برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

اولیویرا‌: فقط یک‌بار سبیل‌هایم را تراشیدم، با این سر و وضع شبیه ایرانی‌‌های قدیم شده‌ام!

دوشنبه، ۲۲ آبان ۱۳۹۱، ساعت ۱۲:۴۰ — خبرآنلاین

تونی اولیویرا یکی از پرتغالی‌های فوتبال ایران است.

آنتونیو اولیویرا

با شخصیت، خوش‌صحبت، با درک فوتبالی بالا، شوخ و دوست داشتنی. تمام این القاب مختص پیرمردی است که سکان هدایت تنها تیم تبریزی لیگ را به‌دست گرفته و کشتی تیم پرهوادار تراکتورسازی را به جلو می‌برد. او آنچنان خوب این کشتی بزرگ را هدایت می‌کند که گویا هیچ توفان سرزده و یا هیچ صخره مزاحمی نمی‌تواند آسیبی برساند و آن را از مسیر خارج کند. تونی اولیویرا سرمربی تراکتور در هفته‌های اخیر کاری کرده کارستان تا جایی که نگاه تمامی کارشناسان فوتبالی را معطوف به فوتبال زیبای تراکتور ساخته است. فوتبالی حساب شده با تاکتیک‌‌های روی زمین همراه با پاسکاری‌‌های کم نقص و ایجاد موقعیت‌‌های گل فراوان. شکست دادن استقلال و از پیش‌رو برداشتن قهرمان فصل پیش؛ سپاهان آن‌هم در نصف جهان کار هر تیم و هر سرمربی‌ای نیست. حتی دیدار آخر تراکتور در مقابل داماش گیلان که در تمام طول ۹۰دقیقه، سرخ‌ها از حریف خود بهتر عمل کردند. اینها همه نشانگر تاکتیکی هوشمندانه است که توسط سرمربی پرتغالی و کم‌ادعای تراکتور به بازیکنان منتقل شده و انصافاً خوب هم به‌ اجرا درآمده است. تونی با خبر‌ورزشی رابطه دوستانه‌ای دارد و خودش بارها در مصاحبه‌‌هایش گفته که از جمله طرفداران روزنامه خبرورزشی است. همین امر باعث شده ما نیز برای چندمین‌بار پای صحبت‌های جذاب و دلنشین تونی بنشینیم و ببینیم این‌بار «معمار بنفیکا» چه حرف‌‌هایی برای گفتن دارد‌:
*از اینجا شروع کنیم که چرا در تعطیلات لیگ، به مرخصی نرفتید و در تمرینات به‌طور مرتب شرکت داشتید؟
در تعطیلات قبلی، من برای دیدار با خانواده و دوستان به کشورم سفرم کردم و توانستم دیداری تازه کنم اما این‌بار نیازی به سفر و استفاده از تعطیلات نداشته و در خدمت تیم هستم. هر روز با وجود اینکه برخی بازیکنان به علت سفر در تیم حضور ندارند در تمرینات کار می‌کنیم.
*آقای اولیویرا! تیم‌‌تان نشان‌داده می‌تواند از مدعیان اصلی قهرمانی باشد. چه‌طور برنامه‌ریزی کردید که تراکتور تا این حد بانشاط و زیبا کار می‌کند؟
من شرایط تراکتور را از اول فصل چندین‌بار توضیح دادم و نیازی نمی‌بینم از ابتدا این مسائل را بازگو کنم و بگویم که ما در ابتدا شرایط سختی داشتیم ولی این‌را می‌توانم بگویم که حدود چهار ماه است در حال کار و تمرین هستیم و تیم چه از نظر فیزیکی و تاکتیکی بر روی کاغذ، نمودار رو به رشدی دارد و هر روز بهتر از روز گذشته کار کرده و نتیجه گرفته است. کار و تلاشی که بازیکنان انجام داده‌اند خیلی مهم است چون بدون تلاش مستمر نمی‌توانستند به این شرایط خوب برسند ولی هنوز راه طولانی و دشواری را پیش‌رو داریم و این را اضافه کنم که همیشه به هدف مطلوب رسیدن یک‌دفعه و یک‌باره امکان‌پذیر نیست و باید آهسته و پیوسته به سمت هدف‌مان برویم. همه می‌دانیم که با کار و تمرین و تلاش‌زیاد می‌توانیم به خواسته‌های‌مان برسیم و بدون این امر موفقیت میسر نمی‌شود. ما هر روز باید به بهترین شکل ممکن تلاش کنیم؛ چه من و همکاران پرتغالی و چه مربیان ایرانی تراکتور. همه با هم باید هر روز کار کنیم و در خدمت باشگاه باشیم. همه باید یک هدف داشته باشیم و آن‌هم بهتر شدن تراکتور و سربلندی این تیم است.
