برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

طالب‌لو: بزرگترهایم گفتند از رحمتی بگذر

سه‌شنبه، ۱۶ آبان ۱۳۹۱، ساعت ۱۵:۴۸ — ایمنا

وحید طالب‌لو که به نظر می‌رسد هنوز از مهدی رحمتی بابت اتفاقات دو فصل پیش استقلال دلخور است، نتوانست در شاهین به خوبی قبل ظاهر شود و مصدومیت او اوج بدشانسی‌اش بود.

وحید طالب لو

وحید که این روزها شایعه پیوستنش به تیم‌های مختلفی شنیده می‌شود، بعد از گذشت نیم فصل بار دیگر برای حضور در لیگ برتر آماده است و این روزها تمرینات خود را در تهران پیگیری می‌کند؛ او با ما پیرامون موضوعات مختلفی صحبت کرد و از مصدومیتش گرفته تا شرایط تیم ملی و پول‌های میلیاردی حرف های جالبی زد.
صحبت‌های جذاب طالب‌لو در گفتگو با ایمنا را در ادامه می‌خوانید. این گفتگو در حاشیه حضور طالب‌لو در غرفه این خبرگزاری در نمایشگاه مطبوعات انجام شده است.

قرار است از نیم‌‌فصل در اصفهان میهمان ما شوی؟
(خنده). اگر شما خبر دارید به ما هم بگویید.
خب برخی روزنامه‌ها این خبر را زده بودند. نمی‌شود که خودت خبر نداشته باشی؟
فعلا خبری نیست و هنوز هیچ اتفاق رسمی‌ای نیفتاده است ولی به زودی اخباری می‌رسد، فعلا نمی‌خواهم در مورد این مسئله حرفی بزنم.
البته مطمئنا برای نیم‌فصل پیشنهادهای خوبی داری.
نمی‌توانم از تیم‌ها اسم بیاورم چون چند بازی باقی مانده و دروازه‌بان‌ها هم برای تیم‌های خود بازی می‌کنند و ممکن است سوء تفاهم‌هایی پیش بیاید و بهتر است در مورد آن صحبت نکنم.
خب بگذار از مصدومیتت شروع کنیم. شرایطت چطور است؟
خدا را شکر من شرایط خوبی دارم و اکنون دیگر می‌توانم به میدان بروم و از نیم فصل به صورت صددرصدی آماده بازی کردن هستم.
تمرینات بدنسازی‌ات را شروع کرده‌ای؟
بله. حدود دو ماه است که تمرینات بدنسازی‌ام را آغاز کرده‌ام و با آغاز نیم‌فصل دوباره می‌توانم به تمرینات اضافه شوم.
بازگشت تو به فوتبال واقعا خوشحال کننده است، مخصوصا اینکه دوباره با نزدیک شدن به مسابقات مقدماتی جام جهانی دروازه‌بان‌های لیگ با افت مواجه شده‌اند.
انشاالله که اتفاقی بیافتد که ما در این پست مشکلی نداشته باشیم.
وحید حتما می‌دانی که در نبود تو مهم ترین اتفاقی که رخ داد، بازگشت دروازه‌بان‌های خارجی بود؛ نظر تو در مورد این مسئله چیست؟
من همان نظر اولیه خودم را دارم و اصلا به این مسئله مثبت نگاه نمی‌کنم. شما ببینید این همه فشار آوردند تا دروازه‌بان‌های خارجی به لیگ ایران بازگردند اما همه دیدید که شرایط آنها چگونه شد.


