برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

مجید نامجو مطلق: سازندگی در فوتبال ما از بین رفته است

یکشنبه، ۲ مهر ۱۳۹۱، ساعت ۱۲:۰۴ — ایسنا

بازیکن اسبق تیم ملی معتقد است که در فوتبال ما سازندگی از بین رفته است و بسیاری از مشکلات فوتبال ایران نشات گرفته از همین موضوع است. او همچنین گفت که باید از کادر فنی حمایت کرد و از طرفی باید از افرادی به روز در کمیته‌ فنی فدراسیون استفاده کرد تا بتوانند به کی‌روش مشورت دهند.

مجید نامجو مطلق

مجید نامجو مطلق، درباره مشکلات پیش روی تیم‌ ملی و علت عدم موفقیت این تیم، اظهار کرد: ما در فوتبالمان مشکلات زیادی داریم که اگر بخواهیم درباره آن صحبت کنیم زمان زیادی می‌برد. در نهایت تمام عوارض این مشکلات به تیم ملی می‌رسد. یکی از ضعف‌ها این است که سازندگی از بین رفته است. قبلا فوتبال برای قشر کم درآمد بود و زمان ما فوتبالیست‌ها معمولا برای جنوب شهر بودند، اما حالا شرایط به گونه‌ای شده است که آنهایی که والدین شان از درآمد مالی قوی برخوردارند، وارد تیم‌های پایه می‌شوند و استعدادهایی که از نظر مالی در مضیقه هستند نمی‌توانند وارد فوتبال شوند.

وی افزود: جرقه این موضوع از ۱۰ سال پیش زده شد و بسیاری از مشکلات را همین سیستم‌ به وجود آورد و موجب شد فوتبال ما از نظر استعداد با مشکل روبرو شود و بازیکنان تا سنین بالا بازی کنند. در واقع عوارض مساله‌ای که ۱۰ سال پیش به وجود آمد را امروز می‌بینیم. این که همه مشکلات را به کادر فنی ربط دهیم مشکلی را حل نمی‌کند. پس از سال‌ها مربی خوب و معتبری را آورده‌ایم. ولی کم‌کم در حال از دست دادن ابراز مورد نیاز هستیم. در کشورهای کره و ژاپن به کارهای زیر بنایی و سازندگی توجه زیادی شده است و پشت هر تیم اصلی‌شان ۱۰ تیم دیگر هم دارند و به راحتی می‌توانند بازیکنانشان را جابجا کنند و هیچ مشکلی هم برایشان به وجود نمی‌آید. چون زیر بنایی کار می‌کنند و دنبال کشف استعدادها هستند. ولی در فوتبال ما استعدادها کشته می‌شوند تا افرادی به اهداف مالی خود برسند.

نامجو مطلق افزود: فوتبال ما مشکلات زیادی دارد که صحبت کردن درباره آنها زمانی بسیار طولانی می‌خواهد، ولی در این شرایط باید از تیم ملی حمایت کنیم و به آن روحیه دهیم. این که بخواهیم تیم ملی را بکوبیم درست نیست. سه، چهار بازی حساس در پیش داریم که باید روی آنها تمرکز کنیم. هر چند در تیم ملی ضعف‌هایی از جمله عدم هماهنگی میان بازیکنان وجود دارد.

پیشکسوت استقلال با اشاره به این که گفته می‌شود کادر فنی تیم ملی لیگ را نمی‌بیند، گفت: در این مدت از این صحبت می‌شود که لیگ دیده نمی‌شود، اما در این چند هفته‌ که از لیگ گذشته من پدیده‌ای ندیدم. متاسفانه در فوتبال ما دیگر پدیده‌ای دیده نمی‌شود. یک بازیکن چند بازی خوب کار می‌کند و عملکردش را در بوق و کرنا می‌‌کنیم، اما وقتی به تیم ملی می‌رسد نمی‌تواند کارایی لازم را داشته باشد، چون اصولی رعایت نشده است تا زمانی که شرایطی که گفتم را اصلاح نکنیم، وضعیتمان همین است و باید بگویم که وضع امروز ما نسبت به پنج سال آینده خیلی بهتر است.

