برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

شرفی: باید روی پیراهن ملی‌پوشان بنویسند «شکستنی»! کی‌روش فکر می‌کند به روستا آمده است

دوشنبه، ۲۷ شهریور ۱۳۹۱، ساعت ۱۱:۵۶ — ایسنا

مربی اسبق تیم ملی فوتبال با انتقاد از عملکرد بازیکنان این تیم در دیدار برابر لبنان در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ گفت: روی پیراهن برخی از ملی‌پوشان باید می‌نوشتند «شکستنی» چون دیگر اشباع شده‌اند و انگیزه‌ای برای بازی کردن ندارند.

اصغر شرفی

اصغر شرفی ، درباره وضعیت فوتبال ایران و به ویژه تیم ملی، گفت: همه می‌دانند که وضعیت تیم ملی خوب نیست و حالا با شکست برابر لبنان، بازی‌های آینده ما سخت‌تر هم شده است. هر چند کار نشد ندارد و اگر از بازی‌های قبل پند بگیریم و بازیکنان آماده‌تر را دعوت کنیم می‌توانیم موفق شویم. متاسفانه برخی از ملی‌پوشان ما اشباع شده‌اند و فقط برای بیشتر کردن رکورد بازی ملی‌پوشان بازی می‌کنند در حالی که برخی دیگر حاضرند جانشان را هم فدای تیم ملی کنند.

وی ادامه داد: کارلوس کی‌روش مربی بزرگی است و باید بداند که با چه بازیکنانی زندگی می‌کند. او باید آداب و رسوم و اخلاق ایرانی‌ها را بفهمد. این وظیفه اطرافیان کی‌روش است که درباره خصوصیات ایرانی‌ها به او اطلاعات بدهند و مثلا بگویند که بازیکنان ایرانی احساس هستند و نمی‌توانند دو هفته‌ در اردو باشند. همچنین کی‌روش باید کسانی را به تیم ملی دعوت کند که از پوشیدن پیراهن تیم ملی افتخار کنند. در بازی با لبنان روی پیراهن چند بازیکن باید می‌نوشتند «شکستنی»! آنها کار خاصی در زمین نمی‌کردند و به عقیده من فقط یک «کروات» کم داشتند! در سوی دیگر لبنانی‌ها توپگیری می‌کردند. ملی‌پوشان ما با ندویدن‌ها و جلوگیری‌های غلط در هنگام ضربات ایستگاهی کاری کردند که تیم ملی به این روز دچار شود.

شرفی در ادامه به دگرگونی‌ها و تغییرات گسترده در تیم ملی در دوران هدایت مرحوم پرویز دهداری اشاره کرد و افزود: به دو دلیل نمی‌توانیم امیدوار باشیم که در دوره جدید هم تغییرات گسترده ای در تیم ملی رخ دهد و بازیکنان اسم و رسم دار از تیم‌ ملی کنار گذاشته شوند. نخست آن که کسی مثل پرویز دهداری نداریم و دوم آن که باشگاه‌های ما فوتبال پایه ندارند. ببینید سرنوشت ۱۵ نفری که علیه دهداری توطئه کردند چه شد؟ امروزه کسی باید باشد که مانند دهداری عمل کند. ضمن این که چطور می‌شود تیم‌هایی مثل استقلال و پرسپولیس که هر کدام ۳۵ میلیون طرفدار دارندT نمی‌توانند ۳۵ بازیکن علاقمند و توانا پرورش دهند؟ اکنون علی دوستی این کار را می‌کند، ولی چقدر به او بها داده می‌شود؟

مربی اسبق تیم ملی همچنین به نقش دوندگی بازیکنان در فوتبال روز دنیا اشاره کرد و گفت: در بازی با قطر اگر روی بازیکنان تاکسیمتر نصب می کردید، شاخصش از یک ریال تکان نمی خورد! در فوتبال روز دنیا دوندگی بیشترین نقش را دارد. فوتبالیستی مثل مسی در محوطه جریمه خودی توپ گیری می‌کند، ولی کدام ملی‌پوش ما این کار را انجام می‌دهد؟ هافبک‌ها و مهاجمان ما توپ گیر نیستند. دیگر تاریخ مصرف این حرف گذشته که یک هافبک بگوید توپ بدهید تا بازی کنم. دفاع تیمی از خط حمله شروع می‌شود. اگر جنگ به خط دفاع برسد قافیه را باخته‌اید!

شرفی که در جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین در کنار حشمت مهاجرانی روی نیمکت تیم ملی می‌نشست در ادامه با بیان این که باید از مربیان جوان و با تجربه ایرانی در کنار کی‌روش استفاده شود، گفت: در بهترین دوران فوتبال ایران با مهاجرانی کار کرده‌ام. گاهی به او مشورت می دادم و حتی گاهی با یکدیگر اختلاف پیدا می‌کردیم، ولی هرگز کسی متوجه نشد که ارتباط ما با هم چگونه است. نمی‌دانم کمک‌های ایرانی کی‌روش آیا جرات می‌کنند که با او درباره خصوصیات ایرانیان حرف بزنند و مشورت دهند یا نه؟ آنها باید این کار را کنند. وقتی من اعتراض کردم که چرا دو مربی جوان خارج نشین را در کنار کی‌روش گذاشته اند همه گفتند آنها تحصیلکرده‌اند. مگر ما در ایران مربی تحصیلکرده کم داریم؟ وقتی کسی تمام سال‌های عمرش را در خارج زندگی کرده است، چطور می‌تواند درباره خصوصیات زندگی در ایران و بازیکنان ایرانی به کی‌روش اطلاعات بدهد؟