*چند روز پیش در جشن عید غدیر شرکت کردید و با حضور پرشور بانوان هوادار تراکتور در کنار آقایان مواجه شدید. چه حسی پیدا کردید وقتی برای اولین‌بار چندهزار نفر از بانوان هوادار تراکتور را می‌دیدید؟
قبل از هرچیز باید بگویم که خیلی خوشحال شدم که به این جشن دعوت شدم و روز خوبی را سپری کردم. درمورد حضور بانوان هوادار هم باید بگویم که یکی از فاکتورهای پیشرفت یک کشور، حضور بانوان در محافل و مجامعی است که به آقایان اختصاص دارد و من از دیدن آن صحنه‌ها خوشحال شدم. آنها واقعاً شور و شوق خاصی برای حمایت از تراکتورسازی داشتند و این مسئله برای من اهمیت بالایی دارد.
*فکر می‌کنید چطور می‌شود که چنین حضور پرشوری توسط بانوان را در استادیوم‌‌های فوتبال شاهد باشیم؟
من دوست ندارم در این مورد نظر جدیدی بدهم ولی می‌توانم بگویم زمانی که کسی وارد کشوری غریبه می‌شود باید به عقاید و دین و مذهب آن کشور احترام بگذارد و تا زمانی که در آن کشور است خودش را با شرایط حاکم بر آنجا وفق بدهد. در مورد حضور بانوان هم می‌گویم که چون در ایران قوانین شما چنین اجازه‌ای به بانوان نمی‌دهد، من هم به این قانون احترام می‌گذارم، درست همان‌طور که دوست دارم دیگران به دین و عقاید من احترام بگذارند. در کشور من قوانین و اصولی برای محدودکردن حضور خانم‌ها در استادیوم‌ها مشخص نشده اما قوانین کشور من با کشور شما متفاوت است و من به این تفاوت‌ها احترام می‌گذارم.
*از احضار شدن مدیربرنامه‌های آنسلمو و ژائو ویلا؛ بازیکنان پرتغالی تراکتور به باشگاه اطلاع دارید و دلیل این احضار را می‌دانید؟
نه چه زمانی این اتفاق افتاده؟ من هیچ اطلاعی از این قضیه ندارم.
*مسئولان باشگاه، مدیر برنامه‌های این دوبازیکن را برای پاسخگویی به نحوه عملکرد و رفتارشان به باشگاه فراخوانده‌اند، شما این موضوع را نمی‌دانستید؟
نه، همان‌طور که گفتم من هیچ اطلاعی از این موضوع ندارم.
