برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

احمدزاده: ملوان یک بازی‌ساز دیگر می‌خواهد،هدف ملوان کسب سهمیه آسیاست

یکشنبه، ۱۶ مهر ۱۳۹۱، ساعت ۱۴:۰۴ — گل

این تیم پتانسیل بالایی دارد و می‌تواند تاکتیک‌های متفاوتی را در زمین پیاده کند. بنابراین ما در پی کسب رتبه‌ای آبرومند هستیم

محمد احمدزاده و تیم ملوان

محمد احمدزاده در اولین حضور دوباره‌اش به عنوان سرمربی ملوان تیم مس را در کرمان شکست داد و ۳ امتیاز باارزش گرفت. او که این روزها در تعطیلات لیگ به آماده‌سازی تیمش مشغول است هدف‌گذاری خود برای آینده ملوان را بین رتبه‌های اول تا هفتم لیگ قرار داده است. سرمربی ملوان دیروز میهمان ملوان کلاب (پایگاه اینترنتی هواداران ملوان بندرانزلی) بود و در گفت‌وگویی سه ساعته به سوالات کاربران این سایت پاسخ گفت. چکیده‌ای از صحبت‌های او را در سایت گل می‌خوانید.

آقای احمدزاده در صورت امکان لطفا در مورد علل جدا شدنتان از تیم ملوان توضیح دهید.

- تمایلی به پرداختن به وقایع گذشته ندارم. من برای خود اصولی دارم و رفتارم در آن زمان نه برای حفظ موقعیت و منافع شخصی بلکه در جهت تاکید بر حفظ مکتب و هویت باشگاه ملوان بوده است و اگر به گذشته برگردیم قطعا همان تصمیم را خواهم گرفت. اما در این ۳ سال سکوت کرده‌ام و پس از این هم در جهت صلاح ملوان سکوت خواهم کرد زیرا همیشه معتقدم گذشت زمان سبب روشن شدن حقایق خواهد شد و خورشید هیچگاه برای همیشه پشت ابر پنهان نخواهد ماند.

به نظر می‌رسد برخوردهای صورت گرفته با تغییرات انجام شده روی نیمکت ملوان خیلی حرفه‌ای بود.

- همه اینها مربوط به اصالت است. وقتی خواست مردم حفظ اصالت تیم و استفاده از کسانی است که در گذشته برای این تیم زحمت کشده‌اند؛ این خواست، مسوولین را وادار می‌کند که در همین جهت حرکت کنند. شاید در بازگشت من به ملوان اول خواست مردم، سپس آشنایی و نزدیکی به مجموعه تیم و در نهایت مسائل فنی مورد توجه قرار گرفته باشد.

آیا نیمکت ملوان در ادامه لیگ دچار تغییرات خواهد شد؟

- با مقایسه شرایط اقتصادی و فنی فوتبالیست های حاضر با گذشته، حفظ حرمت همه پیشکسوتان و بزرگان ملوان که در گذشته فقط به جهت عشق و علاقه و بدون برخورداری از منافع مالی برای این تیم زحمت کشیده اند، بیش از پیش بر همه ما واجب است. با وجود احترام به نظرات مردم، همه نفرات کادر فنی قبلی در ادامه تیم را همراهی خواهند کرد و حتی تمایل داشتیم آقای پورغلامی هم در کنار ما باشند که متاسفانه این امر عملی نشد. در ادامه لیگ از مارتیک خاچاطوریان به عنوان دستیار اول استفاده خواهم کرد حتی شاید در صورت نیاز کسی به کادر اضافه شود اما حذف هیچ کدام از افراد کادر فعلی را به صلاح نمی دانم.

آیا کسی به عنوان آنالیزور به تیم اضافه نخواهد شد؟

- آنالیزور آمار و اطلاعات تیم حریف و آنچه در تیمم اتفاق افتاده را در اختیارم می گذارد اما من دنبال این موارد نیستم. در جلسه آنالیز ما در مورد آمار بحث نمی‌شود. اما اینکه بخواهیم از نظرات کارشناسی تعدادی از پیشکسوتان ملوان در حین و بعد از بازی – خارج از نیمکت - مشورت بگیریم؛ چرا که نه؟ در مورد بدنساز هم همینطور است. بدنسازی ۷۰ درصد یک تیم است. من ۷۰ درصد اختیار و عاقبت تیمم را به چه کسی بدهم؟ خیلی باید به آن فرد اعتقاد داشته باشم که چنین کاری کنم. هرچند این امر باعث سنگین شدن وظایفم خواهد شد اما ترجیح می‌دهم این دو وظیفه مهم را به عهده شخص دیگری نگذارم.

