برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

پرسپولیس منهای آرامش و خوشبختی

شنبه، ۱۱ شهریور ۱۳۹۱، ساعت ۱۶:۳۶ — عصر ایران

اینکه تیمی در ۷ دیدار اول فصل نتواند امتیازاتش را دو رقمی کند، مختص تیم هایی است که یا از رده پایین تر واردجمع لیگ برتری‌ها شده اند یا اینکه قرار است با بودجه ای محدود فقط برای لیگ برتری ماندن تلاش کنند.

تیم پرسپولیس

اکنون که این نوشته پیش روی شماست، پرسپولیس هفتمین دیدار خود در لیگ برتر را انجام داده است و با ۶ امتیاز یکی از پایین نشینان جدول رده بندی است تا خیلی‌ها این طور عنوان کنند که "ای کاش شرایط مانند شراطی بحرانی فصل پیش بود."

نکته مشخص درباره سرخ پوشان این است که آنها تحت هیچ شرایطی نتوانستند "ورود"ی قدرتمند به لیگ دوازدهم برتر داشته باشند و دقیقا به همین دلیل مشخص است که نگرانی های طرفداران خود را در بیشترین حالت ممکن خود می بینند تا این سوال به وجود آید که " چرایی چنین شرایطی را در چه چیزی می توان دید؟ " یا اینکه " آیا می توان نسبت به تغییر وضعیت امید داشت؟ " و بالاخره این مساله مهم که "پرسپولیس برای رهایی از این وضعیت چه راهکارهایی را باید برای خود در نظر بگیرد؟"

رکورددار امتیاز منفی!

اینکه تیمی در ۷ دیدار اول فصل نتواند امتیازاتش را دو رقمی کند، مختص تیم هایی است که یا از رده پایین تر واردجمع لیگ برتری‌ها شده اند یا اینکه از جمله تیم هایی هستند که قرار است با بودجه ای محدود فقط برای لیگ برتری ماندن تلاش کنند. پس به راحتی می توان گفت که امتیاز پرسپولیس در پایان هفته هفتم نشانگر این واقعیت است که "نکته" یا "مساله"ای چنین بحرانی را برای یکی از تیم های میلیاردی تدارک دیده است و شاید به همین دلیل است که "چرایی ناکامی" پرسپولیس به یکی از تردیدهای بی پاسخ فوتبال باشگاهی ایران بدل شده است.

اولین نکته به زعم کارشناسان این است که "مانوئل ژوزه" زمانی مسئولیت فنی قرمزهای تهران را بر عهده گرفت که دو هفته بیشتر به شروع رقابت‌ها نمانده بود و طبیعی بود که او نتواند در مدت زمان اندک باقی مانده تا شورع لیگ به شناختی دقیق از توانمندی‌ها و پتانسیل های تیمش برسد و صد البته به همین دلیل است که پیش بینی‌ها در خصوص یازده بازیکن اصلی نه تنها اشتباه از آّب در آمد، بلکه این تیم در همه بازی هایی که انجام داده است، با ترکیبی دگرکون نسبت به ۹۰ دقیقه قبلی وارد زمین شده است.

بحث دیگری که در خصوص چرایی این شرایط مطرح می شود، این است که ستاره های گرانقیمت بدون حساب و کتاب به خدمت گرفته شده اند و بر همین اساس است که شهاب گردان با قراردادی بالغ بر یک میلیارد تومان نیمکت نشین شده است و ژوزه برای پست حساس و حیاتی ای چون هافبک دفاعی گزینه های متعددی را آزمایش کرده و همچنین مهاجمان گرانقیمت نتوانسته اند حتی نیمی از انتظارات موجود و البته به حق را برآورده سازند.

حرفه ای های امیدوار

اینکه آیا می توان نسبت به تغییر وضعیت امید داشت یا نه، با توجه به داشته های تیم فوتبال پرسپولیس پاسخش مثبت است. به هر حال باید قبول کرد که مدیریت باشگاه با وجود محروم بودن از تخصص ورزشی، در سیستم مدیریتی حاکم بر کشور چهره ای پر نفوذ است و به لحاظ تحرکات اقتصادی هم چه کسی است نداند که محمد رویانیان در زمان فعالیت در راس باشگاه پرسپولیس بیشترین مقدار پول را تزریق کرده است.

