برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

تحلیل حاج رضایی از فوتبال امروز ایران

دوشنبه، ۳ مهر ۱۳۹۱، ساعت ۰۹:۵۵ — فردانیوز

امیر حاج رضایی معتقد است صعود کردن یا نکردن به جام جهانی دردی از فوتبال ایران را دوا نمی‌کند چرا که پایه‌هایش روی پوشال است و با وزش نسیمی فرو می‌ریزد.

امیر حاج رضایی

کارشناس فوتبال ایران در رابطه با علت نتایج ضعیف تیم ملی فوتبال ایران و عملکرد کارلوس کی‌روش، اظهار کرد: از نظر من در بحث کی‌روش که مشخص است و بنده معتقدم که او باید کارش را ادامه دهد و همچنان مورد حمایت مسئولان قرار گیرد. انتقادها باید منطقی و به دور از هر گونه بغض و احساسات باشد. من تحت هیچ شرایطی به موضوع آلترناتیو و جایگزینی برای کی‌روش فکر نمی‌کنم، چرا که این اصلا با مبانی علمی همخوانی ندارد.

وی گفت: اما مورد دیگر این است که زمانی تعدادی از اهالی فوتبال به جمعی دعوت می‌شوند تا درباره تصمیم‌های فوتبالی جایی نظرشان را بدهند. حالا واژه‌هایی چون کمیته‌ بحران، خرد جمعی یا اتاق فکر به آن اطلاق می‌شد. این‌ها در بعضی از کشورها اعمال می‌شود، اما باید دید خروجی و نتیجه‌ آن چیست. در فوتبال ما از این منظر که عده‌ای را جمع کنیم، نظراتشان را بگیریم، نهایتا تصمیم خودمان را عملی کنیم و بعد به جامعه تفهیم کنیم که چهره های شاخص و کارشناس فوتبال همین نظر را دارند، صورت می‌گیرد که این درست نیست. هر حرفه‌ نیاز به تجربه و دانش خودش را دارد.

حاج رضایی تاکید کرد: من راه حل آنی و فوتی برای فوتبال مان ندارم، شاید برخی داشته باشند، اما معتقدم ۲۵ مهر یعنی کمتر از چند هفته دیگر که با تیم قدرتمندی مانند کره‌جنوبی بازی داریم، چطور می‌شود در تیم ملی انقلاب کرد. هیچ کدام از مربیان بزرگ جهان هم نمی‌توانند چنین کاری را در این مدت کوتاه انجام دهند. ما هنوز بخت حضور در جام جهانی داریم و خوشحال می شویم که تیم ملی به جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل صعود کند، اما این نباید نهایت آرزوی ما باشد. فوتبال ما واقعا بیمار است و راه حل درست شدن آن را به دفعات گفته ایم که فکر می‌کنم باز کردن آن دیگر در این مجال نیازی نیست.

وی در رابطه با این که شما هم خصوصی شدن فوتبال ایران و قطع وابستگی‌اش به دولت را ریشه تمام مشکلات فوتبال باشگاهی و ملی می‌دانید؟ اظهار کرد: این دیدگاه در جای خودش قابل نقد و بررسی است. جامعه ما الان از وضعیت این تیم ملی ملتهب است. مردم شرایط را می‌بینند، این حق طبیعی شان است که می‌‌خواهند تیمشان حداقل بر تیمی همچون لبنان پیروز شود و چندین گل به آن بزند، اما ما باید به منطق برگردیم تا همچنان شانس داشته باشیم. فوتبال ایران شرایط نامطلوبی دارد و فاصله آن با قدرت‌های اول آسیا زیاد است. روز به روز هم بر این فاصله افزوده می‌شود. در دنیا ۲۵۰ یا ۲۶۰ کشور حضور دارند که تنها ۳۱ کشور به جام جهانی راه یافته و همراه با برزیل ۳۲ تیم نهایی را تشکیل می‌دهند. سایر کشورها در حال حاضر در جام جهانی حضور ندارند، پس عدم راهیابی به جام جهانی پایان دنیا و برای فوتبال یک مملکت به معنای مرگ نیست. اما در کشورهای مدرن چون ارکان محکمی دارند، سایر حوزه‌هایشان از نرفتن به جام جهانی لطمه نمی‌بینند. انگلستان حدود نیم قرن است که در جام جهانی توفیقی ندارد، اما ارکان فوتبالش محکم است و با این وجود سیستم‌ فوتبالش با نظم پیش می‌رود.

