برای عضویت در سایت نیاز به ثبت نام ندارید! کافیست در یکی از سرویسهای گوگل، فیسبوک یا یاهو عضو باشید و از گزینه ورود استفاده کنید. این روش در بسیاری از سایتهای بزرگ استفاده می‌گردد و شما را از بیادسپاری یک نام کاربری و رمز عبور دیگر بی‌نیاز می‌کند. این کار از طریق پروتکول امن OAUTH2 صورت می‌پذیرد. برای اطلاعات بیشتر، صفحه مربوطه در ویکی‌پدیا را بخوانید.

برخورد با احمدزاده و کاسیمیرو در کمیته انضباطی

شنبه، ۹ دی ۱۳۹۱، ساعت ۱۲:۰۷ — تابناک

رییس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال با هشدار به مربیان درباره مصاحبه‌های پیش‌ از بازی، گفت: صحبت مربیان لیگ برتری درباره داوری پیش از بازی مصداق تشویش اذهان عمومی است و در صورت تکرار مربیان را محروم می‌کنیم.

آلفردو کاسیمیرو

اسماعیل‌ حسن‌زاده، درباره مسایل انضباطی متعدد فوتبال ایران از جمله مصاحبه‌های کنایه‌آمیز بعضی مربیان پیش از مسابقات، محرومیت داماش، قرارداد فرهاد مجیدی و سعید حلافی و... صحبت کرد که مشروح آن در زیر می‌آید:

** با احمدزاده و کاسیمیرو برخورد می‌کنیم

رییس کمیته انضباطی ابتدا درباره برخورد با مصاحبه‌های بعضی مربیان از جمله احمدزاده و کاسیمیرو که پیش از بازی‌ با پرسپولیس به طور کنایه‌آمیز علیه داوری صحبت کردند، اظهار کرد: کمیته انضباطی با هر مصاحبه یا رفتاری از سوی عوامل تیم‌ها بویژه مربیان که باعث تشویش اذهان و تخریب روانی فضای فوتبال باشد برخورد جدی خواهد کرد؛ یکی از مصداق‌های این‌گونه رفتارها، صحبت‌های مربیان پیش از بازی درباره داوری‌هاست.

وی از برخورد با بعضی مربیان از جمله احمدزاده و کاسیمیرو خبر داد و افزود: در اولین اقدام با مشاهده دو مورد بارز یعنی صحبت‌های احمدزاده و کاسیمیرو، سرمربیان ملوان و صنعت نفت آبادان، با این مربیان برخورد خواهیم کرد. آنها پیش از بازی مقابل پرسپولیس در مصاحبه‌هایشان به نوعی علیه اعتبار داوری و قضاوت داوران رفتار کردند.

** در حدی هستیم که حرف‌های بی‌ربط را از باربط تشخیص دهیم!

رییس کمیته انضباطی در واکنش به اینکه احمدزاده معتقد بود جمله صریحی درباره قضاوت داور نداشته و قانونا این کمیته نمی‌تواند به او اتهامی وارد کند، خاطرنشان کرد: بالاخره که او باید بگوید منظورش از بیان آن جمله چیست؟ فکر کنم بنده و همکارانم در کمیته انضباطی در حدی هستیم که حرف بی‌ربط را از باربط تشخیص دهیم. هیچ کسی نمی تواند از زیر بار مسوولیت صحبت‌هایش فرار کند.

حسن‌زاده در پاسخ به این سوال که آیا باشگاه پرسپولیس در این باره شکایتی داشته که تصمیم به رسیدگی گرفته‌اید، به ایسنا گفت: اصلا نیازی به شکایت کردن و درخواست باشگاه نیست. ما این گونه رفتارها را پیش از هر مسابقه‌ای ببینیم، به طور مستقل ورود کرده و با مربی خاطی برخورد می‌کنیم چون این‌ها مصداقی از رفتارهای غیر اخلاقی و مسموم کردن فضای فوتبال است. نباید این مصاحبه‌ها ترفندی برای موفقیت در حاشیه فوتبال شود. متاسفانه امروزه مد شده که برخی از مربیان به جای تمرکز در داخل زمین از ابزارهای حاشیه‌ای برای موفقیت تیم‌شان استفاده می‌کنند! بعضی از آنها می‌خواهند جنگ روانی راه بیاندازند.

