برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

خداداد عزیزی: هوشیار نباشیم بازی با کره بدل به کابوس می‌شود

دوشنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۱، ساعت ۱۵:۵۹ — ایلنا

با وجود اینکه پیش‌بینی این بازی بواقع خیلی سخت است اما به برد تیم ملی در بازی فردا خیلی امیدوارم.

کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال کشورمان تاکید‌ می‌کند که ملی‌پوشان ایران این توان را دارند تا با تدابیر کارلوس کی‌روش به جام جهانی ۲۰۱۴ صعود کنند.

خداداد عزیزی همچنین معتقد است فردا شب بازی سختی در انتظار ایران خواهد بود چراکه بازیکنان ایران اگر هوشیار نباشند این بازی می‌تواند به کابوسی برای ملی‌پوشان ما تبدیل شود.

در ارتباط با بازی حساس ایران و کره جنوبی گفت‌وگوی خبرنگار ایلنا را با خداداد عزیزی بخوانید:

ارزیابی شما از بازی ایران و کره جنوبی چیست؟

نمی‌توانم ارزیابی دقیقی داشته باشم، فقط می‌توانم بگویم، بازی سختی پیش روی تیم ملی است، بازی نفس گیری که اگر بچه‌ها در طول ۹۰ دقیقه هوشیار نباشند می‌تواند برای آنها تبدیل به کابوس شود. بازی با کره شوخی بردار نیست.

با تمام وضعیتی که وجود دارد،بخت برنده شدن تیم ملی را چقدر ارزیابی می‌کنید؟

صفر تا صد در صد.

پاسخ زیرکانه‌ای است، چرا؟

اگر بگویم صفر درصد دروغ گفته‌ام، اگر هم بگویم صد در صد باز هم دروغ گفته‌ام. بازی با کره یک بازی خاص است.

خاص بودن این بازی از نگاه شما چه دلایلی دارد؟

واقعیت را بخواهید فوتبال کره و ژاپن سال‌های سال است از فوتبال قاره آسیا فاصله گرفته‌اند. این دو کشور امروز قدرت مطلق فوتبال آسیا هستند. برای بازی با این دو تیم باید طور دیگری آماده شد. گفتم که بازی با کره و البته ژاپن شوخی بردار نیست. شل بگیری سفت می‌خوری! کره با داشتن ۹ لژیونر و حضور بازیکنانش در بالاترین سطح فوتبال دنیا تیمی خطرناک و دلهره‌آور است. باید خیلی مراقب باشیم تا مقابل آنها غافلگیر نشویم.

با این اظهارنظر نباید برای برد تیم ملی حسابی باز کنیم؟

با وجود اینکه پیش‌بینی این بازی بواقع خیلی سخت است اما به برد تیم ملی در بازی فردا خیلی امیدوارم.

ولی این امیدواری که از آن صحبت می‌کنید کمی تصنعی به نظر می‌رسد؟

بازی با کره برای فوتبال ایران همیشه حساس بوده و شرایط ویژه ای دارد. فوتبال کره امروز کیلومترها از فوتبال ایران جلوتر است و برخلاف ما همچنان به سیر صعودی اش ادامه می‌دهد. با این حال و به رغم قدرت فوتبال کره به اتفاق های غیر قابل پیش بینی فوتبال دلخوش هستم تاشاید بتوانیم کره را شکست دهیم.

هم معتقدید به لحاظ فوتبالی تیم ملی توانایی شکست کره را ندارد؟

با روندی که تا به امروز از تیم ملی دیدم نظرم اگر غیر از این بود باید تعجب می‌کردید. در بازی با ازبکستان در شرایطی که خوب نبودیم، بردیم. مقابل قطر به رغم داشتن حمایت هواداران باز هم نتوانستیم نتیجه دلخواه را بگیریم، مقابل لبنان هم تیم ملی شاهکار کرد و برای اولین بار به این تیم باخت. در ۳ بازی گذشته تیم ملی به هیچ‌وجه نه خوب بازی کرد و نه اینکه نتایج خوبی گرفت. بررسی این ۳ بازی به ما می‌گوید تیم ملی به لحاظ ساختاری مشکل دارد، حال چطور باید انتظار داشت تیمی که مشکل دارد بتواند تیم آماده و قبراق کره را ببرد. اگر ما فردا مقابل کره پیروز شدیم آن را باید فقط به حساب اتفاق‌های غیرقابل پیش‌بینی فوتبال و معجزه گذاشت چون درحالت عادی تیم ملی که ما تا به امروز دیدیم نمی‌تواند از پس تیم‌هایی مثل کره برآید.