حاج رضایی ادامه داد: کارشناسان فوتبال انگلیس زمانی علت این مساله را بررسی کردند و دیدند که موفق نبودن تیم کشورشان در جام‌های جهانی می‌تواند به این برگردد که تنها ۳۹ درصد از فوتبالیست‌های لیگ جزیره، انگلیسی هستند. پس سرمربی تیم ملی تنها می‌تواند عملکرد ۳۹ درصد از بازیکنان فعال در انگلیس را زیر نظر بگیرد. در ایران تیم ملی چه به جام جهانی صعود کند و چه نکند، ارکان فوتبال ما پایه‌هایش روی پوشال است و ما می‌توانیم سیاهه‌ای از ناکامی‌ها را به تحریر در آوریم. تاکنون پرسیده‌اید ۴۰ سال به المپیک نرفتن‌، ناکامی تیم‌های ملی در تمامی رده‌ها و ... همه به سرمربی این تیم‌ها بر می‌گردد؟! آیا فقط مربی مقصر است؟! پاسخ واقعی این است که ساختار این فوتبال بر پوشال تکیه کرده و با نسیمی می‌افتد تا وقتی این درست نشود، ما نمی‌توانیم انتظار موفقیت از تیم ملی را داشته باشیم. اگر ارکان این فوتبال درست باشد، با مربی ایرانی هم می‌توان موفق بود. شما ابتدا باید ساختمان محکمی بسازید و بعد به تزئینات آن فکر کنید.

وی در رابطه با سرفصل‌های ضعف‌های ساختاری فوتبال ایران به ایسنا گفت: سه سرفصل بسیار مهم در فوتبال وجود دارد که تا آنها شرایط خوبی نداشته باشند، فوتبال یک کشور مسیر منطقی و صحیح خود را طی نمی‌کند، آنها عبارتند از ۱ـ مدیریت ۲ـ برنامه‌ریزی ۳ ـ سرمایه‌گذاری. اگر این‌ها به درستی در جای خود حضور داشته باشند هر گروه از مدیران که در هر دوره ای بر سر کار بیایند نمی‌توانند تاثیر عمیقی بر روند فوتبال ما داشته باشند.

حاج رضایی افزود: در باشگاه بزرگی چون بارسلونا، لاپورتا مدیر باشگاه روی کار می‌آید، خللی در این باشگاه ایجاد شد؟ متاسفانه ما مشکلات مدیریتی زیادی داریم که در لایه‌های فوتبال ما رسوخ کرده است. اگر تحقیقات جامعی انجام شود به نتایج اسفبار و وحشتناکی می‌رسیم، زمانی که من بازی ایران برابر لبنان را می‌دیدم، باور کنید از شکست تیم ملی تعجب نکردم، فقط از آن متاثر شدم و پیش از بازی هم گفته بودم که با بیم و امید بازی را نگاه می‌کنم. دو بازی قبلی تیم ملی به ویژه بازی اردن چشم انداز روشنی برای ما نداشت و این دیدگاه را که ما مقابل لبنان توفیقی نداشته باشیم، قوت می‌داد. تیم ملی به جام جهانی ۲۰۰۶ رفت، افراد زیادی زحمت کشیدند، اما مشکلات حل نشد، ما به جام جهانی ۲۰۱۰ نرفتیم، مشکلات اضافه‌تر هم شد. اکنون پانزدهمین مربی برتر دنیا طبق رنکینگ اعلام شده را بالای سر تیم ملی آورده‌ایم، اما اوضاع تیم ملی بهتر نشده است، چون فوتبال ما بر باد تکیه کرده است. آدم عاقل شمع را مقابل باد قرار نمی‌دهد، اما ما انگار شمع را برابر توفان قرار داده‌ایم.

این کارشناس فوتبال موضوع مدیریت در فوتبال را این گونه ادامه داد و افزود: در مباحث فنی گفته می‌شود بازیکن صاحب توپ باید توپ را مدیریت کند. او معمولا سه انتخاب دارد که همواره باید سعی کند از توان مدیریتی اش بهره گرفته و بهترین تصمیم را در دادن پاس بگیرد. به پاس‌ها می‌توان از یک تا پنج نمره داد. اهمیت مدیریت پاس‌ها در فوتبال بسیار زیاد است، اما وقتی ما پاس‌هایی را در تیم می بینیم که هیچ ارزشی ندارد و شاید نمره زیر صفر باید به آن تعلق گیرد، چگونه انتظار موفقیت داشته باشیم. نگرش ما در مدیریت فوتبال از پایین به بالا دچار ضعف است.

حاج رضایی در واکنش به این که شما هم می‌پذیرید جریان فوتبال ما با سایر حوزه‌های جامعه از جمله حوزه فرهنگی و اجتماعی گره خورده و رشد آن در گرو رشد آنها هم هست؟ به ایسنا گفت: قطعا همین طور است، بدون ارتقای سطح فرهنگی نمی‌توان از جهات فنی رشد کرد. فوتبال ما منزوج با سایر حوزه‌ها است، در سینما ژانرهای مختلفی چون ژانر وحشت، ملودرام، اکشن و ... وجود دارد و یک فیلم معمولا متعلق به یکی از این ژانرها است. اما فوتبال تلفیقی از کلیه ژانرها بوده که در ۹۰ دقیقه می‌توانید شاهد آن باشید.