درست است، یکی دو نفر از دروازه‌بان‌های خارجی در لیگ ایران کیفیت چندان مناسبی نداشتند.
فقط یکی دو نفر نیستند. من چندین دروازه‌بان را برای شما مثال می‌زنم، پست دروازه‌بانی ذوب‌آهن بار دیگر به مسعود همامی رسیده است و دروازه‌بان خارجی ذخیره همامی شد. دروازه‌بان خارجی ملوان ذخیره آقای حسنی صفت شد. دروازه‌بان خارجی استقلال ذخیره شده و دروازه‌بان پیکان در ۳ بازی ۲۰ گل خورده داشته است. در مورد دروازه‌بان آلومینیوم هم با توجه به جایگاه این تیم در جدول رده‌بندی باید نظر داد. خب وقتی این اتفاق می‌افتد چه لزومی دارد که از دروازه‌بان‌های خارجی استفاده شود؟
خب پارسال که این همه برای برداشتن این قانون فشار آوردند، دیدیم که برخی دروازه‌بان‌های ایرانی واقعا بد کار کردند.
نه. ما اکنون می‌‌بینیم که دروازه‌های خوبی مثل معمارزاده بیرون می‌مانند و این در حالیست که باید قبول کرد یک بازیکن افت و خیز دارد و با یک سال عملکرد بد نمی‌توان در مورد آن نظر داد و تمام کارنامه‌اش را زیر سئوال ببریم. سال گذشته کل تیم پرسپولیس خوب نبودند و این افت تیمی در پست دروازه‌بان نیز رخ داد و به همین دلیل معمارزاده افت کرد.
البته در آن بحران پرسپولیس میثاق بیشتر از همه به چشم آمد.
خب نباید اینگونه باشد. به نظر شما الان شرایط معمارزاده بهتر است یا این همه دروازه‌بان خارجی که در لیگ ایران بازی می‌کنند؟ الان آقای آشنا هم بیرون مانده و بسیاری از دروازه‌بان‌های دیگر بیرون مانده‌اند. بعد می‌پرسند که چرا دروازه‌بان‌های ایران ضعیف شده‌اند.
در مورد افت خودت هم بگو. چه شد وحیدی که ۳ سال قبل دروازه‌بان اول استقلال بود، افت کرد و این افت اینقدر بر شرایط او تاثیرگذار شد؟
شما اگر دقت کرده باشید سال آخر حضورم در استقلال، اصلا با من خوش رفتاری نشد و آقایان حرمت آن ۱۴ سالی که در استقلال بودم را برای من نگه نداشتند. درست است که گفتن این حرف صحیح نیست اما باید قبول کنیم که ما انسان‌های خوش استقبال و بد بدرقه‌ای هستیم و باید این فرهنگ را از فوتبالمان دور کنیم.
۴ ماه قبل از اینکه تو از استقلال بروی، رحمتی که آن زمان در سپاهان بود، در مصاحبه‌ای عنوان کرد که می‌خواهد فصل آینده را در استقلال سپری کند. این مصاحبه ناخودآگاه همه را به این فکر انداخت که طالب‌لو قرار است از لیست خارج شود و رحمتی جای او را بگیرد.
من در مصاحبه‌های قبلی‌ام در مورد این مسئله حرف زدم بنابراین دیگر نمی‌خواهم در مورد آن صحبت کنم. به هر حال چند نفر بزرگتر به من گفتند که در این زمینه گذشت کنم و به نظرم باز کردن آن اصلا به صلاح نیست. اما با وجود اینکه من سال گذشته در شاهین بوشهر بودم و درست است که سال گذشته تیم من سقوط کرد اما همه می‌دانند که شاهین به چه دلیل سقوط کرد. همه می‌دانند به دلیل این بود که ما از نظر مالی و مدیریتی شرایط خوبی را نداشتیم. وقتی تیم ما پتانسیل این را داشت که به فینال جام حذفی برسد، این نشانه قدرتمند بودن این تیم است.
بله. در جام حذفی تیم‌هایی موفق‌تر هستند که از نظر دفاعی سازمان‌دهی خوبی دارند.
شاهین اولین تیم جنوبی بود که به فینال جام حذفی صعود کرد و در فینال هم به تیم کوچکی نباخت. شاهین به استقلال با این همه ستاره باخت آن هم در پنالتی‌. ما نیم‌فصل اول جزء ۸ تیم اول بودیم و جزء معدود تیم‌هایی بودیم که گل‌های خورده کمی داشتیم. من از لحاظ شخصی سال خیلی خوبی در شاهین داشتم چون تیم استقلال که فصل گذشته با یک تفاضل گل سوم شد، ۳۴ گل خورده داشت و من هم که تیمم سقوط کرد، ۳۴ گل خورده داشتم.
می‌گویی افتت به خاطر بد رفتاری‌های مسئولان استقلال بود. اگر خود تو جای مدیران استقلال بودی و در شرایطی که دروازه‌بان اول تیم افت کرده، به دنبال این بودی که تیم را برای قهرمانی ببندی، چه می‌کردی؟
