برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

کی‌روش: جواب ژوزه را نمی‌دهم چون ایران نان خانواده‌ام را می‌دهد

شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۱، ساعت ۱۲:۰۷ — فارس

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در بخش دوم گفت‌وگو با فارس درباره اظهارات ژوزه و حضور دورگه‌ها صحبت کرد.

کارلوس کی‌روش

کارلوس کی‌روش در ادامه گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس به موارد زیر اشاره کرد. (بخش اول مصاحبه سرمربی تیم ملی را می‌توانید اینجا بخوانید)

کارلوس کی‌روش

جو مساعدی پیش از بازی با کره رقم خورد و مسئولان هم به حمایت از تیم ملی پرداختند. نظرتان در این باره چیست؟

کارلوس کی‌روش

احمدی‌نژاد رئیس جمهور و لاریجانی رئیس مجلس سر تمرین تیم ملی ‌آمدند و خیلی خوب از ما حمایت کردند. آنها حمایت‌شان را نشان دادند و این یک مسیر آموزشی است که یاد بگیریم چطور در برد تداوم داشته باشیم و یاد بگیریم تداوم در برد رمز موفقیت است. این انگیزه و روحیه نباید برای یک بازی باشد بلکه باید تداوم داشته باشد و نباید با یک برد به زیر درختان برویم و زیر سایه آنها استراحت کنیم بلکه زمان آن فرار رسیده که برای عادت کردن به بردن تلاش کنیم. ببریم و ببریم و سرانجام به هدف پایانی برسیم. دوست دارید یک داستان از رمز موفقیتم را برایتان بگویم؟

بله، علاقه داریم رمز موفقیت کی‌روش را بشنویم.

من در یک کشور آفریقایی (موزامبیک) متولد شدم و بخشی از داستان زندگی‌ام را می‌گویم. در محلی که به دنیا آمدم یک دشت وجود داشت که من واقعا عاشق آن دشت هستم و دوست دارم همیشه آنجا باشم. این داستان در مورد زندگی آهوها و شیرها است که من همیشه آنها را از نزدیک در آن دشت می‌دیدم. قصه زندگی آهوها و شیرها فلسفه موفقیت زندگی‌ام است.

آن روزها شاهد بودم آهوها هر روز زود از خواب بیدار می‌شدند، خیلی سرحال و سرزنده بودند و می‌خوردند و تلاش می‌کردند و آماده دویدن بودند. اگر نمی‌دویدند، شیرها آنها را می‌خوردند. در مقابل شیرها را می‌دیدم که هر روز صبح زود بیدار می‌شدند و خیلی قبراق و باهوش، آماده شکار و دویدن بودند چون اگر نمی‌دویدند نمی‌توانستند شکار کنند و اگر غذا نمی‌خوردند حتما می‌مردند. پس هم آهوها سرحال و قبراق هستند و هم شیرها، بنابراین در زندگی فرقی ندارد که شما آهو به دنیا می‌آیید یا شیر بلکه شما باید شما صبح به صبح آماده باشید و شروع به دویدن کنید. اگر آمادگی برای دویدن نداشته باشید خواهید مرد و حیات شما به پایان خواهد رسید. این قصه شاید خیلی ساده باشد اما بیانگر تمام زندگی مخصوصا مسائل مربوط به فوتبال است.

شیرها با درون خودشان مبارزه نمی‌کنند و خیلی کم پیش می‌آید که از میان خودشان شکار کنند و بخورند. آنها برای سلطانی و ادامه حیات همواره تلاش می‌کنند و می‌دوند، پس باید مثل آنها زندگی کرد.

از این بحث فاصله بگیریم. می‌خواهیم بیشتر درباره حضور احمدی‌نژاد در تمرین صحبت کنید.

در تمرین بین من و رئیس جمهور ایران صحبت خصوصی وجود نداشت. خودم را در جایگاهی نمی‌بینم که با احمدی‌نژاد مقایسه شوم چون احمدی نژاد رئیس جمهور کشور بزرگ ایران است. می‌توانم بگویم حضور او یک حضور حمایتی و القا کننده یک روحیه جنگدگی و مبارزه‌جویی در آستانه دیدار با کره بود. احمدی‌نژاد در تمرین تیم ملی به ما گفت با جان و دل مبارزه کنیم و نتیجه نهایی را به خدا بسپاریم.

