برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

مکالمه یک مربی جوان ایرانی با مارچلو لیپی

پنجشنبه، ۱۸ آبان ۱۳۹۱، ساعت ۰۰:۴۲ — ورزش۳

شاید شما بهترین مربی ازلحاظ فهم تاکتیکی باشید اما بازیکنان تیم تان کیفیت بالای تکنیکی نداشته باشند پس تاکتیک شما فقط روی کاغذ زیباست

مارچلو لیپی

اخیرا یک دوره مربیگری برای مربیان جوان در شهر گوانگجو چین برگزار شده و در حاشیه این کلاس پوریا نبی یکی از مربیان جوان ایرانی گفت و گوی جالبی با محوریت دنیای مربیگری و مسائلی در خصوص فوتبال ایران با این مربی شناخته شده دنیای فوتبال انجام داده است . نبی، مربی جوان فوتبال ایران که از برگزیدگان کنفدراسیون فوتبال در طرح مربیان آینده فوتبال آسیاست

مارچلو لیپی سرمربی سابق ایتالیا که با این تیم قهرمان جام جهانی شد و با یوونتوس افتخارات بسیاری به دست آورد به عنوان استاد در این کلاس های مربیگری حاضر بوده است.

لیپی درخصوص مشکلات فوتبال ایران و افت کیفی بازیکنان،رقابت های باشگاهی و تیم ملی ایران می گوید:« اگر اعتقاد دارید که درعرض این شش سال گذشته فوتبال باشگاهی وملی تان کیفیت وجذابیت در حد استانداردهای اروپا را نداشته این برمی گردد به اینکه شما درحدود سال های ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۶ یعنی بین این چهار جام جهانی چه کارمفیدی برای سن طلایی خود یعنی بین ۸ تا ۱۲ سال انجام داده اید؟»

لیپی ادامه می دهد:«شما فقط به گل‌ها وبرگ درختان توجه می کنید ولی یادتان باشد ریشه بزرگترین جایگاه رادارد. فوتبال شما مثل برجی شده که کج بالا رفته وشما دلایل را درطبقات بالایی جستجو می کنید درحالی که باید برگردید به فونداسیون ساختمان .حالا دیگرکاری ازدست من و شما به عنوان مربی برنمی آید و ما باید به دنبال تولید نسل جدید یا ساختمان نو باشیم.»

سرمربی سابق ایتالیا در ادامه خطاب به این مربی جوان ایرانی می گوید:«شما به عنوان مربی آیا تا به امروز به این فکرکرده اید که باید نه فقط به مارکت داخلی خودتان بلکه بازارهای خارجی هم فکرکنید ؟ یا برای اینکه بتوانید دراستاندارد بالای اروپا کار کنید چه ویژگی هایی رادنبال کردید تا به دست بیاورید؟»

وی ادامه می دهد:« این طور که شما می گویید مربیان شما یا در داخل کار می کنند یا مربی ازخارج می آورید و یا بیکارهستند، اما چند درصد مربیان شما درسطح اروپا نه بلکه درسطح آسیا کارمی کنند؟ شما باید به عنوان مربی جوان بزرگ فکرکنید ویادتان باشد که موفق می شوید اگر درکارتان خلاق باشید همراه با پشتکار و اراده. یادتان باشد افراد بزرگ همیشه به دنبال ایده های بزرگند وافراد کوچک به دنبال افراد بزرگ می روند.»

مارچلو لیپی که حالا در فوتبال چین حضور دارد می گوید:« شما دربازی ما دیدید(گوانجوچین-الاتحادعربستان)با وجود اینکه ما بسیار برتر بودیم و شایسته رفتن به مرحله بعد اما اینطورنشد،ولی ازاین اتفاقات درزندگی ورزشی من زیاد افتاده و شما هم باید بدانید که درآینده ازاین روزها زیاد تجربه خواهید کرد اما باید قوی باشید وصبور.البته اگرمی توانید مثل من خنده روباشید هر چند دراین چند روزانتقاد های زیادی به من وارد کرده اند.»

لیپی که همواره به یکی از مربیان با کلاس و استاد تاکتیک در فوتبال معروفبوده در بخش بعدی حرف هایش به مسائل فنی فوتبال و مربیگری اشاره کرده و می گوید:«در رابطه فوتبال یک چرخه ثابت وجود دارد که می گوید طراحی بازی تیمت باید براساس تاکتیک انتخاب شده تو به عنوان سرمربی باشد که برای اجرای این تاکتیک کاربرد تکنیک ومهارت های فردی توسط بازیکنان بسیارمهم است.»

وی ادامه می دهد:« شاید شما بهترین مربی ازلحاظ فهم تاکتیکی باشید اما بازیکنان تیم تان کیفیت بالای تکنیکی نداشته باشند پس تاکتیک شما فقط روی کاغذ زیباست ودرعمل کار دشواری مقابل تیم های با قابلیت تکنیکی بالا دارید. شاید این حلقه مفقوده فوتبال شما باشد که ازعدم توجه به سن طلایی منشا می گیرد.»

سرمربی سابق تیم ملی ایتالیا توصیه های جالبی برای این مربی جوان دارد:«یادت باشد که تیم من دربازی دیروزازصعود به مرحله بعدی بازمانده اما بازیکنان من فقط تا دیشب اجازه داشتند ناراحت باشند و از امروز ما کار می کنیم برای بازی های مهم بعدی که درلیگ داریم .»