مگر من در چه زمانی افت کردم؟ من در زمانی افت کرده بودم که ۱۰ بازی برای استقلال کرده بودم و ۳ گل خورده داشتم که یکی از آنها پنالتی بود. تیم من باخت نداشت اما به یک باره مرا بی‌دلیل بیرون گذاشتند. جالب بود که دروازه‌بان دیگر تیم، نمی‌خواهم بگویم آقای محمدی، هفته قبلش علیه تیم و مربی و باشگاه مصاحبه کرده بود و بعد از آن بازی کرد. شاید اینها برای بسیاری مهم نباشد اما مرا عصبی کرد و بر کارم تاثیرگذار بود.
اجازه بده یک سئوال حاشیه‌ای هم بپرسیم. تو دقیقا روزی به نمایشگاه مطبوعات سر زدی که روز قبلش رحمتی با حضور در نمایشگاه خبرساز شده بود. به نظرت به این مسئله ربط داشت؟
نه اتفاقا من روز قبل می‌خواستم به نمایشگاه بیایم و با دوستانم هماهنگ کرده بودم که به نمایشگاه بیایم اما برایم کسالت پیش آمد و نتوانستم به نمایشگاه بیایم.
به نظرت جام جهانی می‌رویم؟
اگر همدلی بازی با کره باشد، مطمئنا به جام جهانی صعود می‌کنیم.
قبول داری که انگار بازی ازبکستان را فراموش کرده‌ایم؟ مثلا برای بازی‌هایی مثل کره یا بحرین زمین و زمان را به هم می‌ریزیم و به آنها توجه می‌کنیم اما برای بازی با ازبکستان انگار خیلی از ما حتی نمی‌دانیم روز بازی کی است.
به نظرم ما این روزها خیلی از فوتبال انتقاد می‌کنیم و انتقاد زیادی هم ما را به بیراهه می‌برد. شک نکنید اگر همدلی بازی با کره باشد، ما ازبکستان که رقیب مستقیم ماست را نیز شکست می‌دهیم و به جام جهانی صعود می‌کنیم.
به انتقاد علیه فوتبالی‌ها اشاره کردی. چند روز پیش در نمایشگاه مطبوعات یکی از مردم با لحن بدی پیرامون پول‌های میلیاردی بازیکنان صحبت می‌کرد و به تندی با فشنگچی حرف زد. این انتقاداتی که به درآمد بازیکنان فوتبال می‌شود را قبول داری؟
به نظر من این انتقادات درست نیست زیرا به عنوان مثال خود من از دو باشگاه طلب دارم و بخش قابل توجهی از قراردادهایم را دریافت نکرده‌ام. پس اولا خیلی از پول‌های بازیکنان توسط باشگاه‌های مختلف داده نمی‌شود و دوما فکر نمی‌کنم بازیکنانی که رقم‌های میلیاردی می‌گیرند، به اندازه تعداد انگشتان دست باشند.
ضمن اینکه به شما قول می‌دهم اگر شفافانه همه قراردادها را به شما نشان دهند، متوجه می‌شوید بیش از ۹۵ درصد بازیکنان ما قراردادهای اندکی می‌گیرند. ما نزدیک به ۷۰۰ بازیکن در لیگ داریم که بسیاری از آنها زیر سقف قرارداد می‌گیرند و تعداد اندکی هستند که به اندازه سقف یا کمی بیشتر پول می‌گیرند.
قبول کن مشکل ما بازیکنان درجه دو و سه هستند که خیلی پول می‌گیرند؟
بله. به نظر من سقف قرارداد شرایط بدی را به وجود آورد زیرا در حال حاضر ملاک همه بازیکنان برای پول گرفتن سقف قرارداد شده است اما واقعا اینگونه نیست و همه اینقدر پول نمی‌گیرند.
خود تو موافقی که رقم قراردادها مثل کشورهای اروپایی در رسانه‌ها اعلام شود؟
البته که موافقم. به نظرم باید همه چیز شفاف باشد؛ متاسفانه یکی از دلایلی که این اتفاق می‌افتد، این است که بازیکن نمی‌توند پولسازی کند و با تبلیغات درآمدزایی کند. در فوتبال اروپا بازیکنان منبع درآمدی هستند برای باشگاه‌هایشان ولی متاسفانه در ایران اینگونه نیست. شما به این نیز نگاه کنیم که چقدر آدم اطراف یک فوتبالیست نان می‌خورد.
منظورت چیست؟
۷۰، ۸۰ درصد از بازیکنان ما از اقشار متوسط رو به ضعیف هستند و زمانیکه پول خوبی می‌گیری، باید به فامیل هم برسی پس ما در جایگاهی نیستیم که بگوییم یک بازیکن چقدر بگیرد چون روزی رسان همان خداست.
حرف خاص دیگری نداری؟
مطمئن باشید از نیم‌فصل به شرایط خوب خودم باز می‌گردم و بار دیگر می‌توانم با همان اقتدار گذشته فوتبال بازی کنم.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391