برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

مردم و رسانه ها؛ بازندگان بازی بد استقلال و پرسپولیس!

شنبه، ۴ شهریور ۱۳۹۱، ساعت ۱۸:۲۳ — ایسنا

داربی، شهرآورد، کری خوانی های بازیکنان قدیم و جدید، بازخوانی نتایج پیشین، برگزاری انواع مسابقات پیامکی برای پیش بینی نتیجه و هزاران تیتر، خبر، مصاحبه و گزارش ریز و درشتی که طی یکی دو هفته اخیر از سوی رسانه‌ها برای جلب توجه اذهان عمومی به رقابت دو تیم آبی و قرمز منتشر شد.

تیم پرسپولیس و تیم استقلال

رئیس انجمن ورزشی‌نویسان ایران در یادداشتی به اتفاقات بازی روز گذشته پرسپولیس و استقلال اشاره کرد.

داربی، شهرآورد، کری خوانی های بازیکنان قدیم و جدید، بازخوانی نتایج پیشین، برگزاری انواع مسابقات پیامکی برای پیش بینی نتیجه و هزاران تیتر، خبر، مصاحبه و گزارش ریز و درشتی که طی یکی دو هفته اخیر از سوی رسانه‌ها برای جلب توجه اذهان عمومی به رقابت دو تیم آبی و قرمز منتشر شد تا قریب به یکصدهزار تماشاگر را به ورزشگاه آزادی و ده‌ها میلیون نفر را پای گیرنده‌های تلویزیونی بکشانند چگونه قابل توجیه است و آیا می توان پاسخ قانع کننده‌ای برای این همه هیاهوی رسانه‌ای داشت؟

بهره و فایده‌ای که از برگزاری این به اصطلاح داربی یا شهرآورد عاید مردم و جامعه می شود در قبال سرجمع هزینه‌های پیدا و پنهان آن، البته اگر قابل محاسبه باشد، چیست و کدام عقل سلیم حکم به انجام چنین معامله غلطی که در یک محاسبه سرانگشتی ساده، فایده‌اش بسیار کمتر از هزینه‌های سنگین و گزاف آن است، می‌دهد؟ صرفنظر از هزینه‌های غیرمادی که معمولا" هیچگاه در برآوردها دیده نمی‌شوند، آیا اگر قرار بود فقط هزینه‌های مالی این رویداد از محلی غیر از خزانه کشور باشد، باز هم شاهد چنین دورریزهای هنگفتی بودیم؟

دیدار روز گذشته پرسپولیس و استقلال علیرغم تساوی در نتیجه نهایی بازی، برنده و بازنده نیز داشت. برنده و بازنده‌ای که براساس فرمول "هزینه فایده" می‌توان به سادگی درباره آن حرف زد. تعیین برنده بازی اصلا دشوار نیست و می توان بازیکنان، کادرفنی و مدیریت این دو تیم پرهزینه و کم بازده را برندگان شهرآورد دانست که در واقع نه تنها چیزی را از دست نداده‌اند، بلکه این فرصت را یافته‌اند که در ورزشگاه و یا از طریق امواج رسانه‌ای، با بازی و ارائه ضعیف نمایش خود، برای ساعاتی چند روی اعصاب مردم رژه بروند تا اسم و شهرت میلیارد تومانی‌شان از روزهای قبل بیشتر جلوه کند.

اما بازنده واقعی را باید مردم و رسانه‌ها دانست و شک نکنیم که بازنده دیدار روز گذشته، با کیفیت بسیار نازلی که شاهد آن بودیم، مردم و رسانه‌هایی بودند که وقت ذی‌قیمت خود را برای دیدن و یا پوشش تصویری و خبری آن تلف کردند. چه تماشاگران پرجوش و خروشی که از ساعت های اولیه صبح و زیر تیغ آفتاب چندین ساعت را در انتظار شروع مسابقه به سختی گذراندند، چه کسانی که چشم به تصویر تلویزیون دوختند تا شاید برای گذران وقت خود در عصر یک روز تعطیل، فوتبالی زیبا و مهیج را از دو رقیب سنتی شاهد باشند، و چه رسانه‌ها و اصحاب قلم و دوربین که برای جلب توجه افکار عمومی و دمیدن به کوره رقابت کهنه قرمز و آبی و ارائه بهترین تصویرها از این دیدار از هر گونه تلاشی دریغ نداشتند. البته تلاش نیروهای موظف و مجموع عوامل اجرایی و دست اندرکار که از روزها و ساعت های قبل از آغاز دیدار سعی در انجام هرچه بهتر وظایف خود داشتند نیز در جای خود محفوظ که خستگی بر تن آنان نیز ماند.

کاش برای یک بار هم که شده ساده از کنار مسائل نگذریم و برای کم کاری‌ها و کوتاهی‌هایی که در قبال مردم و فوتبال دوستان شده است پای حساب و کتاب را باز کنیم. متاسفانه در هیاهو و جنجالی که در زمان نقل و انتقالات بازیکنان ایجاد شد و قراردادهای میلیاردی که مشخص نیست منبع پرداخت آن کجاست شرایطی را رقم زده است که معلوم نیست آینده فوتبال با این گل های سرسبدش چگونه خواهد بود. انتظار افکار عمومی از مدیرانی که مجوز چنین هزینه‌هایی را صادر کرده‌اند آن است که خودی نشان دهند و مواخذه ای و یا جریمه ای برای کم فروشی و کم کاری در نظر بگیرند تا معلوم شود بین دوغ و دوشاب تفاوتی وجود دارد.

و حرف آخر خطاب به خود و همکاران رسانه‌ای که سعی کنیم بیش از گذشته خود را در قبال منفعت عمومی جامعه مسئول بدانیم و اجازه ندهیم در ورزش و به ویژه فوتبال، مس به جای طلا به افکار عمومی قالب شود.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391