*در مورد صحبت‌های چند بازیکن تراکتور و نارضایتی‌شان از عملکرد شما هم خبری ندارید؟
مثلاً چه کسانی؟
*به عنوان مثال صحبت‌های اخیر محمد ابراهیمی و یا دلخوری احسان حاج‌صفی از نیمکت‌‌نشینی‌‌هایش در تراکتورسازی؟
از روز اولی که به ایران و تبریز آمدم هیچ‌گاه سعی نکردم همه روزنامه‌ها و سایت‌ها و خبرگزاری‌ها را ببینم و یا به مترجمم بگویم که هر روز همه مواردی که در مورد تیم من نوشته شده را برایم ترجمه کند و یا مثلاً ببیند بعد از برد تیمم چه می‌نویسند و یا بعد از باخت تیم چه می‌نویسند. لزومی نمی‌بینم روی همه نوشته‌های جراید تمرکز کنم. من اگر بخواهم وقت خودم را برای مطالعه هر روزه جراید و خبرگزاری‌ها اختصاص بدهم که دیگر نمی‌توانم به کار خود که رسیدگی به موارد فنی تیم است، بپردازم. تنها یکی، دو روزنامه را می‌خوانم و بس! اگر بخواهم این کار را بکنم که هر روز درگیر مسائل مختلف خواهم شد و از هدفم دور می‌شوم. ما می‌دانیم، شما و مردم هم می‌دانید که مهمترین موضوع، شرایط تراکتورسازی است و این تیم از همه افراد برای من مهمتر است. اگر بازیکنی بخواهد در مورد تیم تراکتور صحبتی غیرواقع بکند من حتماً ناراحت خواهم شد و با این بازیکن برخورد می‌کنم اما وقتی بازیکنی در مورد شخصی از تیم، حالا چه من و چه فرد دیگری حرف بزند، من اهمیت نمی‌دهم و اصلاً به مسئله رسیدگی نمی‌کنم. مسئولیت من در تراکتور، هر روز کارکردن و مربیگری است. این مسائل در حیطه کاری من وجود ندارد که ببینم چه بازیکنانی مصاحبه می‌کنند و چه می‌گویند و علیه چه کسانی حرف می‌زنند. در باشگاه کمیته‌ای به نام کمیته‌انضباطی وجود دارد که به چنین مسائلی رسیدگی می‌کند و در مواقع لزوم با تعاریف قانونی و اصول و ضوابط باشگاه با چنین مواردی برخورد می‌کند. من اینجا هستم که هر روز به بهترین شکل کار کنم و از روز اول این کار را کرده‌ام و تا روز آخری که در ایران باشم، همین کار را ادامه می‌دهم. آمده‌ام اینجا که به پیشرفت فوتبال در این تیم کمک کنم و با تجربیاتی که در زمینه فوتبال و مربیگری دارم، به بازیکنان در راه پیشرفت یاری دهم تا هر روز بهتر و بهتر شوند. ولی یک‌سری قوانینی هست که اگر ما بخواهیم به هدف‌مان برسیم باید از آنها پیروی کنیم. مطمئن باشید بدون احساس مسئولیت و بدون داشتن نظم و انضباط و بدون کار و تلاش مستمر، هیچ‌کس به هیچ‌چیز نمی‌رسد.
*گفتید به مترجم‌‌تان نمی‌گویید که هر روز جراید را بخواند و برای شما ترجمه کند اما برای‌مان جالب بود که خبر‌ورزشی را دنبال می‌کنید و مصاحبه‌ها و اخبار تیم‌‌تان در این روزنامه را مورد مطالعه قرار می‌دهید!
مطمئن باشید که اگر صحبت‌هایی که با شما انجام می‌دهم را رصد نمی‌کردم و اگر شما مطالب غیرواقعی را منتشر می‌کردید، الان برای بار چندم در حال مصاحبه اختصاصی با من نبودید!
*در مورد بازی تیم‌ملی ایران با ازبکستان که پیش‌رو داریم چه نظری دارید؟
به نظر من بزرگترین قدمی که تیم‌ملی ایران می‌تواند در سری مسابقات مقدماتی جام‌جهانی‌ بردارد، پیروزی در مقابل ازبکستان است. من با کارلوس کروش سرمربی پرتغالی تیم‌ملی ایران دوستی قدیمی و عمیقی دارم و در واقع از موفقیتش خیلی خوشحال می‌شوم. این امر هم خیلی مهم است که تیم‌ملی ایران راهی مسابقات جام‌جهانی‌ برزیل شود. هم برای فوتبال ایران خیلی مفید است و هم برای کشورتان که بتوانید به این میدان بزرگ راه پیدا کنید. همان‌طور که می‌دانید، میلیون‌ها نفر این مسابقات را تماشا می‌کنند و همین که نام یک کشور در این مسابقات برده شود برای هر ملتی بسیار مثبت است. من در این روز پرچم ایران را از پنجره اتاقم بیرون می‌آورم و شما مطمئن باشید که چنین کاری را خواهم کرد زیرا اعتقاد دارم مربیان خارجی که در لیگ ایران فعالیت می‌کنند هم باید برای صعود ایران به جام‌جهانی‌ تلاش زیادی داشته باشند.
