برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

اولیایی: توافق فتح‌الله‌زاده برای تامین بودجه استقلال «من‌درآوردی» و غیرمدیریتی بود

پنجشنبه، ۱۱ آبان ۱۳۹۱، ساعت ۱۹:۱۰ — فارس

کاظم اولیایی با حضور در نوزدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها در مورد وضعیت فوتبال ایران گفت:

کاظم اولیایی

فوتبال در جامعه ما وجود دارد و باید در حد ساختار جامعه از آن انتظار داشته باشیم. جامعه ما دقیقا مانند فوتبال ما و فوتبال‌مان هم مانند جامعه‌مان است. بزرگترین معضلی که وجود دارد دولتی بودن است که سال‌های سال گریبان کشورمان را چه در صنعت و چه در کشاورزی و چه در ورزش گرفته است. افرادی هم دولت را اداره می‌کنند که سیاسی هستند و از ورزش سیاسی نباید بیش از این انتظار داشته باشیم.

وی اضافه کرد:‌ فوتبال ورزشی است که همه به آن علاقمند هستند و بیشتر توجه می‌کنند و چون بیشتر به آن توجه می‌شود و چون سیاسیون توجه جامعه را می‌خواهند به ورزش می‌آیند و خودشان در معرض توجه قرار می‌دهند.

مدیرعامل پیشین باشگاه استقلال درباره اتفاقات مجمع فدراسیون فوتبال گفت: عجیب است که برخی به اصل موضوع توجه نکرده‌اند. ما اساسنامه داریم و اگر بخواهیم طبق آن انتخابات را برگزار کنیم اشکالاتی در انتخابات بود اما ایرادی که وزارت ورزش و سازمان بازرسی می‌گیرند ایراد نیست. اساسنامه‌ای که به تصویب دولت رسیده می‌گوید مدیران ورزشی ما بازنشسته نباشند یعنی اینکه کارمند فعال دولت باشند. برای اینکه در هیئت رئیسه کاندیدا باشیم باید سابقه مدیریت داشته باشیم. بنابراین باید سازمان بازرسی و مجلس شورای اسلامی باید این موضوع را حل کنند. در غیر این صورت آنها برای ورزشی‌ها دردسر درست می‌کنند. در این موضوع هم خود ورزشی‌ها با قدرت کار نکردند. کفاشیان در مورد بازنشسته‌ها خوب کار نکرد و کار را رها کرد. باید این تناقض حل شود.

اولیایی در مورد وضعیت استقلال و اینکه این تیم با مشکل اسپانسر مواجه است و باید چه کسی اسپانسر برای باشگاه بگیرد، اظهار داشت: تا هویت صنفی برای این تیم‌ها تهیه نکنیم مسائل حل نمی‌شود. نمی‌شود استقلال و پرسپولیس را دولتی محسوب کرد اما به آنها گفت بودجه‌شان را کسی دیگر بدهد. این دو تیم متعلق به وزارت ورزش هستند و باید این وزارتخانه هزینه آنها را تامین کند.

مدیرعامل سابق استقلال در مورد اینکه فتح الله زاده با مسئولان سازمان تربیت بدنی وقت توافق کرده بود نصف هزینه‌های باشگاه را تامین کند عنوان کرد: این قانون «من درآوردی» و کار غیر مدیریتی است. وزارت ورزش این دو تیم را به عنوان شرکت دولتی معرفی کرده اما وضعیت بودجه‌اش را مشخص نکرده است. وقتی می‌خواهیم تصمیم بگیریم همه‌ کار با وزیر می‌شود اما زمان بودجه که می‌رسد باید از طریق مردم آن را تامین کنیم. صد در صد وزارت ورزش را در این کار مقصر می‌دانم. تا زمانی که یک دوره گذار را تعریف نکنیم و تا زمانی که تجاری سازی باشگاه در دستور کار قرار نگیرد وضع روز به روز بدتر می‌شود.