** احمدزاده داوران را قبول ندارد از فوتبال کنار رود

وی از محرومیت مربیان در صورت تکرار این‌گونه مصاحبه‌ها خبر داد و اظهار کرد: از الان به تمام مربیان هشدار می‌دهیم که به فضای فوتبال و داوران احترام بگذارند چرا که در غیر این صورت با تکرار مصاحبه‌هایشان علیه داوری بویژه پیش از بازی، از نشستن روی نیمکت تیم‌شان محروم می‌شوند. اگر کسی به داوری‌ها اعتقاد ندارد، از فوتبال برود. اگر مربیان قابل احترامند، داوران هم هستند؛ اگر به آنها بی‌اعتماد باشیم، فعالیت خودمان را هم زیرسوال بردیم.

حسن‌زاده خطاب به احمدزاده و دیگر مربیان تاکید کرد: احمدزاده اگر داوران را قابل می‌داند، پس حرفی در این باره نزند و اگر نمی‌داند، پس از فوتبال کنار برود! ضمن اینکه اگر داوری به ضرر تیمی سوت بزند، پس از مسابقه راهکارهای قانونی برای رسیدگی به آن وجود دارد. وقتی مربی حرف بزند و داور هم اتفاقا اشتباه کند، سکوها ملتهب می‌شود و فضا به سمت ناامنی پیش می‌رود؛ بنابراین هر اتفاق ناگواری رخ دهد عواقبش با آن مربی خواهد بود.

** با جریمه‌های۲۰ میلیون تومانی، تخلف‌ها کاهش می‌یابد؟

وی در ادامه این گفت‌وگو درباره حکم محرومیت دو جلسه‌ای داماش و اینکه اگر امیرعابدینی مدیرعامل این باشگاه از حکم فوق تمکین نکند، کمیته انضباطی چه برخوردی خواهد داشت، به ایسنا گفت: ما حکمی دادیم که قابل تغییر نیست. داماش می‌تواند به حکم اعتراض کند اما این ارتباطی به اجرای حکم ندارد. ضمن اینکه عابدینی یکی از منضبط‌ترین مدیران باشگا‌ه‌هاست که به تصمیمات ما احترام می‌گذارد و حتی پس از یکی از بازی‌ها گفته بود کمیته انضباطی هر محرومیتی تعیین کند ما می‌پذیریم اما خب بعضی آرا ممکن است باعث عصبانیت شود و من آن تهدیدها را نوعی تخلیه روانی قلمداد می‌کنم و ناراحت نمی‌شوم. مطمئن هستم مدیرعامل داماش تابع نظم است و از رای کمیته انضباطی تمکین می‌کند و در غیر این صورت هم پیش از اتفاق، صحبتی درباره عواقب آن نمی‌کنیم.

رییس کمیته انضباطی درباره انتقاد بعضی کارشناسان مبنی بر اینکه جرایم نقدی اهرم بازدارنده‌ای برای کاهش تخلف‌های رفتاری و گفتاری بازیکنان و مربیان نبوده و بهتر است جرایم دیگری از سوی این کمیته تعیین شود نیز اظهار کرد: از این کارشناسان سوال می‌کنم که اگر جرایم را به ۱۰ یا ۲۰ میلیون تومان افزایش دهیم، تخلف‌ها کاهش می‌یابد؟ قبول دارم که جرایم نقدی همیشه بازدارنده نیست چون فرهنگ فردی، خانوادگی و درون باشگاهی یک بازیکن جمع می‌شود و او را شخصی منضبط یا غیرمنضبط معرفی می‌کند.

** بعضی از بازیکنان کل قرارداد پارسال و امسال‌شان را نگرفته‌اند

وی افزود: ضمن اینکه بعضی از بازیکنان هستند که امسال یک دهم قراردادشان را هم نگرفتند یا بازیکنانی در لیگ دسته یک هستند که کل مبلغ قرارداد فصل پیش را طلبکارند و امسال هم هیچ پولی نگرفته‌اند و حتی هزینه ایاب‌و ذهاب‌ برعهده خودشان است! جرایم مالی برای این‌ها به هر میزانی که باشد، می‌تواند سنگین باشد. ما سعی می‌کنیم مناسب بودن جرایم را در نظر گرفته و بعد رای صادر کنیم.

