برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

رئیس کمیته انضباطی: در زمین‌های خاکی هم دیگر سنگ نمی‌اندازند!

یکشنبه، ۵ شهریور ۱۳۹۱، ساعت ۱۱:۰۴ — جوان‌آنلاین

هر چقدر در دربی ۷۵ بازیکنان دو تیم سعی کردند آرام و بی‌حاشیه باشند روی سکوها بازار فحاشی و پرتاب سنگ تماشاگران داغ بود تا صحنه‌های زشتی در قاب دوربین‌ها ثبت شود و ۴۸ ساعت پس از پایان دربی، همچنان سنگ‌پراکنی تماشاگران دو تیم بحث اصلی روز باشد.

تیم پرسپولیس و تیم استقلال

این اولین بار در چند سال گذشته بود که سکوها این طور با سنگ به استقبال بازی رفتند تا جایی که محسن ترکی مجبور شد سه بار مسابقه را به دلیل سنگ‌پراکنی متوقف کند. اتفاقات تلخ بازی استقلال و پرسپولیس باعث شد اسماعیل حسن‌زاده رئیس کمیته انضباطی که در ورزشگاه به عنوان ناظر ویژه بازی حاضر بود، وعده دهد که با متخلفان به شدت برخورد می‌کند تا این اتفاق‌ها دیگر تکرار نشود.

در حالی حاشیه‌های بازی جمعه بر متن آن چربیده که همه در انتظار یک دربی دیدنی بودند، به خصوص پس از بازی سال گذشته استقلال و پرسپولیس که یکی از بهترین بازی‌های سال‌های اخیر سرخابی‌ها بود. با این حال در دربی شماره ۷۵ خبری از بازی جذاب نبود و شاید همین مسئله بود که حوصله تماشاگران حاضر در ورزشگاه را سر برده بود تا با هدف قراردادن بازیکنان با سنگ اعتراضشان را به گوش آنها برسانند!سنگ‌پراکنی تماشاگران از دقیقه ۶۰ کلید خورد؛ جایی که علی کریمی رفته بود کرنر بزند اما عده‌ای از هواداران استقلال هر چه دستشان آمد از سنگ گرفته تا گوجه فرنگی را به سمت کریمی پرتاب کردند تا بازی برای دقایقی متوقف شود.

سرانجام خواهش و التماس‌های بزرگ‌ترهای استقلال، باعث شد سکوهای آبی آرام شوند، البته شش دقیقه بعد پرسپولیسی‌ها تلافی کردند. آنها هم سنگ و گوجه فرنگی به سمت جانواریو پرتاب کردند تا بازهم بازی یکی دو دقیقه متوقف شود. پرتاب سنگ بعد از این صحنه با زهم ادامه یافت تا عمران‌زاده، توپ جمع‌کن و کمک‌داور دقایقی به وسط زمین پناه ببرند. این پرتاب‌ا بالاخره به هدف خورد و عمران‌زاده را نقش بر زمین کرد. فعل و انفعالات به جایی رسید که محسن ترکی توپ را برداشت و به آن سوی زمین رفت به این امید که با این تهدید طرفداران خاطی دست از این کار بردارند. این اتفاقات بازی را پنج دقیقه کشت. این اتفاقات تلخ در کنار فحاشی تماشاگران دو تیم که قبل و در جریان بازی ادامه داشت، باعث شد تا کمیته انضباطی به طور ویژه‌ای با این حاشیه‌ها برخورد کند.

«رأی ما آنقدر شدید و سختگیرانه خواهد بود که تأثیرش را در جلوگیری از بروز اقدامات ناپسندی نظیر فحاشی، سنگ‌پراکنی و. . . ببینیم» این واکنش رئیس کمیته انضباطی در گفت و گو با جهان نیوز است. حسن‌زاده گفته است هر چند استقلال و پرسپولیس از تماشاگر محروم نخواهند شد اما کسر امتیاز در انتظار این دو تیم است: «متأسفم که این اتفاقات را شاهد بودم چون تا جایی که من می‌دانم و می‌بینم، در زمین های خاکی هم که فاصله مردم با زمین اندک است دیگر کسی سنگ نمی اندازد؛ این کار‌ها شاید ۳۰ سال قبل در برخی محلات دیده می‌شد اما امروز دیگر چنین رفتار هایی پذیرفتنی نیست و یکی از منسوخ ترین اقدامات به حساب می آید.»