نظریه‌ای وجود دارد که بازیکنان ما مقابل کره به دنبال تساوی بروند؟

تساوی هم نمی‌تواند نتیجه بدی برای فوتبال ما باشد اما اگر بازیکنان به نیت مساوی برابر کره به میدان بروند شک نداشته باشید بازی را واگذار می‌کنند. برابر تیم‌هایی مثل کره باید با قدرت بازی کرد. اگر کره‌ای‌ها حس کنند بازیکنان ما قافیه را باخته‌اند چنان بلایی بر سر ما می‌آورند که تا سال‌ها از یاد ما نخواهد رفت.

به عنوان بازیکنی که تجربه بازی مقابل کره را دارید چه توصیه‌ای به بازیکنان تیم ملی دارید؟

توصیه من این است که شجاع باشند و از نام کره نترسند. در این بازی هم بازی خودشان را انجام دهند و با اجرای خواسته‌های کی‌روش در زمین سعی کنند بهترین نتیجه را بگیرند.

فکر می‌کنید بازی فردا با چه نتیجه ای خاتمه پیدا می‌کند؟

این بازی از آن دست بازی‌هایی است که نمی‌توان آن را پیش بینی کرد اما امیدوارم بازی با نتیجه‌ای خاتمه پیدا کند که همه ما دلمان می‌خواهد. یعنی برد تیم ملی، امیدوارم نتیجه‌ای بگیریم که با آن بتوانیم به وضعیتمان در جدول سر و سامان بدهیم. فاصله امتیازی تیم‌ها با هم کم است. بردن کره مساوی است با هم امتیاز شدن با این تیم. هر تیم با یک برد می‌تواند خودش را به برزیل نزدیک‌تر کند ما باید مقابل کره و همچنین بازی بعدی مقابل ازبکستان که آن هم در ایران برگزار می‌شود حداکثر امتیاز ممکن را بگیریم تا صعودی آسان به جام جهانی برزیل داشته باشیم.

بازیکنان تیم ملی هم به دنبال این مساله هستند و بارها روی آن تاکید کرده‌اند.‌

این خیلی خوب است. خوشبختانه در چند روز گذشته جو مثبتی در تیم ملی حاکم شده و از کادر فنی گرفته تا بازیکنان، صحبت از شکست دادن کره می‌کنند. این مساله می‌تواند به لحاظ روحی و روانی به تیم ما مقابل کره کمک کند. امیدوارم بازیکنان در زمین و در طول مسابقه بتوانند این حس برتری جویانه خود را به حریف غالب کنند تا ما شاهد یک بازی خوب و از آن مهم تر یک نتیجه شیرین و شوق آور باشیم.

کی‌روش برای بازی با کره برنامه‌های زیادی دارد، او دژاگه و قوچان‌نژاد نیز در اختیار دارد.

بازی اشکان را دیده‌ام. او بازیکن خوبی است و نشان داده از توانایی‌های بالایی برخوردار است. بازی در هرتابرلین و وولفسبورگ خود نشان دهنده سطح بالای یک بازیکن است. اشکان اگر بازیکن خوبی نبود فولهام انگلیس به سراغش نمی‌رفت اما شناختی از قوچان‌نژاد ندارم، او هم باید بازیکن خوبی باشد که کی‌روش از او دعوت کرده تا به جمع بازیکنان تیم ملی ملحق شود. او به طور حتم با برنامه این دو نفر را دعوت کرده است. تجربه بین المللی این دو بازیکن می‌تواند به تیم ملی کمک کند.

با توجه به عملکرد تیم ملی فکر می‌کنید بتوانیم چهارمین حضور در جام جهانی را تجربه کنیم؟

بر این باور هستم که فوتبال ایران با کی‌روش می‌تواند به جام جهانی برود.

این باور به چه دلیل در شما ایجاد شده؟

رفتن ما به جام جهانی مربوط به قدرت فوتبال ما نیست، بلکه به خاطر ضعف حریفان ما است. به طور حتم ما به همراه کره از این گروه به جام جهانی صعود می‌کنیم. کی‌روش این توانایی را دارد که تیم را به جام جهانی ببرد.

شما از مخالفان سرسخت حضور مربیان خارجی در ایران هستید. چطور به دفاع از کی‌روش می‌پردازید؟

کی‌روش مربی کوچکی نیست. سال‌ها دستیاری فرگوسن از او مربی بزرگی ساخته است. نشستن او بر روی نیمکت مربیگری رئال مادرید و تیم ملی پرتغال نشان دهنده سطح توانایی‌های اوست. به کی‌روش باید فرصت داد و او را حفظ کرد.

