برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

بررسی کارنامه مربیگری محمد مایلی کهن؛صبحانه با رئیس جمهور و شام با هدایتی!

دوشنبه، ۸ آبان ۱۳۹۱، ساعت ۱۲:۳۵ — گل

مایلی کهن به طرز عجیبی در بین گزینه های مدیران ایرانی برای استخدام قرار داد. وقتی کارنامه مربیگری او را ورق می زنیم در این باره بیشتر متعجب می شویم

محمد مایلی کهن

تیم استیل آذین گهر این روزها در بزرگ‌راه تحول قرار دارد و گویا قرار است سر و سامان یابد. این باشگاه پس از آن‌که توسط حسین هدایتی خریداری شد ، سرمربی جدید خود را نیز شناخت ، سرمربی که برای هر فوتبال‌دوست ایرانی شناخته شده است و از هر جهت قابل پیش‌بینی است ، این مربی کسی جز محمد مایلی کهن ، سرمربی اسبق تیم ملی فوتبال و فوتسال ایران نیست ، مربی که به اعتقاد بسیاری مرد اول حاشیه‌ها است امروز در نقطه‌ی شروع یک چالش جدید به نام استیل آذین گهر بحران‌زده و قعرنشین قرار دارد.
مایلی‌کهن گرچه مربی باتجربه‌ای در فوتبال ایران قلمداد می‌شود اما به هر ترتیب او کارنامه‌ی چندان قابل دفاعی ندارد و قبول سرمربیگری گهر درحال سقوط ما را به یاد تیم‌هائی همچون سایپا و فولاد خواهد انداخت که با مربیگری مایلی‌کهن در آستانه‌ی سقوط قرار گرفتند و با اخراج این مربی نیز قامت راست نکردند و سقوط را تجربه کردند. به همین بهانه قصد داریم مروری کوتاه بر کارنامه‌ی مربیگری محمد مایلی‌کهن در رده‌ی باشگاهی داشته باشیم.

محمد مایلی کهن

آغاز دوران مربیگری در کنار سلطان علی پروین
مایلی‌کهن خیلی زود به جرگه‌ی مربی‌ها پیوست. او در سال ۱۹۹۰ درحالی‌که به تازگی کفش‌های خود را آویخته بود ، به کادرفنی پرسپولیس پیوست ، همان تیمی که به مدت ۱۴ سال در آن حضور داشت و تعصبی خاص بر روی آن داشت. او اولین تجربه‌های مربیگری خود را در کنار علی پروین و بر روی نیمکت پرسپولیس آموخت و از همان زمان بود که وسوسه‌ی مربیگری پرسپولیس در مایلی‌کهن شکل گرفت ، وسوسه‌ای که در نهایت به رویای او بدل شد.

محمد مایلی کهن

بازگشت به عرصه‌ی باشگاهی با پذیرش هدایت نارنجی‌پوشان
هافبک اسبق پرسپولیس ، پس از حضور در کادر فنی پرسپولیس یک سال دور از شغل خود بود اما با دستیاری بهمن صالح‌نیا در تیم جوانان به کار بازگشت اما به ناگاه و در میان تعجب همگان حکم سرمربی‌گری تیم ملی را دریافت کرد.او از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۵ سرمربی تیم ملی ایران بود و پس از کسب نتایج خوب در نهایت با شکست در مرحله‌ی مقدماتی جام جهانی مقابل قطر از کار برکنار شد. مایلی‌کهن بعد از یک سال دوری از فوتبال با مربیگری سایپا به این عرصه بازگشت و جانشین حمید علیدوستی شد. مایلی‌کهن در سایپا در سال اول نتایج خوبی گرفت و به مقام سوم لیگ رسید اما در فصل بعد نتایح ضعیفش منجر به جدائی او از سایپا شد او سپس در سال ۷۸ به شهرداری تبریز رفت وسپس با این تیم به دسته‌ی پایین‌تر رفت تا مدتی از مربیگری دور بماند .
مایلی کهن اما در سال ۸۳باردیگر به عرصه‌ی مربیگری بازگشت و در تیم سایپای کرج جانشین جیوانی می شد. مایلی‌کهن که از آغاز فصل هدایت نارنجی‌پوشان را در دست گرفته بود ، پس از مدت کوتاهی به علت کسب نتایج ضعیف از کار برکنار شد تا باردیگر جیوانی می به کار خود بازگردد اما با این حال این سرمربی ایتالیائی نیز نتوانست سایپا را از سقوط نجات دهد.
نکته‌ی جالب آن است که سرمربی اسبق تیم ملی ایران درحالی جانشین جیوانی می در آغاز دوره‌ی اول لیگ حرفه‌ای شد که سرمربی اسبق کاتانیا ، با سایپا در فصل قبل تربه مقام ششم جدول چهارده تیم لیگ آزادگان رسیده بود. این نشان از آن داشت که مسئولان سایپا انتظار فراتری از تیم خود داشته‌اند ، انتظاری که فقط مایلی‌کهن راه آن را می‌دانست !

