برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

کاپیتان پرسپولیس قربانی کینه پرتغالی‌ها!

پنجشنبه، ۱۳ مهر ۱۳۹۱، ساعت ۱۱:۰۲ — جوان‌آنلاین

اولین مسئله‌ای که بعد از حضور مانوئل در ایران، به عنوان سرمربی پرسپولیس مطرح شد، بحث دعواها و درگیری‌های او با کرش، سرمربی تیم ملی بود

علی کریمی

مسئله‌ای که اگر چه پیرمرد پرتغالی در آن اولین روزهای حضورش در ایران سعی می‌کرد از پاسخ گویی به آن شانه خالی کند و آن را مسئله‌ای غیر مهم جلوه دهد، امروز، به یکی از مهمترین مشکلات پرسپولیس تبدیل شده است. البته بنا به گفته‌های شخص مانوئل.

داستان کریمی و مانوئل به درازا کشیده شده است و اگر چه شماره هشت از همان روز اول هم کلامی در این راستا صحبت نکرد و تنها چند روز قبل بود که از هواداران خواست او را تشویق نکرده و پرسپولیس را تشویق کنند تا تیم وارد حاشیه نشده و تمرکزش را از دست ندم، مانوئل از همان اولین روز، بارها وبارها در این رابطه اظهار نظر کرد. به طوری که گاهی اظهار نظرهایش در خصوص کریمی و جبهه‌گیری‌هایش برابر این بازیکن و هواداران تیم، از وعده‌های غذایی یک روز بیشتر هم می‌شد!

مانوئل خلاصه شده در چند سالی که در مصر بوده و افتخاراتی که در آنجا کسب کرده. درست مثل پیرمردهای که در پارک‌ها دور هم می‌نشینند و از افتخاراتشان در جوانی حرف می‌زنند. راست هم می‌گویند، حرف‌هایشان شاید بوی غلو بدهد، اما هیچ کدام دروغ نیست. اما دیگر هیچ کدام از آن کارهایی را که با آب و تاب تعریف می‌کنند نمی‌توانند انجام دهند. حق هم دارند، سن و سالی از آنها گذشته. اما خیلی از آنها، حاضر نیستند این مسئله را قبول کنند و هنوز هم بر این باور هستند که اگر پایش بیفتد، می‌توانند همان کارهای قدیم را انجام دهند.

درست مثل مانوئل که هنوز هم در خواب قهرمانی‌های گذشته‌اش با الاهلی در مصر است و فراموش کرده نگاهی به خود در آینه بیندازد تا چین و چروک‌های صورتش، او را یاد سن و سالش بیندازد و دوران بازنشستگی. کما اینکه در مصر به فکر بازنشستگی هم افتاده بود. اما خب پیشنهاد وسوسه انگیز پرسپولیس برای دو سال، او را به این فکر انداخت که بازنشستگی‌اش را عقب بیندازد.

اما امروز هرچه می‌کند، نمی‌تواند مانوئل گذشته باشد و به آن اندازه موفق. «مربیان وقتی نتیجه نمی‌گیرند به دنبال قربانی کردن بازیکن هستند که متأسفانه مربیان خارجی این قربانی‌ها را بزرگ انتخاب و سعی می‌کنند آنها را مقصر جلوه دهند.» این جمله را خداداد عزیزی، چند روز قبل در خصوص کنار گذاشتن علی کریمی توسط مانوئل مطرح کرد و این گونه، به عنوان یک مربی، پرده از راز این ماجرا برداشت. این مسئله البته پیش‌تر به گونه‌ای دیگر هم رمزگشایی شده بود. خصوصاً بعد از بازی با سپاهان و شکست به این تیم وقتی مانوئل به کریمی اجازه تمرین نداد، به خوبی مشخص بود به دنبال سرپوش گذاشتن روی ناکامی‌های پرسپولیس است و بهانه تراشی و مقصر جلوه دادن دیگری.
اما حالا آن روی سکه اخراج کریمی خودش را نشان می‌دهد.