اما بعد از باخت تیم ملی به لبنان خیلی‌ها خواهان برکناری او شدند؟‌

فوتبال برد و باخت دارد. قرار نیست تیم ملی همه بازی‌های خود را ببرد. باخت به لبنان برای فوتبال ایران سنگین بود، خیلی هم بد بود اما این دلیل نمی‌شود که سریع به فکر تعویض مربی بیفتیم. مگر تیم‌های بزرگ نمی‌بازند. باخت همیشه در فوتبال است. از طرفی کی‌روش همین امروز برود چه کسی بیاید؟‌چه کسی می‌تواند جانشین او شود. فکر تعویض کی‌روش در این شرایط کاملاً اشتباه است. به جای اینکه فضا را برای کار او آماده کنیم از پشت او را هل می‌دهیم بدون اینکه به این نکته توجه کنیم اگر او زمین بخورد فوتبال ما نابود خواهد شد. نمی‌دانم چرا بعضی‌ها وقتی می‌خواهند برای برون‌رفت از مشکلی در فوتبال نظر بدهند سریع حرف اخراج مربی را به زبان می‌آورند. روزی که کی‌روش آمد هزار لقب به او دادند. از مرد مریخی گرفته تا منجی فوتبال ایران اما همان افرادی که این القاب را به او دادند امروز او را می‌کوبند و خواهان اخراجش هستند. به خدا این اتفاقات خنده‌دار فقط در فوتبال ایران می‌افتد و بس.

بعد از موفقیت کاروان ایران در المپیک و پارالمپیک فوتبال با موج شدیدی از انتقادها مواجه شد و حتی ورزشکاران شرکت کننده در این دو رویداد از تبعیضی که بین فوتبال و سایر رشته‌ها می‌شود لب به شکایت گشودند.

اینکه امروز هم به فوتبال حمله می‌کنند در وهله اول ما اهالی فوتبال مقصریم. اگر مدیران فوتبال خوب برای پیشرفت فوتبال برنامه‌ریزی می‌کردند و پول‌ها را در جای خودش خرج می‌کردند امروز فوتبال ما اینقدر ضعیف و بدبخت نمی‌شد که همه به آن حمله کنند. فوتبال فراز و فرود دارد. قرار نیست همیشه فوتبال ایران در اوج باشد. فوتبال هیچ کشوری حتی برزیل هم همیشه در اوج نیست. با باخت فوتبال همه ناراحت می‌شوند، این طبیعی است. هیچ‌کس شکست را دوست ندارد اما نباید فراموش کنیم فوتبال در همه جای دنیا با سایر رشته‌ها فرق دارد. نگاهی که به آن می‌شود، پولی که در آن خرج می‌شود به هیچ‌وجه قابل قیاس با سایر رشته‌های ورزشی نیست.

بازده کم فوتبال ما به رغم هزینه‌های سنگین باعث شده جامعه ورزشی نسبت به فوتبال موضع انتقادی بگیرد...

شاید در چند سال اخیر فوتبال ما به دلیل سوء‌مدیریت نتوانسته خوب نتیجه بگیرد اما این دلیل نمی‌شود بی‌محابا به آن حمله شود. در المپیک نتیجه می‌گیرند توی سر فوتبال می‌زنند. والیبال موفق می‌شود از فوتبالیست‌ها انتقاد می‌شود. اصلاً این موفقیت‌ها چه ربطی به فوتبال دارد؟ خوب بود در آن سال‌هایی که فوتبال ایران در اوج بود ما هم موفقیت‌های خود را بر سر سایر ورزش‌ها می‌زدیم. این رفتارها درست نیست، وقتی تیم به جام جهانی ۹۸ و ۲۰۰۶ رفت چه شور و نشاطی در کل ایران به وجود آمد؟ از المپیک مدت زمان زیادی نگذشته بروید سوال کنید مثلاً سوریان چه روزی قهرمان شد؟ اگر از صد نفر دو نفر به شما جواب داد هر چی خواستید بگویید، اما با گذشت ۱۴- ۱۵ سال از بازی با استرالیا هنوز ۸ آذر برای مردم ایران خاطره انگیز است و یا روز بازی با آمریکا همه شاد می‌شوند. فرق فوتبال با سایر رشته‌ها در این مسایل است.

کارشناسان فوتبالی معتقدند مردم ایران فوتبال‌زده شده‌اند؟، شما موافقید؟

تاریخ نشان داده و البته ثابت کرده مردم هیچ‌وقت از فوتبال زده نمی‌شوند. همین فردا می‌بینید در ورزشگاه آزادی جا برای سوزن انداختن هم پیدا نمی‌شود. فوتبال ما شرایط سخت تر از این‌ها را هم تجربه کرده، مگر در بازی‌های مقدماتی جام جهانی به بدترین شکل ممکن به قطر و بحرین نباختیم؟ این دو بازی از افتضاح‌ترین بازی‌های تاریخ فوتبال ایران بود اما دیدید مردم فوتبال‌زده نشدند و در مواقع حساس از فوتبال کشورمان حمایت کردند. با برد فوتبال همه خوشحال می‌شوند و با باختش همه ناراحت...

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391