محمد مایلی کهن

نوار ناکامی مایلی‌کهن سوار بر پیکان
مربی ناکام فصل گذشته‌ی سایپا سپس با دستیار همیشگی اش نادر فریادشیران به پیکان رفت و این تیم را در آستانه‌ی سقوط قرار داد. گرچه او در میانه‌های فصل اخراج شد اما درنهایت حضور فرهاد کاظمی در پیکان نیز ثمری نداشت و پیکان یک‌سره تا ته دره رفت.

ظهور در فولاد پس از دوسال دوری و بازهم ناکامی
مایلی‌کهن پس از دو سال دوری از فوتبال که بی‌ارتباط با نتایج او در پیکان و سایپا نبود ، به تیم فوتبال فولاد -خوزستان پیوست تا این تیم نیز به عاقبت دو تیم سایپا و پیکان و البته شهرداری تبریز دچار شود. در فصل ۰۶-۲۰۰۷ فولاد با مایلی‌کهن گام به رقابت‌های لیگ برتر گذاشت اما بازهم توفیقی برای این مربی نداشت. پس از تکرار ناکامی‌های مایلی‌کهن در فولاد ، او در میانه‌های فصل از کار برکنار شد و جای خود را به آگوستو ایناسیو داد ، هرچند ایناسیو نیز کاری از پیش نبرد و فولاد سقوط کرد.

حضور مجدد در سایپا
پس از آن‌که علی دائی از سایپا راهی تیم ملی شد ، سکان هدایت سایپا به دست پیر لیت‌بارسکی سپرده شد. اما این اسطوره‌ی آلمانی نتوانست انتظارات را برآورده سازد و در همان ابتدای فصل از کار برکنار شد تا پس از صرف صبحانه‌ رئیس جمهور با محمد مایلی‌کهن هدایت سایپا برای چندمین بار به دست سرمربی اسبق تیم ملی سپرده شود تا همه نگران سقوط سایپا به لیگ دسته اول باشند اما این اتفاق دیگر تکرار نشد و سایپا فصل را با نتایج قابل قبولی به اتمام رساند و درنهایت در رده‌ی دهم جدول قرار گرفت تا این مربی طلسم سقوط تیم‌های باشگاهی تحت هدایتش را بشکند. سایپا در دیدار پایانی فصل ۰۹-۲۰۰۸ در دقیقه‌ی ۹۰ گل تساوی را به استقلال زد تا جرقه‌ی جنجال‌های او و قلعه‌نوعی زده شود .نتایج مایلی‌کهن در این فصل سبب شد تا مقامات سایپا دو سال دیگر قرارداد این مربی را تمدید کنند تا او در فصل بعد نیز بر روی نیمکت سایپا حضور داشته باشد ولی نتیجه کار او در سال دوم ضعیف بود و نارنجی پوشان در تمام فصل در وحشت سقوط به دسته پایین تر بودند که در نهایت این تیم با تساوی حرف و حدیث دار مقابل سپاهان در لیگ ماندنی شد.و البته با لطف همان مربی ای که مایلی قبلا درباره اش بیانیه نوشته بود!

گهر چالش جدید مایلی‌کهن
مایلی بعد از سایپا پس از آن نیز مدیریت فنی پرسپولیس را عهده‌دار شد و بازهم به دلایل بسیاری ، از این پست نیز کنار رفت تا پس از مدتی دوری از فوتبال با تیم حسین هدایتی به لیگ برتر بازگردد و هدایت تیمی را برعهده بگیرد که سقوطش محتمل است .
او که ریسک بزرگی را در این باره پذیرفته از امروز و بازی مقابل استقلال دوباره فصل تازه ای از مربیگری فوتبال را ورق خواهد زد. شغلی که باعث سکوت موقتی مایلی کهن خواهد شد تا دوباره وقتش برسد!

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391