رویی که ثابت می‌کند کاپیتان پرسپولیس قربانی کینه توزی دو هم وطن شده یا شاید هم اسیر توهمات سرمربی پرسپولیس: «کسی که مشکل را به وجود آورد کارلوس کرش بود. او که علی کریمی را مقابل من گذاشت. پس از اردوی اول تیم ملی، کریمی رفتارش با من عوض شد و دیگر آن طور که باید تمرین نمی‌کرد و تبدیل به یک الگوی منفی شده بود.

با او صحبت کردم و پنج بار از او پرسیدم که چه اتفاقی افتاده که تغییر کرده‌ای؟اما جوابی نداد. موضع من خیلی روشن است. اطلاعاتی هم دارم که کرش این کار را انجام داده است. کرش از کریمی می‌ترسد و به دنبال این است که مشکلی برای کریمی به وجود بیاورد تا بتواند او را از پرسپولیس جدا کند چراکه می‌داند، اگر کریمی رفتارش درست نباشد او را از تیم جدا می‌کنم. کرش همیشه برعکس من عمل می‌کند. مقصر اصلی این ماجرا کرش است و کریمی هم به دنبال حرف‌های او رفته است. رفتار کریمی با من خوب نبود.

دوست ندارم در تیمم خیانت وجود داشته باشد. کریمی ۳۴ سال دارد و می‌تواند فوتبالش را خیلی بهتر و راحت‌تر تمام کند. شاید نمی‌داند که با شهرتش چطور کنار بیاید. وقتی به ایران آمدم می‌دانستم مهم‌ترین مشکل من کرش خواهد بود. او یک فرد کینه‌ای است!هیچ وقت مثل یک مرد آدم خوبی نبوده است. و می‌خواهد من در کارم ناکام باشم. اگر موفقیتی در پرسپولیس به دست نیاورم خوشحال می‌شود. من دوست کرش نیستم و نمی‌خواهم هم باشم. کریمی بعد بازی با نفت در رختکن علیه من حرف زد. چرا فارسی گفت وقتی من نمی‌فهمیدم؟رویانیان این را به من گفت. او دروغ نمی‌گوید. کریمی به من خیانت کرد.»

حرف‌های پیرمرد پرتغالی نیمکت پرسپولیس مثل همیشه تند است و گزنده. درست مثل زمانی که در مورد پیشکسوتان پرسپولیس حرف می‌زند: «پیشکسوتان پرسپولیس با من مخالف هستند، چون اگر من بروم یک جا برای خودشان خالی می‌شود.»

این اولین باری نیست که مانوئل با این ادبیات صحبت می‌کند. ادبیاتی ناپسند. آن هم در شرایطی که همین چند روز قبل بود که رویانیان به او گفته بود اینقدر در مورد کریمی حرف نزند. اما پیرمرد پرتغالی گوشش به این حرف‌ها بدهکار نیست. شاید هم می‌خواهد کاری کند که کارد به استخوان رویانیان برسد و مدیرعامل سرخپوشان او را اخراج کند! این طور او هم زودتر بازنشسته می‌شود و هم پول خوبی از قرارداد دو ساله‌ای که برای آن تنها ۹۰ روز کار کرده (بخوانید کار نکرده!) به جیب می‌زند و چه چیز بهتر از این در این سال‌های پایانی...؟!

آخرین صحبت‌های مانوئل، با واکنش درخشان، همراه شده: «با احترامی که برای مانوئل قائلم او حق ندارد درباره بازیکن ملی ما که زحمات زیادی برای فوتبال کشور کشیده این گونه حرف بزند. به کار بردن لفظ خیانت برای کریمی دور از شأن است. او بهتر است تمرکزش را روی تیم بگذارد تا مشکل آن را حل کند.»

البته پیشتر نیز مربیان دیگر در خصوص لحن بیان مانوئل با کریمی شاکی شده بودند، به طوری که مایلی کهن گفته بود: «مانوئل حق ندارد بگوید کریمی پیر شده.» و مرزبان هم از اینکه یک اجنبی، یکی از اسطوره‌های فوتبال ایران را زیر سؤال برده بود، به شدت برآشفته بود: «مانوئل تمام شده نه علی کریمی.»

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391