حسن‌زاده در پاسخ به این سؤال که سهم تماشاگران کدام تیم در شروع و شدت فحاشی‌ها و سنگ‌پراکنی‌ها بیشتر بود، گفته: « با توجه به تمرکز زیادی که نسبت به رفتار تماشاگران داشتم، شعار علیه محسن بنگر و برخی اهانت‌های دیگر شروع فحاشی بود که از سوی تماشاگران استقلال صورت گرفت. همچنین در سنگ‌پراکنی هم باز تماشاگران استقلال شروع‌‌کننده بودند و به سمت علی کریمی سنگ و اشیای دیگری را پرتاب کردند.»

مسئولان پرسپولیس هم مانند رئیس کمیته انضباطی شروع درگیری‌ها را از سمت استقلالی‌ها می‌دانند و عنوان کرده‌اند که جریمه سنگین‌تری باید در انتظار آبی‌ها باشد؛ مسئله‌ای که سالارکیا رئیس کمیته انضباطی پرسپولیس به آن اشاره کرده است. برخلاف سالارکیا، مدیرعامل پرسپولیس نگاه کلی‌تری به اتفاقات دارد.

محمد رویانیان در این باره به فارس گفته که باید کمیته انضباطی برخورد ریشه‌ای با این موضوع داشته باشد: «چگونه گوجه و مواد پرتابی با توجه به تلاش همه‌جانبه مردان غیور نیروی انتظامی وارد ورزشگاه می‌شود؟ شما می‌دانید از ساعت‌ها قبل مأموران نیروی انتظامی در جاهای مختلف ورزشگاه آزادی در تلاشند تا نظم و انضباط برقرار شود و موفق هم بودند اما برخی اشیا به صورت عجیب وارد ورزشگاه آزادی می‌شود. این وسایل را چه کسی وارد ورزشگاه می‌کند، پس این افراد مشخص هستند. اینها برنامه‌ای از پیش تعیین شده است و افرادی معدود به دنبال اهدافی هستند. ما باید این مجرمان را بگیریم نه اینکه ۱۰۰ هزار نفر را خاطی بدانیم. آنچه در این بین مهم است اینکه این افراد طرفدار پرسپولیس و استقلال نیستند.»

در طرف مقابل استقلالی‌ها هم از حاشیه‌های دربی ۷۵ دل پری دارند. فتح‌الله‌زاده به مهر گفت: «مدارک و شواهدی موجود است که نشان می‌دهد برخی از هواداران پرسپولیس سنگ‌پراکنی به سمت بازیکنان ما را پیش از آغاز دربی شروع کردند و حتی این سنگ‌پراکنی‌ها منجر به شکسته شدن سر بازیکن جوان ما نیز شد.

من از هواداران دوتیم استقلال و پرسپولیس می‌خواهم که در دربی‌های دیگر صحنه‌های زشت سنگ‌پرانی را به وجود نیاورند. آنها باید به یاد داشته باشند که هواداران دو تیم بزرگ کشور هستند.» با این وجود آنها اعتقاد دارند نباید به این معضل به صورت رنگی نگاه کرد. میرشاد ماجدی سرپرست استقلال در این باره به «جوان» می‌گوید: «اینکه برخی توپ را به زمین استقلال می‌اندازند اصلاً درست نیست. این اتفاقات و سنگ‌پراکنی‌ها به ضرر دو تیم است. فرقی نمی‌کند این تماشاگر متخلف استقلالی باشد یا پرسپولیسی، مشکل ما زیرساخت‌هاست.

اصلاح زیرساخت‌ها و امکان دسترسی راحت‌تر هواداران به بلیت، باعث می‌شود که تماشاگران با خیال راحت چند ساعت قبل از بازی به ورزشگاه بیایند و دیگر فشارهایی روی آنها نخواهد بود تا به آن شکل خود را تخلیه کنند. با این شرایط وقتی تماشاگران وارد ورزشگاه می‌شوند مانند یک نارنجک منتظر جرقه هستند.»

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391