شوند تا در جای خود بمانند، ممکن است در آینده ای نزدیک شاهد تغییرات زودرس روی نیمکت تیم های ناکام آغاز لیگ برتر باشیم.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391