حاج رضایی در پاسخ به این سوال که چرا کارلوس کی‌روش به بازیکنان جوان اعتماد نمی‌کند و همچنان به استفاده از بازیکنان پا به سن گذاشته اعتقاد دارد؟ اظهار کرد: کی‌روش فکر می‌کند با بازیکنان بزرگ و میدان دیده می‌تواند این تیم را به جام جهانی ببرد. تفکر دیگری که باعث شده او به دنبال بازیکنان دو رگه ایرانی و خارجی که در اروپا شاغل اند بگردد، به این خاطر است که معتقد است سطح کیفی لیگ ما بسیار پایین است. آمارها هم می‌گوید این دیدگاه درست است، اگر یادتان باشد بعد از سال ۲۰۰۶ ما شش یا هفت لژیونر در اروپا داشتیم، اما الان فقط یک مسعود شجاعی نصفه و نیمه را داریم، پس افت ‌کرده‌ایم. شینجی کاکاوای ژاپنی با ۳۵۰ هزار یورو به دورتموند آلمان رفت. اما آنقدر خوب بود که حالا با ۱۴ میلیون یورو به منچستر یونایتد می‌رود. کی‌روش البته هنوز نتوانسته از دو رگه‌های ما به غیر از دژاگه استفاده چندانی ببرد. دژاگه هم که در سطح اول اروپا بازی می‌کند تفاوت را در نوع بازی‌اش با سایر بازیکنان ایرانی می بینید. انگار او در دانشگاه درس خوانده و سایر بازیکنان در دبستان.

حاج رضایی خاطرنشان کرد: من نه مدافع کی‌روش هستم و نه مهاجم او. تجربه ای که من دارم می‌گوید که کی‌روش می‌خواهد با بازیکنان با تجربه و استفاده از بازیکنان دو رگه حفره‌های تیم ملی را پر کند که فعلا جواب نگرفته است. عملکرد او قابل نقد است و باید بررسی شود، اما زمان به عنوان بزرگ‌ترین عامل به سرعت علیه ما حرکت می‌کند. انگار همه شرایط با هم جور است. الان که لیگ نصفه و نیمه‌ای در حال برگزاری است، کی‌روش هم به مسافرت رفته؛ ظاهرا نمی‌شود برای خرید جنس‌ها را جدا کنیم و باید همه را در هم بخرید.

این کارشناس فوتبال سال ۹۱ را یکی از بدترین سال‌های فوتبالی برای ایران دانست و گفت: در سال ۹۱ ما شاهد درخشش المپیکی‌ها ، پارالمپیکی‌ها و والیبالیست‌ها بودیم، اما از طرفی فوتبال ما افول کرده است. از طرف دیگر شلوغ کاری‌های دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در فصل نقل و انتقالات به فضای بد فوتبال و پایین آمدن کیفیت آن کمک کرد. همه این‌ها در سال ۹۱ جمع شده است و اکنون می بینیم تیم ملی هم چه نتایج ضعیفی می‌گیرد. باخت به لبنان آنقدر تلخ بود که من تلخی آن را شبیه به تلخی باخت بحرین دیدم.

وی تاکید کرد: فوتبال ما نیاز به آسیب شناسی جدی و گسترده‌ای دارد، حتی تغییر نفرات هم تاثیری در کیفیت پایین فوتبال ما ندارد. با تغییر فرد مشکلات حل نمی‌شود، ما نیاز به تغییر نگاه داریم. چگونه ژاپن و کره جنوبی این قدر در فوتبال آسیا و حتی دنیا پیشرفت کرده است؟ چگونه سال‌ها پیش آنها جام جهانی و المپیک برگزار کردند و هزاران چگونه دیگر، اما ما هنوز زیر آواریم.

حاج رضایی در پایان در واکنش به این که چه اقدامی از سوی کی‌روش می‌تواند باعث نتیجه‌ گیری کوتاه مدت در تیم ملی شود تا حداقل در مسابقات آتی امیدی برای ما باقی بماند؟ به ایسنا گفت: به هر حال همه ما با امید زنده‌ایم. من امیدوارم تغییراتی که کی‌روش در تیم ایجاد می‌کند در کوتاه مدت برای تیم ملی مثمرثمر باشد. کی‌روش میدان‌های جهانی زیادی را دیده و با تجربه است. امیدوارم نسخه‌های ترمیمی او برای تیم ملی مثمرثمر واقع شود.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391