لطفا نظرتان را در مورد ساختار جدید باشگاه و ورود سرمایه بخش خصوصی بیان کنید.

-من حتی قبل از بازگشت به ملوان هم در مصاحبه‌هایی اعلام کردم که از حمایت بخش خصوصی توانمند از تیم خوشحالم. به هر حال بخش خصوصی از سرمایه‌گذاری در فوتبال منافعی دارد، ما نیز از ورود سرمایه به ملوان سود خواهیم برد. آنچه اهمیت دارد این است که با دید مثبت به این قضیه نگاه کنیم تا هر دو طرف از این همکاری سود ببرند.

آقای احمدزاده آیا در این سه سالی که از ملوان دور بودید به دنبال افزایش دانش مربیگری خود بودید؟

- شاید از نظر عملی از فوتبال فاصله داشتم ولی از نظر فکری و تئوری هیچگاه از فوتبال فاصله نگرفتم. در این مدت فرصت‌هایی فراهم شد که ضمن حضور در کشورهای انگلیس و برزیل به ارتقاء سطح اطلاعات خود کمک کنم اما این که آیا اینها تاثیر عملی بر سطح توان فنی من داشته یا نه؛ باید منتظر باشیم و ببینیم. امیدوارم که داشته باشد چون بین تئوری و عمل فاصله بسیار در عرصه مربیگری فوتبال وجود دارد.

در مورد رتبه‌هایی که به عنوان سرمربی با ملوان در سالهای گذشته کسب کردید انتقادات زیادی وجود وجود دارد؛ خودتان چه ارزیابی از عملکرد فنی‌تان دارید؟

اول ذکر کنم که هیچگاه ملوان را در شرایط مناسب در اختیار نداشتم. در آن زمان تیم فاقد تشکیلات بود و به شدت از نظر امکانات و مهره در مضیقه بودیم. مسائل فراوانی هم بود که باعث می‌شد بصورت ناخواسته وقت و توان ذهنی بسیاری برای حل این مشکلات صرف شود. در کل معتقدم پتانسیل آن تیم‌ها از نظر من در همان حدود بقا در لیگ بود. البته شاید مربی دیگری می توانست در آن شرایط نتایج بهتری هم کسب کند. در آخرین سال حضورم نیز به عنوان تنها سالی که دغدغه های کمتری وجود داشت هم با بازیها و نتایج قابل قبول در حالی که در رتبه نهم لیگ حضور داشتیم از تیم کنار رفتم. اما در تیم امسال نه دغدغه باشگاه را دارم و نه مسائل مالی و نه مهره. بنابراین می شود انتظار داشت که با گذشت زمان نتایج بهتری بگیریم و می خواهم که هوادار از من انتظار داشته باشد و اصلا دنبال کم کردن فشار نیستم .

پتانسیل تیم فعلی را در چه حدی می‌دانید؟

- این تیم پتانسیل بالایی دارد و می‌تواند تاکتیک‌های متفاوتی را در زمین پیاده کند. بنابراین ما در پی کسب رتبه‌ای آبرومند هستیم. این پتانسیل، کسب رتبه‌ای بین اول تا هفتم است بنابراین برای گرفتن بهترین نتیجه تلاش خواهیم کرد و امیدوار به کسب سهمیه آسیایی هستیم. در این راه خواسته‌های خود را به بازیکنان انتقال خواهیم داد و از آنان خواهیم خواست برای کسب رتبه های بالا و سهمیه آسیا تلاش کنند. البته در این مقوله توانایی‌های فنی کادر فنی و بازی گرفتن از بازیکنان هم اهمیت به سزایی خواهد داشت.

