برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

چراغپور: بهترین جایزه این است که دیگر حریف مطرحی در آسیا نیستیم!

جمعه، ۱۰ آذر ۱۳۹۱، ساعت ۱۵:۱۲ — فارس

کارشناس فوتبال ایران با تحلیل انتخاب فدراسیون به عنوان فدراسیون برتر آسیا به انتقاد از شرایط موجود پرداخت.

جلال چراغپور

جلال چراغپور در مورد انتخاب فدراسیون فوتبال ایران به عنوان برترین فدراسیون فوتبال آسیا گفت: به یک نفر گفتند در وسط بیابان چاهی حفر کن چند نفر به او رسیدند و گفتند از این چاه آبی بیرون نخواهد آمد. چاه‌کن به آن‌ها گفت اگر این چاه برای شما آب نداشته باشد برای من نان دارد. این اتفاق هم برای ما صدق می‌کند، برترین فدراسیون آسیا شدن اگر برای ما آب نداشته باشد برای آسیا نان دارد چرا که آن‌ها یکی از قدرت‌های آسیا را حذف کردند.

وی افزود: شما توجه کنید و ببینید ما در چه چیزی بهتر شده‌ایم که به عنوان بهترین فدراسیون انتخاب شدیم. شخصا فکر نمی‌کنم ما از کره و ژاپن بهتر بوده‌ایم و همین که دیگر حریف مطرحی در آسیا نیستیم این بهترین جایزه برای آسیاست.

چراغپور در مورد اینکه گفته می‌شود که AFC به نتیجه توجهی ندارد و عملکرد تیم‌های پایه و ... مدنظر آنها است اظهار داشت: فوتبال تست شیمیایی نیست که از روی رنگ و غیره بتوانیم نتیجه‌گیری کنیم. چند چیز در فوتبال نشان می‌دهد که ما دچار پسرفت شده‌ایم. اول اینکه ما باید ببینیم در فوتبال به خودکفایی رسیده‌ایم و از تولیداتمان می‌توانیم استفاده کنیم وقتی به لیگ نگاه می‌کنیم و بازیکنانی را که در تیم‌ها عضویت دارند می‌بینیم متوجه عدم موفقیت در این مسئله می‌شویم. بازیکنی که در دسته سوم فرانسه رد شده به ایران می‌آوریم و با او عکس می‌گیریم نشان می‌دهد که ما در تولیدات داخلی دچار مشکل هستیم.

وی افزود: مورد دوم این است که ما در لیگی با این عزمت که حدود ۳۰۰ بازیکن در آن شاغل هستند نتوانستیم یک مهاجم هدف تولید کنیم. آن وقت لیگی که تولیدش به اندازه فوتبال درجه دو اروپا نیست و برای ۵۰ دقیقه بازی مجبور هستیم بازیکنی را از آنجا به کشورمان ترانسفر کنیم نشان می‌دهد که چقدر مشکل داریم.

چراغپور تأکید کرد: در اواخر دهه ۹۰ و اوایل دهه اول ۲۰۰۰ میلادی بازیکنانی را به اروپا ترانسفر کردیم. پس از اتمام فوتبال این بازیکنان و دیپورت‌ شدن آنها از سوی تیم‌های اروپایی می‌بینیم که همچنان این نفرات در فوتبال ما بازی می‌کنند و نتوانستیم جایگزینی برای آن‌ها پیدا کنیم. تیموریان از فوتبال انگلیس دیپورت شد، نکونام از اوساسونا بازگردانده شد اما با این وجود همچنان ۱۲ سال است که زوج خط میانی تیم ملی ما ثابت است.

این کارشناس تصریح کرد: یک تیم را نام ببرید که ۱۲ سال زوج خط میانی‌اش دو نفر بوده باشد؟ در یک برهه ما ۱۹ بازیکن را به فوتبال اروپا ترانسفر کردیم اما اکنون کدام بازیکن ما در خارج از کشور بازی می‌کند. تنها شجاعی عضو تیم اوساسوناست که در اکثر بازی‌ها در لیست ۱۸ نفره جایی ندارد.

