برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

جامعه حضورم در استقلال را نپذیرفت

شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۱، ساعت ۱۰:۴۰ — بی‌باک‌نیوز

دبیر کل کمیته ملی المپیک گفت: قدرت کمک به استقلال را از نظر فنی و مالی داشتم اما احساس کردم جامعه مرا نپذیرفته است.

بهرام افشارزاده

بهرام افشارزاده، دبیر کل ملی المپیک درباره وضعیت کنونی ورزش، جودو، کشتی و موارد مختلف گفت‌وگویی را انجام داد. متن این گفت‌وگو را در زیر می‌خوانیم.

وضعیت کنونی ورزش را چطور می‌بینید و برنامه‌ریزی‌تان برای بازی‌های آسیایی چیست؟

ما در سال آینده رقابت‌های زیادی پیش رو داریم. سه جلسه کمیته تدارکاتی داشتیم که برای مسابقات برنامه‌ریزی کرده‌ایم. برای همه رویدادهایی که سال آینده تا بازی‌های آسیایی و المپیک پیش رو داریم و برای رشته‌های انفرادی رکورد تعیین کرده‌ایم که در سه مرحله بتوانیم این رکورد را اعمال کنیم. در مرحله اول رویدادهایی را که باید در آن شرکت کنیم را زمان بندی کردیم. برای رشته‌های شنا، رزمی، بیلیارد، کیک بوکسینگ و چند رشته دیگر رکورد ورودی تعیین کرده‌ایم. برای رشته‌های گروهی نیز با توجه به حضورشان در مسابقات مختلف و رویدادهایی که اعزام می‌شوند، به همین صورت انتخابی خواهیم داشت.

به عنوان مثال باید بدانیم والیبال الان در چه وضعیتی است. بسکتبال نیز به همین صورت، اما هندبال اینگونه نیست و شرایطش متفاوت است. اگرچه هندبال ایران در رقابت‌های آسیایی گوانگجو در جایگاه دوم قرار گرفت اما شاهد بودیم آن طور که باید نبودند.

از نظر بودجه‌بندی چه طور؟

بودجه بندی بر اساس حضور تیم‌ها در بازی‌های آسیایی و المپیک است که مقام آور هستند، احتمال مقام دارند و یک سری رشته‌ها هستند سال‌های آینده می‌توانند مدال بگیرند مانند؛ شنا، دو میدانی، ژیمناستیک، بدمینتون، پینگ پنگ که قهرمانان جهان و المپیک در آسیا حضور دارند. در تلاش هستیم جلسه کمیته تدارکاتی را هر هفته برگزار کنیم و برنامه‌هایمان را پیاده کنیم.

یکی از بحث‌ها حضور ناظرانی است که وقت بیشتری دارند تا بتوانند تجزیه و تحلیل کنند و به ما گزارش بدهند. در بازی‌های آسیایی گوانگجو به همین صورت بود، تحلیلگران را دعوت می‌کردیم و آنها گزارشی از برنامه کارشان می‌دادند. البته بعضی از رشته‌ها مانند رکوردی‌ها نیاز به ناظر ندارند، اما بعضی از رشته‌ها مانند کشتی‌ فرنگی،‌ آزاد، تکواندو، وزنه برداری، دو و میدانی نیاز به تجزیه و تحلیل دارند.

تعدادی از فدراسیون‌های ما بودند که ناظران به درستی انجام وظیفه نکردند. به عنوان مثال اگرچه در کشتی فرنگی ۲ ناظر گذاشتیم اما حضورشان بی‌رنگ بود.

توجه به سنجش آمادگی جسمانی برای حضور در مسابقات آسیایی و المپیک برای ما بسیار مهم است. هنوز باور نکرده‌ایم این مسئله چقدر می‌تواند به ما کمک کند. ورزشکارانی مانند میراسماعیلی، هادی ساعی، بی‌باک و یوسف کرمی در تست آمادگی جسمانی خوب بودند.

مسئله دیگر مسئله روانشناسی است که به نظر می‌رسد هنوز در ورزش ما جا نیفتاده است. در مرحله اول باید روانشناسان در کنار ورزشکاران باشند که بتوانند مشکلات‌شان را با آنها مطرح کنند.

وزارت ورزش اعلام کرده است فدراسیون‌ها باید خودشان با پیدا کردن اسپانسر بودجه‌شان را تامین کنند.آیا این امر در شرایط فعلی اجرایی است؟

کمیته المپیک تمام کشورهای دنیا اسپانسر دارند. به عنوان مثال کمیته ملی المپیک آلمان و آمریکا بودجه‌شان از شهرداری تامین می‌شود. مسائل دست و پا گیر مالی که در کشور داریم در سایر کشورها به این صورت نیست. بلکه مالیاتی که گرفته می‌شود با توجه به اهمیت ورزش به آن اختصاص پیدا می‌کند. بنابراین علاوه بر اینکه مشکلی ایجاد نمی‌شود بلکه حتی بسیاری از مسائل مالی حل می‌شود. معتقدم یک رئیس فدراسیون باید رها باشد تا بتواند به مسائل فنی بپردازد. یک رئیس نمی‌تواند هم دنبال مسائل مالی باشد هم فنی. یعنی باید از مسائل مالی فارغ باشد. کار اقتصادی، فنی است و همه نمی‌توانند آن را انجام دهند به همین دلیل معاونان مالی می‌توانند مسائل مربوط به بودجه را حل کرده و به آن بپردازند.

