برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

تعطیلی لیگ برای تیم ملی مفید نیست

یکشنبه، ۷ آبان ۱۳۹۱، ساعت ۱۲:۱۰ — جام‌جم آنلاین

ناصر پورمهدی سرمربی پیشین تیم‌های پیکان و ابومسلم و مربی سال‌های طولانی سپاهان از جمله کارشناسان معتبر فوتبال کشورمان به شمار می‌آید که دیدگاه‌های او مورد وثوق اهالی فوتبال است.

ناصر پورمهدی

با به‌چرخش درآمدن دوباره لیگ، فرصتی دست داد تا با پورمهدی گفت‌وگویی کوتاه انجام دهیم.

به عنوان مربی که همه بازی‌های تیم ملی و اغلب بازی‌های لیگ را از نزدیک نظاره و بررسی می‌کنید، لیگ امسال را با وقفه‌های پیاپی آن چگونه دیده‌اید؟

بنابر عوامل و دلایلی، لیگ امسال از نظر کیفیت فنی نسبت به دوره‌های گذشته آن شاهد افت محسوسی بوده است. از جمله این عوامل می‌توان در وهله اول به بروز مشکلات مالی و اقتصادی موثر و بعد از آن، به رسوخ آفت نتیجه‌گرایی صرف در بین مدیران و تسری آن بین مربیان اشاره کرد که به بی‌صبری و بی‌حوصلگی کار‌های بنیادی انجامیده و سازندگی در فوتبال را تقریبا به تعطیلی کشانده است. در کنار این دو عامل، تعطیلی‌های مکرر لیگ به دلیل برگزاری اردوهای ملی هم در نزول فنی و کیفی لیگ ما، نقشی کاملا روشن داشته است.

بررسی‌ها نشان می‌دهند اتفاقا در مواقعی که به دلیل برگزاری‌های اردوهای تیم ملی، لیگ دچار وقفه و تعطیلی می‌شود نتایج چندان خوبی هم برای تیم ملی به دست نمی‌آید بنابراین فکر می‌کنم ما هم ناگزیریم مثل بیشتر کشورهای دیگر دنیا که سه تا پنج روز پیش از شروع مسابقه ملی، بازیکنان را در اختیار سرمربیان تیم ملی قرار می‌دهند عمل کنیم و به لیگ خود لطمه وارد نکنیم.

یعنی فکر می‌کنید لیگ ما می‌تواند آنقدر قوی باشد که بازیکنان منتخبش با حدود سه جلسه هماهنگی، قادر به کسب نتایجی درخشان و ورود به جام جهانی باشند؟!

شاید نه. ولی من دلایل افت لیگ را تشریح کردم. به اعتقاد من بروز این عوامل و دلایل، نوسان‌های زیادی را در بین تیم‌های لیگی ما ایجاد کرده است. طوری که تیم‌هایی که از دیدگاه مردم و کارشناسان باید در رده‌های بالای جدول لیگ قرار می‌گرفتند کمتر نشانی از موفقیت‌شان دیده می‌شود و بر عکس تیم‌هایی مثل فجرسپاسی با اندک بودجه خود توانسته‌اند انگیزه بسیار خوبی در بین بازیکنانشان ایجاد کنند که کسی انتظارش را نداشته است.

با این اوصاف آیا می‌توانید قهرمان یا تیم‌های حاضر در کورس قهرمانی امسال را پیش‌بینی کنید؟

فکر می‌کنم با نوسان‌های پرسپولیس و کم‌فروغی استقلال در کنار درخشش نفت و فجر، امسال برای پیش‌بینی، ناچار شویم دست‌کم تا نیم‌فصل و کاهش مشکلات حاشیه‌ای دو تیم استقلال و پرسپولیس صبر کنیم.

استقلال با مشکل مالی رو‌به‌روست و پرسپولیس مشکلات بنیادین دیگری دارد. از لحاظ فنی، مشکلات این دو تیم را چگونه تحلیل کرده و فکر می‌کنید چگونه از این وضع فاصله خواهند گرفت؟

شکی نیست اگر تیمی در بحران مالی واقع شود اطمینان و دلگرمی در چنین تیمی از بین خواهد رفت و روی مسائل فنی اثر گذار خواهد شد. در صورت تداوم مسائل مالی استقلال، باید منتظر بروز ادامه مشکلات این تیم باشیم؛ تیمی که کادر فنی خوبی دارد و می‌تواند آن را از مشکلات فنی کنونی خود خارج کند. در پرسپولیس هم که با تلاش رویانیان شرایط مالی خوبی داشته است، مشکلات ناشی از تغییرات در کمیته و کادر فنی روی تصمیم گیری‌ها اثر گذاشته است که مطمئنا با ایجاد ثبات به مرور رفع خواهد شد.

فکر می‌کنید مانوئل ژوزه ابزار و بازیکنان لازم برای رسیدن به هدف خود یعنی ارائه بازی الگو گرفته از تیم بارسلونا را در اختیار داشته باشد؟

هر مربی خارجی برای شناخت اسم و خصوصیات تک‌تک بازیکنان خود به زمانی چند ماهه نیاز دارد. او هم از این نکته مستثنی نیست و بدون داشتن زمان مناسب برای کار و پیشرفت، نتایج خوبی به دست نخواهد آورد. البته پرسپولیس در بعضی نقاط زمین نیازمند ترمیم و تقویت است. حضور کمیته فنی که دنبال انتقاد و فشار نباشد و در کنار تیم و برای کمک به آن فعالیت کند، در چنین شرایطی به ژوزه کمک شایانی خواهد کرد.

به عنوان مربی چندین ساله سپاهان، فکر می‌کنید سپاهان هنوز چارچوب و شاکله موفق چند سال اخیر خود را حفظ کرده یا این‌که تیم کرانچار، سپاهان متفاوتی است؟

شاید هر ساله تعداد زیادی بازیکن در سپاهان جابه‌جا شوند و حتی هر از گاهی مربی تازه‌ای به این تیم بپیوندد، ولی ثبات شرکت فولاد مبارکه در حمایت از باشگاه سپاهان،‌ موجب شده است سال‌ها این تیم به دور از نوسان‌های مشکل‌زا، سازمان‌های خود را حفظ کند و در سطح اول فوتبال ایران باقی بماند. بر این اساس، نمی‌توان سپاهان امسال و سال گذشته را تیمی متفاوت از گذشته آن بدانیم بنابراین باید به آن خوشبین بود.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391