برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

مهدوی‌کیا: ضربه‌ام را به قصد گل نزدم

شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۱، ساعت ۱۷:۴۰ — خبرآنلاین

مهدی مهدوی‌کیا می‌گوید تصمیمش را گرفته و قطعا در پایان فصل از فوتبال خداحافظی می‌کند.

مهدی مهدوی‌کیا

مهدوی‌کیا در مسابقه با مس کرمان هم یک گل برای پرسپولیس زد تا ثابت کند با این سن و سال، هنوز می‌تواند ستاره تیم محبوب پایتخت باشد. مهدوی‌کیا در مسابقه قبلی هم عملکرد خوبی داشت و در چند هفته گذشته ثابت کرده که فوتبالش هنوز تمام نشده. او با این حال تصمیمش را برای خداحافظی از فوتبال گرفته و می‌گوید تحت هر شرایط، در پایان این فصل فوتبال را کنار می‌گذارد. با ستاره پرسپولیس در مورد شرایط فعلی این تیم و شرایط خودش صحبت کردیم.
*مقابل مس کرمان باخت بدی داشتید؟
امتیاز این برد می‌توانست به ما کمک کند ولی از موقعیت‌هایمان استفاده نکردیم. ضربه زیبای حریف هم که استثنایی بود و باعث باخت ما شد.
*به نظر می‌رسید پرسپولیس آشفته بود؟
ما تحت فشار بودیم. باید نتیجه می‌گرفتیم. گل زودهنگامی که آن‌ها زدند کار ما را سخت کرد. فیلم بازی را نگاه کنید. یک توپ آوردند، همان توپ گل شد. موقعیت‌های ما را هم ببینید. در شش قدم موقعیت داشتیم اما گل نزدیم.
*به نظرت پرسپولیس مستحق باخت نبود؟
بازی حداقل باید مساوی می‌شد. ما موقعیت‌های خوبی را نزدیم. مثل بازی قبلی نبودیم. این بازی برای ما مهم بود چون اگر می‌بردیم شرایط ما در جدول بهتر می‌شد. بعدش سه تا بازی خانگی پشت سر هم داشتیم و می‌توانستیم خودمان را به شرایط بهتری برسانیم اما حالا باخته‌ایم.
*گلی که زدی چطور بود؟
ما روی کاشته‌ها زیاد کار می‌کنیم در تمرینات. در فوتبال روزدنیا هم تیم‌ها از روی ضربات ایستگاهی به گل می‌رسند. همه تیم‌ها این طوری هستند. ما هم روی این موضوع کار کرده‌ایم. خوشبختانه به گل رسیده‌ایم در ضربات ایستگاهی.
*آن توپ را به قصد گل زدی؟
ما روی کاشته‌ها تمرین می‌کنیم که ضرباتی که می‌زنیم طوری باشد که یا بازیکنان خودمان روی آن اثر بگذارند و توپ را گل کنند، یا این‌که اگر اثر نگذاشتند، توپ برود سمت دروازه. در آن صحنه گلر حریف جلو آمده بود. من ضربه را برای این ارسال کردم که بازیکنانمان اثر بگذارند. ولی بازیکنان ما اثر نگذاشتند. دروازه‌بان هم دید کافی نداشت و توپ رفت توی گل.
*پس تایید می‌کنی توپ را سانتر کردی و به قصد گل نزدی؟
باید صادق باشد آدم. ازآنجا کسی نمی‌تواند گل بزند. من فرستادم که بازیکنانمان اثر بگذارند و اگر نگذاشتند شانس گل شدن داشته باشد. با توجه به این‌که بازیکنان ما پرتعداد بودند و دوروازه‌بان دید کافی نداشت، توپ گل شد. بازی قبلی هم که ضربه ایستگاهی زدم تقریبا به همین شکل توپ را فرستادم. حتی کرنرها را هم همین‌طور کار می‌کنیم. ولی یک وقت هست که از کنار توپ را روی شش قدم می‌فرستی که آن توپ به سمت دروازه نمی‌رود و اگر کسی آن را قطع نکند بیرون می‌رود. ولی این کاری که ما می‌کنیم هم یک مدل ضربه ایستگاهی است که باید زد. من به قصد گل نزدم اما طوری زدم که شانس گل شدن داشته باشد.