حسن‌زاده با بیان اینکه جرایم نقدی روی ۹۰ درصد بازیکنان موثر بوده، افزود: افرادی بودند که یک میلیون تومان آنها را جریمه کردیم و ۱۸ ماه است که هیچ خطایی نداشتند. تعداد بازدارنده‌ها به مراتب بیشتر از غیر آن بوده تا جایی که می‌توانم بگویم در ۹۰ درصد از موارد موثر واقع شده است. اکثرا بعد از جرایم یک تا چند میلیونی حداقل تا هفت، هشت ماه هیچ خطایی نکردند. اما مثلا در بحث تماشاگران معتقدم جرایم نقدی کارساز نبوده و شاید دلیل آن هم پرداخت نشدن جرایم از جیب تماشاگران است. در بحث محرومیت تماشاگران داماش وقتی این تصمیم را گرفتیم که جرایم نقدی چندین‌باره، برگزاری بازی در استان دیگر، بخشیدن یک جلسه از محرومیت‌شان در گذشته و... موثر نبود و تکرار رفتارهای ناشایست ما را مجبور به محرومیت دو جلسه‌ای آنها کرد.

** شک‌ نکنید از تیم‌های بدهکار امتیاز کسر می‌کنیم

رییس کمیته انضباطی در توضیح موضوع کسر امتیاز از باشگاه‌های بدهکار به عنوان اهرمی برای تسویه بدهی‌هایشان، به ایسنا گفت: بزودی لیستی از باشگاه‌های بدهکار را اعلام می‌کنیم. ۴۰ تا ۵۰ درصد باشگاه‌ها بدهکارند. این موضوع را فصل گذشته فعال کردیم که ثمره آن تسویه حدود ۷ میلیارد تومان از بدهی‌ها شد. اما با توجه به فضا و سیستم اجرایی فوتبال ایران، بعضی تصمیم‌ها را با تأنی پیش بردیم. ما سازوکار وصول مطالبات را در مهلتی مشخص اعلام می‌کنیم و بعد از آن اگر بدهی‌هایی مانده باشد، حکم صادر می‌کنیم. باشگاه‌ها شک نکنند اگر بدهی‌هایشان پرداخت نشود، در لیگ امسال با کسر امتیاز مواجه خواهند شد.

** سازمان لیگ با ۵روز تاخیر گزارش بازی پرسپولیس را فرستاده!

وی درباره برخورد با تماشاگران پرسپولیس به دلیل شعار علیه مازیار زارع در مسابقه جام حذفی، اظهار کرد: متاسفانه گزارش آن مسابقه با ۵ روز تاخیر از سازمان لیگ به دست ما رسید که حالا بخاطر فشار کاری بوده یا اینکه فراموش کرده بودند. به هر حال با بررسی این گزارش‌ها اگر لازم باشد، رای آن را صادر و اعلام خواهیم کرد.

** وصول جریمه ژوزه برعهده سازمان لیگ است

وی درباره وصول جریمه نقدی مانوئل ژوزه، سرمربی پیشین پرسپولیس نیز خاطرنشان کرد: آن حکم بعد از صدور تغییری نکرد و وصول جریمه هم بر عهده سازمان لیگ است. بنابراین بنده اطلاعی ندارم.

** به تماشاگران گهر پاداش نقدی اعطا می‌کنیم

حسن‌زاده از تشویق تماشاگران گهر دورود خبر داد و به ایسنا گفت: کمیته انضباطی قصد دارد به طور رسمی از هواداران تیم گهر که یکی از حساسترین مسابقات جام حذفی را در استادیوم کوچک‌شان به خوبی برگزار کردند، تقدیر کند. این تقدیر در قالب تخصیص پاداش نقدی است و مکانیزم پرداخت آن به تماشاگران برعهده باشگاه گهر خواهد بود که می‌تواند به صورت بلیتهای رایگان، اعطای هدیه و... باشد. مبلغ این پاداش از تمامی پاداش‌هایی که تاکنون از سوی کمیته انضباطی تعیین شده، بیشتر است.