بازیکن اسبق تیم ملی در پاسخ به این سوال که تا بازی با کره جنوبی برای تیم ملی چه کار باید کرد؟ گفت: نزدیکترین بازی ما با کره جنوبی است که باید با اتحاد و همدلی پیش برویم و از تیم ملی حمایت کنیم. سرعت انتقال بازی و هماهنگی بازیکنان کم شده است که امیدوارم کی‌روش در این مدت بتواند ضعف‌ها را بر طرف کند و بتواند در تیم ملی تحرکی ایجاد کند.

نامجو مطلق درباره تغییر و تحولات در تیم ملی و این که آیا می‌توان مانند زمان پرویز دهداری به یکباره نسل تیم ملی را تغییر داد یا خیر؟ گفت: فعلا در شرایطی نیستم که بخواهیم ریسک کنیم و یک دفعه تغییرات زیادی انجام دهیم. ما در شرایط حساس مقدماتی جام جهانی هستیم و چهار بازی سنگین و حیاتی را در پیش داریم که می‌تواند نقش تعیین کننده ای داشته باشد. مساله بعدی هم این است که در زمان پرویز دهداری پتانسیل لازم را داشتیم، اما در حال حاضر تغییر نسل را به صلاح نمی‌دانم، زیرا پتانسیل لازم را نداریم. ما نیاز داریم که رفته‌رفته این شرایط را به وجود آوریم زیرا نتایج به دست آمده تاثیر زیادی بر روند کاری فدراسیون و باشگاه‌ها دارد. وقتی تیم ملی نتیجه‌ ناامید کننده ای برابر لبنان می‌گیرد در بازی دو تیم پرطرفدار استقلال و پرسپولیس تماشاگران بسیار کمی می‌آیند. به هر حال فکر می‌کنم زمان مناسبی برای این گونه تغییرات نیست.

وی ادامه داد: فعلا حضور ما در جام جهانی مهم است. بنابراین پس از این که صعودمان قطعی شد می‌توانیم خون تازه ای به تیم ملی تزریق کنیم ، ولی این که بخواهیم یکباره تغییراتی مانند زمان دهداری را انجام دهیم درست نیست.

این پیشکسوت فوتبال درباره دستیاران کی‌روش و این که آیا یک فرد ایرانی باید در کنار او قرار گیرد یا خیر، گفت: امید نمازی فردی است که خودش در ایران نبوده و با شرایط فوتبال ما آشنایی چندانی ندارد. فدراسیون باید مربیان مدنظر خود که توانایی دارند در کنار تیم ملی باشند را روی نیمکت قرار دهد تا از تجربیات کی‌روش در آینده استفاده کنند. این همه هزینه کردیم و کی‌روش را آورده‌ایم، ولی فردی را در کنار او نگذاشته‌ایم تا در آینده بتواند تجربیات کی‌روش را پس از رفتن این مربی به فوتبال ما منتقل کند. کاری که در همین ترکیه انجام شد و وقتی مربیان بزرگ به این کشور آمدند امثال دنیزلی را در کنار آنها قرار دادند. این روند تا جایی پیش رفت که فاتح تریم را از ترکیه به میلان رساند. اما متاسفانه در حال حاضر مربیانی روی نیمکت تیم ملی هستند که فکر نمی‌کنم نقش زیادی داشته باشند. با تمام احترامی که برای مارکار آقاجانیان قائل هستم می گویم که آیا پس از رفتن کی‌روش ما قدرت این ریسک را داریم که یک تیم باشگاهی را به دست او بدهیم؟ باید مربیانی که می‌توانند استعدادیاب باشند را در کنار تیم ملی قرار دهیم.

نامجو مطلق درباره کمیته‌ فنی فدراسیون فوتبال نیز گفت: من که فقط اسم شنیدم و حرکتی از این کمیته‌ نمی‌بینم. کمیته‌ فنی نیاز به افراد با دانش دارد. در حال حاضر به گونه‌ای است که برای این که صدای کسانی که اعتراض می‌کنند را ببندند آنها را به کمیته‌ فنی می‌آورند یا کسانی می آیند که از آقایان حمایت می‌کنند و آنها هم خوششان می‌آید. این گونه کمیته‌ راه گشا نیست. اگر کمیته‌ فنی تشکیل می‌دهیم باید افراد آن از نظر اطلاعات و به روز بودن در حدی باشند که بتوانند به کی‌روش مشورت دهند.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391