وی ادامه می دهد:« الان به خاطر اینکه تیم به لحاظ روحی شرایط خوبی پیدا کند یک تمرین کاملا شاداب در نظرگرفته ایم اما باید دراین تمرین فشارلازم برای بازیکنانی که دیروزبازی نکرده اند لحاظ شود و تیم اصلی هم باید ریکاوری خوبی انجام بدهد.این تمرین برای بازیکنان اصلی ازجلسه تمرین بعدی بسیارمهم تراست چرا که بدن رابرمی گردانیم به شرایط اولیه وهمه بازکنان باید آماده برای تمرین گروهی فرداباشند.»

برنامه های لیپی برای تیمش بعد از بازی که گوانگجو انجام داده به شدت می تواند مورد توجه مربیان ایرانی قرار بگیرد.وی خطاب به مربی جوانایرانیمی گوید:« همان طورکه می بینی الان ساعت یک صبح است وما می بایست یک جلسه فشرده آنالیز بازی را به همراه تیم آنالیزانجام می دادیم تابراساس آن به طراحی تمرین فردابپردازیم. من الان دراتاق خودم به دیدن قسمت های انتخاب شده بازی می پردازم تا درجلسه تحلیل فردا به بازیکنان منتقل کنم.»

وی در پاسخ به این سوال که ویژگی های مهم مربیگری چیست می گوید:« باید بگویم برای مربی شدن راه میانبری وجود ندارد و تو نمی توانی ازیک سری ازویژگی های مربیگری عبورکنی وبه سراغ بقیه بروی، بایدیادت باشد که مربیگری یک پروسه است وتو باید یک پکیج باشی یعنی به لحاظ دانش دررابطه بافوتبال بدانی،الگوی رفتاری بازیکنانت باشی،رهبرباشی وبدانی که تمام برخوردهای تو برروی تیمت تاثیرمستقیم می گذارد.» این پایان حرف های لیپی نیست و او در ادامه می گوید:«یادت باشد که درمربیگری نباید مثل یک بادکنک باشی بلکه باید مثل سنگ ازدرون قوی باشی. به عنوان مربی جوان که می خواهی سال های سال مربیگری بکنی باید بگویم به عنوان مربی باید همیشه آماده چالش های مختلفی درزندگی ورزشی ات باشی. »

لیپی که به صبر مشهور است و صبوری یکی از ویژگی های بارز او به حساب می آید در پاسخ به این سوال که حضور ستاره های اروپایی در لیگ چین دلیلی غیرازمسایل مالی ندارد ،می گوید:« لیگ چین درحال حاضرجذابیت های زیادی چه برای ما به عنوان کسانی که حرفه شان با این ورزش گره خورده وچه برای بیننده تلویزیونی وتماشاچی دارد.شما می بینید که در حال حاضردروگبا،آنلکا، لوکاس باروس وکونکا در این لیگ بازی می کنند وحتی اخیرابحث حضورلمپارد هم مطرح است . این قضیه کمک می‌کند تا جذابیت لیگ بالا برود و به دنبال آن باجذب مشتری(تماشاچی) بیشتراسپانسرهای بیشتری می آیند .این به جذاب شدن لیگ کمک می‌کند تا فوتبال سودده شود.همچنین بازیکنان داخلی چین باکیفیت‌ها واستانداردهای روز اروپا از نزدیک آشنا می شوند .این مساله هم کیفیت آنها را بالا می بردهم اینکه بازیکنان چینی در مواجهه با آنها در بازی های بین المللی دیگرازپیش بازنده نخواهند بود.» لیپی در خصوص شرایط خودش در فوتبال چین و تیمی که سرمربیگری آن را به عهده داردمی گوید:« ما در لیگ چین قهرمان شدیم که رضایت مندی زیادی رابرای من به همراه داشت .مادرحال حاضرفینال کاپ چین راداریم وامیدوارم فصل رابه خوبی تمام کنیم.»

مربی قهرمان جهان و یکی از بهترین های دنیای مربیگری در پاسخ به این سوال که دوست دارید روزی در فوتبال ایران فعالیت کنید می گوید:« من باید دررابطه با فوتبال ایران بیشتربدانم وشما باید اطلاعات بیشتری نسبت به آن چیزهایی که در گوانگجو گفتید به من بدهید. به نظرمی آید شما دارای فوتبالی رقابتی وهواداران زیادی هستید ومن با افتخارحاضرم در رابطه با پیشنهاد دررده ملی فکرکنم ».

مارچلو لیپی درپایان مکالمه با این مربی جوان ایرانی می گوید:«من برای تو نصیحتی دارم که تا آنجا که می توانی دررابطه با فوتبال بدان واز تاریخچه آن وپیشرفت تکنیک وتاکتیک درهمه کشورها درجاهایی که فوتبال ازاهمیت بالایی برخورداراست بدان. بطور مرتب باهمکارانت چه جوان وچه مسن درکشورهای دیگربه تبادل عقیده ونظراتت بپرداز. هرچقدر که می توانی دانشت را گسترش بده وعقاید وکاریزمای یک سرمربی را برای خودت شروع به ساختن کن ؛چیزی که درآینده باید اجرا کنی .یادت باشد همانطورکه در چین به توگفتم مربیگری پکیج است نه فقط داشتن یک ویژگی.»

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391