تعطیلات پیش رو می تواند به ما کمک کند؟

- خوشبختانه حدود دو هفته لیگ تعطیل است که می‌تواند برای آشنایی با شرایط تیم و ارتقاء وضعیت فیزیکی و بدنی بازیکنان برای رسیدن به اهداف بزرگتر به ما کمک کند . در این فاصله ما باید داشته های خود از نظر بازیکن را بررسی کنیم و در صورت وجود خلأهایی در تیم، بازیکنان جوان مان را مورد توجه ویژه قرار دهیم و تنها در صورتیکه نیازمان از داخل مجموعه فعلی تیم برطرف نشد به دنبال اضافه کردن بازیکن باشیم.

به نظر شما این خلأ در چه پستی وجود دارد؟

- فکر می‌کنم ما نیاز به یک بازی‌ساز و پاسور داریم. زیرا این تیم فقط با یک بازی‌ساز بازی می‌کند و بستن تیمی که اینگونه بازی می‌کند سخت نیست. البته ما هادی عزیزی را هم داریم که می تواند خیلی بیشتر از اینها به ما کمک کند اما برای گرفتن سهمیه به دو یا چند بازیکن موثر در هر پست نیاز داریم.

البته شما همیشه شجاعت بکارگیری بازیکنان جوان را داشته اید.

- باید به این مطلب اشاره کنم که دارایی تیم ما از نظر بازیکن همین است و همه باید سعی کنیم بهترین استفاده را از این دارایی داشته باشیم. بطور مثال همه ما از جمله هواداران و سکوها باید بپذیریم که اشتباهات بازیکن جوان ممکن است بیشتر باشد اما تنها با حمایت سکوها و چشم پوشی از اشتباهات آنهاست که می توان به آینده این بازیکنها و تیم امیدوار بود.

نظرتان را درباره حضور همزمان علی رمضانی و جواد شیرزاد در سمت چپ بفرمایید.

- با توجه به حضور پژمان نوری و سهیل رحمانی در این منطقه ترافیک بازیکن داریم اما می شود به این مطلب هم فکر کرد. هر دو این بازیکن‌ها قابلیت های خوبی مثل اضافه شدن در زمان حمله، دارند. فکر می کنم می شود از علی رمضانی جلوتر از جواد شیرزاد بازی گرفت. در هر صورت راجع به این موضوع فکر خواهم کرد و پیشنهاد خوبی است .

با توجه به نزدیک بودن سبک بازی پویا نزهتی و جلال رافخایی آیا شما معتقد نیستید با حضور همزمان این دو بازیکن در زمین وزن خط فوروارد کم می شود و نمی توانیم از جلو به دفاع حریف فشار بیاوریم؟

- فورواردهای فعلی ما (جلال رافخایی و مهرداد اولادی) مکمل خوبی برای هم هستند مثلا سرعت، شوت و ضربات سر و قرار گرفتن در موقعیت جلال بهتر از مهرداد است اما حرکات بدون توپ، حرکت لب خط، حفظ توپ و خطا گرفتن از حریف مهرداد بهتر از جلال است. اما پست پویا سنتر فروارد نیست و مثلا می‌تواند در هافبک راست بازی کند. این که چرا امسال پویا نتوانسته قابلیت سالهای گذشته خود را به ظهور برساند نیازمند بررسی بیشتر است.

بعضی از بازیکنان ما با وجود تجربه بالا هنوز هم بعضی حرکات فنی‌شان اصلاح نشده. بطور مثال نحوه زمین خوردن پویا در محوطه جریمه همیشه با یک نوع بزرگنمایی همراه است که حتی داوران را به اشتباه می‌اندازد و باعث گرفتن اخطار می‌شود و یا نحوه تکل های مازیار پس از این همه سال هنوز این نگرانی را ایجاد می‌کند که مازیار همواره در خطر گرفتن کارت و حتی اخراج مستقیم است.

- یک سری از آموزش‌های فوتبال باید در سنین پایین به بازیکنان داده شود که اگر این کار صورت نگیرد اصلاح آن در سنین بالاتر بسیار سخت خواهد بود. متاسفانه در فوتبال ما دیده می شود بازیکنان در سطح بالا هم بعضی از اصول ابتدایی فوتبال را از سنین پایین نیاموخته‌اند. این یادگیری‌ها در ۱۳ و ۱۴ سالگی باید انجام بگیرد و الان نمی توان حتی نوع دید بازیکن به فوتبال را تغییر داد. بازیکنی که یاد گرفته سر پایین بازی کند دیگر نمی‌توان به زور به او گفت سر بالا باشد.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391