برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

جام حذفی یا جام سر راهی؟!

سه‌شنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۱، ساعت ۰۳:۱۲ — گل

جام حذفی در کنار لیگ، مهم ترین تورنمنت های باشگاهی طی یک فصل یا سال فوتبالی در کشورهای مختلف است. در برخی از کشورها مثل انگلیس جام حذفی از اعتبار بسیار بالای برخوردار است و جام حذفی انگلیس قدیمی ترین تورنمنت باشگاهی در دنیاست.

۱
اما در ایران، جام حذفی تقریباً یک معضل بزرگ برای فدراسیون فوتبال است! که برگزاری آن در هر سال با حرف و حدیث های زیادی همراه است، ولی با این حال از سال ۱۳۷۰ تاکنون به جز دو سال، در بقیه سال‌ها به هر طریقی برگزار شده است و در سال های اخیر نیز به علت حضور قهرمان جام حذفی در لیگ قهرمانان آسیا اهمیت بیشتری هم پیدا کرده است.
. اما در ایران، جام حذفی تقریباً یک معضل بزرگ برای فدراسیون فوتبال است! که برگزاری آن در هر سال با حرف و حدیث های زیادی همراه است، ولی با این حال از سال ۱۳۷۰ تاکنون به جز دو سال، در بقیه سال‌ها به هر طریقی برگزار شده است و در سال های اخیر نیز به علت حضور قهرمان جام حذفی در لیگ قهرمانان آسیا اهمیت بیشتری هم پیدا کرده است.

۲

جام حذفی در همه کشورهای صاحب فوتبال مثل لیگ آن کشور دارای تقویم مشخص است. مثلاً در آلمان یک هفته قبل از آغاز بوندس لیگا شروع می شود، در انگلیس تیم های لیگ برتری از ژانویه وارد مسابقات می شوند و . . . . در همه کشورها زمان انجام مراحل مختلف از مقدماتی تا فینال مشخص است. اما در ایران، تاریخ برگزاری جام حذفی همیشه متغیر بوده است و تحت تاثیر سلیقه شخصی برگزار کنندگان آن. در یک سال همزمان با لیگ، یک سال بعد از پایان لیگ و امسال هم که کاملاً نامشخص!

۳

فینال جام حذفی در هر کشور یک مسابقه مهم است و تاریخ تقریباً ثابتی دارد. در برخی از کشورها یک هفته بعد از پایان لیگ و در برخی کشورها نیز قبل از پایان لیگ. در ژاپن اول ژانویه هر سال فینال جام حذفی برگزار می شود. محل برگزاری مسابقه فینال نیز معمولاً در ورزشگاه ملی آن کشور یا در محل تعیین شده از قبل است: ومبلی لندن در انگلیس، المپیک برلین در آلمان، پارک دوپرنس در فرانسه، استادیوم ملی توکیو در ژاپن و حتی در کشوری مثل امارات، استادیوم شیخ زاید ابوظبی.

اما در ایران شیوه برگزاری فینال ثابت نیست و گاهی تک بازی و گاهی رفت و برگشت. محل برگزاری فینال هم مورد مناقشه است و در فصل گذشته تعیین ورزشگاه بازی فینال بیش از ۳ ماه سوژه رسانه‌ها بود!

۴

روش برگزاری جام حذفی نیز در کشورهای مختلف متفاوت ولی تقریباً ثابت است. بطور مثال در انگلیس، امسال ۷۵۸ تیم وارد مسابقات شده اند و مراحل مقدماتی با تیم های لیگ های سطح پایین آغاز و تیم های لیگ برتری از مرحله ۱/۳۲ وارد می شوند و در نهایت تیم های لیگ برتری که فینالیست می شوند، ۶ بازی انجام می دهند. در آلمان همه تیم‌ها از همان دور اول وارد می شوند و . . .