رئیس جمهور در مورد فوتبال مسائل ریز را بیان کرد؟ آیا قبل از بازی با کره در مورد مباحث تخصصی صحبت خاصی بین شما و احمدی نژاد رد و بدل شد؟

(با خنده) بله ما صحبت کردیم که اگر بخواهیم رئیس جمهور را به تیم ملی بیاوریم از او در کدام پست استفاده کنیم و او را جایگزین کدام بازیکن کنیم و چه فردی را به خانه بفرستیم تا او را به ترکیب تیم ملی بیاوریم!

فکر می‌کنم بهترین مفهوم حضور لاریجانی و احمدی نژاد این بود که به این نتیجه رسیدیم که به یار دوازدهم نیاز داریم و این بهترین جمع بندی بود. باید بدانیم مالکیت تیم ملی به نام فرد و یا مدیر خاصی نیست. تیم ملی ایران برای من یا فرد خاصی نیست و متعلق به تمام ملت‌ است و ما در حال خدمتگزاری به این تیم هستیم.

باید توجه داشته باشیم وقتی بازی را به لبنان می‌بازیم غرور ملی زیر سؤال نرفته و اتفاق هولناکی رخ نداده است. با یک باخت بدترین آدم‌های دنیا می‌شویم. غرور کشوری مانند ایران که ۷ هزار سال قدمت تاریخی دارد با یک باخت از دست نمی‌رود به خاطر اینکه ارزش‌های ملی بسیار بالاتر از یک مسابقه فوتبال هستند. همین طور وقتی بازی مقابل کره جنوبی را می‌بریم نباید مغرور شویم و با خودخواهی به یک برد ملی نگاه کنیم؛ پس اجازه دهید تمام مطالب را در یک چارچوب درست قرار دهیم.

بیش از ۲۳۰ کشور دنیا برای رسیدن به جام جهانی تلاش می‌کنند اما فقط ۳۲ تیم به این خواسته می‌رسند و در تمام این مبارزات هدف ما این است که ایران هم در جمع ۳۲ تیم باشد. اگر افرادی هستند که فکر کنند حضور ایران در جام جهانی کار راحتی است، هیچ چیز از فوتبال نمی‌دانند.

بعد از پیروزی ۱۰ نفره مقابل کره جنوبی رسانه‌ها و برخی از شبکه‌های اجتماعی برخلاف دیدار لبنان شما را مورد حمایت قرار دادند. نظرات آنها را مرور کردید؟

من عضو فیس بوک نیستم و هرگز وقت خودم را برای چک کردن فیس بوک نمی‌گذارم. با وجود تمام احترامی که برای کاربران فیس بوک قائلم باید بگویم هیچ صفحه‌ای در این شبکه ندارم چون همیشه به مسائل شخصی‌ام پایبند هستم و معتقدم باید چارچوب خصوصی‌ام حفظ شود.

افرادی که در چنین شبکه‌های می‌آیند و اظهار نظر می‌کنند،‌ ارتباط‌شان حضوری و واقعی نیست و بنابراین نمی‌توان اهمیت چندانی به مطالب درج شده آنها داد چرا که هویت واقعی پیدا نیست. به همین دلیل من عضو چنین فضاهایی نیستم و هرگز نخواهم بود اما این هم بدان مفهوم نیست که به طور کامل می‌توان آنها را رد کرد. به عنوان یک مربی باید اعتراف کنم در دوره ارتباطات نمی‌توان چنین ارتباطاتی را رد کرد،‌ اگر رد کنیم، یا فردی سطحی نگر هستیم یا جزو این دنیای واقعی نیستیم. این فضاها این روزها بخشی از برنامه‌های زندگی شهروندان کره خاکی شده است.

به شبکه‌های مجازی و اجتماعی اشاره کردیم چون برخی از انتخاب‌های شما از جمله اشکان دژاگه و رضا قوچان نژاد به شدت مورد حمایت قرار گرفت. خودتان هم از این انتخاب‌ها رضایت دارید؟

خیلی خوشحالم از این انتخاب‌ها چون هر دو بازیکن عملکرد خوبی از خود نشان دادند. باید به دژاگه و قوچان نژاد تبریک بگویم. آنها را انتخاب کردیم تا از نگرش حرفه‌ای‌شان در دیدارهای ملی استفاده کنیم. خواستیم تجربه بین المللی‌شان را در خدمت تیم ملی قرار دهند و آنها به خوبی همین کار را انجام دادند. فکر می‌کنم این دو بازیکن در ابتدای مسیر قرار دارند. چون اشکان به تازگی از بند مصدومیت رهایی یافته و بهترین شرایط را مقابل کره جنوبی نداشت.

