برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

بیان حقایق فوتبال از زبان یک فوتبالی اصیل

سه‌شنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۱، ساعت ۱۸:۱۳ — مشرق

صحبت های مهدی مهدوی کیا در گردهمایی مدیران فرهنگی تیم های لیگ برتری حاوی نکات ارزشمندی است که توجه به آن به ویژه از سوی مدیران و دست اندرکاران فدراسیون و باشگاهها می تواند گره گشای بخشی از مشکلات ریز و درشت فوتبال کشور باشد.

مهدی مهدوی‌کیا

دکتر عبدالحمید احمدی، رییس انجمن ورزشی‌نویسان در یادداشتی نوشت: قبل از پرداختن به فرازهای اصلی سخنان مهدوی کیا، باید توجه داشت که وی با پشتوانه بیش از دو دهه حضور در بالاترین سطح فوتبال ایران و تجارب ارزشمندی که در باشگاههای داخلی و خارجی بدست آورده است این چنین شفاف و بی پرده از فوتبال و مسائل آن سخن می گوید. از سوی دیگر اذعان این نکته نیز ضروری است که مهدوی کیا به عنوان یکی از سرمایه های فوتبال ایران در طول دوره طولانی ورزشی خود همواره به عنوان ورزشکاری محجوب و محبوب در جامعه ورزش شناخته شده است و با رفتاری معقول و منطقی، اجازه نداده است حاشیه‌ها و حاشیه سازان زندگی ورزشی و حرفه ایش را تحت الشعاع قرار دهند.

مهدوی کیا در صحبت های خود اشاره ای به ریشه‌ها و ویروس هایی داشته است که منشا و سرچشمه مشکلات امروز فوتبال به شمار می روند و بدیهی است تا این ریشه‌ها و عوامل آسیب زا وجود دارند نمی توان فوتبال کشور را مصون از بیماری‌ها و آسیب هایی دانست که گاه و بیگاه پیکر فوتبال را مورد حمله و تاخت و تاز قرار می دهند.

اشاره مهدوی کیا به "فرهنگ فوتبال" به جای "معضلات فرهنگی فوتبال" نشان از تشخیص درست وی از شرایط واقعی فوتبال ایران است. مگر می شود بدون برخورداری از "فرهنگ فوتبال" به عنوان یک پیش نیاز غیرقابل انکار برای رشد و بالندگی فوتبال، از معضلات فرهنگی سخن گفت و برای آن نسخه پیچید؟ فرهنگی که باید در بستر باشگاهها به عنوان خانه های اصلی فوتبال رشد و نمو یافته و با انتقال صحیح آن به بازیکنان به عنوان اصلی ترین عناصر باشگاه، فضای مثبت و سازنده ای را در فوتبال کشور ایجاد کند. فضایی که در عین پویایی و سازندگی در عرصه حرفه ای فوتبال، بتواند آثار و فواید ارزشمندی را برای جامعه نیز به دنبال داشته باشد.

اشاره مهدوی کیا به چهار عنصر اصلی فوتبال یعنی باشگاهها، بازیکنان، تماشاگران، و رسانه‌ها و بیان نکاتی دقیق درباره نقش این عناصر و مسائل و نقاط قوت و ضعف هرکدام در پیشبرد فوتبال فراز دیگری از صحبت های این بازیکن باتجربه فوتبال کشور است. بحث فوتبال پایه و سازندگی در باشگاهها که متاسفانه امروز به دلیل تزریق پول های بی حساب به فراموشی سپرده شده است، مسئله ساختار و مدیریت در باشگاهها و نوع باشگاهداری در فوتبال ایران که شباهتی با باشگاههای حرفه ای شناخته شده ندارد، وضعیت تماشاگران و هواداران به عنوان سرمایه‌ها و پشتوانه های اصلی فوتبال که به آنان هیچ گونه بهایی داده نمی شود، و رسانه‌ها که مانند سایر عناصر درگیر در فوتبال آنها نیز غیرحرفه ای عمل می کنند.

طبیعی است که برآیند وضع موجود این عناصر اصلی در فوتبال، می تواند بیانگر وضعیت و جایگاهی باشد که فوتبال ما در آن قرار گرفته است و بدون شک رضایت به وضع موجود و ادامه این روند به دلیل پیچیده تر شدن و انباشت مشکلات می تواند آینده وخیم تری را در پیش روی فوتبال قرار دهد.

درباره صحبت و اظهارنظر صمیمانه مهدوی کیا درباره رسانه‌ها امیدوارم پیام اصلی این بازیکن شاخص فوتبال کشور را همکاران رسانه ای در رسانه های ورزشی اعم از صداوسیما، خبرگزاری ها، و مطبوعات ورزشی تمام و کمال دریافت کرده باشند. صحبتی که برخورد درست با رسانه ها، پرهیز از حاشیه روی و منفی نگری، و تاکید به رفتار حرفه ای شاه بیت آن است و می تواند اوج انتظار یک بازیکن به معنی واقعی حرفه ای از رسانه های ورزشی باشد.

شاید یک نگاه سطحی و غیرحرفه ای به حرف های مهدوی کیا این باشد که چون وضعیت سه عنصر دیگر فوتبال مطلوب نیست و شاید هیچگاه به مطلوبیت مورد انتظار نرسد ما نیز با همین وضعیت موجود به کار خود ادامه می دهیم. اما می توان نگاه دیگری نیز داشت و البته که دربین این چهارعنصر مهم و تاثیرگذار در فوتبال، باید به باشگاهها و رسانه‌ها نقش پررنگ تر و جدی تری داد و از آن‌ها انتظاری فراتر از سایرین داشت. اگر باشگاهها به معنی واقعی باشگاه شوند و فرهنگ فوتبال در فضای باشگاه به گونه ای جاری و ساری شود که بازیکن و مربی و مدیر و عوامل اجرایی با زندگی و تنفس در چنین فضایی به معنی واقعی ورزشی و فوتبالی شوند و روح ورزش در وجود آنان عجین شود. و اگر رسانه‌ها نیز به جهت رسالت و مسئولیتی که در قبال منافع عمومی و جامعه دارند و نقش پیدا و پنهان آنان در هدایت اذهان و افکار عمومی، با اطلاع رسانی دقیق و تحلیل‌ها و نقدهای سازنده در جهت اصلاح فوتبال و حرکت آن در مسیر درست تلاش کنند، آن گاه می توان به تاثیر این دو عنصر مهم در دو عنصر دیگر یعنی بازیکنان و تماشاگران امید بیشتری داشت و براین اساس به دنبال آن بود که فوتبال به جای تزریق تنش و استرس به مخاطبان انبوه خود، باعث نشاط و ایجاد فضای مثبت در جامعه شود و لذت هرچه بیشتر مردم و علاقمندان به این ورزش جذاب و جادویی را بیش از پیش فراهم کند.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391