همچنین باید گفت که هیچ کس با هیچ دلیلی نمی تواند کادر فنی سرخ‌ها را کادری حرفه ای نداند. در واقع ژوزه یکی از کارنامه دارترین مربی هایی است که برای فعالیت در فوتبال به ایران آمده اند و دست به کار شده اند.

به هر حال به دست آوردن حدود ۲۰ قهرمانی در طول یازده سال، آن هم در کشورهایی که شرایط فوق العاده ای برای تیم های فوتبال خود در نظر می گیرند، نشانگر این است که باید به او به عنوان یک چهره حرفه ای و مربی کاربلد توجه نشان داد.

مانوئل ژوزه در روزهایی که حتی دربی تهران را با عملکرد مطلوب پشت سر نگذاشته بود، درباره امتیاز از دست دادن تیمش این طور گفته بود که "ما اگر امتیاز از دست می دهیم، فقط به این دلیل است که نتوانسته ایم خود را با هم هماهنگ کنیم و به همین دلیل نباید باخت هایمان به حساب نا توانی مان گذاشته شود، پس بهتر است کمی بیشتر به من و شاگردانم وقت بدهید."

حالا باید منتظر ماند و دید مانوئل ژوزه می تواند پرسپولیسی را که از بالانشینی اش در جدول رده بندی لیگ بیشتر از دو سال می گذرد به عنوان یکی از بالانشینان لیگ برتر معرفی کند یا اینکه کلاف این تیم همچنان سردرگم باقی خواهد ماند و قتلگاهی که مربی های ایرانی به آن عادت دارند، حتی سراغ ژوزه ای می‌رود که به گفته خودش در طول سال های مربیگری اش فقط ۳ بار اخراج شده است.

کلید معما؟

سئوال مهم این است که ژوزه اصلا با چه راهکارهایی می تواند پرسپولیس را از شرایطی که به آن دچار شده است، نجات بدهد؟

پاسخ با این مساله شروع می شود که مردان تاثیرگذار تیم در سمت های مختلف باید حتما درایت بیشتری از خود به خرج بدهند و هم در اظهارنظرهای شان و البته هم در تصمیم گیری های خود منطق مدارتر از اینی که تا به حال نشان داده اند، باشند.

به عنوان مثال مطرح کردن بحث هایی چون "تحریک بازیکنان توسط رقیب" یا "اشتباهات داوری و حق خوری" موجب می شود تا بازیکنان در قبال اشتباهات و ضعف های خود احساس امنیت کنند و به قول عامیانه توپ را به زمین دیگری بیندازند.

اما نکته آخر این است که ستاره هایی که هر کدام با سنگین ترین قراردادها پیراهن پرسپولیس را بر تن کرده اند، باید بدانند که وظیفه دارند انتظارات را برآورده کنند. به عنوان مثال چه کسی انتظار داشت که شهاب گردان طی ۱۸۰ دقیقه برابر تیم هایی چون فجر سپاسی و گهر درود چهار بار تسلیم شود و یا واقعا چه کسی پیش بینی می کرد که خط دفاعی چند میلیاردی در ۵ بازی اول ۷ گل دریافت کند و بالاخره دو مهاجمی که بالای دو میلیارد روی دست پرسپولیس خرج گذاشته اند، در طول ۶ دیدار روی هم "فقط" دو گل وارد دروازه حریفان بکنند؟

با این توضیحات می توان به این نتیجه رسید که بازیکنان، و یا بهتر است گفته شود ستاره های ملی پوش پرسپولیس، اگر بخواهند و واقعا در حد بضاعت خود تلاش کنند، می توانند به راحتی تیم پایین نشین شده شان را به جمع بالانشینان برسانند.

تکمله: پرسپولیس تحت هر شرایطی محکوم به بردن و قهرمان شدن است و حتما همه پرسپولیسی‌ها می‌دانند که تحت هیچ شرایطی نمی‌توانند نبردن و قهرمان نشدنشان را توجیه کنند و شاید به همین دلیل است که «استرس» دارند و نمی‌توانند در آرامش به فکر اجرای برنامه باشند. پس تاکید این است که آرامش لازمه اصلی پرسپولیس برای رسیدن به روزهایی است که باید باشد.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391