برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

صانعی: مقصر شکست من هستم؛ ببخشید، صداقت طیبی داور را به شک انداخت

سه‌شنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۱، ساعت ۱۰:۲۱ — فارس

سرمربی تیم ملی فوتسال ایران گفت: اگر کم و کاستی بوده از من بوده و بازیکنان تمام توان خود را به کار بستند، از همه عذرخواهی می‌کنم.

علی صانعی

تیم ملی فوتسال ایران در مرحله یک‌هشتم نهایی جام جهانی فوتسال برابر تیم نه چندان قدرتمند کلمبیا شکست خورد و از دور مسابقات حذف شد. علی صانعی که یک بار به عنوان بازیکن و یک بار نیز به عنوان دستیار تجربه حضور در جام جهانی را داشت، این بار سرمربی تیم بود و شاگردانش پس از مقامی سومی آسیا، بار دیگر با ناکامی روبرو شدند.

پس از بازگشت تیم ملی به ایران در گفت‌وگو با علی صانعی در مورد علت این ناکامی صحبت کرد که در زیر می‌خوانید:

* روز استثنایی برای فوتسال کلمبیا بود

سرمربی تیم ملی فوتسال ایران درباره حذف در مرحله یک‌هشتم نهایی جام جهانی عنوان کرد: ما بازی‌ها را خوب شروع کردیم و در حالی که لایق صعود به مرحله یک‌چهارم نهایی بودیم برابر کلمبیا شکست خوردیم و حذف شدیم. زمانی که آمار بازی را می‌دیدم تاسف می‌خوردم، زیرا کلمبیا یک کرنر هم نتوانسته بود بزند.

وی ادامه داد: این از بدشانسی ما بود که توپ‌های‌مان به گل تبدیل نمی‌شد. موقعیت های صد در صد خود را از دست دادیم. فکر می‌کنم یک روز استثنایی برای فوتسال کلمبیا بود. کلمبیا در یک اتفاق به گل رسید. پیش از این حرکت، توپ به دستان دروازه‌بان ما نخورده بود تا آماده توپ گرفتن باشد. زمانی که دروازه‌بانی دائم به سمت دروازه‌اش حمله می‌شود بدنش گرم است و می‌تواند واکنش نشان دهد، اما دروازه‌بانی که توپ ناگهانی به سمت او می‌آید دچار مشکل می‌شود. نمی خواهم بگویم دروازه‌بان مقصر بود، اما در اتفاق گل خوردیم.

* کاش طیبی دست دروازه‌بان کلمبیا را از کتفش در می‌آورد!

سرمربی تیم ملی فوتسال ایران با اشاره به اخراج نادرست مصطفی طیبی یادآور شد: پس از پایان بازی دروازه‌بان کلمبیا به سمت نیمکت ما آمد و به او گفتم که به هیچ عنوان حرکت جوانمردانه‌ای انجام نداده است. او بیش از اندازه تمارض کرد، به حدی که ما هم به شک افتاده بودیم. طیبی چوب صداقت خود را خورد. ابتدا از دست او ناراحت شدم، اما زمانی که فیلم بازی را دیدم متوجه شدم که هیچ حرکتی انجام نداده است.

صانعی در مورد اینکه کلمبیا نمی‌تواند در حدی باشد که یک اشتباه داور باعث شکست شود، خاطرنشان کرد: اشتباه داوری باعث باخت نشد، بلکه به این امر کمک کرد. در لحظه حساسی که به دنبال رسیدن به تساوی بودیم داور با این اخراج، بازی را از سرعت انداخت. صداقت او باعث شد تا کارت قرمز بگیرد. او بالای سر دروازه‌بان ایستاد تا به او کمک کند و داور را به شک انداخت. ای کاش طیبی دروازه‌بان کلمبیا را زده بود و دستش از کتفش در آمده بود! اما او هیچ کاری نکرد. یک برخورد خیلی ساده بود. پینگ‌پنگ که بازی نمی‌کردند. در بدترین حالت داور فقط می‌توانست کارت زرد نشان دهد.

* از همه عذرخواهی می‌کنم

صانعی در پاسخ به این سوال که آیا عدم گلزنی ایران برابر تیم‌های ناشناخته به تاکتیک‌های تیم بستگی دارد، به خبرنگار فارس گفت: اگر ما به دروازه حریف نمی‌رسیدیم خودمان هم شک می‌کردیم، اما ما موقعیت های زیادی داشتیم و دروازه‌بان کلمبیا یک روز استثنایی را پشت سر گذاشت. بازیکنان نیز استرس داشتند که کلمبیا را باید شکست دهیم. یک در هزار هم باورشان نمی‌شد که بازی را واگذار کنند.

وی افزود: کلمبیا فقط ۱۳ بار از نیمه زمین عبور کرد، اما توانست ما را شکست دهد. پس از پایان مسابقه، بازیکنان در رختکن و هتل فقط گریه می‌کردند. این موضوع نشان از غیرت آنها دارد، اما من به آنها می‌گفتم اگر اشکالی وجود داشته از من بوده و مقصر شکست هستم. من سپر شما هستم و هر چه باشد به من می‌گویند. از نتیجه به دست آمده راضی نیستم و از همه افراد عذرخواهی می‌کنم. اگر کم و کاستی بوده از من بوده است. بازیکنان تمام تلاش خود را انجام دادند. حتما حکمتی بوده که توپ‌های ما به گل تبدیل نمی‌شد.

