برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

حسین شمس: صعود به جمع ۴ تیم برتر رویا نیست

یکشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۱، ساعت ۰۱:۴۱ — ایسنا

مربی پیشین تیم ملی فوتسال پیش از شروع جام جهانی ۲۰۱۲ تایلند از خاطرات دوره قبل مسابقات می‌گوید و با حمایت کامل از تیم ملی این امید را می‌دهد که ایران به جمع چهار تیم برتر راه خواهد یافت.

حسین شمس

حسین شمس درباره جام جهانی دوره قبل فوتسال که در سال ۲۰۰۸ و در کشور برزیل برگزار شد، توضیح داد: تیم ملی در سال ۲۰۰۸ در نهایت کم توجهی مسئولان فدراسیون به مسابقات اعزام شد، اما خوشبختانه در دوره فعلی توجهات بیشتر شده است. آقای کفاشیان شب قبل از پرواز قرار بود به دیدار تیم بیاید و مقداری پول را به تیم تزریق کند، اما چون همه فکر می‌کردند ایران زود از مسابقات کنار می‌رود، تنها روز آخر یک شاخه گل برایمان فرستادند ویک تیم بدون روحیه و دست خالی به برزیل اعزام شد.

وی ادامه داد: پس از استقرار در محل بازی‌ها باید در اولین دیدار به مصاف اسپانیا، قهرمان دو دوره جام جهانی می رفتیم. اسپانیا بدون حتی یک تساوی در کارنامه‌اش به مصاف ایران می آمد و ما در این بازی از استراتژی دفاع و ضد حمله به خوبی استفاده کردیم و در حالی که بازی پخش مستقیم هم نداشت به طرز معجزه آسایی در نیمه اول سه گل به اسپانیا زدیم. هشت هزار برزیلی حاضر در ورزشگاه هم ایران را تشویق می‌کردند، چون کسی باور نداشت که ایران به اسپانیا سه گل بزند، در نیمه دوم نیز به دلیل عدم اعتماد به نفس و خودباوری سه گل دریافت کردیم و بازی مساوی تمام شد، ولی آنقدر موج مثبت پیرامون تیم ملی ایجاد شد که فشار مردم باعث شد تلویزیون بازی‌های باقی مانده ایران را پخش مستقیم کند.

شمس خاطرنشان کرد: پس از اسپانیا نیز با نتایج مشابه چهار بر دو لیبی و اروگوئه را شکست دادیم و در بازی بعدی به چک رسیدیم. چک باید پیروز می‌شد و ما با یک تساوی صعود می‌کردیم. بازیکنانم در این دیدار دلاورانه جنگیدند و با کسب پیروزی بعد از ۱۶ سال از مرحله گروهی صعود کردیم. این در حالی بود که ما با اسپانیا هم امتیاز شدیم و آنها به لطف تفاضل گل بهتر تیم اول گروه شدند.

سرمربی ایران در جام جهانی ۲۰۰۸ ادامه داد: در مرحله بعدی با برزیلی بازی کردیم که همه تیم‌ها را در هم شکسته بود و ۲۰ گل به جزایر سلیمان، هفت گل به روسیه و ۱۲ گل به گواتمالا زده بود و این آمار عجیب باعث می‌شد که همه پیش‌بینی کنند ایران نیز ۱۰ گل از برزیل دریافت می‌کند. با این حال ما استراتژی دفاع و ضد حمله را که در بازی با اسپانیا تمرین کرده بودیم منسجم‌تر انجام دادیم و تنها در یک صحنه یکی از بازیکنان کوتاهی کرد و شوماخر به ایران گل زد. بعد از آن ما سوار بازی بودیم و سه موقعیت صددرصد هم به دست آوردیم.