شما با این تصمیم وزارت ورزش موافقید؟

ممکن است وزارت ورزش برنامه‌ای داشته باشد تا اینکه فدراسیون‌ها برای پیشرفت ورزش بودجه لازم را تامین کنند. با این گرانی و بالا رفتن ارز باید برنامه خاصی برای تامین بودجه فدراسیون‌ها انجام شود. اگر برنامه‌ای به فدراسیون داده شود و به دنبال آن بودجه تامین شود، اگر به این صورت باشد که ۳۰ درصد بودجه را فدراسیون تامین کند و ۷۰ درصد بودجه را وزارت ورزش یا کمیته ملی المپیک این مورد معقول است. ما هم پس از دریافت بودجه جاری آن را بین فدراسیون‌ها تقسیم خواهیم کرد. البته از بودجه ۳۰ میلیاردی که به المپیک اختصاص داشت، ۱۲ میلیارد تومان هنوز باقی مانده است.

می‌توانستیم روانشناس در کنار ورزشکاران المپیک لندن داشته باشیم؛ چرا این اتفاق رخ نداد؟

دقیقا به همه اطلاع دادم اگر می‌خواهند این کار را انجام دهند. ما باید تلاش کنیم تا اهداف سرمربی را تامین کنیم. هیچ کدام از فدراسیون‌ها راضی نشدند ما شخصی را به عنوان روانشناس عازم کنیم. در لحظه آخر دکتر خبیری گفت اما ما دیگر نمی‌توانستیم شخصی را اعزام کنیم. محمد بنا اصلا اعتقادی به روانشناس نداشت زیرا به بازیکنان تسلط کافی داشت. تعدادی از روانشناسان در رشته‌هایی مثل تکواندو گذاشتیم اما دیدیم در مسائل فنی دخالت می‌کنند. به همین دلیل فکر می‌کنم مربیانی که با ورزشکاران کار می‌کنند نفوذ کلامی‌شان بیشتر از روانشناسی باشد که از بیرون می‌آید. البته در گوانگجو روانشناس حضور داشت. دکتر مصیبی و عشایری از روانشناسان حاضر در گوانگجو بودند اما کمتر مراجعه کننده‌ای داشتند.

این ۲ روانشناس پیش از این با این ورزشکاران کار کرده بودند یا ناگهانی تصمیم گرفتید آنها را به کادر اضافه کنید؟

برای گوانگجو برنامه‌های مدونی داشتیم. در چند جلسه از مربیان و ورزشکاران دعوت کردیم و دکتر عشایری و مصیبی با آنها گفت‌وگو کردند. با توجه به اینکه قرار است ورزشکاران زیادی به مسابقات آسیایی ۲۰۱۴ اعزام کنیم، باید برای حضور روانشناس از حالا برنامه‌ریزی شود. مسئله دیگر اینکه ما نتوانستیم در اردوها به آن بپردازیم مسئله اوقات فراغت ورزشکاران است. البته برای آنها کلاس زبان در نظر گرفتیم. اما تعداد ورزشکاران حاضر در کلاس هر روز کمتر می‌شد.

برنامه کمیته برای فوتبال چیست؟

از ابتدا اعتقاد داشتم باید از تیم فوتبال امید چشم پوشی کنیم. مربی بدنساز و تمرین‌دهنده بیاوریم. این مربی تمرین با حضور در شهرهای مختلف استعداد یابی کرده و بازیکن را انتخاب کند. به تیم امید کاری نداشته باشیم. ما در شهرستان‌ها ورزشکاران خوبی داریم اما ارتباط‌شان با مربیان تهرانی قطع است. به استان‌ها برویم و با استعداد یابی بازیکن انتخاب کنیم.

این کار موازی کاری با فدراسیون نیست؟

نه به هیچ وجه. اگر مسئولان فدراسیون منطقی فکر کنند می‌بینند این کار عقلانی است.

ما حدود ۴۴ سال است که به المپیک نرفته‌ایم و شاید این یکی از دلایل افت فوتبال ما باشد.

من حداقل ۲۰ جلسه با کفاشیان و تاج برگزار کردم. ما در روز یک برنامه دیگر داشتیم و شب اتفاق دیگری افتاد. البته کاری به آدم‌ها ندارم. ما اگر یک سیستمی داشته باشیم که منسجم و فنی بود اتفاقات در فوتبال جوانان پیش نمی‌آمد.

