برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

محصص: برای دفاع از کی‌روش اعتبارم را وسط کشیده‌ام

سه‌شنبه، ۴ مهر ۱۳۹۱، ساعت ۱۴:۲۴ — افکارنیوز

مرتضی محصص،‌ از کارشناسان برجسته فوتبال ایران که اکنون مسوولیت کمیته فنی فدراسیون فوتبال را برعهده گرفته معتقد است تیم ملی ایران به جام جهانی صعود می‌کند چون کی‌روش با برنامه‌ای مدون به ایران آمده و می‌خواهد سبک روز فوتبال دنیا را در تیم ملی پیاده کند.

مرتضی  محصص

محصص که پس از شکست تیم ملی برابر لبنان در واکنش به منتقدان کی‌روش و کمیته فنی فدراسیون سکوت کرده بود، پس از مدت‌ها در گفت‌وگوی تفصیلی با ایسنا، با تشریح ماهیت و وظایف کمیته فنی فدراسیون فوتبال از بعضی منتقدان خواست تا با کمی تامل و شناخت بیشتری نسبت به عملکرد تیم ملی و این کمیته صحبت کنند. او درباره تشکیل کمیته فنی توضیح داد: از زمانی که بنده به عنوان مسوول کمیته فنی فدراسیون انتخاب شدم، فرصت زیادی نبود تا بتوانیم با کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی جلسه بگذاریم اما در این مدت در تعریف و شرح وظایف کمیته اشتباه‌هایی صورت گرفته که باید اصلاح شود.

نمی‌شود کسی را به زور به کمیته فنی آورد

وی گفت: اعضای کمیته‌ تیم‌های ملی در تمام کشورها تشکیل می‌شود از سرمربیان تیم‌های ملی در تمامی رده‌ها. در ایران هم هدف کمیته فنی غیر از این نیست. کمیته فنی ماهیت حمایتی دارد نه آن که پس از هر مسابقه و اتفاقی جلسه تشکیل داده و به سرمربی تیم ملی بگوید چه کار کند و چه کار نکند! واقعا فکر می‌کنید به طور مثال یواخیم لوو، سرمربی تیم ملی آلمان از کمیته فنی فدراسیون این کشور اجازه می‌گیرد چگونه کار کند؟ بنده وقتی مسوول کمیته شدم از برخی دوستان خواستم به این کمیته بیایند اما بنابه دلایلی نیامدند؛ خب به زور هم که نمی‌شود کسی را در کمیته فنی عضو کرد.

کمیته فنی نمی‌تواند در کار سرمربی دخالت کند

محصص گفت: کمیته‌‌های فنی در کشورهای پیشرفته فوتبال تقریبا چهار یا پنج عضو دارند و معمولا زمانی تشکیل می‌شوند که موضوع‌های تازه‌ای داشته باشند. درست است که وقتی تیم ملی نتایج خوبی نمی‌گیرد، ما وظیفه داریم در کمیته با سرمربی تیم ملی صحبت کنیم اما در کارش که نمی‌توانیم دخالت کنیم، چون اصلا وظیفه ما نیست.

برخی منتقدین با مقداری مطالعه به مفهوم واقعی کمیته فنی می‌رسند

رییس کمیته فنی ادامه داد: این تصویر غلط است که فکر کنیم ۲۵ یا ۳۰ نفر از مربیان و کارشناسان صاحب‌نام باید در کمیته فنی جمع شده و سرمربی تیم ملی را مواخذه کنند؛ اصلا ما ۵۰ نفر جمع می‌کنیم اما چه نتیجه‌ای دارد؟! در تمام کشورها ۹۰ درصد از اعضای کمیته فنی همان مربیان تیم‌های ملی هستند. من واقعا از اظهارات برخی منتقدین دلگیر شدم چون اصلا واقع‌بینانه نبود. اگر مفهوم کار کمیته را نمی‌دانند خب با مقداری مطالعه قطعا به آن می‌رسند.

در گذشته عده‌ای به کمیته فنی می‌آمدند تا مشکلات خودشان را بازگو کنند

محصص با انتقاد از برخی افراد افزود: این تفکرها قدیمی است؛ دنیا و فوتبال جهان در حال تغییر بوده و الان نمی‌شود عده‌ای اسم را جمع کنیم، البته ما مخلص همه آنها هم هستیم و قصد بی‌احترامی نداریم اما جلسات این چنینی هیچ فایده‌ای ندارد. در گذشته سابقه تشکیل چنین جلساتی را داریم و دیدیدم عده‌ای می‌آمدند که مشکلات خودشان را بازگو کنند و برخی هم برای هر موردی خواهان پاسخگویی مربیان تیم ملی بودند که در مجموع این جلسات واقعا بار فنی نداشت. مگر می‌شود کمیته هر روز علی دوستی‌مهر سرمربی تیم نوجوانان را بخواهد و از او سوال کند؟! ما باید نظارت کلی بر تمام تیم‌های ملی داشته باشیم.

