برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

دکتر جعفریان: شب بهترین زمان برای تمرین در ماه رمضان است

شنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۱، ساعت ۱۲:۳۴ — ایسنا

مسئول تغذیه فدراسیون فوتبال برگزاری تمرینات ورزشی چه بعد از اذان صبح و چه یک ساعت قبل از افطار را زمان نامناسب عنوان کرد و معتقد است: هر دو زمان احتمال ریسک آسیب دیدگی‌ برای بازیکنان فوتبال را افزایش می‌دهد.

تیم پرسپولیس

دکتر کوروش جعفریان عضو هیات علمی دانشگاه‌ علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار علم ورزش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ارتباط با برگزاری رقابت‌های لیگ برتر فوتبال یک ساعت پس از افطار اظهار کرد: به عنوان مشاور تغذیه در این باره معتقدم اگر بازیکنان فوتبال واقعا روزه باشند باید قبل از شرکت در رقابت‌های فوتبال یک میان وعده سبک غنی از کربوهیدرات بالا به همراه مایعاتی که شش تا هفت درصد حاوی کلوگز باشد، مصرف کنند.

وی افزود: مشکل جدیبرای بازیکنانی که روزه می‌گیرند مساله ریکاوری است. مربیان بدنساز باید در ریکاوری بازیکنان دقت لازم را داشته باشند تا با ذخایر انرژی پر وارد میدان مسابقه شوند. حال امکان دارد یک بازیکن ۹۰ دقیقه را در پنج کیلومتر یا هشت کیلومتر بدود و این انتظاری که از بازیکن فوتبال می‌رود حداقل ۱۰ کیلومتر است ، ولی معمولا کسانی که در این ایام روزه می‌گیرند و رژیم نامناسب دارند به دلیل خستگی و از دست دادن آب بدن، امکان این که ۱۰ کیلومتر بدوند برای آنها میسر نیست.

جعفریان تاکید کرد: بازیکنی که از لحاظ ذخایر کلیگوژنی خالی و خستگی بر وی قالب شده باشد، سریع‌تر دچار آسیب دیدگی‌ می‌شود بنابراین اگر بازیکنان بتوانند زمان افطار غذا‌های مایع که دارای کربوهیدرات بالا است، استفاده کنند تا حدودی از خطر آسیب دیدگی‌، کمبود آب و خطر ذخیره کلیگوژنی به صفر می‌رسد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: اگر فدراسیون فوتبال می‌توانست بازی‌های لیگ را سه ساعت پس از افطار برگزار کند، شرایط بهتری برای بازیکنان فراهم بود. یعنی بازیکن پس از مصرف یک وعده مناسب وارد بازی ۹۰ دقیقه می‌شد، اما الان بحث این است که از لحاظ زمانی هنوز نتوانسته‌ایم خود را استاندارد کنیم. به فرض مثال در اروپا می‌بینید بازی‌ها در ساعت پایانی شب برگزار می‌شود، بدون این که مشکلی پیش آید. اگر این کار در کشور ما نیز صورت می‌گرفت، احتمال روزه داری برای بازیکنان راحت‌تر بود و هیچ مشکلی برای شرکت در مسابقات نداشتند.

مسئول تغذیه فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سوال که چه زمانی برای تمرینات فوتبالیست‌ها مناسب است؟ گفت: اگر بازیکنی روزه باشد چه بعد از اذان صبح و چه یک ساعت قبل از افطار هر دو زمان مشکل ساز است. اگر بعد از اذان صبح باشد ورزشکار تا زمان افطار دچار ضعف بدنی می‌شود حتی اگر یک ساعت قبل از افطار باشد. ورزشکار چون انرژی لازم خود را از دست داده و بدن وی دچار کم آبی شده باز هم یک ساعت قبل از افطار احتمال آسیب دیدگی‌ در این بازیکن زیاد است.

جعفریان اضافه کرد: به عنوان یک مشاور تغذیه توصیه می‌کنم اگر تمرینات و مسابقات به شب موکول شود، شرایط خیلی مناسب‌تر و بهتر خواهد بود. لذا تصور می‌کنم باید نسبت به این موضوع تا حدودی علمی‌تر برخورد کرد و در صورت امکان پس از برگزاری یک یا دو بازی با نظر سنجی از بازیکنان و تیم‌ها نسبت به برگزاری رقابت‌های لیگ برتر فوتبال یک ساعت پس از افطار در این باره تصمیم نهایی گرفته شود که آیا این زمان برای بازیکنان مناسب است یا احتمال ریسک آسیب دیدگی‌ بازیکنان بالا است.

وی همچنین تاکید کرد: کسانی که ورزش حرفه‌ای انجام می‌دهند روزه‌داری برای آنها واقعا سخت است. این افراد برای این که در شرایط روزه داری قرار نگیرند، معمولا یک سفر کوتاه مدت به خارج از شهر می‌روند و دوباره به تمرینات خود ادامه می‌دهند. خیلی از بازیکنان حرفه‌ای به این شکل عمل می‌کنند تا مشکل شرعی دیگر وجود نداشته باشد.

مسئول تغذیه فدراسیون فوتبال تصریح کرد: تا زمانی که مطالعه علمی دقیقی انجام ندهیم و اطلاع از این که بازیکنانی که روزه می‌گیرند چقدر دچار افت بدنی می‌شوند و تمرینات آنها در چه زمانی بهتر جواب می‌دهد، اظهار نظر در این ارتباط درست نیست.

وی افزود: تیمی که شش ماه برنامه‌ریزی کرده و کار بدنسازی انجام داده حال بدون هیچ گونه اطلاعی به این تیم بگویند یک ماه لیگ به خاطر ماه مبارک رمضان تعطیل می‌شود روند مطلوبی نیست، چون تیم‌ها در بلاتکلیفی قرار می‌گیرند. بعضی از باشگاه‌ها با پیش کشیدن تعطیلی لیگ و با مطرح کردن بعد معنوی این فریضه به دنبال سوء استفاده از این قضیه بودند، چون می‌دانستند اگر لیگ یک ماه تعطیل شود، فرصت خوبی برای هماهنگ کردن و آماده سازی بهتر بازیکنان تیمش خواهد داشت.

وی در پایان خاطر نشان کرد: چه اشکالی دارد که تمرینات ۹ تا ۱۱ شب برپا و مسابقات نیز در ۱۲ شب برگزار شود. این امر چیزی است که در تمام دنیا مرسوم است و تاکنون هیچ مشکلی برای بازیکنان آن تیم‌ها به وجود نیامده است. حتی به نظر می‌رسد برای جلوگیری از تعطیلی لیگ می‌توان مسابقات را در شهرهای مختلف برگزار کرد تا بازیکنان کمتر در شرایط روزه‌داری قرار بگیرند.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391