دوست دارید دوباره به لژیونرهای تیم‌تان نفرات دیگری را اضافه کنید؟

در این زمینه یکسری تحقیقات انجام داده‌ام و توجه به این مسائل اهمیت دارد. در جام جهانی ۲۰۰۶ که ایران حضور داشت، تیم ملی ۶ بازیکن لژیونر داشت که در تیم‌های مطرح اروپایی بازی می‌کردند اما در این دوره چهار بازیکن داریم که در اروپا هستند. امید نظری، اشکان دژاگه، مسعود شجاعی و رضا قوچان نژاد. ۳ بازیکن هم داریم که تجربه فعالیت در تیم‌های اروپایی دارند. علی کریمی آندرانیک تیموریان و جواد نکونام تجربه اروپایی دارند. این ۷ بازیکن می‌توانند تجارب خوبی را به تیم ملی وارد کنند و تلفیق جوانان و با تجربه‌ها برای تیم ملی کار آمد باشد.

نفرات داخلی و آنهایی که در لیگ ایران هستند؛ چطور؟

رقابتی که ما در آن درگیر هستیم مسابقات محلی و داخلی نیست و این بازی‌ها در شیراز و یا کرج برگزار نمی‌شود بلکه رقابت‌های مرحله مقدماتی جام جهانی است. مسابقات در تهران، توکیو، سئول و ریودوژانیرو برگزار می‌شود بنابراین اگر نتوانیم بازیکنان جوان خود را به لیگ‌های اروپایی و آمریکای جنوبی بفرستیم آینده خوبی نخواهیم داشت. بازیکنان جوان اگر صرفا در مسابقات داخلی باشند هرگز به سطح بین‌المللی نخواهند رسید. به همین دلیل است که باید یک برنامه تدوین شده داشته باشیم. با این برنامه باید بدانیم الان کجا هستیم و به کجا می‌خواهیم برسیم. خیلی مهم است چه کارهایی باید انجام دهیم تا از جایگاه فعلی فراتر برویم.

مطمئنا بازی‌های تیم ملی در مسیر صعود به جام جهانی به بازی با لبنان و کره جنوبی ختم نمی‌شود چون برای رسیدن به هدف، تک تک امتیاز‌ها از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است و تجارب بالای بازیکنان نقش و محور اساسی را ایفا می‌کند.

اگر می‌خواهیم صعود کنیم فکر می‌کنم ۱۲ امتیاز می‌‌خواهیم و رسیدن به خواسته‌مان نشان می‌دهد راه سختی در پیش داریم. به همین دلیل باید افرادی را کنار هم قرار دهیم که عده‌ای شما را برای رسیدن به اهداف کوتاه مدت، عده‌ای برای میان مدت و برخی بازیکنان هم شما را در راه رسیدن به اهداف بلند‌مدت کمک ‌کنند. پیشرفت سخت و دشوار است که خودمان را به سطح برترین تیم‌های دنیا برسانیم. الان زمان این نیست که خودم را با فوتبال پایه، امکانات تمرینی و تجهیزات، لیگ‌های پایه و جوانان و آموزش‌های مربیگری درگیر کنم هرچند این اتفاق‌ها باید رخ دهد.

بعضی‌ها را خیلی زیرنظر دارم چون فوتبال همه زندگی من است. شاهدم که عده‌ای مدعی می‌شوند فوتبال آسیا در حال پیشرفت است و میزبانی جام جهانی به قطر که یک کشور آسیایی است اختصاص یافته اما باید بگویم آنها دروغ بزرگی می‌گویند و باید مراقب چنین افرادی بود. من در آسیا کار کرده‌ام و تجربه حضور در امارات و ژاپن را دارم و تجربه کافی در اروپا هم دارم، اعلام می‌کنم فاصله فوتبال آسیا با اروپا در ۵ سال آینده بیشتر هم خواهد شد پس باید مواظب چنین افرادی بود و باید به حرف مربیان گوش کرد. مطالب دیگری هم در آینده مطرح خواهم کرد و همه این موارد را زیرنظر دارم اما همه چیز را به آینده موکول می‌کنم.


در آینده علاوه بر دژاگه، نظری و قوچان‌نژاد، دو رگه‌های دیگری هم به تیم‌ ملی دعوت خواهید کرد؟

من هیچ هدف خاص و ویژه‌ای برای این موضوع در نظر نگرفته‌ام. هدف این است که عملکرد همه بازیکنان ایرانی را ارزیابی کنم و زیرنظر بگیرم. سطح تیم ملی بزرگسالان برای صعود به جام جهانی یک سطح آموزشی نیست که بخواهیم به نفرات جوان آموزش دهیم. در واقع اینجا جای آزمون و خطا نیست بلکه در این تیم باید عملکرد داشته باشیم. من سعی کرده‌ام ببینم چه بازیکنانی در هر جای دنیا که هستند، می‌توانند به تیم ملی ایران کمک کنند. این روشی است که من بازیکن انتخاب می‌کنم.