زمان انتخاب کی‌روش من مسوول نبودم که بخواهم پاسخگو باشم

محصص به ایسنا گفت: الان که مسابقات نوجوانان آسیا در حال برگزاری است، ما مرتب با دوستی‌مهر در ارتباط هستیم اما نه آنطور که ذره‌ای احساس کند قرار است در کارش دخالت شود. وقتی انتقادها را می‌دیدم خب من هم می‌توانستم مصاحبه‌های پی در پی داشته باشم اما این کار را نکردم و فقط از بعضی دوستان می‌خواهم کم‌لطفی نکنند و اندکی تامل بیشتری داشته باشند. شما تحقیق کنید ببینید در کمیته فنی کشورهایی چون انگلستان، فرانسه، ایتالیا و هلند چه کسانی عضو هستند و نقش‌شان چیست؟ آیا کمیته فنی تعیین می‌کند مثلا تیم ملی فرانسه چه بازیکنانی را دعوت کرده و چگونه بازی کند؟! همچنین در نظر داشته باشیم وقتی تیم ملی نتیجه نمی‌‌گیرد، مسوول مستقیم پاسخگویی به منتقدان سرمربی تیم است و بنده به عنوان مسوول کمیته فنی که نباید جوابگو باشم. ضمن اینکه وقتی کی‌روش برای تیم ملی انتخاب شد من مسوول کمیته فنی نبودم که اکنون بخواهم پاسخگوی آن انتخاب باشم!

اوایل هفته آینده با کی‌روش جلسه می‌گذاریم

مسوول کمیته فنی خطاب به برخی منتقدین گفت: متاسفانه بعضی موضع‌گیری‌ها ما را از این موضوع نگران کرد که نکند همه فکر کنند بنده و سایر دوستان در کمیته دوست نداریم مابقی کارشناسان در کمیته حضور یابند، چون اصلا این طور نیست و ما فقط طبق ضوابط و تعاریف منطقی که از ماهیت کمیته وجود دارد، عمل می‌کنیم. در حاضر بنده به عنوان مسوول کمیته و فریدون معینی که مدیر فنی فدراسیون است به همراه هومن افاضلی با سمت دبیر در کمیته عضو هستیم؛ مابقی اعضا هم کارلوس کی‌روش، آنتونی سیموئز، علی دوستی‌مهر، اکبر محمدی و علیرضا منصوریان به عنوان مربیان تیم‌های ملی هستند. با برگشتن کی‌روش از پرتغال ما قطعا پیش از بازی با کره‌ جلسه‌ای در کمیته فنی خواهیم داشت که پیش‌بینی می‌کنم اوایل هفته آینده باشد.

تیم ملی پیش از بازی با کره جنوبی به آرامش نیاز دارد نه فضای متشنج

این کارشناس فوتبال با بیان اینکه تیم ملی پیش از بازی حساس مقابل کره جنوبی بیش از هر زمان دیگری به آرامش نیاز دارد، به ایسنا گفت: ما الان واقعا به برد برابر کره‌ نیاز داریم و این جز با ایجاد آرامش برای تیم ملی میسر نمی‌شود. متاسفانه فضای متشنجی برای تیم ملی بوجود آورده شد که خوب نبود. قبول داریم همه از باخت به لبنان ناراحتیم و بنده درباره آن شکست معتقدم تیم ملی فقط لبنان را دست‌کم گرفت. مقداری غرور کاذب که به گذشته و اعتبارمان نگاه کرده و می‌گوییم هیچ وقت به لبنان نباختیم، باعث آن شرایط شد. اما به هر حال همه اینها گذشته و باید به آینده نگاه کنیم.

برای دفاع از برنامه کی‌روش اعتبارم را هم وسط کشیدم

محصص درباره عملکرد و برنامه‌های کی‌روش نیز به ایسنا توضیح داد: در این باره می‌خواهم نکته‌ای را بگویم که تاکنون به زبان نیاوردم؛ من در ایران جزو معدود افرادی هستم که برنامه کارلوس کی‌روش را به دقت فراوان مطالعه کردم. خوشبختانه ما آدمی با یک برنامه‌ کاملا مدون را به ایران آورده‌ایم؛ بنده برای گفتن این جملات درباره کی‌روش، اعتبار خودم را هم وسط کشیدم! بنابراین سخنی به گزاف نمی‌گویم.

تیم ملی به جام جهانی صعود می‌کند

این کارشناس فوتبال تاکید کرد: من وکیل مدافع کی‌روش نیستم اما در نتایجی که کسب کرده تنها ۲ باخت دیده می‌شود و سایر نتایج بد نیست. آنهایی که از کی‌روش انتقاد می‌کنند بدانند که او از بهترین تئورسین‌های فوتبال است و الان سعی می‌کند سبک روز فوتبال دنیا یعنی بازی کردن با یک مهاجم و هافبک‌های پرتعداد را در تیم ملی ایران پیاده کند. بی‌تردید وقتی به جام جهانی صعود کردیم به حرفم می‌رسید.

کسی نمی‌تواند به سرمربی تیم ملی دستورالعمل بدهد

وی افزود: ما باید احترام قایل شویم؛ من طرفدار کی‌روش نیستم، قطعا او هم ضعف‌هایی دارد اما نمی‌توانیم کارنامه‌ درخشانش را زیر پا بگذاریم. کره جنوبی هم زمانی به لبنان باخت، هیچ تیمی دوست ندارد بازنده باشد اما گاهی این اتفاق‌ها می‌افتد. همیشه افرادی بودند که وقتی تیم ملی برده گفته‌اند حریف‌مان ضعیف بوده و وقتی هم باختیم می‌گویند این به عدم توانایی فدراسیون، کمیته فنی و ... برمی‌گردد. همه آنها باید بدانند هیچ کسی نمی‌تواند به سرمربی تیم ملی دستورالعمل بدهد و کمیته فنی هم فقط باید از مربیان تیم‌های ملی برنامه بخواهد.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391