شما علاقه‌ای به فوتبال ندارید؟

به فوتبال علاقه دارم اما نگاهی که جامعه به فوتبال دارد و به عملکرد فوتبال نه. ورزشکار باید الگو باشد. طرز آرایش مو و لباس پوشیدن یک فوتبالیست باید برای جوانان الگو باشد. شما ببینید چه تفاوتی بین یک فوتبالیست با یک ورزشکار در یک رشته دیگر وجود دارد. من با آخرین مدل ماشین مشکلی نداریم اما طرز آرایش موی یعضی از بازیکنان جالب نیست.

چرا اول با حضور در هیئت مدیره استقلال موافقت کردید، اما در ادامه کنار کشیدید؟

من به شدت مشغول بودم و همچنین با سیل زیادی از انتقادات دوستانم مواجه شدم که درست می‌گفتند. احساس کردم قبول کردن من برای مسئولیت در استقلال به بیراهه می‌رود.

به خاطر مسائل مالی نبود که کنار کشیدید؟

نه، قدرت این را داشتم که از نظر فنی و مالی به آنها کمک کنم اما احساس کردم جامعه مرا نپذیرفته است.

کمیته ملی المپیک در خصوص اتفاقات رخ داده در تیم ملی جوانان به عدم راهیابی به المپیک، آیا برخوردی با فدراسیون داشت؟

از کفاشیان بپرسید.

در مورد اختلاف محمد بنا و رسول خادم نظرتان چیست؟

بنا سه مدال طلا در المپیک کسب کرد اما باید در نظر داشته باشیم حفظ قهرمانی از بدست آوردن آن سخت‌تر است. اگر چنین اشخاصی تربیت کنیم که بخواهند از ورزش بروند، همه مشکلات ما حل می‌شود. کشتی اکنون کارش را خوب انجام می‌دهد. بنا تلاش کرد با کسب ۳ مدال المپیک مافیای گذشته را از بین ببرد.

اما کادر فعلی فدراسیون علیه بنا موضع گرفته؟

ما در رشته‌های مختلف از جمله تکواندو و کاراته مربیانی داریم که در کشورهای دیگر فعالیت دارند. آنقدر مربی خوب داریم که می‌توانند جایگزین شوند. بنا یک آدم استثنایی است و به کارش مسلط است. ما هر وقت می‌خواستیم به وی پول بدهیم نمی‌گرفت. ۵۰ درصد پولی که به ورزشکاران دادیم قرار بود به مربیان بدهیم اما بنا آن را قبول نکرد. کمتر کسی چنین کاری انجام داد. ما افرادی داریم که هنگامی که سرپرست تیم بود، زمانی که آنها را تشویق کردیم در ابتدا مقداری از پول را برای خودش برداشت.

با میزبانی گرفتن ایران در رقابت‌های جام جهانی کشتی، عده‌ای خرده گرفتند که چرا باید در این موقعیت که ارز نوسان دارد ما میزبانی را قبول کنیم؟

ما باید در مسائل بین‌المللی وارد شده و فعالیت کنیم. مگر اجلاس سران را نداشتیم، این مسابقات هم کمتر از آن نیست. ما اگر ارتباط بین‌المللی نداشته باشیم از ورزش دنیا عقب می‌مانیم. کره کشوری است که میزبانی‌های زیادی را می‌گیرد و یا چین. با میزبانی، کشور و فدراسیون به دنیا نشان داده می‌شود. طبق سخنان مقام معظم رهبری خرج کردن در ورزش اسراف نیست. بنابراین چه اشکالی دارد که میزبانی را بگیریم.

و چند سوال درباره رزمی‌ها؛ فرجی با وجود اینکه چندین ماه از ریاستش در کاراته می‌گذرد هنوز حکمش را به عنوان رئیس فدراسیون نگرفته.

این مسئله مربوط به وزارت ورزش است.

برنامه کمیته برای حل مشکل میراسماعیلی به کجا کشیده شد؟

معتقدم اگر میراسماعیلی خطا کرده بود باید ۷ ماه پیش به ما می‌گفتند. من با مسئولان آسیایی صحبت کردم که میراسماعیل قهرمان جهان بوده و آدمی نیست که چنین کاری انجام دهد. درست نیست فردی که برای ورزش ما زحمت کشیده با او چنین رفتاری انجام شود. در جلسه‌ای که به ماکائو خواهم داشت در این خصوص بتوانم وارد مذاکره خواهم شد.

پولادگر معتقد است نتیجه‌ای که در المپیک برای تکواندو کسب شده، مسئولان از آن راضی بودند؟

از باقری معتمد راضی بودیم اما از یوسف کرمی انتظار زیادی داشتیم. کرمی یکی از استثناهای کشور است اما اینکه چگونه آمادگی لازم را کسب نکرده بود برای ما سؤال است. امیدوارم در آینده آن طور که خودش گفته به قهرمانی برسد.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391