شرایط کمک یک بازیکن به لحاظ روحی، فیزیکی، تجربی، تکنیکی و تاکتیکی مورد توجه من است و باید آنها در چند فاکتوری که اشاره کردم به ما کمک کنند. بازیکنان جوان دیگری هستند که می‌توانند در آینده با کسب چند آیتم از این محورها به تیم ملی کمک کنند و آنها زیر‌نظر دارم.

برخی استعداد‌های جوان را زیرنظر دارم که آنها در مرحله آموزشی قرار دارند. بازی‌های مرحله مقدماتی جام جهانی محیط درستی برای این دسته از جوانان نیست. محیط مناسب برای آنها بازی‌های دوستانه و دیگر تورنمنت‌ها است و بعد از این اتفاق‌ها فرصت مناسبی است که به آنها اجازه بازی بدهیم. این دو مسیر مختلف است برای رسیدن به یک هدف.

مانوئل ژوزه، مربی هموطن شما اعلام کرده علی کریمی تحت تاثیر کی‌روش قرار گرفته و علیه او کودتا کرده است. پاسخی به این اظهارات دارید؟

هر سوالی که به سرمربی پرسپولیس مربوط شود، پاسخی به آن نخواهم داد.

اما ژوزه به صراحت شما را مورد خطاب قرار داده است؟

من برای هواداران و باشگاه‌ پرسپولیس احترام خاصی قائل هستم و همین احترام مرا ملزم می‌کند در خصوص حرف‌های ژوزه سکوت کنم. این کشور نان من و خانواده‌ام را می‌دهد و مخارج خانواده‌ام از بودجه این کشور است پس بابت احترامی که برای این کشور قائلم هیچ پاسخی به اظهارات این فرد نمی‌دهم.

نکونام که عملکردش در استقلال مورد انتقاد قرار گرفته، مقابل کره جنوبی گل ۳ امتیازی به ثمر رساند. آیا او با این گل دوباره به اوج می‌رسد؟

من دوست ندارم به صورت انفرادی در مورد بازیکنانم حرف بزنم و بازیکنانم را از هم جدا کنم اما دقیقا همینطور است. مقابل کره جنوبی نکونام خیلی خوب وظایفش را انجام داد و همه بازیکنانم شایستگی تشکر دارند. از احمد‌ حسن‌زاده که شانس‌ حضور روی نیمکت تیم ملی را از دست داد تا جواد نکونام خوب بودند چون برد مقابل کره جنوبی از تمرینات تیم ملی شروع شد.

بعد از شکست مقابل لبنان بازی دوستانه با کره شمالی را لغو کردید اما حالا می‌خواهید قبل از دیدار با ازبکستان دیدار دوستانه با تاجیکستان برگزار کنید...

جو بعد از بازی لبنان و بعد از بازی کره جنوبی متفاوت است. در دوره قبلی مصدومیت‌های متعددی داشتیم اما حالا شرایط فرق دارد. امیدوارم برای بازی با ازبکستان بازیکن مصدومی نداشته باشیم.

اگر ازبکستان را ببریم چند درصد راه صعود به جام جهانی طی خواهد شد؟

من خیلی به آینده امیدوارم اما آرزو می‌کنم می‌توانستم این اما و اگر‌ها را خودم رقم بزنم. این موارد در اختیار من نیست و نمی‌توانم با قاطعیت حرف از صعود بزنم. اگر بازیکن مصدومی برای بازی با ازبکستان نداشته باشیم فقط یک چیز تضمین‌کننده است و آن این است که خوب تلاش کنیم و برای رسیدن به هدف مبارزه کنیم.

سوال آخر؛ مسعود شجاعی با یک تکل تیم ملی را ۱۰ نفره کرد، آخر بازی حرف خاصی به این بازیکن زدید؟

من چگونه می‌توانستم حرفی به او بزنم در حالی که خودم هم در آن مسابقه اخراج شده بودم. اگر قرار بود به کسی دلداری بدهند آن فرد من بودم چون اخراج شده بودم. اشتباه من و مسعود یک شکل بود چون ما هر دو اخراج شده بودیم.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391