برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

پای درد دل تماشاگران داربی ۷۵،"به اندازه یک دهم قرارداد میلیاردی‌تان تعصب به خرج دهید"

جمعه، ۳ شهریور ۱۳۹۱، ساعت ۱۹:۰۷ — ایسنا

در اتوبان پیش رفتم تا خود را به ورزشگاه آزادی تهران برسانم. جایی که در آن خاطرات تلخ و شیرین زیادی رقم می‌خورد، جایی که امروز میزبان سرخابی های پایتخت است تا داربی ۷۵ را هم به عنوان خاطره ای در دل خود جای دهد.

تیم پرسپولیس و تیم استقلال

در مسیر، روی دوش پیاده‌ها و سقف خودروها پرچم هایی به چشم می خورد که غیر از قرمز و آبی رنگ دیگری ندارد. این یعنی که می رویم تا استقلال یا پرسپولیس خود را تشویق کنیم. این جمعیت به سمت درب غربی ورزشگاه ازادی پیش می‌رود تا چند ساعت زودتر از آغاز مسابقه جایی برای خود دست و پا کنند. پیدا کردن بلیط ۵ هزار تومانی دید خوشبینانه آنهایی است که از ظهر به سمت ورزشگاه می روند اما آنها می دانند که باید جیب هایشان را پر کرده باشند تا با ۲۰ یا ۳۰ هزار تومان و بلکه بیشتر در طبقه اول ورزشگاه نظاره گر بازی تیمشان باشند در حالی که می دانند هنوز سکوی خالی وجود دارد که بتوان با ۵ هزار تومان آن را در اختیار گرفت. اما سناریوی قدیمی بازار سیاه باز هم مردم را وادار می‌کند که بیش از حد خرج کنند.

به گزارش ایسنا، در محوطه بیرونی استادیوم آزادی استقلالی‌ها و پرسپولیسی‌ها نشسته اند. عده ای به سمت ورودی استادیوم می روند. عده ای هم در چمن‌ها در حال استراحتند. در میان آنها علاقه مندانی هستند که از شهرهای دور و نزدیک خود را به ورزشگاه صد هزار نفری آزدی رسانده اند. از ایلام و آمل، از آذربایجان به سوگ نشسته و از شمال و جنوب همه آمده اند تا در این ضیافت باشند. تهرانی‌ها هم در میانشان هستند و آنها هم از ترس پیدا نکردن بلیط ساعت‌ها زودتر آمده اند. صحبت های آنها شنیدنی است. دل پرشان وادارمان می‌کند که بنشینی و گوش به درد و دل هایشان بدهی.

می گوید رنج سفر سیزده ساعته ایلام تا تهران را به جان خریده است تا به عشق پرسپولیس اینجا باشد. اما گله می کند. گله از رفتار نامناسب ماموران انتظامی که دائما با رفتار تند از این طرف به آن طرف می فرستندش و می گویند اینجا نشین و آنجا نشین. او هم از درد این فوتبال می گوید: " این بازیکنان تعصب گذشته را ندارند. پول، فوتبال ما راخراب کرده است. من نمی گویم که فوتبالیست‌ها میلیاردی نگیرند اما لا اقل تو را به خدا به اندازه یک دهم پولی که می گیرید برای این هواداران بازی کنید. عرق داشته باشید و تعصب. اگر ما تماشاگران نباشیم شما کجای این فوتبال حضور داشتید؟ همین هوادارانند که باعث شده اند شما به این جایگاه برسید."

یک استقلالی هم در کنار این ایلامی نشسته که اهل افسریه تهران است. به کارتی که بر گردنم است نگاهی می اندازد، سرش را بالا می گیرد و در چشمانم نگاه می‌کند و می گوید: " می دانی آقای خبرنگار، این فوتبال دیگر لذتی ندارد من هم فقط به خاطر هیجانی که در ورزشگاه وجود دارد آمده ام. می خواهم کمی تخلیه شوم. فقط به خاطر اینکه تفریح دیگری ندارم می آیم تا داربی را ببینم. وگرنه این فوتبال همه اش شده است پول. اما گویا مسوولان نمی خواهند همین تفریح را هم داشته باشیم. اینجا طوری با ما برخورد می کنند که انگار (...) هستیم. آن هم که وضع بلیط فروشی است. ۲۰ تومان داده ام تا بلیط ۵ هزار تومانی بخرم. قدیم‌ها برای داربی صد هزار نفر می آمد اما دیگر مردم مانند گذشته نمی آیند دلیلش هم همین سختی هاست.

پرسپولیسی‌ها هم درد مشترکی با رقیب خود دارند یکی از آنها وقتی مرا می بیند با جمله" چرا بلیط‌ها انقدر گران است" به سمت من می آید. نتیجه را مساوی پیش بینی می‌کند و می گوید به عشق پرسپولیس آمده است. اما وقتی می پرسم چه چیزی باعث می شود که به یک تیم علاقه مند باشد و با این سختی‌ها به استادیوم بیاید؟ مکث می‌کند و می گوید: "نمی دانم، واقعا نمی دانم، اما یک حس درونی مرا به اینجا کشاند."

حرف خیلی از هواداران دو تیم همین‌ها است. آنها بیشتر از مسوولان به خاطر ناهماهنگی‌ها و سختی هایی که امروز با آن مواجه شده‌اند گلایه می کنند. از نبود تعصب و از قراردادهای میلیاردی می گفتند.

ساعت ۵.۳۰ دقیقه است. روی سکوهای آزادی جمعیت حدودا ۷۰ هزار نفری نشسته که هنوز به این فوتبال عشق می ورزند و ورزشگاه را با رنگ قرمز و آبی چشم نواز کرده‌اند. بی‌قرارند تا بازی شروع شود تیمشان را تشویق و خودشان را تخلیه روحی و روانی کنند.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391