*شما الان موثرترین بازیکن پرسپولیس هستید. در مورد درخشش خودتان صحبت می‌کنید؟
درخشش یعنی چی؟ الان ما دو بر یک باختیم. وقتی می‌بازی این‌که چه کسی گل زده مهم نیست. این مسئله ناراحتمان کرده که باختیم. ناراحت و عصبانی هستیم. باید به خودمان بیاییم. این نتایج آخر فصل برای ما مشکل درست می‌کند.
*گذشته از نتیجه، الان شما موثرترین بازیکن پرسپولیس هستید. این اتفاقی است که همه به آن توجه می‌کنند.
اول فصل یکی دو بازی در لیست ۱۸ نفره نبودم. برخی گفتند که مهدوی‌کیا باید خداحافظی می‌کرد. چنین صحبت‌هایی مطرح می‌شد. می‌گفتند نباید قرارداد مهدوی‌کیا تمدید می‌شد. من همان موقع گفتم فوتبالم را با یک فصل خوب تمام می‌کنم و می‌روم. در هامبورگ هم همین اتفاق افتاد. که البته سکونشین شدم و مسائل قرارداد سنگینی که داشتم وجود داشت. ولی من با تمرین و صبوری حل کردم این موضوع را. تمرین را بیشتر کردم. الان هم می‌خواهم یک فصل خوب داشته باشم و بروم کنار. فوتبال است. یک روز بازی می‌کنی و گل می‌زنی و یک روز بازی می‌کنی و نمی‌توانی گل بزنی. یک روز روی سکو می‌نشینی و یک روز روی نیمکت. من این چیزها را زیاد دیدم. نه با نیمکت نشینی ناامید می‌شوم نه با یک گل اشباع می‌شوم. باید شرایط خوبی داشته باشیم در نیم فصل اول و از سه بازی خانگی استفاده خوب کنیم.
*صحبت از خودتان شد. یحیی گل محمدی چند روزقبل گفته به مهدوی‌کیا گفتم اجازه نمی‌دهم خداحافظی کند تا چند سال دیگر.
یحیی دوست قدیمی من است و به من لطف دارد. ولی این تصمیمی است که اول فصل گرفتم. الان هم روی تصمیمم هستم. هر اتفاقی در این فصل بیفتند، چه بهترین باشم، چه نتوانم بازی کنم، می‌روم. همیشه تصمیمم این بوده زمانی فوتبال را کنار بگذارم که هنوز بتوانم بازی کنم. در تیم ملی هم همین کار را کردم.
*قبول داری با این توانایی می‌توانی چند سال دیگر بازی کنی؟ در مقایسه با بسیاری از بازیکنان لیگ برتر بهتر هستی.
کریم باقری هم می‌توانست چند سال بازی کند ولی رفت. ولی الان همه دارند از او یاد می‌کنند. من نمی‌خواهم طوری بروم کنار که تمام روزهای خوب فوتبالی‌ام از یاد برود و خداحافظی‌ام از فوتبال حالتی بد داشته باشد. این چیزهایی است که دیده‌ام، چه در سطح بین‌المللی چه در سطح داخلی.
*مثلا چه کسی؟