** فقط در صورت شکایت، به موضوع مجیدی و حلافی رسیدگی می‌کنیم

رییس کمیته انضباطی همچنین در پاسخ به این سوال که اگر ثابت شود تخلفاتی در ثبت قرارداد فرهاد مجیدی صورت گرفته یا اینکه قرارداد سعید حلافی یک روز پس از مهلت قانونی در هیات فوتبال ثبت شده، جرایم یا محرومیت‌هایی برای آنها یا باشگاه‌هایشان تعیین می‌شود، اظهار کرد: ما نمی‌دانیم چه ادعایی پشت این قضیه است. هر تیمی بخواهد ثبت قرارداد این بازیکنان را زیرسوال ببرد تا ما هم موضوع را بررسی کنیم، اولا باید شکایتی صورت بگیرد و بعد هم دلایلی را ارایه کنند. تا الان که هیچ‌گونه شکایتی به کمیته انضباطی نرسیده و کسی مدعی تخلف نشده است.

وی افزود: ما هنوز نمی دانیم چه اشکالی در ثبت این قراردادها وجود دارد و اصلا موضوع چیست. شاید پس از اولین مسابقه ای که این بازیکنان در آن حضور داشته باشند تیم حریف شکایت کند. شاید هم نکند. به هر حال وظیفه رسیدگی ما پس از شکایت خواهد بود. ضمن این‌که تعیین غیر مجاز بودن این بازیکنان و بررسی این گونه پرونده‌ها مدتی طول می‌کشد تا نهایتا بتوانیم رای درستی را صادر کنیم.

** از این پس به پرونده‌های انضباطی مسابقات غرب آسیا هم رسیدگی می‌کنم

حسن زاده که جدیدا به سمت نایب رییسی کمیته انضباطی فدراسیون غرب آسیا منصوب شده در این باره توضیح داد: در انتخاباتی که صورت گرفت رییس کمیته انضباطی فدراسیون عراق به عنوان رییس کمیته انضباطی فدراسیون غرب آسیا منصوب شد، بنده به عنوان نایب رییس انتخاب شدم و نمایندگان کویت، لبنان و عربستان رتبه‌های بعدی را به دست آورند که به عنوان اعضای این کمیته انتخاب شدند.

وی درباره فعالیت این کمیته افزود: این کمیته وظیفه رسیدگی به مسائل انضباطی مسابقات غرب آسیا را دارد که در رده‌های مختلف برگزار می‌شود. فعلا مسابقات غرب آسیا در رده بزرگسالان بوده و طبق برنامه قرار است در رده‌های امید و جوانان، فوتسال و فوتبال ساحلی هم برگزار شود. فدراسیون‌های منطقه‌ای زیر نظر AFC کار می کنند و فدراسیون غرب آسیا فعال‌ترین فدراسیون منطقه‌ای AFC است. گرفتن این مسوولیت اعتبار کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ایران را افزایش می‌دهد و پایگاه ما را در مجامع بین المللی قوی‌تر می‌کند.

حسن‌زاده ادامه داد: هر موضوع انضباطی که قابلیت رسیدگی داشته باشد در این کمیته مورد بررسی قرار خواهد گرفت. ممکن است بعضی از مسابقات غرب آسیا از سالی یکبار به رقابت های فصلی تبدیل شود. داشتن این موقعیت برای فدراسیون ایران می‌تواند در آینده هم به نفع ما باشد تا با قوی‌تر شدن پایگاه‌هایمان در فوتبال آسیا بتوانیم صاحب کرسی‌های مهمتری در AFC هم بشویم.

نایب رییس کمیته انضباطی غرب آسیا در پاسخ به این سوال که آیا این مسوولیت جدید وقت و انرژی قابل توجهی را از شما خواهد گرفت و تداخلی در مسوولیت‌های داخلی‌تان ایجاد نمی کند؟ به ایسنا گفت: این مسوولیت سر ما را چندان شلوغ نمی کند اما از لحاظ کیفی خیلی موثر است. من به زبان عربی و انگلیسی آشنایی دارم و می توانم حضور فعالی در این کمیته داشته باشم.

تمام حقوق برای سایت فوتبال . آی آر محفوظ است . هر گونه نقل مطلب و خبر از سایت با ذکر منبع مجاز است | 1391