برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

خانبانی:روانشناسی بازارمکاره شده است، گفتند چرا به بازیکنان نزدیک شده‌ای؟!

شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۱، ساعت ۰۹:۳۷ — فارس

روانشناس تیم فوتبال پرسپولیس اعتقاد دارد با وجود اهمیت بالای این علم، در ورزش چندان به آن توجه نمی‌شود و روانشناسی تبدیل به بازار مکاره شده است.

تیم پرسپولیس

مهدی خانبانی درباره اهمیت روانشناسی در ورزش عنوان کرد: زمانی که از ورزش حرفه‌ای صحبت می‌کنیم باید به این نکته توجه داشته باشیم که ورزش حرفه‌ای نیازمند ابزاری است؛ از تدارکات، آنالیزور و ماساژور گرفته تا روانشناس. اگر نگویم هیچ، ولی باور اندکی در مورد استفاده از روانشناس در ورزش ما هست و همیشه این خلاء احساس شده و دلیل این مسئله هم نوع نگاه مدیریتی است. در مجموعه‌ای که چارت سازمانی تعریف شده و برای مدیری که علمی باشد و ساختارسازی کرده باشد استفاده از روانشناس مهم است چون ضرورت استفاده از این فرد را احساس می‌کند.

این روانشناس که دومین فصل حضورش در پرسپولیس را پشت سر می‌گذارد، ادامه داد: نمی‌‌خواهم تبلیغ کار خودم را بکنم اما ویلانووا سرمربی بارسلونا دکترای روانشناسی دارد. من نمی‌خواهم نقش کمک مربی را در یک تیم داشته باشم چون کارم را دوست دارم اما می‌خواهم تاکید کنم این یک کار پیچیده است چون در یک تیم فوتبال با یک گروه متشکل از قومیت‌های مختلف یا افراد بین‌المللی سروکار داریم.

خانبانی که دکترای روانشناسی دارد،‌ تاکید کرد: خیلی از افراد را دیده‌ام که مدعی روانشناسی هستند اما مثلا تحصیلات‌شان در زمینه کشاورزی است. وقتی تیم می‌بازد حداقل ۲۰ تا ۳۰ نفر تماس می‌گیرند و مدعی می‌شوند که می‌توانند این بحران را مرتفع کنند. متاسفانه امروز روانشناسی بازار مکاره شده و خیلی‌ها ادعا دارند در همه حوزه‌ها می‌توانند مشاوره بدهند چون در ساختار کلی،‌ جایگاه روانشناسی تعریف نشده است.

روانشناس تیم پرسپولیس با تاکید بر لزوم استفاده از روانشناس در همه رشته‌های ورزشی تصریح کرد: بعد از المپیک ۲۰۱۲، در مصاحبه‌های یوسف کرمی خواندم که شب مسابقه تا صبح بیدار بوده، این دقیقا نشانه استرس است. چقدر ما فقیریم که این ورزشکار که شب مسابقه باید در آرامش مطلق باشد، در ساعات پایانی شب، با ایران تماس می‌گیرد تا یک نفر را پیدا کند و حرف بزند. او از قضا یک پزشک را پیدا می‌کند که طبیعتا کمک زیادی نمی‌توانست به او بکند.

وی افزود: یک روانشناس زمانی می‌تواند به ورزشکار کمک کند که بین آنها ارتباط‌ برقرار شده و با هم زندگی کرده باشند. یک روز در پرسپولیس یکی از مدیران به من گفت که تو مشکل داری؟ پرسیدم چه مشکلی؟ گفت زیاد به بازیکنان نزدیک شده‌ای! من، هم خنده‌ام گرفت و هم تعجب کردم، این موضوع در واقع یک حسن است اما اینجا از آن به عنوان ایراد یاد می‌کنند. در کار روانشناس مهم این است که چقدر می‌تواند با مراجعینش ارتباط برقرار کند.

خانبانی با تاکید بر اینکه وقتی چندان در حوزه روانشناسی اجازه کار به افراد داده نمی‌شود، نمی‌توان انتظار تاثیر ویژه و خاص در ورزش را داشت،‌ به فارس گفت: آن باوری که برای کار لازم است، وجود ندارد. شانسی که من آوردم این بود که رویانیان مرا از قبل می‌شناخت و اگر این شناخت نبود خیلی‌ها دوست داشتند من بروم. فضایی که به من دادند خوب بود و فضای خوبی برای کار ایجاد شد. بازیکنان هم خیلی خوب موارد را می‌پذیرند چون این باور قدیمی که حرف از روانشناس جمله «مگر من دیوانه‌ام» را به میان می‌آورد، حداقل در کلان‌شهرها به طور کامل مرتفع شده اما در نگاه کلی همچنان در این زمینه خیلی ضعیف عمل می‌شود.

وی گفت: تیم‌های بزرگ جهان از بیش از یک روانشناس استفاده می‌کنند اما ما در ایران هنوز نتوانستیم در معروف‌ترین تیم‌ها استفاده از یک روانشناس را جا بیندازیم. تیم مساوی می‌کند، خیلی از دوستان که مسئولیت دارند، به من می‌گویند «می‌بینی! کار روانشناسی جواب نمی‌دهد.»

روانشناس تیم فوتبال پرسپولیس اظهار داشت: مربی چند میلیون دلاری می‌آورید و در چند بازی نتیجه نمی‌گیرید اما انتظار دارید بعد از یک جلسه ۲۰ دقیقه‌ای من بگویم فرد چه مشکلی دارد! این زمینه استرس، اضطراب یا افسردگی یک روزه که به وجود نیامده که از من متوقع‌اید یک روزه آن را برطرف کنم.

خانبانی یادآور شد: باید دنبال نشانه‌های استرس در تیم بگردیم؛ مثلا در آستانه بازی، بازیکن دست و پایش یخ می‌زند، زیاد به دستشویی می‌رود یا احساس گرگرفتگی می‌کند و فشار، تپش قلب یا احساس از پیش باختن دارد. این استرس به یک پکیج درمانی نیاز دارد که باید زمان گذاشته شود و آن را رفع کرد. اگر زمان لازم صرف حل این مسئله نشود، مشکل پابرجا می‌ماند.

این روانشناس ۳۳ ساله که پیش از پرسپولیس با استیل‌آذین همکاری داشت، با بیان اینکه اخلاق نقش عمده‌ای در کار روانشناسی دارد، خاطرنشان کرد: نمی‌توانم اسم کسی را بیاورم و حتی خیلی اوقات کارم دیده هم نمی‌شود، به عنوان مثال بازیکنی هست که با همسرش مشکل دارد یا به خاطر استفاده از یک داروی خواب‌آور دچار مشکل شده، این‌ها را نه می‌توانی مطرح کنی و نه اینکه گزارش دهی که چه اقداماتی انجام شده است. بعد می‌گویند روانشناس کاری انجام نمی‌دهد. کدام یک از مسائل روانشناسی را می‌توان باز کرد؟ بودند دوستانی که با انتقاد می‌پرسیدند کارایی روانشناس چه بوده اما من چطور توضیح دهم؟ طرف آگاهی ندارد اما متوقع است.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391