اولیایی گفت: ورزش یک یک شغل حرفه‌ای است و کدام شغل حرفه‌ای است که بودجه آن را دولت می‌دهد؟ رئیس مجمع این دو باشگاه یک نفر است که هر وقت دلش می‌خواهد افرادی را می‌آورد و آنها را بر کنار می‌کند. این بی سامانی نتیجه بی حساب و کتاب بودن هیئت موسسین و مجمع است. قانون فیفا می‌گوید یک نفر نمی‌تواند در دو باشگاه مدیریت کند اما در کشور ما دو باشگاه رقیب و پر طرفدار توسط یک نفر اداره می‌شود که این موضوع مخالف عقل و اصل منطق است.

اولیایی در مورد عملکرد فتح الله زاده گفت: فتح الله زاده فرد زحمتکشی است چرا که با این ساختار کار کردن بسیار سخت است. در شرایط کنونی مدیر باشگاه باید از کسی که وعده می‌گیرد و به کسی که وعده می‌دهد پاسخگو باشد. از کسی که وعده می‌گیرد باید خواهش و تمنا کند و به کسی که وعده می‌دهد باید عذرخواهی کند. تیم‌هایی مانند استقلال و پرسپولیس را نمی‌توان با خواهش و تمنا اداره کرد.

وی در مورد اینکه مگر نمی‌توان با نام استقلال و پرسپولیس درآمدزایی کرد گفت: من نمی‌گویم که آنها درآمد زایی ندارند اینکه بگویند ۵۰ درصد دولت می‌دهد و ۵۰ درصد باید درآمدزایی کرد چیز درستی نیست. کسی که این موضوع را پذیرفته همانند کسی که آن را گفته، بی حساب و کتاب بوده است. ابتدا باید هزینه باشگاه در نظر گرفته شود و پس از آن درصد بندی کنیم. باید روی یک بودجه توافق شده به توافق برسیم. متاسفانه دوستان نمی‌خواهند این موضوع کارشناسی باشد. وزارت ورزش می‌خواهد شریک برد‌ها و موفقیت‌ها باشد و ناکامی‌ها به عهده مدیران باشگاه‌ها باشد. این موضوع به صلاح آنها است که افرادی که خارج از ورزش هستند را روی کار بیاورند.

اولیایی اظهار داشت: فوتبال در دنیا ظرفیت درآمدزایی دارد. در دنیا در فوتبال هزینه‌های زیادی انجام می‌دهند و از طرف دیگر درآمدهای زیادی هم دارند اما اینکه ما می‌توانیم یا نمی‌توانیم، را باید برسی کنیم. ما فوتبال را یا سفید سفید می‌بینیم یا سیاه کامل و این موضوع درست نیست. وزارت ورزش یا باید کلا هزینه‌ها را تامین یا آن را به بخش خصوصی واگذار کند.

اولیایی در پاسخ به این سؤال که آیا فوتبال ما پاک است یا خیر تصریح کرد: فوتبال ما بخشی از جامعه ما است، در هر بخش از جامعه هم پاکی وجود دارد و هم ناپاکی، هم بخش منفی وجود دارد و هم بخش مثبت اما اعتقاد من این است که فوتبال نسبت به بخش‌های دیگر جوامع پاک‌تر و نکات مثبتش بیشتر از منفی است. نباید بگذاریم جریانات منفی تاثیر گذار باشد. هر چه پول بی حساب و کتاب دولت بیاید عوامل لمپن و سوء استفاده‌گر بیشتر می‌شود.

وی گفت:‌ علی آبادی می‌‌گفت ۴۰۰ میلیارد برای فوتبال حرفه‌ای هزینه می‌کنیم و این هزینه زیاد است اما به نظر من ۱۰ برابر این هم برای فوتبال حرفه‌ای هزینه شود کم است ولی باید در یک چارچوب مشخص و درست انجام شود.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391