مربی اسبق تیم ملی فوتبال با توجه به نزدیک بودن دیدار تیم ملی برابر کره جنوبی هم گفت: از نزدیک با تیم ملی کار نمی‌کنم که مشکلات درون تیم را بدانم، اما همین قدر می‌دانم که باید به این تیم کمک کنیم. فوتبال کره جنوبی خیلی از ما جدا شده است و فوتبال را با اگر و مگر نمی‌شود اداره کرد. زمانی که کره را با شش گل می‌بردیم، گذشت. عرق ملی بازیکنان ما کم شده و ارزش پیراهن تیم ملی پایین آمده است. آن زمان که ما بازی می‌کردیم هنگام خواب، پیراهن تیم ملی را زیر سرمان می گذاشتیم که مبادا آن را از ما بگیرند، ولی امروز پیراهن را آسان به دست می‌آوردند و آسان هم از دست می‌دهند. به نظرم اگر ما کره را شکست دهیم به فوتبال ظلم ‌کرده‌ایم.

وی ادامه داد: باید فوتبال را یکی، دو سال تعطیل کنیم و آن را از نو بسازیم. هیچ اشکالی ندارد که این کار را انجام دهیم. با این پولی که در فوتبال خرج می‌شود می‌توان ۱۰ ورزشگاه ساخت و به تیم‌ها داد. کشور ما هم پول دارد و هم پتانسیل ورزشی، ولی کار را باید از جایی شروع کنیم. الان هم خیلی برای مردم فرقی ندارد که فوتبال باشد یا نه. وقتی قطری‌ها در ورزشگاه آزادی آن طور رفتار می‌کنند و از لبنان شکست می خوریم، دیگر بدتر نمی‌شود. فقط مانده از مالدیو ببازیم! باید از آدم‌هایی که عمرشان را در فوتبال سپری کرده‌اند انتقاد کنیم. البته آدم هایی پاک نه آنهایی که بارها ممنوع الکار و ممنوع التصویر شده‌اند و میلیارد میلیارد پول جابجا می‌کنند.

سرمربی اسبق تیم‌های برق شیراز و مس سرچشمه از مدیرعامل باشگاه پرسپولیس هم انتقاد کرد و گفت: کجای دنیا اول بازیکنان را می‌خرند و سپس مربی استخدام می‌کنند؟ رویانیان می‌خواست در پرسپولیس خدمت کند، ولی اکنون کاری کرده که بازیکنان پرسپولیس به جای مانوئل ژوزه او را مربی می‌دانند! وضعیت فوتبال ما با همین مشکلات است که دچار بحران می‌شود.

چندی پیش ملی‌پوشان رسانه‌ها را تحریم کردند و اعلام کردند که قصد ندارند با هیچ رسانه ای مصاحبه کنند. از سوی دیگر رسانه‌ها هم در اقدامی متقابل راه تحریم ملی‌پوشان را در پیش گرفتند. شرفی در این رابطه به ایسنا گفت: روی کلاه‌های تیم ملی آلمان در جام جهانی نوشته شده بود «۱۱ رفیق» یعنی مسایل روحی ـ روانی، محبت و صداقت در فوتبال خیلی مهم هستند. اختلاف‌ها به تیم ملی لطمه می‌زند کما این که تیم ما اکنون در حال لطمه خوردن است. در این میان هم بازیکنان مقصرند و هم مطبوعات. همین رسانه‌ها گاهی از یک بازیکن یک شبه یک کوه می‌سازند و روز دیگر آن کوه را به تپه‌ای کوچک تبدیل می‌کنند. متاسفانه باید بگویم که فوتبال و مطبوعات ما با هم «جور» هستند. این به آن باج می‌دهد و آن به این و در این وسط گاهی سمت و سوی قلم‌ها عوض می‌شود. البته منظور من همه رسانه‌ها نیستند چون بیشتر رسانه‌ها صادقانه کار می‌کنند، ولی عمل همان تعداد اندک باعث می‌شود که بازیکنان به اشتباه همه رسانه‌ها را به یک چشم نگاه کنند.

وی ادامه داد: متاسفانه در بین مطبوعات معدود افرادی هستند که قلم شان را ارزان می فروشند و این کار آنها بازیکنان را به اشتباه می‌اندازد و آنها فکر می‌کنند که همه رسانه‌ها این طور هستند. این مساله و این اختلافات فقط به سود دشمن تمام می‌شود.

شرفی در پایان نسبت به رابطه فدراسیون فوتبال و کارلوس کی‌روش هم انتقاد کرد و گفت: کی‌روش مربی خوبی است، اما فکر می‌کند به یک روستا آمده است. ما از پشت کوه نیامده‌ایم و در کشورمان افراد تحصیلکرده زیادی داریم که هم جام جهانی دیده‌اند و هم در اروپا بازی کرده‌اند. مسئولان فدراسیون مسایل را خیلی راحت گرفته‌اند و گویی با کی‌روش صیغه برادری خوانده‌اند!

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391