برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

حاج رضایی: محکوم کردن تماشاگران نتیجه‌ای ندارد

یکشنبه، ۱۲ شهریور ۱۳۹۱، ساعت ۱۲:۵۶ — مشرق

کارشناس فوتبال کشورمان گفت: ناهنجاری تماشاگران در ورزشگاه‌ها نیازمند آسیب شناسی جدی است و محکوم کردن و بازداشت هواداران خاطی نتیجه‌ای ندارد.

امیر حاج رضایی

امیر حاج رضایی در خصوص دلایل رفتار پرخاشگرانه تماشاگران در ورزشگاه‌ها تصریح کرد: ورزشگاه جامعه کوچکی در دل جامعه است. وقتی افراد نمی‌توانند در جامعه اصلی ناهنجاری‌های‌شان را بروز بدهند در استادیوم احساس امنیت می‌کنند و رفتارهایی انجام می‌دهند که پسندیده نیست.

وی تاکید کرد: محکوم کردن تماشاگران بدون ریشه یابی به جایی نمی‌رسد و نتیجه‌ای ندارد. من شنیده‌ام که ضارب حسین فرکی بازداشت شده است تا قانون برای او اعمال مجازات کند؛ اما آیا با بازداشت مشکلات حل می‌شود؟

کارشناس فوتبال با دعوت از متخصصان سایر حوزه‌ها یادآور شد: ناهنجاری تماشاگران در فوتبال نباید فقط توسط اهالی فوتبال آسیب شناسی شود. ما به جامعه شناسان، جرم شناسان و حقوق دانانی نیاز داریم که وارد این عرصه شوند تا پی ببرند که دلیل این هنجارشکنی‌ها چیست.

حاج رضایی به نقش زیرساخت‌ها در میزان رضایت تماشاگران اشاره کرد و گفت: ما برای آسایش تماشاگران هیچ تمهیداتی نداریم یا اگر هم کاری انجام می‌دهیم بی نتیجه است. تماشاگران باید نیم ساعت قبل از شروع مسابقه وارد ورزشگاه شوند نه اینکه ۱۲ ساعت یا یک روز قبل از مسابقه به ورزشگاه بیایند. هر انسانی ظرفیت مشخصی دارد و وقتی این ظرفیت به خاطر نبود امکانات و زیرساخت لازم سر ریز می‌شود باید انتظار چنین اتفاقاتی را داشت.

وی ادامه داد: من از رفتار تماشاگران داربی که واقعا حیف است اسم داربی روی آن بگذاریم و همچنین شکسته شدن سر حسین فرکی سر شکسته و دلگیر شدم. این ناهنجاری‌ها بحث کوچکی نیست که با شعار و چند پلاکارد قابل حل شدن باشد. رفتار تماشاچی می‌تواند مورد نقد قرار بگیرد ولی همانطور که گفتم با محکوم کردن و بازداشت کردن افراد مشکلات حل نخواهد شد.

کارشناس فوتبال در بخش دیگری از صحبت‌هایش در پاسخ به این سئوال که "چرا ناهنجاری تماشاگران در این فصل بیشتر از فصل گذشته شده است"؟ تاکید کرد: برای این مسئله دو علت مقطعی وجود دارد. اولین دلیل به پول‌های نجومی مربوط می‌شود که به بازیکنان پرداخت شد. من به هیچ باشگاهی نزدیک نیستم و اطلاعاتم رسانه‌ای است ولی پرداخت این پول‌ها منجر شد تا مردم عادی نگاهی به زندگی خود بیندازند و درآمد خود را با این ارقام مقایسه کنند.

حاج رضایی افزود: این هزینه‌ها در حالی انجام شد که واقعا هیچ نتیجه ای هم برای تیم‌های مزبور نداشت. متاسفانه بعضی‌ها در هفته‌های اول اظهار نظر فنی می‌کردند که بدن بازیکنان هنوز سنگین است و تحت تاثیر دوران بدنسازی قرار دارد ولی چطور است که بدن بازیکنان بارسلونا و رئال مادرید از همان هفته اول آماده است و جشنواره گل به راه می‌افتد.

وی در پایان از نتایج ورزشکاران ایرانی در المپیک لندن هم به عنوان دلیل دیگر ناراحتی تماشاگران فوتبال یاد کرد و گفت: قصد من این نیست که نتایج المپیک را چماق کنم و بر سر فوتبالیست‌ها بزنم ولی وقتی مردم رشادت ورزشکاران را در المپیک دیدند و آنرا با فوتبال مقایسه کردند، ناراحت شدند. باید به مردم حق بدهیم. البته باید به این نکته هم توجه کنیم که فقط بازیکنان مقصر نیستند. سیستم مدیریتی ناکارآمد هم در دلزدگی مردم از فوتبال نقش داشته است. ‌

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391