*سؤالی که همیشه می‌خواستیم از شما بپرسیم، یک سؤال خصوصی است، تا به‌حال شده که سبیل خود را چه زمانی که بازی می‌کردید و چه حالا که مربی هستید، بتراشید؟! یعنی به داشتن سبیل علاقه دارید یا اعتقاد؟
(می‌خندد) فکر نمی‌کنم در زمان مربیگری، سبیل خود را تراشیده باشم ولی شاید زمانی که جوان بودم و فوتبال بازی می‌کردم، سبیلم را تراشیده باشم آن هم فقط یک‌بار! برایم بسیار جالب است که با این مدل سبیل و مو، در تبریز و حتی شهر‌‌های دیگر، من را با ایرانی‌ها اشتباه می‌گیرند و همه فکر می‌کنند من ایرانی هستم چون با این سر و وضع، بیشتر شکل ایرانی‌‌های قدیمی‌تر شده‌ام و کسی هم شک نمی‌کند که غربیه‌ام! (خنده‌های تونی در این لحظه شدت بیشتری می‌گیرد).
*قبلاً سبیل در ایران از یک حرمت خاصی برخوردار بود و یک تار موی سبیل را حتی برای تعهدات و تضمین‌ها استفاده می‌کردند. آیا در پرتغال هم چنین بوده؟!
دقیقاً نمی‌دانم چنین بوده یا نه ولی داشتن سبیل در پرتغال از قدیم مرسوم بود. البته باید بگویم که پدر من سبیل‌‌های خود را می‌تراشید، همان‌طور که الان پسرم سبیل ندارد ولی من همیشه سبیل داشته‌ام و خلاصه این یک اتفاقی بوده که رخ داده (‌می‌خندد).
*از سبیل‌‌تان بگذریم و به سؤالی راجع به مدعیان قهرمانی در لیگ ایران برسیم. نظرتان در این مورد چیست؟
در پایان دور رفت بازی‌ها مشخص می‌شود که چه تیم‌هایی مدعی قهرمانی خواهند بود. مثلاً به نظر من تیم‌هایی مثل استقلال یا سپاهان مدعی هستند، همچنین پرسپولیس با اینکه الان در نیمه دوم جدول قرار گرفته اما قطعاً به بالای جدول خواهد رسید و می‌توان روی این تیم هم حساب ویژه‌ای باز کرد چون همه می‌دانیم که دو تیم استقلال و پرسپولیس سرمایه‌گذاری زیادی انجام داده‌اند تا صدرنشین و مدعی قهرمانی باشند. استقلال که در بالای جدول است و با ما می‌جنگد اما مطمئن باشید پرسپولیس را هم در رده‌های بالای جدول خواهیم دید. در واقع در این لیگ همان‌طور که الان هم مشخص شده، رقابت‌ها بسیار تنگاتنگ خواهد بود و همه با تمام توان تلاش می‌کنند که امتیاز جمع کرده و مدعی قهرمانی باشند.
*پس به نظر شما تیم‌های تراکتور، سپاهان، استقلال و پرسپولیس در صدرجدول برای قهرمانی می‌جنگند؟
بله، من حرف شما را این‌طور جواب می‌دهم که ما از اول فصل مشکلاتی داشتیم و سعی کردیم این مشکلات را پشت‌سر بگذاریم همان‌طور که تیم‌های دیگر هم مشکلات خاص خود را داشته‌اند مثلاً استقلال مشکلات خودش را داشته و یا سپاهان و پرسپولیس هم درگیر مسائل خودشان بوده‌اند. من در مورد تراکتور نمی‌توانم چیزی بگویم ولی قطعاً در نیم‌فصل بعد، تغییراتی در تیم‌های دیگر انجام می‌شود که باید منتظر بود و دید چه اتفاقی خواهد افتاد ولی به نظر من، دایره مدعیان قهرمانی بیشتر از این تیم‌هایی که گفتم نیست و تنها آنها موفق خواهند بود.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391