اما در ایران شیوه برگزاری جام حذفی هر سال منحصر بفرد است: یک سال با حضور تیم های دسته دومی، یک سال با حضور تیم های قهرمان جام حذفی استان‌ها و یک سال هم با حضور نصف تیم های دسته اولی!! چند دوره بصورت رفت و برگشتی و در چند سال اخیر هم بصورت تک بازی. در کنار این‌ها باید به پیشنهاد عجیب درودگر مدیرعامل باشگاه ملوان نیز اشاره کرد که گفته بود جام حذفی بصورت شمالی- جنوبی انجام شود، یعنی تیم های شمال کشور یک فینالیست و تیم های جنوب نیز یک فینالیست معرفی کنند!

۵

جام حذفی به عنوان یک تورنمنت جداگانه دارای حق پخش تلویزیونی جدا و همچنین حقوق تبلیغاتی جداگانه است. حتی کاپی که به تیم قهرمان داده می شود، یک طراحی خاص و ثابت دارد. قرعه کشی مسابقات با حضور ستارگان بازنشسته و طی یک مراسم شکیل و رسمی برگزار می شود و حتی پخش تلویزیونی هم می شود، اما در اینجا مدیران باشگاهها برای جلسه هم اندیشی دعوت می شوند و خروجی این جلسه هم اندیشی، قرعه کشی و اعلام برنامه جام حذفی می شود! در حالی که تقریباً کسی از منطق این قرعه کشی سر در نمی آورد. برای مثال چرا باید تیم های دسته اولی در همان مرحله اول باید باهم روبرو شوند و برخی از تیم های لیگ برتری مقابل هم قرار گیرند؟ کاپی هم که به تیم های قهرمان داده می شود، هر سال با یک شکل و طرح متفاوت ارائه می شود. فقط کافیست عکس های کاپ قهرمانی چند سال اخیر را ببینید .

۶

بیشتر جذابیت مسابقات جام حذفی به نتایج غیر قابل پیش بینی تیم های ضعیف تر مقابل تیم های بزرگ و سرشناس است. جام حذفی عرصه ای برای نمایش بازیکنان تیم های سطح پایین مقابل تیم های لیگ برتر است تا از فرصت محدود پخش تلویزیونی برای نمایش توانایی های خود استفاده کنند. اما سازمان لیگ امسال تصمیم عجیبی گرفت و فقط به تیم های لیگ برتری و نصف تیم های دسته اولی اجازه شرکت داده است.

نکته جالب این است که دقیقاً نصف(۱۴ تیم) تیم های لیگ دسته اولی ناگهان انصراف می دهند تا ترکیب مسابقات بهم نخورد و ۱۴ تیم دیگر به همراه ۱۸ تیم لیگ برتری، ۳۲ تیم مرحله یک شانزدهم را تشکیل دهند و جام حذفی بدون هر گونه مسابقه اضافی از مرحله یک شانزدهم آغاز شود. شاید اگر تعداد تیم های لیگ برتری ۱۶ تیم بودند، مسابقات فقط با حضور لیگ برتری‌ها آغاز می شد! نحوه انتخاب این ۱۴ تیم دسته اولی از ابهامات جام حذفی امسال است.

این در حالی است که فدراسیون فوتبال مثل چند سال اخیر می توانست مراحل مقدماتی را با حضور تیم های دسته اول، دوم و قهرمانان جام حذفی استان‌ها همزمان با شروع فصل و یا حتی دو ماه قبل آغاز کند و در نهایت ۱۴ تیم به مرحله یک شانزدهم برسند تا با حضور ۱۸ تیم دسته اولی، ترکیب ۳۲ تیم این مرحله کامل شود. ضمن اینکه حضور تیم های غیر لیگ برتری در مسابقات مشکلی در تقویم فدراسیون فوتبال نیز ایجاد نمی کرد، چرا که مشکل فدراسیون فوتبال با تیم های لیگ برتری بود که بازیکن ملی پوش دارند و باید به خاطر اردوهای بلند مدت تیم ملی، زمان زیادی را در اردو سپری کنند.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391