* نظری آرام‌ترین اردوی خود را سپری کرد

سرمربی تیم ملی فوتسال ایران درباره انتشار خبرهایی مبنی بر درگیری مصطفی نظری با صمیمی تاکید کرد: واقعا تاسف می‌خورم. ۲، ۳ ماه بود که تلاش می‌کردند اردوی تیم ملی را متشنج نشان دهند، اما همه دیدند که یکی از آرام‌ترین اردوهای تاریخ فوتسال را برگزار کردیم. در تایلند نیز تمرینات و بازی‌های بی سر و صدایی انجام دادیم.

وی ادامه داد: در همان روزی که بحث درگیری مطرح شد من با نظری صحبت کردم. به هیچ عنوان چنین موضوعی وجود نداشت. نمی‌دانم پشت این داستان چیست که قبل از بازی با کلمبیا این مسائل مطرح می‌شود. نمی‌دانم از کجا هدایت می‌شود. اگر این درگیری را یک نفر تایید کرد من ورزش را کنار می‌گذارم. مصطفی در این سفر یکی از آرام‌ترین اردوهای خود را پشت سر گذاشت و یکی از خوب‌های ما بود.

* تیم طلایی است، نیاز به حمایت دارد

صانعی در پاسخ به این سوال که آیا از تصمیمات خود پشیمان است یا خیر، تصریح کرد: بار دیگر هم صد در صد چنین تصمیم‌هایی خواهم گرفت. این تیم طلایی بازی می‌کرد که فقط نیازمند کمی حمایت جانبی بود. بازیکنان عیار خود را در بازی برابر اسپانیا نشان دادند. اینکه بعد از بازی اول، ناگهان روحیه بازیکنان افت پیدا می‌کند نمی‌تواند چیزی جز مسائل روحی و روانی باشد. البته منکر مشکلات فنی نیستم.

وی در مورد مشکلات مالی تیم و اینکه بازیکنان مبالغ پاداش را نپذیرفتند؛ تصریح کرد: به هر حال تیمی که با آن شرایط، مسابقات را خوب آغاز می‌کند، اما در ادامه افت می‌کند حتما از لحاظ روحی و روانی دچار مشکل شده است. بازیکنان دنبال پول نیستند، اما برخی جاها باید شارژ روحی شوند. وقتی بردن و باختن هیچ تفاوتی نکند، در روحیه بازیکن نیز تاثیر می‌گذارد.

سرمربی تیم ملی فوتسال ادامه داد: وقتی تیم جهانی می‌خواهیم باید جهانی هم نگاه کنیم. نمی‌شود بچه را با لباس پاره به مدرسه غیرانتفاعی فرستاد. زمانی هم که بچه‌ای گرسنه است نمی‌توان با خرید ۱۰۰ هزار تومان کتاب از او انتظار خلاقیت داشت. باید اول نیازهای اولیه را برطرف کرد. باید از خود بازیکنان سوال کرد که چرا پس از صعود به مرحله بعدی در حالی که باید روحیه آنها مضاعف شود اما با افت روحیه مواجه می‌شوند. یک سری مسائل را من نباید مطرح کنم. اگر تیمی ادعای جهانی شدن دارد باید جهانی هم به آن رسیدگی شود. شما ببینید اسپانیا چگونه غذا می‌خورد. چگونه می‌روند و می‌آیند. ما نمی‌گوئیم مثل آنها باشیم، بلکه ۶۰، ۷۰ درصد آنها باشیم.

* بزرگترین تیم‌های جهان هم مشکل فنی دارند

صانعی در پاسخ به این سوال که چرا این مسائل را پیش از اعزام مطرح نکرده خاطرنشان کرد: کاری نمی‌توانستیم بکنیم. هم‌اکنون برای ۴ سال آینده می‌گویم. بازیکنان نشان دادند که چه کاری می‌توانند بکنند. از انتخاب خودم راضی هستم. اولین بار در تاریخ فوتسال مان است که برابر اسپانیا ۲ بر صفر عقب افتاده بودیم و ۲ گل زدیم و بعد شرایط را نگه داشتیم. خود آنها گفتند که در نیمه دوم ایران بهتر بوده است. کیفیت بازیکنان بالاست. باید رسیدگی کرد. همه موارد فنی نیست. نمی‌گویم مشکل فنی نداریم، بزرگترین تیم های جهان هم مشکل فنی دارند. این مسئله تنها مربوط به فدراسیون نیست، بلکه باید ورزش را بیشتر مورد حمایت قرار داد.

* تابع هستم

وی در مورد اینکه کفاشیان اعلام کرده تغییراتی در کادر فنی صورت خواهد گرفت گفت: تکلیف کار مشخص است. جلسه‌ای را با مسئولان برگزار می‌کنیم و هر تصمیمی که بگیرند تابع خواهیم بود. ما زیر مجموعه هستیم و تابع خواهیم بود.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391