وی ادامه داد: پس از این بازی من و آقای ترابیان به کنفرانس خبری رفتیم و یکی از خبرنگاران برزیلی که از عملکرد تیمش ناراضی بود درباره فالکائو، شماره «۱۲» برزیل که به دلیل اختلافش با سرمربی به او بازی نمی‌رسید از من پرسید که آیا اگر سرمربی برزیل بودید فالکائو را جزو پنج بازیکن می‌گذاشتید؟ که من به این سوال جواب ندادم تا اختلافی بین من و مربی برزیلی ایجاد نشود. پس از این بازی نیز به مصاف اوکراین رفتیم و در حالی که محمد کشاورز در نیمه دوم اخراج شده بود، با نتیجه‌ چهار بر دو این تیم را از پیش‌رو برداشتیم. در این بازی وحید شمسایی دو اخطاره شد و مجید لطیفی نیز آسیب دید. بنابراین ما با سه غایب بزرگ برابر ایتالیا بازی می‌کردیم. طوری که در مجموع ۱۱ بازیکن داشتیم که سه تای آنها دروازه‌بان بودند. میانگین سنی هشت بازیکن دیگر نیز به ۲۲ سال نمی‌رسید. اصغر حسن زاده، حسین طیبی و مسعود دانشور ۱۸ ساله بودند و طاهری نیز ۲۰ سال داشت و ما با این شرایط نتوانستیم سه امتیاز را از ایتالیایی‌ها بگیریم.
شمس، جام جهانی ۲۰۰۸ را دوره رنسانس فوتسال نامید و به ایسنا گفت: ما به جوانانی اعتماد می‌کردیم که تا به حال مسابقات جهانی را ندیده بودند و تنها وحید شمسایی تجربه بازی در جام جهانی ۲۰۰۴ را داشت. در بازی ایتالیا بازیکنانم دلاورانه جنگیدند و مرتب گل ردوبدل می‌شد و در حالی که ما با نتیجه‌ پنج بر چهار از حریف پیش بودیم در ۵۱ ثانیه آخر گل خوردیم و نتوانستیم به جمع چهار تیم برسیم، اما تعداد زیادی از عناوین را به خود اختصاص دادیم. مصطفی نظری و وحید شمسایی به جمع پنج بازیکن برتر جام رفتند و در کنارش ما بهترین نتیجه‌ یک تیم آسیایی در تاریخ جام جهانی را رقم زدیم. بهترین نتیجه‌ مقابل برزیل و مساوی با قهرمان جهان دیگر یادگاری بود که این تیم از خودش بر جای گذاشت.

حسین شمس همچنین درباره حضور ایران در جام جهانی ۲۰۱۲ تایلند به ایسنا گفت: ما برای این دوره از لحاظ بازیکن هیچ مشکلی نداریم و به اعتقادم هر بازیکنی که جزو لیست ۱۴ نفره انتخاب می‌شد شایستگی‌اش را داشت.

بهترین مربی جهان در سال ۲۰۰۹ اضافه کرد: ایران در این دوره قطعا جزو چهار تیم اول دنیا خواهد شد، به این دلیل که راه بسیار راحتی را برای عبور و رسیدن به این هدف پیش‌رو دارد. نفرات خوبی هم به تیم دعوت شده‌اند. البته کادر فنی می توانست دو، سه بازیکن بهتر را دعوت کند که فعلا نمی‌خواهم در این باره صحبت کنم تا تزلزل در روحیه بازیکنان ایجاد شود. ضمن این که سال، سالی است که می‌توان برزیل و اسپانیا را برد. نباید خودمان را برابر این دو تیم از پیش باخته بدانیم. همچنین اگر هدف رفتن به فینال باشد باید در گرومان اول شویم تا در مرحله نیمه نهایی به برزیل نخوریم. ما با اول شدمان در گروه، برزیل و اسپانیا را در مرحله نیمه نهایی به جان هم می‌اندازیم و می‌توانیم به راحتی به فینال برویم.
وی همچنین درباره حریفان دیگر ایران در مرحله گروهی جام جهانی تشریح کرد: پاناما و مراکش محلی از اعراب ندارند. هر چند پاناما در یک بازی دوستانه تایلند را برده و همین تایلند در جام ملت‌ها ایران را شکست داده است، اما به اعتقادم باخت به تایلند در امارات تنها یک حادثه بود. ما باید در بازی با پاناما و مراکش تمرکز بالایی داشته باشیم تا با گل‌های زیاد پیروز شویم.

شمس در ادامه با اشاره به حریفان ایران پس از مرحله گروهی، افزود: با توجه به مسیر پیش‌بینی شده در مرحله یک هشتم نهایی با گواتمالایی بازی می‌کنیم که تیم بسیار ضعیفی است و ایران برابرش همیشه برنده مطلق بوده است. پس از راه یافتن به جمع هشت تیم نیز باید در مرحله یک چهارم نهایی به مصاف یکی از تیم‌های پاراگوئه یا اوکراین برویم که هیچ کدام از آنها نمی‌توانند مقابل ایران ایستادگی کنند. بنابراین صعود به جمع چهار تیم اول امری واقع گرایانه است، نه رویایی. به اعتقادم تیم ملی اگر تا نیمه نهایی صعود کند شایستگی‌های خودش را به اثبات رسانده است و من امیدوارم در دیدار نیمه نهایی نیز که احتمالا برزیل خواهد بود با توجه به اعتماد به نفسی که در بازی‌های قبلی کسب می‌کند این تیم را هم شکست دهد و به فینال برسد.

شمس در پایان نیز درباره پخش نشدن بازی‌های جام جهانی از تلویزیون ابراز تاسف کرد و به ایسنا گفت: در جام جهانی ۲۰۰۸ شور عجیبی بین مردم ایجاد شد و صدا و سیما به پخش این بازی‌ها رضایت داد. در این دوره نیز بعید می‌دانم که تلویزیون بازی‌ها را پخش نکند، چون هر چه به زمان شروع جام جهانی نزدیکتر می شویم هزینه امتیاز پخش تلویزیونی بازی‌ها کمتر می‌شود و صدا و سیما می‌تواند آن را با رقم پایینی بخرد.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391