کارشناس فوتبال ایران خاطرنشان کرد: با این تفاصیل چگونه می‌توانیم بگوییم در بخش تولید موفق عمل کردیم. ما در فوتبال فقط آمار و ارقام را در اختیار داریم تا بتوانیم با استفاده از آنها صحبت‌های خودمان را انجام دهیم وقتی به چشم می‌بینیم که تولید و ترانسفر مناسبی نمی‌توانیم انجام دهیم و برای حل مشکلمان دست به دامن بازیکنانی می‌شویم که در خارج پرورش یافتند و همچنان از بازیکنان بازنشسته استفاده می‌کنیم نمی‌توانیم ادعایی در پیشرفت داشته باشیم.

وی در مورد اینکه چه راهکاری برای رشد فوتبال ایران پیشنهاد می‌کند، عنوان کرد: همه می‌دانند که در مرحله اول برای پیشرفت فوتبال نیاز به در اختیار داشتن سخت‌افزارهایی مانند مدیریت مالی، تداوم مدیریت، پاک شدن از دلالی، عدم رانت، جمع کردن فرهیختگان فوتبالی و .... است. اما باید بدانیم پس از ایجاد تمامی این تحولات برای اینکه در آخرین مرحله بتوان فوتبالیستی با استانداردهای مدرن پرورش داد نیاز به فردی داریم که در مسیر مربی شدن مسیری به جز شرایطی را که برخی مربیان فعلی ما طی کردند را پیموده باشند.

چراغپور تأکید کرد: بازیکن به محض اینکه بازنشسته شده و تنها در دوران بازیکنی خود با مربیانی که به صورت خودمانی کار می‌کردند فعالیت کرده است نمی‌تواند فردی باشد که در تولید بازیکنان حرفه‌ای تأثیر داشته باشد. بازیکنانی را می‌بینیم که به زور فشار رفیق بازی و با حذف این و آن به فعالیت خود ادامه می‌دهند و با توسل به همان مکانیزم مربی می‌شوند. وقتی تمامی مربیان لیگ به جز مربی سپاهان نگاه می‌کنیم می بینیم تمامی افراد را یک گونه از مربیان با تفکرات یکسان تشکیل می‌دهند.

کارشناس فوتبال ایران یادآور شد: از فرهنگ‌محوری و آموزش‌محوری تبدیل به رفیق‌محوری شده‌ایم و هرکسی را که بله قربان گوی بهتری باشد به عنوان مربی انتخاب می‌کنیم.

وی افزود: ۷،۸ سال پیش وقتی فوتبال علی دایی به پایان رسید در مصاحبه‌ای اعلام کردم خط حمله ما دچار کولاک خواهد شد و با مشکل فراوانی رو به رو می شویم . دیدید که این اتفاق افتاد و در حال حاضر این کولاک در حال رسیدن به خط میانی ماست و خط دفاع را نیز تهدید می‌کند. اگر نسل کریمی، مهدوی‌کیا، نکونام، تیموریان، نوری و غیره به اتمام برسد دیگر بازیکن جایگزین مناسبی نداریم مگر آنکه در امر آموزش تجدیدنظر کنیم و به این مقوله مهم با دیدی کارشناسانه و اثربخش نگاه کنیم. متأسفانه دیگر همه چیز عادی شده یک روز مقاله‌ها و صحبت‌ها تأثیرگذار بود اما الان دیگر توجهی به این حرف‌ها نمی‌شود و هرکسی کار خودش را انجام می‌دهد.

وی با انتقاد از کمیته آموزش فدراسیون فوتبال ایران گفت: وقتی ۱۰۰هزار نفر به ورزشگاه می روند و ایران شکست می‌خورد وقتی ۱۰میلیون بیننده این مسابقه را از تلویزیون تماشا می‌کند همه مردم متوجه تمامی اتفاقات می‌شوند اما اینکه چرا وضعیت ما به این شکل رقم خورده نشان از آثار اتفاقاتی دارد که باید ریشه‌یابی شود. وقتی به عقب برمی‌گردیم می بینیم کمیته آموزش ما بی‌چراغ‌ترین و بی‌استفاده‌ترین نقش را در اتفاقات اجرایی داشته در حالی که امروزه در جهان مهمترین مسئله آموزش است.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391