مثال نمی‌زنم. ولی فراوان این اتفاق افتاده در فوتبال جهان. من همیشه تصمیمی می‌گیرم که به نفع خودم باشد. من در ۳۲ سالگی از تیم ملی رفتم کنار. در باشگاهی هم می‌خواهم در ۳۵ سالگی بروم کنار. من زمانی از تیم ملی رفتم کنار که در بوندسلیگا بازی می‌کردم (می‌خندد) ولی خب وقتی دیدم تیم ملی به جام جهانی نرفته و من هم شانس حضور در جام جهانی بعدی را ندارم، کنار رفتم. من راه را برای جوانان باز کردم. همان‌طور که همیشه اعتقاد داشتم جوانان باید بازی کنند در تیم ملی. امسال هم امیدوارم پایان خوبی باشد برای من. شاید بتوانم تا دو سه سال دیگر در باشگاه بازی کنم. ولی چطوری؟ کیفیت مهم است و این‌که بتوانی با شرایط خوب بروی. نباید تمام خاطرات خوبی که داشته‌ای را از بین ببری. می‌خواهم در یک شرایط خوب از فوتبال بروم.
*مهدوی‌کیا با دو گل زده گلزن‌ترین بازیکن تیم پرسپولیس است به اتفاق قاضی. در حالی که شما در دیدارهای دوستانه هم دو سه گل زدید و از نظر پاس گل هم در لیگ برتر با سه پاس الان بهترین پاسور تیم هستی. معنی این آمار چیست؟
یک اتفاق مهمی که در تیم ما افتاده این است که ۶-۷ مهاجم خوب داریم که می‌توانند گره هر تیمی را باز کنند. ولی این مهاجمان ما چون همه خوب هستند و توانمند، دارند چرخشی بازی می‌کنند. این وضعیت برای این‌ها مشکل درست کرده. ما نباید این همه فروارد را کنار هم داشته باشیم. یک مهاجم باید بازی کند چند مسابقه پشت سر هم تا کیفیت خودش را نشان بدهد. اعتماد به نفس پیدا کند و بداند در زمین هست و مربی به او اعتقاد دارد و اگر دو تا گل هم خراب کرد اشکال ندارد. ولی الان بازیکن می‌آید در زمین و می‌گوید این بازی نوبت من شده و باید گل بزنم. این باعث می‌شود فشار بیاید به او. دو تا مهاجم خوب روی نیمکت هستند و اگر تا دقیقه ۷۰ گل نزند تعویض می‌شود. نداشتن تمرکز و به اعتماد به نفس نرسیدن مشکل است. وگرنه این‌ها بازیکن تیم ملی هستند و سابقه دار هستند. ولی به خاطر این‌که اطمینان خاطر ندارند از حضورشان در زمین، فشار روی آن‌ها وارد می‌شود. یک موقعیت‌هایی را از دست می‌دهند که خودان هم باورشان نمی‌شود. همه از خودشان می‌پرسند چه اتفاقی افتاده. این‌ها زیر فشار شدید هستند. فرواردهای دیگر را ببینید. طرف از اول فصل تا آخر فصل فیکس بازی می‌کند. جا می‌افتد و هماهنگ می‌شود و اعتماد به نفس را به دست می‌آورد. اما این‌جا هر چقدر فروارد خوب داریم و همه مطرح هستند باعث شده بازی به آن‌ها نرسد زیاد و این تاثیر گذاشته.
*ولی جواب سوال ما را ندادید. شما الان در پاس گل هم موثرترین هستید.
خب ضربات ایستگاهی هم در دنیا استفاده می‌شود. تیم‌های مطرح دنیا گره بازی را با ضربه ایستگاهی باز می‌کنند. نباید همه چیز را به هم ربط داد.
*هنوز هم حرف آخرت این است که خداحافظی می‌کنی از فوتبال در حالی که یکی از بهترین‌های پرسپولیس هستی؟
پرسپولیس اگر نتیجه گرفته به خاطر کار گروهی بوده. همان‌طور که در تیم ملی زود خداحافظی کردم در باشگاه هم زود خداحافظی می‌کنم و امیدوارم خداحافظی‌ام با اتفاقات خوب همراه باشد.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391